هشدار اوپک درمورد تقاضای نفت

هشدار اوپک درمورد تقاضای نفت

اوپک پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2023 رشد می‌کند، اما روند کندتری در مقایسه با سال 2002 خواهد داشت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2023 به میزان 2.7 میلیون بشکه در روز معادل 2.7 درصد رشد می‌کند. این گروه پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را تغییر نداد و همچنان 3.36 میلیون بشکه در روز حفظ کرد.

استفاده از نفت در مقایسه با اوج بحران همه‌گیری کرونا در سال 2020، بهبود یافته است و انتظار می رود امسال از سطح سال 2019 عبور کند. چشم انداز سال 2023 نشان می‌دهد محدودیت عرضه ممکن است استمرار پیدا کند زیرا رشد تولید غیراوپک تحت تاثیر تحریم‌ها علیه روسیه، از رشد تقاضا عقب خواهد ماند.

در گزارش اوپک آمده است: در سال 2023 با توجه به انتظارات برای رشد اقتصادی مطلوب جهانی با بهبود تحولات ژيوپلیتیکی و پیشرفت در مهار کووید 19 در چین، پیش بینی می‌شود مصرف نفت تقویت شود.

پیش بینی اوپک از تقاضا برای نفت در سال 2023، خوش بینانه‌تر از آژانس بین‌المللی انرژی و همچنین دیدگاه اولیه نمایندگان اوپک است که کندی شدیدتر رشد تقاضا به دلیل قیمت‌های بالا را پیش بینی کرده بودند.

اوپک اعلام کرد در پیش‌بینی‌ها برای سال 2023، فرض بر این گرفته شده که جنگ در اوکراین تشدید نمی‌شود و ریسکهایی مانند تورم، به رشد اقتصاد جهانی آسیب نمی‌زنند.

این گروه پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال میلادی جاری را همچنان 3.5 درصد و سال 2023 را 3.2 درصد حفظ کرد.

دورنمای عرضه نفت در سال 2023 نشان می‌دهد که بازار همچنان دچار محدودیت عرضه می ماند. اوپک پیش‌بینی کرد عرضه غیراوپک به میزان 1.7 میلیون بشکه در روز رشد می‌کند و از رشد تقاضا 2022 عقب می‌ماند. در نتیجه، اوپک پیش بینی کرد جهان به 30.1 میلیون بشکه در روز نفت این گروه برای متوازن کردن بازار نیاز دارد که 900 هزار بشکه در روز بالاتر از سال 2022 خواهد بود.

این مسيله ممکن است به کمبود عرضه دامن بزند زیرا اوپک و متحدانش شامل روسیه برای افزایش تولید متعهد شده در سال 2022 و خاتمه دادن به توافق محدودیت عرضه، به سختی تقلا می‌کنند.

ظرفیت مازاد تولید نفت در اوپک به دلیل عدم سرمایه گذاری کافی بعضی از اعضای این گروه در میادین نفتی، تقلیل پیدا کرده است. عاملی که به بدبینی‌ها افزوده است، تولید پایین‌تر از سقف توافق شده از سوی عربستان سعودی، با وجود قیمت‌های بالا بوده است.

گزارش اوپک نشان داد تولید نفت این گروه با افزایش تولید کشورهایی شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در ژوين 234 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 28.72 میلیون بشکه در روز رسید. با این حال، آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد عربستان سعودی 10.59 میلیون بشکه در روز در ژوين نفت تولید کرده که نزدیک به سهمیه 10.66 میلیون بشکه در روز است.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود آمریکا سال آینده بزرگترین افزایش تولید را در میان تولیدکنندگان خارج از اوپک داشته باشد با این حال در رشد تولید نفت شیل شتابی مشاهده نمی‌شود. اوپک پیش بینی کرد عرضه نفت سبک آمریکا در سال 2023 به میزان 710 هزار بشکه در روز رشد می‌کند که کمتر از 880 هزار بشکه در روز در سال 2022 است.

 

local_offerبرچسب‌ها:
صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق آزاد شد

صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق آزاد شد

ريیس سازمان دامپزشکی کشور گفت:‌ پس از 6 سال که صادرات مرغ، پر مرغ، تخم مرغ، جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار به کشور عراق ممنوع بود با پیگیری‌هایی که انجام دادیم آزاد شده است.

FarsNews.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

وزیر نفت در تازه‌ترین مطلب خود در تويیتر از غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی کشور با استفاده از توان داخلی و استفاده از ظرفیت مغفول‌مانده پالایشگاه‌های کوچک کشور خبر داد.

Isna.ir/
از صادرات تخم مرغ چه خبر؟

از صادرات تخم مرغ چه خبر؟

ريیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: صادرات تخم مرغ به صورت محدود به کشور افغانستان در حال انجام است....

Gostaresh.news/
کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

ريیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در نامه ای به سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد و اعلام کرد که نمی توان به دلیل تنظیم بازار از صادرات دام جلوگیری کرد.

MehrNews.com/

شیوه صادرات دام و عرضه به بازار داخلی ابلاغ شد

صنایع فرانسه نفت را جایگزین گاز کرد

صنایع فرانسه نفت را جایگزین گاز کرد

شرکت‌های پرمصرف انرژی فرانسه به‌دلیل نگرانی از قطع گاز روسیه، در تلاش هستند سوخت مصرفی در سیستم‌های خود را از گاز به...

Gostaresh.news/
بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت که با خرید و فروش برق در بورس انرژی کمکی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور می...

Gostaresh.news/
مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

ريیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می شود و می تواند قیمت ها را به بالای 300 تا 400 دلار در هر بشکه برساند.

FarsNews.ir/
ایران به همکاری سازنده با اوپک ادامه خواهد داد

ایران به همکاری سازنده با اوپک ادامه خواهد داد

ایلنا: وزیر نفت ضمن گرامیداشت یاد محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل پیشین اوپک و خیر مقدم به هیثم الغیص، دبیرکل تازه اوپک گفت: ایران، به‌عنوان یکی از اعضای موسس اوپک،...

Ilna.ir/
معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز شاهد معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری به ارزش 193 میلیارد و 970 میلیون و 991 هزار و 226 ریال بود.

MehrNews.com/
اما و اگرهای فروش نفت در بازارهای جهانی

اما و اگرهای فروش نفت در بازارهای جهانی

نماینده اسبق ایران در هیات عامل اوپک گفت: برخی کشورهای مصرف‌کننده از ابزار سیاسی در بازار نفت استفاده می‌کنند که بعد...

Gostaresh.news/
شرط روسیه برای صادرات گاز به اروپا چیست؟

شرط روسیه برای صادرات گاز به اروپا چیست؟

اگر توربین ضروری برای خط لوله گازی نورد استریم1 که در کانادا در دست تعمیر است برگردانده شود، روسیه عرضه گاز به اروپا...

Gostaresh.news/
سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

شاخص کل بورس امروز به عدد 1،439،267.41 رسید و 24491.62واحد افت کرد. اما نمادهای حوزه انرژی چه تاثیری بر رشد شاخص بورس...

Gostaresh.news/
هشدار ناآرامی اجتماعی غیرقابل کنترل در آلمان با تشدید بحران انرژی

هشدار ناآرامی اجتماعی غیرقابل کنترل در آلمان با تشدید بحران انرژی

مسيولان شرکت‌های حوزه انرژی در آلمان درباره وقوع ناآرامی های اجتماعی غیرقابل کنترل در این کشور با کاهش عرضه گاز روسیه و سه برابر شدن هزینه انرژی خانوارها هشدار دادند.

FarsNews.ir/
گرانی قیمت بنزین تصویب شد؟ | قیمت بنزین لیتری چند؟ قیمت بنزین 8 هزار تومانی در راه است؟ | قیمت بنزین بعد از آزادسازی قیمت چقدر می شود؟ واریزی جدید به‌ حساب بازنشستگان | این گروه از بازنشستگان پولدار شدند چند میوه دست نیافتنی شد / جماعتی در حسرت میوه خوردن! فروش فوری سایپا با تحویل 30 روزه | فروش فوری سایپا بدون قرعه کشی به قیمت کارخانه افزایش حجم توافقات اقتصادی ایران و پاکستان سقوط وحشتناک بیت کوین در آستانه وقوع! +قیمت رمزار... عزم دولت سیزدهم برای جایگزینی و اسقاط خودروهای فرسوده‌/ صرفه‌جویی 540 میلیون دلاری با خروج فرسوده‌ها اوضاع نامساعد قیمت بیت کوین جان دوباره طلا با کاهش قیمت دلار دوج کوین آماده اصلاح قیمت می شود سهم ناچیز ایران از بازار زعفران با خام فروشی آمار باورنکردنی از درآمد داوران لیگ برتر / هر... افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ درحال مطالعه نظرات ایران هستیم جرایم کلیه وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه بخشیده می شود بلاتکلیفی واردات خودرو/ قیمت طلا و سکه ریزشی شد صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401