کاهش قیمت دلار با سیگنال مثبت برجامی

کاهش قیمت دلار با سیگنال مثبت برجامی

به‌دنبال توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیروز قیمت هر دلار آمریکا به کانال 26هزارتومان عقب‌نشینی کرد

همشهری: سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و انجام توافق‌های اولیه، از تنش در بازار ارز کم کرد و موجب شد دیروز قیمت هر دلار آمریکا بار دیگر به کانال 26هزار‌تومان باز‌گردد.

بازار ارز که از اواخر هفته قبل به‌دلیل گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک روند صعودی را آغاز کرده بود، از یکشنبه‌شب تحت‌تاثیر اخبار توافق با آژانس در مورد ادامه کار دوربین‌های نظارتی با نزول مواجه شد. ساعاتی بعد از اعلام خبر توافق بین ایران و آژانس اتمی، میزان عرضه در معاملات پشت‌خطی دلار به شکل محسوسی افزایش یافت و این روند صبح دیروز در بازار نقدی ارز ادامه یافت.

آراد پورکار، کارشناس بازار‌‌ ارز درباره اثر اخبار منتشر‌شده مبنی بر تفاهم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اثر آن بر قیمت ارز، گفت: این اتفاق به‌دلیل زنده‌شدن امیدها برای ایجاد نتیجه مثبت در مذاکرات برجام به نزول قیمت دلار منجر شد. به‌گفته او، درصورت فراهم‌شدن زمینه‌های لازم برای توافق برجام، شاهد کاهش کوتاه‌مدت نرخ دلارخواهیم بود.

کاهش قیمت

قیمت هر دلار آمریکا که اواخر هفته قبل بار دیگر تا 27هزارو 900تومان پیشروی کرده بود، دیروز به‌دنبال انتشار اخبار مثبت هسته‌ای بلافاصله عقب‌نشینی کرد.

این نزول درپی آن اتفاق افتاد که احتمال ورود قیمت دلار به کانال 28هزار‌تومان به‌دلیل تردیدهای ایجاد‌شده در مورد مذاکرات هسته‌ای به‌شدت افزایش یافته بود اما از یکشنبه‌شب به‌دنبال انتشار خبرهای مربوط به توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قیمت دلار شروع به نزول کرد و صبح دیروز ابتدا قیمت دلار در بازار آزاد تا محدوده 27هزارو 500تومان عقب‌نشینی کرد و بعد از آن قیمت تا بعد‌از‌ظهر به 26هزارو 900تومان رسید.

قیمت هر دلار آمریکا حتی در بازار هرات و سلیمانیه عراق تا محدوده 26هزارو 800تومان عقب‌نشینی کرد. همزمان با افت قیمت دلار قیمت هر سکه هم تا 11میلیون و 850هزار‌تومان و قیمت هر گرم طلای 18عیار با 1.5درصد افت تا محدوده یک میلیون و 142هزار تومان عقب‌نشینی کرد. شاخص کل بورس تهران هم به موازات نزول قیمت دلار 15هزار واحد افت کرد. بازار‌های سهام و طلا به‌دلیل همبستگی که با قیمت ارز دارند، به‌سرعت به نوسان‌های قیمت ارز واکنش نشان می‌دهند.

آزاد‌سازی‌ ارز

صرف‌نظر از توافق اولیه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیروز یک خبر دیگر نیز بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار داد. مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در صدر یک هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و آنطور که از خبرها بر‌می‌آید، در جریان سفر الکاظمی به ایران توافق‌هایی در زمینه آزاد‌سازی‌ منابع ارزی ایران در عراق و حتی افزایش سطح روابط تجاری که می‌تواند به افزایش درآمد‌های ارزی ایران منجر شود، با ريیس‌جمهوری انجام شده است.

هنوز ازجزيیات توافق انجام‌شده اطلاعاتی در دست نیست، اما برخی خبر‌ها نشان می‌دهد قرار است بعد از موفقیت‌آمیز‌بودن مذاکرات منطقه‌ای با کشور‌های همسایه، بخشی از منابع ارزی ایران در عراق که گفته می‌شود رقمی بالغ بر 8میلیارد دلار است، آزاد شود.

برخی خبر‌ها نیز نشان می‌دهد قرار است سطح روابط تجاری ایران با عراق تا 30میلیارد دلار افزایش یابد که این موضوع نیز می‌تواند حجم درآمدهای ارزی ایران را افزایش دهد. این خبر را دیروز یحیی آل‌اسحاق، ريیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم تایید کرد و گفت: توافقاتی در مورد پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق صورت گرفته و تعامل در حال انجام است، از همین رو‌ به‌نظر جای نگرانی در این مورد نیست و توسعه روابط 2کشور مهم‌تر از این مسيله است.

او با بیان اینکه روابط ایران و عراق مبتنی بر استراتژی و بلندمدت است، گفت: حجم مبادلات ایران و عراق در گذشته بین 3‌تا‌7میلیارد دلار بوده که در آینده می‌تواند به 20 تا 30میلیارد دلار نیز برسد. در موارد مختلفی همچون صادرات کالاهای غیرنفتی، صادرات نفتی، پروژه‌های عمرانی و غیره امکان توسعه روابط بین 2کشور وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود که تعاملاتی در مورد پروژه‌های توسعه‌ای در این کشور انجام شود.

