تامین مالی راه اندازی ترمینال فرودگاه کیش از بستر بازار سرمایه

تامین مالی راه اندازی ترمینال فرودگاه کیش از بستر بازار سرمایه

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه هدف و فعالیت اصلی شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش بسترسازی به منظور رشد و توسعه اقتصادی، صنعتی، عمرانی، بازرگانی منطقه آزاد کیش...

به گزارش اقتصادآنلاین، «امیر هامونی» در نشست ویژه پذیره‌نویسی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش با بیان اینکه با انتشار اوراق خرید دین، شرکت‌ها می‌توانند مطالبات و اسناد مدت‌دار خـود را بـه کسر فروخته و مشـکل نقدینگی خـود را رفع کنند، افزود: در واقع اینجا به نوعی اوراق بهادارسازی حساب‌ها و اسناد دریافتنی انجام می‌شود که همان طراحی اوراق بهادار به پشتوانه حساب‌های دریافتنی ناشی از قراردادهای بلندمدت با سررسیدهای بیشتر از یک سال است.

به گفته هامونی، اوراق بهادارسازی دارایی‌ها، روند مربوط به تبدیل بخشی از دارایی‌های شرکت به شکل اوراق بهادار است که برای سرمایه‌گذاران در بازار ثانویه قابل قبول باشد و به‌طور کلی، همه دارایی‌هایی که می‌توانند جریان نقدی ایجاد کنند، واجد شرایط تبدیل شدن به اوراق بهادار هستند.

وی همچنین یادآور شد: مطابق دستورالعمل انتشار اوراق خرید دین، حساب‌های دریافتنی نیز که مورد اوراق بهادارسازی قرار می‌گیرد، شامل مطالبات مدت‌دار ریالی اشخاص حقوقی از اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از عقود مبادله‌ای مانند فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و جعاله به استثنای سلف است.

مدیرعامل فرابورس به ارکان انتشار این اوراق اشاره کرد و ادامه داد: شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش و شرکت واسط مالی خرداد سوم که به ترتیب بانی و ناشر این اوراق هستند، با انتشار این اوراق به میزان یک هزار میلیارد ریال بر مبنای مطالبات مدت‌دار شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به تامین مالی برای راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه کیش اقدام کردند.

هامونی با اعلام اینکه رقم حاصل از این پذیره‌نویسی صرف تامین مالی راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه کیش می‌شود، عنوان‌کرد: این شرکت با استفاده از تنوع ابزارهای مالی در بازار سرمایه و با تکیه بر مطالبات مدت‌دار خود اقدام به انتشار این اوراق کرده است.

وی گفت: نخستین اوراق تامین مالی این شرکت صکوک اجاره سه‌هزار میلیارد ریالی بود که در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس پذیره‌نویسی شد و از آبان ماه 1398 تاکنون در حال معامله است.

تامین مالی جدی‌ترین چالش‌ مناطق آزاد

همچنین «حمیدرضا مومنی» دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش اظهار داشت: این اوراق با ارزش 100 میلیارد تومانی، دارای مدت 32 ماهه بوده و نرخ آن نیز 18 درصد سالdانه تا سررسید است که موعدihd پرداخت، هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار شامل 10 دوره سه‌ماه و یک دوره دوماهه خواهد بود.

وی، تامین مالی را از چالش‌های جدی مناطق آزاد دانست و گفت: منابع ناپایداری در مناطق آزاد وجود دارد و به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها نمی‌توان از سرمایه‌گذاران خصوصی انتظار داشت در حوزه تامین زیرساخت‌ها، ماموریتی را در این مناطق برعهده بگیرند؛ زیرا باید برای سرمایه‌گذاران بسترهایی فراهم شود.

مومنی مساله مهم دیگر را تامین مالی مناطق آزاد جدید دانست و افزود: مناطق آزاد فعلی دارای یک سری زیرساخت‌ها هستند اما مناطق آزاد جدید اگر با پشتوانه مالی درست شروع به کار نکنند نمی‌توان توفیقی برای آنان متصور شد.

مشاور رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه از سوی دیگر 32 منطقه ویژه فعال داریم که ظرفیت‌های خوبی نیز در این مناطق ویژه وجود دارد، گفت: در مجموع باید به سمتی حرکت کرد که مناطق آزاد در تامین مالی برای اجرای ماموریت‌های خود با مشکل مواجه نشوند.

جزییات اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش

در بخش دیگری از این نشست خبری، «ناصر آخوندی» عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد کیش به معرفی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش پرداخت و گفت: این اوراق با ارزش 100 میلیارد تومانی، دارای مدت 32 ماهه بوده و نرخ آن نیز 18 درصد سالیانه تا سررسید است که موعدهای پرداخت، هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار شامل 10 دوره سه‌ماه و یک دوره دوماهه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فرابورس نه فقط برای پروژه‌های مناطق آزاد بلکه برای شرکت‌های بخش خصوصی که در این مناطق سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز ظرفیت تامین مالی دارد، افزود: با اتصال بین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بازار سرمایه، امکان تامین مالی ساده‌تر با نرخ کمتر و سرعت بیشتر فراهم می‌شود.

آخوندی در ادامه با بیان اینکه مناطق آزاد از نظر رتبه اعتباری، خوش‌حساب بودن و برخورداری از دارایی‌های مطمين، وضعیت بسیار خوبی دارند، ابراز امیدواری کرد: بتوان تامین مالی سایر پروژه‌های مناطق آزاد و بخش خصوصی را نیز از طریق فرابورس انجام داد.

