بیشترین مشکلات صادراتی گریبان گیر صنایع کوچک و متوسط

بیشترین مشکلات صادراتی گریبان گیر صنایع کوچک و متوسط

توافقات به نتیجه برسد، دولت آتی می تواند با بازنگری در سیاست های سختگیرانه، موضوع تسهیل صادرات را مدنظر قرار دهد و شرایط را در حوزه صادرات بهبود ببخشد تا ضمن کاهش ریسک صادرات، بتوان از نرخ ارز که اکنون یک نرخ مناسب برای صادرات است استفاده کرد.

"محمد لاهوتی"، رییس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به اقداماتی که باید  برای بهبود وضعیت صادرات ایران در دستور کار دولت سیزدهم قرار بگیرد اشاره کرد و گفت: دولت بعدی بنا بر شرایط سیاسی کشور و موضوع برجام می تواند تغییرات مهمی را در عرصه صادرات کشور ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه قوانین کنونی حاکم بر صادرات کشور متناسب با شرایط تحریمی است، افزود: در بخش صنایع بزرگ مانند پتروشیمی ها و میعانات گازی مشکلات کمتری وجود دارد اما صنایع کوچک و متوسط که بیشترین حجم از اشتغال را شامل می شوند و میزان بیشتری از کارت بازرگانی را در اختیار دارند، مسایلی مانند موضوع رفع تعهد ارزی، مالیات بر ارزش افزوده، موضوع تامین مواد اولیه و حذف موضوع واردات بدون انتقال ارز به عنوان معضل جدی هستند که عملا فعالیت‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

ریسک کمتر سهام صادرات محور برای سرمایه گذاری

رییس کنفدراسیون صادرات ایران به تاثیر صادرات محصولات و تاثیر آنها بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: کالاهایی که برای خرید از خارج درخواست دارند، به عنوان کالای صادراتی محسوب می شوند و در سبد بورسی قرار دارند، جزو شرکت هایی هستند که سهام آنها مورد استقبال سرمایه گذاران است و در کنار آن از ریسک کمتری برای سرمایه گذاری برخوردارند.

وی اظهار داشت: سهام این شرکت ها همیشه برای صادرات با تقاضا همراه است و بازار مصرف برای آنها وجود دارد که این امر موجب می شود تا افزایش نرخ ارز در رشد آن ها تاثیرگذار باشد.

 لاهوتی خاطرنشان کرد: با توجه به تورم موجود در کشور در صورت رونق صادرات، سوددهی شرکت های صادرات محور که در بورس حضور دارند  می تواند تضمیمن شده باشد و متناسب با تورم، سرمایه سرمایه گذاران حفظ شود؛ بنابراین تاثیر صادرات در بورس در این قسمت به خوبی مشاهده می شود.

وجود استانداری خاص در بورس دنیا

رییس کنفدراسیون صادرات ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بهبود روند صادرات محصولات تا چه میزان می تواند در وضعیت سهام شرکت های بورسی تاثیرگذار باشد، گفت: بورس در دنیا دارای استانداردی خاص و تعاریف مشخصی است، نباید از این بازار برای رفع مشکلات داخلی و پوشش بر عدم مدیریت صحیح استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه بورس مکانی است که نمی توان آن را با دستور و تحکم مدیریت کرد، اظهار داشت: همیشه شاهد بودیم که با ورود دولت و دخالت های صورت گرفته در معاملات بورس، زمینه ایجاد نوسان ها در بازار افزایش و کاهش قیمت ها رقم خورده است.

لاهوتی اظهار داشت: کالاهایی باید در بورس عرضه شوند که ذاتا جزو کالاهای بورسی هستند، باید به طور حتم بدون دخالت دولت و فقط در مقام ناظر سازمان بورس این عرضه و تقاضا اتفاق بیوفتد و کشف قیمت صورت بگیرد.

 رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: اعتقاد ما این است که هر کالایی نمی تواند بورسی شود و با دستور و تحکم هم نمی توان کالاها را وارد بورس کرد. قطعا بازار سرمایه برای کالاهایی که ذاتا و ماهیتا بورسی هستند و در دنیا هم از تعاریف خاص خود برخوردارند، بهترین بازار برای کشف قیمت آنها خواهد بود.

کاهش اظهارنظر و دخالت های دولت در بورس

لاهوتی تاکید کرد: هر چه اظهارنظر و دخالت های خارج از بورس مانند اظهار نظر دولتی ها و مجلسی ها نسبت به معاملات بورس کمتر شود بازار سریعتر به شرایط عادی خود بازمی گردد و شاهد افزایش حضور شرکت ها در بورس خواهیم بود.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه شفافیت در بورس باید همیشه ملاک عمل باشد و تا زمانی که شرکتی از شفافیت واقعی در بورس برخوردار نباشد نباید زمینه ورود آن به بورس فراهم شود، گفت: سرمایه گذاران باید این اعتماد را همیشه به ساز و کار بورس داشته باشند، شرکتی که وارد بازار سهام می شود حساب های مالی آن به صورت شفاف در بورس مشخص و دارایی آن ها مورد تایید است.

