رنگ سبز پتروشیمیایی‌ ها بر چهره بورس کالا

رنگ سبز پتروشیمیایی‌ ها بر چهره بورس کالا

قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا با اثر افزایشی قدرتمند نرخ جهانی، به صعود خود ادامه داد. این در حالی است که متوسط هفتگی بهای نیمایی دلار نیز به میزان...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در گروه پلیمرهای بورس کالا به جز دو گرید اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) و استایرن بوتادین رابر روشن 1502 که به ترتیب به میزان 21 و 31 دلار به ازای هر تن کاهش قیمت در معاملات جهانی داشتند، سایر گریدهای این محصولات با رشد قیمت پایه همراه شدند. صدرنشین نرخ پایه محصولات پلیمری در قیمت‌های اعلامی 18مهرماه، پلی‌اتیلن سبک خطی است که با 57 دلار افزایش در نرخ جهانی خود، رشد 73/ 4درصدی را در قیمت پایه به ثبت رساند و در هفته جاری با بهای پایه 30هزار و 329تومان عرضه خواهد شد. پلی‌پروپیلن فیلم با 64دلار افزایش، بیشترین صعود قیمت جهانی را در هفته گذشته داشت و با نرخ 1650دلار به ازای هر تن در بازارهای جهانی معامله شد. گروه پلی‌وینیل کلرایدهای (PVC) بورس کالا نیز هفته جاری در قیمت پایه به میزان 41/ 2درصد رشد داشتند که بخش عمده این افزایش مربوط به صعود نرخ جهانی این محصولات است.

در بین گروه شیمیایی‌‌‌های بورس کالا، اوره گرانوله با 66/ 20درصد افزایش نرخ پایه، بالاترین افزایش را در این گروه داشت؛ چرا که نرخ جهانی این محصول با 102دلار افزایش در بازارهای جهانی معامله شد. دی‌‌‌اتیل‌‌‌هگزانول (2EH) تنها گرید کاهشی در بین مواد اولیه شیمیایی است که با افت 169 دلاری نرخ جهانی این محصول، به میزان 10/ 8 درصد کاهش قیمت پایه را در هفته جاری تجربه کرد. از این رو با بهای پایه 40 هزار و 554 تومان عرضه خواهد شد.

 صعود داده‌‌‌های مهم معاملات هفتگی پتروشیمیایی‌‌‌ها

مواد اولیه پتروشیمیایی در حالی در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفتند که طی دو هفته متوالی با صعود حجم معاملات همراه بودند، به طوری که از مسیر رشد تقاضا در کنار ثبات نسبی حجم عرضه، میزان دادوستد این محصولات روند افزایشی به خود گرفت. اینکه در بازارهای جهانی، رشد قیمت‌ها به وضوح نمایان شده، از جمله عواملی است که با اثر بر نرخ پایه این گروه از محصولات، سبب بازگشت ذهنیت افزایشی در بین معامله‌‌‌گران بازار محصولات پتروشیمیایی شده است، تا جایی که در هفته گذشته شاهد رشد محسوس بهای پایه مواد اولیه پلیمری و شیمیایی در بورس کالا بودیم. به این ترتیب محرک اصلی رشد تقاضا این بار قیمت‌های جهانی بودند که با سیگنال افزایشی رشد حجم معاملات را رقم زدند.

 نوسان قیمت جهانی نفت و نفتا در مسیر افزایشی

افزایش بهای نفت و دستیابی به قله‌‌‌های افزایشی نرخ، آن هم طی یک سال که از قیمت 38 دلاری در پایان اکتبر 2020، در حال حاضر به نرخی بالاتر از 82 دلار رسیده است، ترسیم‌کننده مسیر صعودی برای قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمیایی به شمار می‌رود؛ چرا که مهم‌ترین خوراک مایع شرکت‌های پتروشیمیایی یعنی نفتا هم‌جهت با بهای نفت خام نوسان می‌کند که در پایان معاملات روز جمعه، با نرخ 743 دلار و 69 سنت دادوستد شد که نسبت به ‌روز معاملاتی ماقبل بیش از 5 دلار افزایش را تجربه کرد. این صعود روزانه بهای نفتا اگرچه 68/ 0درصد برآورد شد، اما برایند نوسان قیمت هفتگی این خوراک ارزشمند، هفته گذشته بالغ بر 14 درصد به ثبت رسید. به این ترتیب بدیهی است که در صورت ثبات شرایط فعلی در بازارهای جهانی با وقفه کوتاه‌مدت شاهد رشد قیمت تمام‌شده محصولات پلیمری و شیمیایی در معاملات بازارهای جهانی باشیم.

هر بشکه نفت خام برنت روز جمعه که آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در بازارهای جهانی به شمار می‌رود، با بهای 82 دلار و 5 سنت مورد دادوستد قرار گرفت که به میزان 5/ 15درصد صعود قیمت هفتگی را به ثبت رساند. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد بهای نفت خام برنت طی یک سال گذشته رشدی بیش از 92 درصد داشته که یکی از سریع‌‌‌ترین نرخ‌های رشد در سه دهه اخیر به شمار می‌رود. تولیدکنندگان از این صعود نرخ نفت راضی به نظر می‌‌‌رسند، اما نیاز به افزایش تولید به‌شدت احساس می‌شود. به دنبال گزارش روز چهارشنبه هفته گذشته، وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد، در حال حاضر برنامه‌‌‌ای برای کاهش ذخایر نفت این کشور ندارد. شاید این گزینه برای مهار افزایش قیمت در نظر گرفته شده باشد؛ چرا که ایالات متحده از ذخایر استراتژیک خود تنها در مواردی استفاده می‌کند که قصد داشته باشد اختلالات تامین ناشی از وقایع طبیعی نظیر توفان یا سایر موارد را رفع کند. ارقام منتشرشده از سوی اداره اطلاعات انرژی (EIA)  حکایت از افزایش غیر‌منتظره 3/ 2 میلیون بشکه در سطح موجودی نفت خام دارد که برای دومین هفته متوالی افزایش داشته است.

 تداوم رشد حجم معاملات پلیمرهای بورس کالا

تالار فیزیکی بورس کالا هفته گذشته میزبان عرضه 98هزار و 931 تن انواع مواد اولیه پلیمری بود. این میزان عرضه که نسبت به هفته ماقبل خود رشد 6درصدی داشت، مقداری قابل قبول ارزیابی می‌شود که بالاتر از متوسط هفتگی 6 ماهه ابتدای سال‌جاری است.

در برابر این میزان عرضه، تقاضایی به اندازه 123 هزار و 315 تن به بورس کالا وارد شد که زمینه تداوم رشد حجم معاملات را برای دومین هفته متوالی رقم زد. البته میزان تقاضای هفته گذشته در مقایسه با هفته ماقبل آن از افت 8 درصدی حکایت دارد که هنوز هم در سطوح افزایشی قرار گرفته که نسبت به عرف داده‌‌‌های معاملات هفتگی قابل قبول ارزیابی می‌شود. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که میزان متوسط تقاضای هفتگی برای پلیمرهای بورس کالا طی 6 ماه نخست امسال، 90 هزار و 496 تن است که در هر سه هفته معاملاتی ابتدای فصل پاییز، ارقامی بالاتر از این میزان برای تقاضای پلیمرها به ثبت رسیده است. اگرچه بهای آزاد دلار به عنوان یکی از مهم‌ترین محرک‌‌‌های تقاضای پلیمرها، طی هفته گذشته نوسان محدودی داشت و حتی به کانال قیمتی 27 هزار تومانی عقب‌‌‌نشینی کرد، اما سیگنال‌‌‌های افزایشی قدرتمندی که از سوی بازارهای جهانی مخابره می‌شود، زمینه‌‌‌ساز بازگشت ذهنیت افزایشی به این بازار شد، تاجایی که شاهد ورود تقاضای افزایشی برای خرید مواد اولیه پلیمری طی سه هفته متوالی در مهرماه بودیم.  ثمره رشد تقاضا در کنار افزایش محسوس حجم عرضه‌های هفته گذشته، صعود 3 درصدی حجم دادوستد پلیمرها در بورس کالا بود و به میزان 83 هزار و 340 تن از این گروه محصولات مورد دادوستد قرار گرفت که بیشترین مقدار طی 5 هفته گذشته به شمار می‌رود.

 صعود محدود هر سه داده حیاتی در معاملات شیمیایی‌‌‌ها

معاملات محصولات شیمیایی در بورس کالا نیز همچون پلیمرها با روند افزایشی هفته گذشته را به اتمام رساند. اگرچه این میزان افزایش در سه داده حیاتی معاملات این بازار محدود بود، اما سبب تداوم روند افزایشی دادوستدهای این گروه از محصولات شد. هفته گذشته به میزان 41 هزار و 410 تن از انواع محصولات شیمیایی در بورس کالا عرضه شد که تقاضای 52 هزار و 675 تنی برای خرید آن به ثبت رسید. تقابل عرضه و تقاضا در این بازار موجب معامله 33 هزار و 10 تن از محصولات شد که معامله نزدیک به 80 درصد از عرضه‌ها را رقم زد. روند افزایشی در بازار محصولات شیمیایی به دلیل ویژگی‌‌‌های فنی این بازار، به‌آرامی پیش می‌رود، اما رشد نرخ پایه با اهرم قیمت‌های جهانی بر معاملات این محصولات نیز اثر افزایشی خود را منعکس کرده و سبب رشد حجم معاملات محصولات شیمیایی شده است.

local_offerبرچسب‌ها:
بورس کالا؛ بهترین ابزار رقابتی کردن بازار

بورس کالا؛ بهترین ابزار رقابتی کردن بازار

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در خصوص توقف سهمیه بندی محصولات پتروشیمی گفت: این طرح با نام مدیریت بازار تعریف شده و هدف آن حذف قیمت‌گذاری دستوری و رقابتی...

EghtesadOnline.com/
الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا

الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا

وزارت صمت در بخشنامه‌ای اعلام کرد که صنایع فولادی کل تولیدات خود را باید در بورس کالا عرضه کنند.

FarsNews.ir/
زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

مدیریت عملیات عرضه بورس کالای ایران با صدور نامه‌ای به کارگزاران از ابلاغ نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 5 آبان ماه 1400 خبر داد.

YJC.news/
اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

صعود قیمت‌های پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در چهارمین هفته مهرماه به گونه‌‌‌ای رقم خورد که اثر رشد قیمت‌های جهانی، به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی در...

EghtesadOnline.com/
رونق بورس کالا در هفته سوم مهرماه + جزییات

رونق بورس کالا در هفته سوم مهرماه + جزییات

در هفته منتهی به 22مهرماه، یک‌میلیون و 817هزار تن انواع کالا به ارزش 122هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته...

EghtesadOnline.com/
رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

در هفته منتهی به 22 مهر یک میلیون و 817 هزار تن انواع کالا به ارزش 12 هزار و 20 میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.

YJC.news/
نارسایی رینگ صادراتی بورس کالا در معاملات قیر چیست

نارسایی رینگ صادراتی بورس کالا در معاملات قیر چیست

الزام قانونگذار به صادرات قیر از طریق رینگ صادراتی بورس کالا با هدف شفاف‌سازی معاملات صادراتی این فراورده با ارزش نفتی‌ صورت گرفته است بنابراین انتظار می‌رود بورس کالا به آسیب شناسی این فرایند در نحوه...

FarsNews.ir/
7 پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

7 پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش محصول 7 شرکت در بازار اصلی بورس کالا خبر داد.

YJC.news/
عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز، میزبان عرضه 103 هزار و 309 تن میلگرد و 30 هزار و 375 تن تیرآهن است.

YJC.news/

خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال

بورس کالا میزبان عرضه یک میلیون و 285 هزار تن سیمان و فولاد

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا

آمار معاملات شرکت‌های زیر مجموعه شستا در بازار فیزیکی بورس کالا نشان می‌دهد، حجم عرضه 1466درصد و حجم معاملات 1767درصد رشد داشته است.

YJC.news/

رشد 13 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

پیش‌بینی بورس هفته آینده از نگاه کارشناسان تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می‌شود؟ مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت تا دو هفته آینده تويیت ایلان ماسک دوباره جنجالی شد در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه‌های دولت و رشد تورم می‌شود صعودی بودن تمام شاخص‌ها برخلاف تصورات سرمایه‌گذاران هشدار FATF به ترکیه / خرید ملک برای ایرانیان سخت می‌شود؟ 650 میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران افتتاح راه آهن اردبیل؛ شهریور 1401 شنبه منتظر رشد شاخص باشیم؟ / کدام گروه‌ها پرسود هستند؟ زلزله FATF در بازار ارزهای دیجیتالی! سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟ مشخصات و آپشن‌های خودرو تارا 30میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق قرار دارند افزایش عرضه خودروهای دست دوم / خودرو ارزان می‌شود؟ به‌ روزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی بورس نزولی می‌ماند یا صعود می‌‌کند؟ متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه اختلاف 184 میلیون تومانی کارخانه و بازار / دناپلاس چقدر شد؟ سقوط آزاد لیر تمامی ندارد تولیدکنندگان تایر: ناچار به افزایش قیمت شدیم بازدهی بازارها، کمتر از تورم / ریسک سرمایه‌گذاری در کدام بازار کمتر است؟ (ویديو) سیر درآمدی ذوب آهن در نوار صعودی میزان افزایش حقوق سال آینده مشخص نیست واکنش‌ها به استفاده زودهنگام از مازوت/ «پس انرژی هسته‌ای کجاست؟» عابر بانک‌های بیت‌کوین در فروشگاه‌های وال‌مارت آمریکا قیمت پیکاپ در بازار چقدر است؟ وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیم حراج جدید ایران‌خودرو/ با 86 میلیون تومان صاحب پژو 207 شوید! وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه توسعه راه‌های اردبیل در اولویت دولت نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر انتقاد پلیس از کیفیت پایین خودرو‌های داخلی پیش‌بینی آینده بازار سرمایه | آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سرانه مصرف بنزین ایران، 3 برابر جهان جدیدترین رقم وام مسکن / اجرای طرح جهش مسکن در 900 شهر نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم شلیک اشتباهی بازیگر به مدیر و کارگردان پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سهمیه بنزین آبان کی واریز می‌شود؟ ایرالکو در ابتدای جاده خوشبختی این روز‌ها ماهی خوراکی لوکس محسوب می‌شود واریز سهمیه بنزین سودکاستیک پتروشیمی اروند روی زمین نماند بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس