شرط ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک

شرط ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک

معاون فنی گمرک از تهیه پیش نویس نحوه ترخیص 2249 خودرو رسوبی در گمرک خبر داد، این در حالیست که طبق پیش‌نویس پیشنهادی گمرک برای ترخیص خودروهای خارجی مانده در گمرکات، خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار نیز با سود بازرگانی 40 درصدی قابلیت ترخیص پیدا می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس،‌ از تهیه پیش نویس ترخیص خودروهای خارجی مانده در گمرک براساس دستور رسیدگی ريیس جمهور خبر داد و گفت: از تعداد 12 هزار و 261 دستگاه خودروی سواری وارده به گمرکات در زمان قبل از ممنوعیت سال 97 طی دو فقره مصوبە هیات وزیران، تعداد 10 هزار و 12 دستگاه خودروی سواری ترخیص و تعداد 2249 دستگاه باقی مانده است

معاون فنی گمرک گفت:‌ در صورت تمدید مصوبه ترخیص خودروهای سواری به صورت قبلی تعداد 51 دستگاه خودروی سواری عموما زیر 2500 سی سی که به گمرک اظهار و تشریفات گمرکی آنها انجام شده است اجازە ترخیص پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین 9 دستگاه از 82 دستگاه خودروی سواری موجود در منطقە اروند قابل ترخیص خواهد شد و مابقی باتوجه به اینکه سفارش یا برند آمریکایی دارند وفق نظرمعاونت حقوقی وقت ریاست جمهوری قابلیت ترخیص از گمرک را نخواهند داشت. علاوه بر آن 100 دستگاه خودروی متعلق به سهمیە جانبازان قابلیت ترخیص خواهد داشت، مشروط بر اینکه صاحبان کالا نسبت به پیگیری امور ترخیص خودروها اقدام کنند.

ارونقی با بیان اینکه 1089 دستگاه خودروی سواری نیز در مراجع رسیدگی کننده مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و در صورت صدور قرار منع تعقیب یا رای برايت برای صاحب کالا ترخیص خواهند شد، گفت: با توجه به اینکه تعداد 927 دستگاه خودروی سواری فاقد ثبت سفارش یا با ثبت سفارش تاریخ منقضی وجود دارد که وزارت صمت از صدور یا تمدید ثبت سفارش‌های مربوطه امتناع کرده با این وجود در مصوبه دی ماه 1397 هیات وزیران، به افتتاح ثبت سفارش یا تمدید آن اشاره شده بود.

این مقام گمرکی با بیان اینکه خودروهای سواری رسوبی در گمرکات بوشهر، گیلان، شهید باهنر بندرعباس، خرمشهر، تهران (شهریار سابق)، غرب تهران و بندرلنگه دپو شده اند، تصریح کرد: به‌دلیل منقضی شدن مهلت ماندگاری آنها یا تشکیل پرونده قاچاق در خصوص پرونده ثبت سفارش‌های جعلی، با تنظیم اظهارنامه متروکه یا در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طی سال‌های 1398 لغایت 1399، تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی شده است.

ارونقی تاکید کرد: با توجه به دستور ريیس جمهور مبنی بر پیگیری جدی موضوع تا حصول نتیجه، با درنظر گرفتن جمیع جهات، پیش نویس مصوبە پیشنهادی گمرک ایران برای ترخیص خودروهای سواری رسوبی در گمرکات کشور تهیه و به وزیر اقتصاد تقدیم شد.

جزيیات پیش‌نویس ترخیص خودروهای رسوبی

پیش نویس پیشنهادی ترخیص حدود 2250 خودروی خارجی رسوبی در گمرکات کشور از سوی گمرک تدوین و به وزارت اقتصاد ارسال شد.

اخیرا ريیس جمهور در بازدید از استان‌های جنوبی کشور خواستار رسیدگی و تسریع در تعیین تکلیف خودروها و کالاهای مانده در گمرکات و انبارهای اموال تملیکی شده بود.

در این پیش نویس 6 بند و شرط گذاشته شده تا در صورت تصویب هیات وزیران امکان ترخیص آنها فراهم شود.

در این پیشنهاد آمده است:‌ 1- ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ 97.10.16، دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا مناطق ویژە اقتصادی می‌باشند، بصورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشاء ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع می‌باشد. کلیە ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود.

تبصره – خودروهایی که تا تاریخ 97.10.16 دارای قبض انبار بوده و با رویە بانکی تامین ارز گردیده‌اند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانە نیما در روز ترخیص، با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص می‌باشند. هرنوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش‌ها ممنوع است.

2- خودروهای با ارزش بیش از چهل هزار دلار با محاسبه و پرداخت چهل واحد درصد سود بازرگانی، مازاد بر ماخذ حقوق ورودی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات براساس شرایط بند1 این تصویب نامه قابل ثبت سفارش و ترخیص می‌باشند.

3- ترخیص خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از 2500 سی سی امکان پذیر نبوده و مشمول مقررات این تصویب نامه نمی‌باشند.

تبصره 1– خودروهای سواری مربوط به جانبازان، موضوع تصویب نامە شمارە 204408/ت41717ه مورخ 87.11.7 و اصلاحات بعدی آن، که تا قبل از صدور تصویب نامه شمارە 70441/ت51040 ه مورخ 93.6.23، با ثبت سفارش وارد کشور شده اند از حکم این بند مستثنی هستند.

تبصره 2– ترخیص خودروهای سواری، بدون الزام به رعایت محدودیت حجم موتور 2500 سی سی، که تا تاریخ 97.5.31 برای آنها توسط سازمان های مناطق آزاد تجاری – صنعتی قبض انبار صادر شده است، با رعایت مقررات مناطق مزبور و رعایت نامه شماره 69134/36925 مورخ 98.6.5 معاونت حقوقی ریاست جمهوری حسب مورد، برای شماره‌گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده برای مناطق، مجاز می‌باشد.

4- انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رای قطعی منع پیگرد یا برايت آنها از سوی مراجع رسیدگی کننده صادر می‌گردد، مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و با رعایت سایر مقررات، ترخیص آنها بلامانع می‌باشد.

5- در راستای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان، قبل از ترخیص خودروهای موضوع این تصویب نامه، گمرک، پس از اخذ تاییدیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نسبت به ترخیص، با رعایت مقررات اقدام خواهد نمود.

6 – مهلت ترخیص خودروهای موضوع بندهای 1 لغایت 3 این تصویب نامه و تبصره های ذیل بندهای مذکور، شش ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه تعیین می‌شود.

منبع: فارس

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

پاسخ به برخی ابهامات واردات خودرو

پاسخ به برخی ابهامات واردات خودرو

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می‌کند گفت: می‌توان با صادرات قطعه و خودرو تا 200 میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی عباس عبدی از آینده طرح مجلس برای واردات خودرو

پیش‌بینی عباس عبدی از آینده طرح مجلس برای واردات خودرو

عباس عبدی نوشت: قطعه و خودرو به صورت صوری و با قیمت بالا صادر و در عوض آن بنز و پورشه وارد می‌شود. وصله پینه کردن اقتصاد یعنی همین.

TejaratNews.com/
واکنش اینستاگرامی همتی به مصوبه واردات خودرو

واکنش اینستاگرامی همتی به مصوبه واردات خودرو

ريیس کل سابق بانک مرکزی نسبت به مصوبه مجلس درباره واردات خودرو مشروط به صادرات واکنش نشان داد.

TejaratNews.com/

مجلس با واردات خودرو موافقت کرد

واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو با اصلاحیه امروز مجلس در طرح ساماندهی صنعت خودرو جدی‌تر شد. در طرح مجلس، واردات مشروط به صادرات خودرو یا قطعات آن شده است. اما آیا می‌توان با چنین راهکاری بازار خودرو را به تعادل رساند؟ پ...

TejaratNews.com/

خبر مهم برای بازار خودرو / واردات خودرو یک قدم به آزادسازی نزدیک شد

تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بورس چیست؟

تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بورس چیست؟

طرح ساماندهی صنعت خودرو در صحن علنی مجلس رای‌گیری و تصویب شد. حال باید دید این طرح چه تاثیری بر بورس خواهد داشت.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت واردات خودرو از زبان معاون وزیر صمت

آخرین وضعیت واردات خودرو از زبان معاون وزیر صمت

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: اگر قرار شود که در آینده قیمت‌گذاری برای خودرو انجام شود، تصویب ستاد تنظیم بازار برای آن کافی است اما ستاد تنظیم بازار نمی‌تواند در مورد واردات خودرو تصمیم‌گیر...

TejaratNews.com/
توضیح معاون وزیر صنعت درباره واردات خودرو

توضیح معاون وزیر صنعت درباره واردات خودرو

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار داشت: اگر قرار شود که در آینده قیمت‌گذاری برای خودرو انجام شود، تصویب ستاد تنظیم بازار برای آن کافی است. وقتی شورای نگهبان تصمیم‌گیری در این رابطه را ستاد تنظ...

Bartarinha.ir/
واردات، خودرو را ارزان می‌کند؟

واردات، خودرو را ارزان می‌کند؟

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: یکی از راهکارهای کنترل بازار در کنار حمایت از خودروسازان و افزایش عرضه، واردات است.

TejaratNews.com/
طرح واردات خودرو دستور کار این هفته مجلس

طرح واردات خودرو دستور کار این هفته مجلس

نایب ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح واردات خودرو که از طرف شورای نگهبان اعاده شده بود، این هفته خارج از نوبت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

TejaratNews.com/
آزادسازی واردات خودرو جدی شد / خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسد؟

آزادسازی واردات خودرو جدی شد / خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌ر...

نمایندگان مجلس می‌گویند موانع واردات خودرو برداشته شده و احتمالا به زودی طرح آزادسازی واردات خودرو در مجلس و شورای نگهببان تصویب می‌شود. اما آیا واردات خودروی خارجی به سال جاری می‌رسد یا به سال بعد مو...

TejaratNews.com/
واردات خودرو از چه زمان آزاد می‌شود؟

واردات خودرو از چه زمان آزاد می‌شود؟

به نظر می‌رسد که بررسی مصوبه آزادسازی واردات خودرو به مراحل پایانی خود نزدیک شده و به زودی واردات خودرو آزاد می‌شود. این خبری است که نايب ريیس کمیسیون صنعت مجلس اعلام کرده است.

TejaratNews.com/
امکان واردات خودرو برای 2 گروه خاص / شرط جدید واردات خودرو چیست؟

امکان واردات خودرو برای 2 گروه خاص / شرط جدید واردات خودرو چیست؟

آزادسازی واردات خودرو به مجلس برگشته بود و حالا خبر رسیده که احتمالا این طرح در مراحل نهایی است و توانسته موافقت اعضای شورای نگهبان را هم جلب کند. اما با برخی از تغییرات. این تغییرات چیست و چه کسانی م...

TejaratNews.com/
رفع ایراد شورای نگهبان درباره واردات خودرو

رفع ایراد شورای نگهبان درباره واردات خودرو

نماینده مردم دماوند در مجلس با اشاره به رفع ایرادات شورای نگهبان در خصوص واردات خودرو گفت: در اصلاحیه جدید، منشا ارز مورد نظر برای واردات خودرو، مشخص شده و فقط افرادی می‌ توانند نسبت به واردات خودرو ا...

TejaratNews.com/
اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد