تعدیل قیمت سیمان براساس مکانیزم بازار

تعدیل قیمت سیمان براساس مکانیزم بازار

حدود 50 درصد سیمان عرضه‌شده در دو روز ابتدایی هفته جاری، بدون رقابت قیمتی و با نرخ پایه مورد دادوستد قرار گرفت. معامله بخش قابل توجهی از محصول سیمان در رینگ صنعتی...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، نکته مورد اهمیت در خصوص تعدیل قیمتی سیمان ظرف روزهای اخیر، عدم استفاده از روش‌های تعزیراتی در آن بود. درواقع این مرتبه اطمینان مدیران صنعتی و اقتصادی کشور به پتانسیل بورس کالا در تعدیل نرخ و تمرکز بر صحت عرضه و تقاضا به جای اقدامات تعزیراتی باعث شد تا ظرف بازه زمانی نسبتا کوتاهی هیجانات بازار سیمان از میان رفته و قیمت‌ها در این بازار به پیش از صعود اخیر بازگردد.

  تعدیل بازار سیمان با تمرکز عرضه در بورس کالا

تعدیل نرخ و کاهش هیجان در بازار سیمان پس از مصوبه وزارت صمت مبنی بر الزام عرضه کل سیمان تولیدی در کشور در بازار فیزیکی بورس کالا آغاز شد.

درحالی که عده‌ای ورود سیمان به بورس کالا را دلیل رشد قیمتی در این بازار عنوان می‌کردند، معاون معدنی وزارت صمت، طی مصوبه‌ای تمامی واحدهای تولیدکننده سیمان کشور را موظف به پذیرش در بورس کالا ظرف مدت دو هفته کرد و هرگونه خرید و عرضه این محصول خارج از رینگ معاملاتی بورس کالا را ممنوع کرد.

مزایای فروش سیمان در بورس کالا برای تولیدکنندگان این محصول باعث شده بود تا ظرف چند ماه اخیر، بسیاری از تولیدکنندگان سیمان کشور نسبت به پذیرش در این بازار اقدام کنند، اما ضرب‌الاجل تعیین‌شده، توانست فرآیند پذیرش سیمان در این بازار را سرعت بخشد، به‌گونه‌ای که تا پایان هفته قبل، پذیرش 64 واحد سیمانی در بورس کالا قطعی شد. در حال حاضر معدودی شرکت سیمانی باقی‌ مانده‌اند که پذیرش آنها در رینگ صنعتی بورس کالا قطعی نشده است که با پذیرش آنها شاهد عرضه عمده سیمان تولیدی در کشور در بورس کالا هستیم و از این پس کلیه معاملات این بخش در بستر بورس کالا انجام خواهد شد.

  بازگشت آرامش به بازار سیمان بدون برخورد تعزیراتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: طبق قولی که در زمان رای اعتماد به نمایندگان ملت داده شد، خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای 25 هزار تومان رسید. کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم، اصلاح ساختار بود و با روش‌های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی قیمت‌‎ها به اینجا نرسید، به‌طوری‌که تعادلی که در بازار ایجاد شد، نرخ سیمان را کاهنده کرد.

به گزارش خانه ملت، رضا فاطمی امین افزود: این درحالی است که بسیاری معتقد بودند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می‎‌رود، دیگر پایین نخواهد آمد، اما این اتفاق خوشایند رخ داد.

عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه نرخ سیمان فله نیز به 360 تومان رسید که همان قیمت سه ماه قبل است، تاکید کرد: کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم، اصلاح ساختار بود و با روش‌های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی قیمت‌‎ها به اینجا نرسید، به‌طوری که تعادلی که در بازار ایجاد شد، نرخ سیمان را کاهنده کرد.

فاطمی امین با تاکید بر اینکه تا دو هفته آینده نیز بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود، یادآور شد: تا دو هفته آتی، تمامی خرده‌فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد تا در بورس و در حوزه عمده‌فروشی و خرده‌فروشی به یک روال معقول دست یابیم.

  افزایش آرامش در بازار سیمان با استمرار عرضه‌های قوی

در روز ابتدایی هفته جاری یعنی شنبه 21شهریورماه رینگ صنعتی بورس کالا میزبان عرضه قطعی بالغ بر یک میلیون و 220 هزار تن انواع سیمان بود که برای این میزان عرضه تقاضایی برابر یک میلیون و 150هزار تن در این بازار به ثبت رسید. در حالی در رینگ سیمان در روز ابتدایی هفته جاری میزان تقاضا از میزان عرضه کمتر شد که ظرف هفته قبل نیز این رینگ با برتری عرضه نسبت به تقاضا مواجه بود و همین موضوع نیز زمینه رشد هرچند اندک قیمتی را فراهم می‌کرد. درواقع افت تقاضا نسبت به میزان عرضه بیانگر بازگشت آرامش به این بازار و اطمینان متقاضیان به عرضه مستمر سیمان در این بازار بوده که باعث می‌شود، این متقاضیان از خریدهای هیجانی پرهیز کنند. این موضوع از رقابت غیرواقعی قیمتی در این بازار جلوگیری کرده و در نهایت باعث می‌شود بهای سیمان در بازاری تعادلی و شفاف کشف شود. بررسی جزيی آمار معاملات سیمان در رینگ روز شنبه هفته جاری بیانگر آن است که در این روز 910 هزار تن انواع سیمان در این بازار مورد دادوستد قرار گرفته است که از این میزان محصول برابر 490 هزار تن یعنی 54 درصد حجم معاملات با نرخ پایه انجام شده است. در حالی در معاملات روز ابتدایی هفته جاری 54 درصد حجم معاملات با نرخ پایه انجام شد که ظرف هفته گذشته برابر 37درصد حجم معاملات با نرخ پایه بوده است. افزایش سهم معاملاتی که با نرخ پایه انجام شده‌اند، به‌خوبی موید به تعادل رسیدن این بازار، با استمرار عرضه در بازار فیزیکی بورس کالاست.

