نقش مهم بازارسرمایه در تحقق شعار سال

نقش مهم بازارسرمایه در تحقق شعار سال

مقام معظم رهبری، همه ساله راهبردهای یکساله کشور را در قالب شعار سال و از طریق سخنرانی عمومی اعلام می‌ کنند و شعار امسال نیز رنگ و بوی توجه به تولید و تقویت بنیه داخلی دارد. آیت الله خامنه ای در سخنرانی نوروزی ، راهکارهای ویژه‌ای هم پیشنهاد دادند که به نظر می‌رسد بازارسرمایه می‌تواند نقش مهمی در تحقق آن داشته باشد. ایشان در سخنرانی نوروزی امسال با اشاره به نقش موثر مردم در تولید کشور تاکید کردند هرکسی باید بداند با سرمایه کم چطور می‌شود به فعالیت های تولیدی کمک کرد و البته این نیاز به سازماندهی مردمی دارد.

در نگاه اول این سخنان می‌تواند توصیه‌ای به مردم برای توجه به سرمایه‌گذاری‌های مولد باشد و به نظر می‌رسد مسيولان در جهت تحقق این امر دو وظیفه خطیر داشته باشند: یکی افزایش ابزارها و تقویت زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در جهت انتقال سرمایه‌های خرد به تولید و دیگری فرهنگ‌سازی و آشنا کردن مردم با انواع روش‌های سرمایه‌گذاری.

باتوجه به اقبال مناسب به بازارسرمایه در سال 1399 خرید و فروش مستقیم یا غیرمستقیم (از طریق صندوق‌ها) سهام شرکت‌های بزرگ و یا اوراق درآمد ثابت منتشر شده توسط آنها رونق مناسبی یافته است، اما در مورد انتقال سرمایه‌های خرد به شرکت‌های کوچک و متوسط تولیدی که بخش بزرگ‌تری از اقتصاد را شامل می‌شوند، همچنان ضعف‌هایی مشاهده می‌شود.

در سال‌های اخیر ابزارهای  مناسبی در جهت تقویت سرمایه‌گذاری‌های مولد در بورس ایجاد شده است که متاسفانه هنوز برای بسیاری از مردم ناشناخته‌اند. همچنین بازار این ابزارها کم‌عمق هستند و در صورت حمایت و پشتیبانی از آن‌ها می‌توانند نقش مهمی در تحقق شعار امسال ایفا کنند. در واقع با تدابیر کنونی انجام شده در بازارسرمایه، سرمایه‌های خرد از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصی و تامین‌مالی جمعی وارد شرکت‌های کوچک و متوسط می‌شوند.

 به نظر می‌رسد نهاد ناظر بازارسرمایه در این سال می‌تواند با ایجاد مشوق‌های لازم، تسهیل قوانین و افزایش صدور مجوزهای مربوط به این ابزارها تغییرات مهمی در سهم این ابزارها در سبد سرمایه‌گذاران خرد ایجاد کند.

در زیر به معرفی بیشتر برخی از این ابزارها می‌پردازیم:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه: این صندوق‌ها از طریق تجمیع سرمایه از سرمایه‌گذاران نهادی وسرمایه‌گذاران خرد تلاش می‌کند بخشی از سهام استارتاپ‌ها را خریداری کند و پس از رشد استارتاپ و رسیدن به مرحله مناسب درجهت خروج از سرمایه‌گذاری و فروش سهام، به ارزش روز اقدام کنند. این نوع سرمایه‌گذاری از جمله سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بوده وnav  صندوق تا قبل از فروش سهام شرکت از طریق تقسیم سودنقدی شرکت مورد سرمایه گذاری  افزایش می یابد.تا کنون 14 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه  در بازار ابزارهای نوین فرابورس ایران مورد پذیره‌نویسی قرار گرفته‌اند که همگی به صورت ETF قابل معامله هستند. سرمایه‌های خرد می‌توانند با معامله واحد این صندوق‌ها مستقیما در سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی موثر باشند. همچنین تعداد معاملات این صندوق‌ها فعلا به دلیل عمق کم و عدم آشنایی کافی سرمایه‌گذاران محدود است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی: عملکرد این صندوق‌ها کاملا شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه است؛ با این تفاوت که این صندوق‌ها به شرکت‌هایی ورود می‌کنند که نسبتا بالغ هستند و استراتژی آن‌ها پس از خرید سهام معمولا مدیریت شرکت در جهت عرضه‌اولیه در بورس و خروج از ترکیب سهامداری است. این صندوق‌ها نیز با افق‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت 2 تا 7 ساله به شرکت ها ورود می‌کنند و NAV آن ها از طریق تقسیم سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر افزایش می‌یابد. تاکنون دو صندوق نیز در این زمینه در بازار ابزارهای نوین فرابورس مورد پذیره‌نویسی قرار گرفته‌اند.

تامین‌مالی جمعی: تامین‌مالی جمعی، به عنوان ابزاری نوین عملیات تامین‌مالی یک کسب‌وکار و افزایش وجوه گردآوری شده از طریق جلب تعداد زیادی سرمایه‌گذار از طریق شبکه مجازی است. این ابزار نیز به تازگی و در اواخر بهمن‌ماه سال 99 رونمایی شده است که می تواند متناسب با پروژه ها تا سقف 100میلیارد ریال منابع لازم برای شرکت های کوچک و متوسط را تجمیع کرده و با افق کوتاه مدت اصل و سود منابع سرمایه‌گذاران را بازپرداخت کند. نحوه سرمایه‌گذاری سرمایه‌های خرد در این ابزار نیز از طریق بسترهای ایجاد شده توسط نهادهای مالی دارای مجوز تامین‌مالی جمعی امکان پذیر است.

*امیرحسین شماعی‌زاده، کارشناس خدمات مالی شرکت مشاورسرمایه‌گذاری فاینتک

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/
ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

با توجه به ادامه دورکاری کارمندان و همچنین آموزش های آنلاین دانشجویان و دانش آموزان به دلیل شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده و خرید لپ تاپ و تبلت، همچنان در صدر دسته لوازم دیجیتال قرار دارد.

TejaratNews.com/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دارندگان خودرو تعیین‌کننده قیمت‌های بازار

دارندگان خودرو تعیین‌کننده قیمت‌های بازار

در حالی که شنیده می‌شود طی 10 روز نخست سال جدید، قیمت خورو‌های داخلی روند افزایشی قابل توجهی داشته است، اما ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران بر تعطیلی همچنان بازار علیرغم آغاز به ک...

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
خفت‌گیری از سهامداران در گردنه‌ "گره معاملاتی" وام ودیعه مسکن به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/احتمال افزایش وام کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد

در حال بارگیری...