حاشیه سود پایین پالایشی‌ها مانعی برای توسعه‌ بیشتر این صنعت

حاشیه سود پایین پالایشی‌ها مانعی برای توسعه‌ بیشتر این صنعت

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه، حاشیه سود پایین پالایشی‌ها را مانع توسعه‌ این صنعت دانست و افزود: این موضوع باعث می‌شود اجرای طرح‌های توسعه‌ای و ساخت پالایشگاه‌های جدید مورد استقبال بخش خصوصی نباشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از فرابورس ایران، «نادر اسراری» با بررسی فرصت‌ها و تهدیدهای صنعت پالایشی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع حاضر در بازار سرمایه، افزود: پالایشی‌ها در مقایسه با صنایع مشابهی مثل پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها تفاوت‌های اساسی در روند تولید، فروش و حاشیه سود دارند.

وی اظهار داشت: این صنعت در کل جهان گردش مالی بالایی دارد اما فعالیت و حاشیه سود آن‌ قابل‌توجه نیست، این موضوع نقطه مشترک گروه پالایشی در همه بازارهای مالی است.

اسراری با اشاره به اینکه پالایشگاه‌های حاضر در بازار سرمایه کشور در سال‌های اخیر حاشیه سود بالاتر از 10 درصد نداشتند، گفت: این در حالی است که پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها حاشیه سودهای بالای 30 درصد دارند.

این کارشناس بازار سرمایه حاشیه سود پایین پالایشی‌ها را مانع توسعه‌ این صنعت دانست و افزود: البته به‌طور معمول در سایر کشورهای دنیا نیز احداث پالایشگاه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای آن‌ها حاکمیتی است.

اسراری با اشاره به اینکه در کشور ما به دلیل زیرساخت خاص تامین مواد اولیه و فروش محصولات این صنعت، نحوه سودسازی پالایشگاه‌ها به تصمیم‌های مجموعه وزارت نفت وابسته است، اظهار داشت: پالایشی‌ها مواد اولیه را از دولت می‌گیرند و مستقیم محصول را به دولت تحویل می‌دهند، به‌این‌ترتیب خریدار و تامین‌کننده مواد اولیه این شرکت‌ها یک‌نهاد است، پالایشگاه‌ها نمی‌توانند مواد اولیه را از فروشنده دیگری تامین کنند یا محصول را به خریدار دیگری بفروشند.

این تحلیلگر بازار سرمایه، در ادامه بررسی صنعت پالایشی گفت: سال‌ها از ورود سهام شرکت‌های پالایشی در بازار سرمایه می‌گذرد، در همه این سال‌ها تحلیلگران و اهالی بازار منتظر انتشار نرخ فروش محصول پالایشگاه‌ها در گزارش‌های دوره‌ای و ماهانه در موعد قانونی هستند که همچنان اعمال نمی‌شود.

🌀وی، به درخواست مهم اهالی بازار سرمایه از متولیان قانون‌گذاری اشاره کرد و گفت: در گروه پالایشی موضع خاصی وجود دارد و قاعده رسمی بیان‌شده برای بازار این است که بر مبنای نرخ گزارش‌شده فرآورده‌های پالایشی در مجلات قیمت‌گذاری معتبر بین‌المللی قیمت فرآورده ایرانی مشخص شود، اما در این نشریه‌ها جزییات مهم نرخ محصولات پالایشگاه‌های ایرانی شفاف نیست و بسیاری از اعداد در قیمت‌گذاری‌ها با ابهام مواجه است.

اسراری اظهار داشت: درخواست بازار سرمایه این است که حد مبنا بر اساس قیمت بین‌المللی برای محصولات پالایشی در ایران شفاف شود تا در گزارش ماهانه عدد فروش امکان محاسبه پیدا کند و در گزارش‌های فصلی بازار با اعداد فروش متفاوتی مواجه نشود، در شرایط امروز بازار هر سه ماه یک‌بار با شوک مواجه می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: اگر صنعت پالایشی شفاف شود و ابهام‌های مطرح‌شده را برطرف کنند، این گروه یک ویژگی مهم دارد که سطح سودسازی نسبتا پایداری دارد.

وی به قیمت‌های مناسب سهام این گروه در بازار اشاره کرد و افزود: باوجود همه ابهام‌های موجود در این صنعت P/E تحلیلی کمتر از چهار و قیمت مناسب سهام، این گروه در صورت بازگشت ثبات و اعتماد به بازار، گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری هستند.

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
میزان سودآوری صنعت پتروشیمی در سال 99

میزان سودآوری صنعت پتروشیمی در سال 99

صنایع پتروشیمی با ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از فروش نفت خام، در تولید و صادرات ،منبعی برای تامین ارز و نیاز‎‌های داخلی کشور هستند. اما در شرایط تحریم‌ها که همه صنایع با مشکلاتی مواجه هستند، عملکرد و...

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
معامله خانه‌های هزار میلیاردی با بیت‌کوین مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران روزهای خوش بورسی ها بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 3 تیر / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟ قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل!

در حال بارگیری...