برآورد می‌شود که حداکثر تقاضای سالانه سیمان برای بازار داخل برابر 60 میلیون تن باشد؛ به این ترتیب می‌توان گفت که به شکل هفتگی حداکثر تقاضا برای سیمان در کشور برابر یک میلیون و 150 هزار تن است. میزان  مصرف انتظاری در دو هفته اخیر بالاتر از میزان مصرف انتظاری در این بازار بوده و همین موضوع باعث شده تا ظرف بازه زمانی کوتاهی آرامش به این بازار برگردد.

بنابر اطلاعیه‌های عرضه منتشرشده از سوی بورس کالا، رینگ صنعتی این بازار در دومین روز از هفته جاری یعنی دیروز بیست‌ودوم شهریورماه نیز میزبان عرضه 170 هزار تن سیمان بود. تقاضای ثبت‌شده در این روز برای کارخانه‌های مختلف متفاوت بود، در حالی که بخشی از معاملات با نرخ پایه انجام شد، شاهد رقابت متقاضیان در خرید محصول برخی واحدهای تولیدی خاص بودیم. رقابت متقاضیان برای خرید سیمان چند واحد تولیدی خاص عمدتا به محل قرارگیری و نوع محصول این واحدها مربوط می‌شد.

 در برخی مناطق کشور میزان تولید سیمان کمتر از میزان تقاضای آن منطقه است یا تقاضا برای نوع خاصی از سیمان وجود دارد، در حالی که محدودیت عرضه در زمینه این نوع محصول وجود دارد. با توجه به هزینه بالای حمل سیمان، متقاضیان رقابت قیمتی برای خرید محصول را به تهیه محصول از سایر واحدهای تولیدی با فاصله بیشتر ترجیح می‌دهند. همین موضوع باعث شده تا با وجود آرامش در بازار سیمان کشور همچنان رقابت قیمتی برای محصول برخی واحدها به چشم بخورد. اما انجام معامله سیمان در بورس کالا باعث شده تا با ایجاد شفافیت چنین ایراداتی مشخص شده و به این ترتیب زمینه توسعه صنعتی براساس اطلاعات شفاف مهیا شود.

پذیرش سیمان در بورس کالا و فروش آن از طریق این بازار شفاف و رقابتی که به اتمام قیمت‌گذاری دستوری روی این محصول منجر می‌شود، قدمی مثبت در راستای تنظیم واقعی این بازار منطبق با اصول واقعی علم اقتصاد بود. می‌توان از نتیجه تنظیم بازار سیمان، برای سایر محصولات نیز استفاده کرد و به جای دست زدن به اقدامات تعزیراتی با اصلاح ساختارها زمینه واقعی شدن قیمت در بازارها را فراهم کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است، گفت: بورس کالا در افزایش یا کاهش قیمت کالاها دخیل...

EghtesadOnline.com/
سیمان صاحب تالار اختصاصی در بورس کالا می‌شود

سیمان صاحب تالار اختصاصی در بورس کالا می‌شود

براساس ابلاغیه مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران، تالار اختصاصی سیمان از هفته آینده در بستر معاملات TTS راه اندازی می‌شود.

YJC.news/
امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

معاون توسعه بازار بورس کالا گفت: تا پایان شهریور گواهی سپرده کالایی سیمان راه‌اندازی می‌شود و خریداران خرد سیمان می‌توانند از این طریق اقدام به خرید کنند.

TejaratNews.com/
امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

مهدی غضنفری می گوید: مکانیزم‌های بازار دارای نوعی پویایی هستند که در پی آن تغییراتی حاصل می‌شود ولی اگر این مکانیزم‌ها را نشناخته و اقدام به هدایت آن نکنیم، با...

EghtesadOnline.com/
جزيیات خرید برنج از بورس کالا

جزيیات خرید برنج از بورس کالا

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: تمام افراد دارای کد سهامداری می‌توانند از این نماد اقدام به خرید و فروش برنج کنند.

Irinn.ir/

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا گفت: معاملات گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا آغاز شده و افراد می‌توانند از این طریق برنج خریداری کنند.

EghtesadOnline.com/
آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

جریان معاملاتی در عموم نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا از رشد نرخ تسویه حکایت داشت که موجب شد جریان غالب در بازار آتی افزایشی باشد.

EghtesadOnline.com/
آیا مشتریان خرد می‌توانند در بورس کالا سیمان بخرند؟

آیا مشتریان خرد می‌توانند در بورس کالا سیمان بخرند؟

به گفته معاون بورس کالای ایران، معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی در این بازار راه‌اندازی می‌شود تا امکان خرید مشتریان خرد سیمان نیز فراهم و تسهیل شود.

TejaratNews.com/

برنج هم به بورس کالا آمد/ دلالی از بازار حذف می شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز میزبان معامله 802 هزار و 640 تن سیمان بود.

YJC.news/

معرفی سنگین وزن‌ ها در رینگ معاملاتی بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...