کارشناسان بر این باورند توافق بر سر آزاد‌سازی‌ منابع ارزی ایران و توسعه روابط تجاری با کشور‌های دیگر، می‌تواند سیگنال مثبتی برای احیای برجام نیز باشد، چرا‌که از سال‌97 تاکنون به‌دلیل آغاز دور جدید تحریم‌ها نه فقط منابع ارزی ایران و سایر کشور‌ها ازجمله عراق مسدود شده ‌بلکه روابط تجاری ایران نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که سفر نخست‌وزیر عراق به ایران و انجام توافق‌های اولیه در این زمینه می‌تواند علامت مثبتی برای رسیدن به یک توافق در مذاکرات هسته‌ای وین و چراغ سبزی برای احیای برجام باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
افزایش دلار بازار آزاد و بازار متشکل ارزی / قیمت دلار امروز 29 شهریور چقدر شد؟

افزایش دلار بازار آزاد و بازار متشکل ارزی / قیمت دلار امروز 29 شهر...

قیمت دلار در بازار آزاد امروز با 100 تومان افزایش همراه بود و به 27 هزار و 400 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی 26720 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
شرط کاهش قیمت دلار چست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 29 شهریور

شرط کاهش قیمت دلار چست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 29 شهریور

قیمت دلار دیروز تا محدوده 27 هزار و 250 تومان عقب‌نشینی کرد. با این حال، از ساعت 3‌بعدازظهر خریداران در بازار فعال‌تر شدند و توانستند اسکناس آمریکایی را به سمت سطح 27 هزار و 500 تومانی هدایت کنند.

TejaratNews.com/

ادامه روند کاهشی قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز 28 شهریور چقدر شد؟

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/28

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر ثبات افزایش بهای طلای جهانی، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 822 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 28 شهریور / شرایط برای ورود خریداران مناسب است؟

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 28 شهریور / شرایط برای ورود خریداران مناس...

روز شنبه خط 27 هزار و 500 تومانی دلار در بازار ارز نقش اساسی ایفا کرد. زمانی که معامله‌گران مشاهده کردند دلار توان حفظ خود بالای سطح 27 هزار و 500 تومان را ندارد، میزان فروش‌ها را بالا بردند و به دنبا...

TejaratNews.com/
عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور

عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور

سامانه نیما امروز (27 شهریور) شاهد عرضه حدود 174 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.

Irinn.ir/
اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس

اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس

مدیرعامل بورس تهران درباره سینگال‌هایی که نرخ دلار به بازار سرمایه می‌دهد، گفت: سهامدارانی که نگاه کوتاه‌مدت به بورس دارند، از این مدل تبعیت می‌کنند و بحثی که از سال گذشته مطرح شد، ارزش جایگزینی شرکت‌...

TejaratNews.com/
کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/27

کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امرو...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افزایش بهای طلای جهانی در روز جمعه، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح قدیم به 11 میلیون و 301 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

کاهش قیمت دلار در بازار آزاد امروز / ثبات نرخ در صرافی ملی برای دومین روز متوالی

سرمایه‌گذاران کوتاه مدت از نرخ دلار سیگنال می‌گیرند

سرمایه‌گذاران کوتاه مدت از نرخ دلار سیگنال می‌گیرند

مولفه‌های روز و فرصت‌هایی که سرمایه‌گذار در بازار سرمایه می‌بیند از جمله وضعیت بنیادی شرکت‌ها که بخشی از آن تابع مولفه‌های اقتصاد جهانی است، مانند قیمت کامودیتی، قیمت نفت، قیمت برابری ارزها در ورود نق...

Sena.ir/
بازار ارز در انتظار شوک 30 شهریور / دلار در میانه هفته می‌ریزد؟

بازار ارز در انتظار شوک 30 شهریور / دلار در میانه هفته می‌ریزد؟

دلار مرز روانی 27 هزار تومانی خود را حفظ کرده و به نظر می‌رسد ورود دلار به کانال 26 هزار تومانی دشوار است. اما برخی معتقدند رویدادها و اخبار امروز قیمت دلار را کاهش می‌دهد. اگرچه برخی دیگر معتقدند دلا...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم شانگهای برای قیمت دلار / دلار ارزان می‌شود؟

سیگنال مهم شانگهای برای قیمت دلار / دلار ارزان می‌شود؟

پس از سفر ابراهیم ريیسی به تاجیکستان برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، روز گذشته اعلام شد ایران به طور رسمی نهمین عضو دايم سازمان همکاری شانگهای شد. اما این اتفاق چرا اهمیت دارد و چه تاثی...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار پیش از امروز 27 شهریور + پیش‌بینی قیمت دلار امروز

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 27 شهریور + پیش‌بینی قیمت دلار امروز

روند هفتگی دلار منفی شد تا انتظارات شماری از صعودی‌های بازار ارز، تعدیل شود. به‌رغم رشد 50 تومانی روز پنج‌شنبه و رسیدن به قیمت 27 هزار و 400 تومان، اسکناس آمریکایی 4/ 1 درصد از ارزش خود را طی هفته گذش...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از جمعه / مقاومت بعدی دلار روی چه نرخی است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از جمعه / مقاومت بعدی دلار روی چه نرخی است؟

قیمت دلار در بازار دیروز 25 شهریور با نیم درصد افزایش، 27,446 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چگونه است؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی دلار فردا، شنبه 27 شهریور/ خریداران دلار احتیاط کنند

پیش‌بینی دلار فردا، شنبه 27 شهریور/ خریداران دلار احتیاط کنند

در حالی که روز پنجشنبه مجددا روند قیمت دلار صعودی شد اما سیگنال‌های سیاسی متعددی قابل مشاهده است که احتمالا روند صعودی قیمت دلار را در روز شنبه متوقف کند.

TejaratNews.com/
تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی! ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟ ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو شدت گرفت خانه 320 میلیون تومانی در تهران! / کجا خانه کمتر از یک میلیارد تومان بخریم؟ سامانه املاک و اسکان دوباره راه‌اندازی شد / مهلت ثبت‌نام تمدید می‌شود؟ هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام مسکن ملی خبرنگاران و هنرمندان از 31 شهریور کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت

در حال بارگیری...