حل مشـکل نقدینگـی شرکت‌ها با اوراق خرید دین

همچنین «ندا بشیری»، سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه اوراق خرید دین مبتنی بر خرید دیون منتشر می‌شود، گفت: بـا انتشـار این اوراق، شرکت‌ها می‌تواننــد مطالبــات و اســناد مـدت‌دار خـود را بـه کسـر فروختـه و مشـکل نقدینگـی خـود را مرتفـع کنند.

به گفته بشیری، این اوراق که پذیره‌نویسی آن از امروز 10 خردادماه 1400 در فرابورس آغاز می‌شود، نرخ سود معادل 18 درصد سالیانه و طول عمر 32 ماهه دارد؛ ضمن آنکه همه کارهای مربوط به انتشار را تامین سرمایه ملت برعهده گرفته است.

امکان توسعه اقتصادی شرکت‌ها از طریق ابزارهای بازار سرمایه

در ادامه، «روح‌الله حسینی مقدم»، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت به عنوان تامین سرمایه‌ای که پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش را برعهده دارد، گفت: این دومین تجربه منطقه آزاد کیش در انتشار اوراق برای تامین مالی است و در کل تامین مالی از طریق سایر ابزارهای بازار سرمایه برای شرکت‌هایی که امکان پذیرش در بورس و فرابورس را ندارند، زمینه توسعه اقتصادی برای آنان را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بهتر است با استفاده از مواردی همچون رتبه‌بندی اعتباری، اتکای ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه به بانک‌ها از بین ‌رود، افزود: اگر در تامین مالی از طریق اوراق، نیازی به ضمانت بانکی نباشد، فرایندهای انتشار اوراق نیز با هزینه کمتر و در زمان سریع‌تر انجام می‌شود.

به گفته حسینی مقدم، منطقه آزاد کیش تصمیم گرفته با استفاده از روش‌های تامین مالی نوین، الگویی برای تامین مالی سایر بنگاه‌های اقتصادی فعال در این منطقه و دیگر مناطق باشد تا از ظرفیت‌های تامین مالی موجود در بازار سرمایه مانند انتشار اوراق استفاده کنند.

پیشتر «امیر هامونی» مدیر عامل شرکت فرابورس ایران اعلام کرد: در چند سال گذشته و در زمان رییس اسبق سازمان بورس تفاهم نامه ای برای تامین مالی جمعی امضا شد که در خصوص این تفاهم نامه و ابلاغ مصوبه ای از سوی شورای عالی بورس، فرابورس ایران به عنوان تنظیم کننده و بانی تامین مالی جمعی انتخاب شد.

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیدا...

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در 2 روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.

FarsNews.ir/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بازار سرمایه هفته گذشته فقط یک روز مثبت در کارنامه کاری خود ثبت کرد و تا ابتدای کانال یک میلیون و 200 هزار واحد عقبگرد کرد اما آیا این روند ادامه دارد و بورس از این کانال هم سقوط می‌کند؟

TejaratNews.com/
اختلال در نرخ بهره بانکی شاخص بورس را نزولی کرد / بانک مرکزی حاضر نشد بازار سرمایه را نجات دهد

اختلال در نرخ بهره بانکی شاخص بورس را نزولی کرد / بانک مرکزی حاضر ...

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر فروش اوراق انجام نمی‌‌شد به تورم فعلی کشور 36 درصد هم اضافه می‌شد، گفت: بانک مرکزی حاضر نشد به اندازه 11 هزار میلیارد تومان ارز بخرد و بازار سرمایه را نجات بدهد، اگر اختل...

TejaratNews.com/
انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ه...

Irna.ir/
چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

ريیس سازمان بورس گفت: چشم‌‌‌‌انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت‌ها افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 12 خرداد 1400 / منع تامین مالی دولت از سهام‌داران خرد

تحلیل بورس امروز 12 خرداد 1400 / منع تامین مالی دولت از سهام‌داران...

کارشناس بازار سرمایه درباره تحلیل وضعیت بازار گفت: در صورتی که در کوتاه مدت با ابزارهای اطمینان‌بخش به سهامداران این امید را ندهند که زیانی به آن‌ها وارد نمی‌شود روند بازار تغییری نمی‌کند.

TejaratNews.com/
تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام

تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی موضوع «تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام» در این کمیته خبر داد.

FarsNews.ir/
معجزه‌ای برای بازار سرمایه

معجزه‌ای برای بازار سرمایه

بازار سرمایه فعلا عطش خرید ندارد، مگر آنکه به باور دلار 30 هزار تومانی برسد.

BourseNews.ir/
بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه و وضعیت اقتصادی با حضور برخی مسيولان مربوطه در جلسه این کمیسیون خبر داد.

TejaratNews.com/
تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اواراق بهادار به همه مجموعه‌های نهاد ناظر بازار سرمایه ماموریت داد تا طی 48 ساعت آینده، موانع پیش روی هلدینگ‌ها رفع و فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تسهی...

Irna.ir/
رشد 191 درصدی تامین مالی فرابورس در سال 99

رشد 191 درصدی تامین مالی فرابورس در سال 99

بورستهران- ایرنا- تامین‌ مالی فرابورس در مجموع از چهار طریق عرضه اولیه، پذیره‌نویسی، افزایش سرمایه شرکت‌ها و اسناد خزانه اسلامی در سال 99 با 191 درصد رشد نسبت به سال گذشته همراه شد.

Irna.ir/
ضرورت تامین مالی تولیدکنندگان برای تحقق شعار سال

ضرورت تامین مالی تولیدکنندگان برای تحقق شعار سال

بورستهران- ایرنا- عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، نقش بازار سرمایه در تحقق شعار سال 1400 را 100 درصد مثبت ارزیابی کرد و گفت: بازار سرمایه با حمایت دولت و بانک مرکزی می‌تواند تامین مالی خوبی را در اخ...

Irna.ir/
ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 31 خرداد رشد 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

در حال بارگیری...