وی معتقد است که سازمان بورس باید به عنوان مقام ناظر دقت لازم را داشته باشد تا شرکت های معتبر وارد این بازار شوند. لاهوتی ادامه داد: ورود بیشتر شرکت ها به بورس و فعالیت شفاف آنها نشان دهنده این است که فضای کسب و کار بهتری را در بازار شاهد خواهیم بود.

*خبرنگار: دنیا زنوزی

local_offerبرچسب‌ها:
آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟

آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟

بر اساس گفته ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار آزادسازی سهام عدالت از صفر شروع می‌شود تا از تاثیر منفی این اقدام بر روند معاملات بازار جلوگیری شود و به دنبال این اتفاق آزادسازی سهام عدالت را از یک درصد ...

TejaratNews.com/
زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400 کدام است؟

زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400 کدام است؟

بر اساس بررسی‌های اتاق ایران درحالی که سال گذشته در چنین روزهایی بازار سرمایه بالاترین بازدهی را ثبت کرده بود، حالا کمترین بازدهی را با منفی 18 درصد داشته و از طلا و ارز زیان‌بارتر بوده است.

TejaratNews.com/
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت / دلار عمده فروشی هم کاهش یافت

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار ...

هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی ها، به نرخ 24602 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت 25099 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز یکشنبه، 39 تومان ارزان‌تر شده است.

NabzeBourse.ir/
واریز سود سهام عدالت تا چند روز آینده

واریز سود سهام عدالت تا چند روز آینده

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می‌شود.

BourseNews.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

در بازار ارز قیمت دلار 22 هزار و 850 تومان، قیمت یورو 27 هزار و 800 تومان و درهم امارات 6 هزار و 280 تومان اعلام شده است.

Bartarinha.ir/
ارزش سبد قابل فروش سهام عدالت 7 میلیون تومان شد

ارزش سبد قابل فروش سهام عدالت 7 میلیون تومان شد

ارزش 60درصد قابل فروش سبد 532هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 42هزار تومان رسیده است.

BourseNews.ir/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سبد سهام عدالت

آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سب...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه عمده نمادهای شاخص‌ساز و در سبد سهام عدالت منفی و با روند کاهش قیمت همراه بودند. ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز 1٫91 درصد کاهش یافت.

TejaratNews.com/

آخرین صورتحساب سهام عدالت 22 خردادماه 1400 | امروز دلیل افت ارزش سبد چه بود؟

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی جدید شیايومی

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی ج...

قیمت انواع تلفن‌های همراه سامسونگ، اپل، هوآوی و شیايومی در بازار امروز شنبه هشتم خرداد ماه 1400 را مشاهده می‌کنید.

TejaratNews.com/
چرا سود سهام عدالت من واریز نشد؟ | چگونه پیگیری کنم؟

چرا سود سهام عدالت من واریز نشد؟ | چگونه پیگیری کنم؟

تاکنون طی دو مرحله سود سهام عدالت برای مشمولین این سهام واریز شده است اما برخی از سهامداران هنوز موفق به دریافت سود سهام عدالت خود نشده اند و این سود برای آن ها واریز نشده است. این سهامداران چگونه پیگ...

NabzeBourse.ir/
باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
سهم‌های ارزنده‌ در انتظار بلیت پرتفوی سهامداران افزایش شکاف طبقاتی در ایران سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد کاهش نرخ اجاره در مناطق شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا نارمک؟ قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ قیمت سکه امامی به 11200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/11 کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد کاهش بسیار اندک ارزش سهام عدالت افزایش ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی قیمت اتریوم درحال کاهش است اقدام به کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی زمزمه ورود سعودی‌ها به استخراج بیت کوین/ آرامکو تکذیب کرد افزایش سرمایه نماد گران قیمت بورس بعد 14 سال پذیره‌نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت پیش بینی قیمت دوج کوین برای هفته‌های پیش رو تخفیف 50 درصدی به مالکان مسکن مهر! اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین معرفی شد خبر خوب برای بازار طلا / بازارهای مالی در هفته پیش رو افزایش ناگهانی قیمت اقلام خوراکی در بازار افزایش سرمایه 100 درصدی فولاد طی سه ماه آینده | به ازای هر سهم چقدر سود توزیع شد؟ کمبود قطعه تولید برخی لوازم خانگی را متوقف کرد سیمان سفید نی ریز و افزایش 47درصدی سود خالص آغاز تحول در «وصنا» با شروع کار مدیری هوشمند! حلال‌ های پالایش نفت اصفهان در بورس انرژی معامله شد "شکف" آماده برگزاری مجمع می شود مجمع "لکما" بدون تقسیم سود

در حال بارگیری...