تکنوفاند «خزامیا»!

تکنوفاند «خزامیا»!

خزامیا بررسی میشود. خزامیا یک خودرویی بنیادی با گزارش تولید و فروش خوب، طرح های توسعه فوق العاده، دپوی محصولات؛...

اقتصاد آنلاین – مینا یوسفی؛ شرکت تولید کننده خودروهای تجاری زامیاد، در سال 1342 در سه راه آذری در تهران به عنوان اصلی ترین کارخانه گروه صنعتی رنا تاسیس گردید . این شرکت در سال 1350 با توجه به گسترش فعالیت‌ها و توسعه محصولات خود، به محل فعلی این شرکت واقع در کیلومتر 15 جاده قدیم کرج انتقال یافت و با هدف افزایش بهره وری، دستیابی به تیراژ بالا در تولید خودروهای تجاری و توسعه ناوگان حمل‌ونقل تجاری کشور فعالیت خود را تا به امروز ادامه داده است. زامیاد سهم 47-50 درصدی بازار خودروهای سبک را دارد.

زامیاد، شرکتی که نامش برگرفته از اساطیر ایرانیان باستان است، خودروهای تجاری تولید می‌کند. این شرکت دهه 40 شمسی بود به عنوان اصلی‌ترین کارخانه گروه صنعتی رنا در سه راه آذری تهران تاسیس شد.

فعالیت زامیاد با واردات، مونتاژ و تولید انواع خودروهای تجاری بنزینی و گازويیلی آغاز شد. این شرکت با هدف افزایش بهره‌وری، دستیابی به تیراژ بالا در تولید خودروهای تجاری و توسعه ناوگان حمل‌ونقل تجاری کشور فعالیت خود را تا به امروز ادامه داده است. در حال حاضر زامیاد یکی از مهم‌ترین شرکت‌های سایپا محسوب می‌شود.

شرکت زامیاد در تولید خودروهای تجاری سنگین خود با شرکت (Iveco – Industrial Vehicle Corporation) همکاری می‌کند. ایویکو، یک شرکت خودروسازی ایتالیایی است که در زمینه تولید انواع کشنده، کامیون، اتوبوس و موتورهای دیزل فعالیت می‌کند، دفتر مرکزی و کارخانه اصلی آن، در شهر تورین ایتالیا قرار دارد. این شرکت، شاخه‌ای از شرکت صنایع سی ‌ان ‌اچ محسوب می‌شود و از مشارکت و سرمایه‌گذاری چند شرکت اروپایی از جمله فیات، لانچیا و افیسینه مکانیکه، یونیک و ماگیروس تشکیل شده است.

امروزه شرکت ایویکو نقش بسزایی را در بازار خودروهای تجاری و موتورهای دیزلی دارد. بیشترین فروش این شرکت را خودروهای حمل مسافر، وسایل نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین تجاری، ماشین‌آلات نظامی و کامیون‌های 3٫5 تنی، تشکیل می‌دهند.

مهم ترین سهامدار زامیاد ، سایپا هست که با حدود 38.2 درصد مالک اصلی شرکت است. شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکارس با 9.2 درصد دومین سهامدار است.

محصولات زامیاد در بازار:

وانت پادرا

وانت پیکاپ ریچ

وانت درکا

وانت نیسان جونیور دیزل

پادرا پلاس

آراد A36.13

آذر A50.12

آذر A50.15

آراد A36.15

وانت یوروکارگو

یوروکارگوMLL180  E28

استرالیس AS440S50T/P

تولید محصول جدید اتوبوس شهری 12 متری با همکاری شرکت فوتون نیز از سال پیش استارت خورده که این اتوبوس با همکاری شرکت فوتون در شرکت زامیاد تولید خواهد شد که مجهز به پیشرانه دیزلی کامینز و دارای حجم 9.5 لیتری است . این شرکت در نظر دارد تا در زمینه تنوع محصولات و حضور گسترده در تولید خودروهای مسافربری پر قدرت ظاهر شود.

پیش بینی ها از سود سهم:

زامیاد که امسال 120 تومان سوداوری دارد برای سال آتی بسته به میزان و نرخ فروش نیسان و پادرا و محصولات دیگر با طرح توسعه ای می تواند 120-140 تومان به ازای هر سهم سود داشته باشد و پی بر ایی آینده نگر 4 را داشته باشد. دلار نیما امسال احتمالا به 48 تومان  نزدیک گردد. به تازگی قرارداد فروش 2000 نیسان به شهرداری ها و دهیاری ها وتغییر 10 درصدی درآمد را داشته است. همچنین شرکت از پروژه مگا پروژه زامیاد2 در شاهرود رونمایی کرده به طوریکه زامیاد شاهرود پروژه ای با حجم سرمایه گذاری بیش از 7 هزار میلیاردتومان داشته که فاز اول آن تا پایان نیمه اول سال به بهره برداری خواهد  رسید و تحول عظیمی در این صنعت ایجاد خواهد کرد. انعقاد قرارداد واگذاری 2000 دستگاه نیسان با اتاق کمپرسی به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور را نیز اخیرا داده است و ارزش این قرارداد حدود 2 هزارمیلیارد تومان می‌باشد.

تولید و فروش خوب شرکت در زمستان و گزارش عالی اسفندماه

زامیاد در اسفند موفق شد 9789 دستگاه خودرو بفروش برساند و درآمد 5.3 هزارمیلیاردتومانی را برای اسفند ثبت کند! فروش 5.3 همتی در دوره یکماهه یک رکورد بی سابقه برای این شرکت به شمار می‌آید و تاکنون چنین فروشی در دوره یکماهه ثبت نشده است.(مدت مشابه سال 1401 تعداد خودروی فروخته شده شرکت فقط 3844 خودرو و مبلغ فروش 1.7 همت بوده است!)

زامیاد در دوره یکساله موفق شد 27.6 همت درآمد از فروش محصولات خود شناسایی کند که نسبت به سال 1401 رشد 58 درصدی و نسبت به سال 1400 رشد 225درصدی را ثبت کرده است.از نکات حايز اهمیت فروش 23588 خودرو در فصل زمستان و درآمد 13 همتی در این فصل می‌باشد! این درحالیست که فروش سه ماهه آخر با فروش 9 ماهه ابتدای سال برابری می‌کند! لذا قطعا سال 1403 برای زامیاد سال متفاوتی خواهد بود.

وضعیت نموداری خزامیا نشان از رشد دارد

از دید نموداری هفتگی یک دیامتریک صعودی چندین ساله را نشان میدهد . اصلاح 99 تا 1402 موج f بوده و حال در موج g می تواند باشد و پتانسیل رشد میان مدت خوبی را دارد. با حد حمایت 400 می تواند در سناریوی مثلث کنونی موج B . لگ d را تکمیل کند . هدف های این موج 6111_675 است .

سپس با اصلاحی موقت، رشد موج C اصلی بلند مدنی شروع خواهد شد ک اهداف 800_880 در آن تحقق می یابد .  

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد