هشدار آخوندی در مورد طرح جدید مجلس

هشدار آخوندی در مورد طرح جدید مجلس

وزیر اسبق راه و شهرسازی نسبت به تخریب چراغ خاموش اراضی زراعی و منابع طبیعی و تبعات جبران ناپذیر طرح مجلس با عنوان «طرح جهش تولید و تامین مسکن» هشدار داد.

ایسنا: وزیر اسبق راه و شهرسازی نسبت به تخریب چراغ خاموش اراضی زراعی و منابع طبیعی و تبعات جبران ناپذیر طرح مجلس با عنوان «طرح جهش تولید و تامین مسکن» هشدار داد.

عباس آخوندی در یاداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، نوشت: اخیرا فردی در توییتر اعلام کرد که در انقلاب اقتصادی 1400 تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی آزاد خواهد بود البته این تنها ایده این شخص نیست. سوداگران همواره با قیافه جانبداری از مستضعفان در پی غارت منابع طبیعی و اراضی کشاورزی بوده‌اند.

وی با اشاره به تخریب 88 هزار هکتار از اراضی ملی بین سال‌های 1352-1392 و تسریع این روند تخریب از سال 82 با آغاز فعالیت شهردار وقت تهران و پس از تصاحب ریاست جمهوری عنوان کرد: «اوج اندیشه‌ بر باد دادن منابع طبیعی ایران را در طرح باغ‌شهرها که رییس جمهور دوره دهم که در پایان دوره‌اش ارايه کرد می‌توان دید. اگر رهبری شخصا ورود نکرده بودند و مانع اجرای آن نشده بودند، امروز آثار ویرانگرش کمتر از اصلاحات ارضی به اصطلاح انقلاب سفید و شاه و مردم کم‌تر نبود.»

آخوندی طرح اقدام ملی مسکن را ادامه‌ همین روند بیان کرد که برخی حضرات به‌نام انقلابی‌گری از آن طرفداری می‌کنند.

وی نوشت: «شوربختانه، این روند به صورت چراغ خاموش در حال پیگیری و عملی‌شدن است. بر اساس ماده 9 طرح جهش تولید و تامین مسکن که در 26 بهمن 1399 در مجلس به تصویب رسید مقرر شد که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها و همچنین اراضی مصوب وزارت راه و شهرسازی برای طرح‌های شهرک‌سازی در خارج از حریم شهرها را حداکثر ظرف مدت دو ماه تحویل وزارت راه و شهرسازی نماید. همین بسط ید برای بنیاد مسکن منظور گشته‌ است. البته این چک سفید امضا برای تخریب منابع طبیعی آن‌قدر شور بود که رییس مجلس جهت بازنگری آن را به کمیسیون عمران ارجاع کرد. لیکن مجوز دیگری که کم از این ندارد در همان جلسه به تصویب صحن علنی مجلس رسید. »

آخوندی اضافه کرد: «ماده 12 این طرح می‌گوید که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظف است که اراضی واقع در محدوده و حریم طرح هادی روستاهای واقع در حریم شهرها را حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی به صورت رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و همین اختیار را برای بنیاد مسکن منظور داشته‌اند. حضرات به همین اکتفا نکرده‌اند و طی طرحی دیگری به نام طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در پی چوب حراج زدن به الباقی اراضی زراعی ایران می‌باشند. اینها همه در حالی است که ماده یک سیاست‌های ابلاغی رهبری مورخ 1391.9.29 در مورد کشاورزی، حفاظت از منابع طبیعی منظور گشته‌ است.»

آخوندی افزود: «علی‌الظاهر حرص و آز سوداگران در تصاحب اراضی منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی حد و حصری ندارد و حضرات با این‌گونه طرح‌ها، یا در هماهنگی با سوداگران و یا به عشق خرید رای، هیچ توجهی به آثار مخرب آن بر زندگی مردم و غیرقابل سکونت‌ ساختن فلات ایران ندارند.»

وی با تاکید بر اینکه روند نشست زمین در ایران نگران‌کننده است لیکن چون این امر اتفاقی تدریجی است کسی به آن توجه نمی‌کند، ادامه داد: اگر آثار مخرب زلزله امکان بازسازی و اصلاح دارد، اثر فرونشست زمین را به هیچ روی نمی‌توان ترمیم کرد و به هیچ‌روی ساختمان‌ها را نمی‌توان در برابر آن مقاوم نمود. بر اساس اعلام سازمان نقشه‌برداری شوربختانه این موضوع تقریبا در تمام استان‌های ایران مشاهده‌ شده است.

در استان تهران افزون بر شهرستان تهران، شهرستان‌های قدس، اسلامشهر، ری، ورامین، شهریار، بهارستان، رباط کریم، ملارد و دشت ورامین را در محدوده معادل 2000 کیلومترمربع شامل می‌شود. در این محدوده تا سالانه معادل 20 سانتی‌متر فرونشست نیز گزارش شده و جمعیتی برابر با 336000نفر را در مخاطره قرار داده‌ است و اگر کنترل نشود، این روند فزاینده خواهد بود. گزارش دیگری در ارتباط با استان البرز، محدوده‌ای معادل 700 کیلومترمربع با نرخ فرونشستی معادل 29سانتی‌متر در سال را اعلام می‌دارد. در این استان 181 روستا و مرکز جمعیتی با ساکنانی معادل 153000نفر در معرض خطر می‌باشند.

آخوندی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که «اندیشه‌وران در ایران فارغ از هر گرایش سیاسی در این باره آگاه شوند و در برابر این موج مخرب سرزمین ایران که گاهی به نام توسعه‌ کشاورزی در پی چنگ انداختن بر منابع طبیعی‌اند و گاهی هم به نام تامین مسکن فقیران در پی تغییر کاربری آن اراضی هستند بایستند. هر چند بسیار دیر است، لیکن باز هم باید چاره‌ای اندیشید. دوستانی که تمایل به آگاهی از گزارش‌های مقدماتی فرونشست زمین هستند، می‌توانند به تارنمای شخصی اینجانب مراجعه کنند.»

local_offerبرچسب‌ها:
طرح های مجلس برای بورسی ها به کجا رسید؟

طرح های مجلس برای بورسی ها به کجا رسید؟

در یک سال گذشته و به خصوص با سقوط بازار سرمایه نمایندگان مجلس طرح های مختلفی را برای بورسی ها در نظر گرفتند. در این کلیپ مروری بر طرح های مجلس خواهیم داشت.

NabzeBourse.ir/
تبریک نوروزی ريیس مجلس

تبریک نوروزی ريیس مجلس

ريیس مجلس شورای اسلامی طی پیام ویدیویی در صفحه شخصی خود عید باستانی نوروز را به همه ایرانیان تبریک گفت.

BourseNews.ir/
قول ريیس مجلس برای رفع موانع تولید و حذف قوانین دست و پاگیر

قول ريیس مجلس برای رفع موانع تولید و حذف قوانین دست و پاگیر

قول ريیس مجلس برای رفع موانع تولید و حذف قوانین دست و پاگیر

BourseNews.ir/
سود 37 هزار و 800 میلیارد ریالی گهر زمین در سال 1399

سود 37 هزار و 800 میلیارد ریالی گهر زمین در سال 1399

شرکت گهر زمین برای سال مالی منتهی به 30 آذرماه 1400 فروش بیش از 16 میلیون تن محصول را برآورد کرده است.

BourseNews.ir/
موافقت مجلس با تخصیص 5 درصد سهام دولتی در عرضه اولیه

موافقت مجلس با تخصیص 5 درصد سهام دولتی در عرضه اولیه

نمایندگان مجلس با اختصاص 5 درصد از سهام دولتی در عرضه اولیه به بازارگردانی موافقت کرد.

TejaratNews.com/
تجمع نیرو‌های قراردادی وزارت نفت مقابل مجلس

تجمع نیرو‌های قراردادی وزارت نفت مقابل مجلس

نیروهای قراردادی وزارت نفت در اعتراض به تبعیض میان خود با نیروهای رسمی، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

Bartarinha.ir/
راه‌اندازی «بلیت امنیتی» در پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی بانک ایران زمین

راه‌اندازی «بلیت امنیتی» در پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی بانک ایر...

بانک ایران زمین، به منظور ارتقای امنیت کاربران سامانه‌های همراه بانک و بانکداری الکترونیک خود و به منظور جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز از سپرده‌های مشتریان، سرویس «بلیت امنیتی» را راه اندازی کرد.

BourseNews.ir/
چراغ سبز مجلس به حذف ثبت محضری خودرو

چراغ سبز مجلس به حذف ثبت محضری خودرو

10 نماینده مجلس در گفت وگو با خراسان موافقت شان را با لایحه وزارت کشور درباره حذف مرحله ثبت محضری خودرو اعلام کردند این نمایندگان معتقدند هزینه های مردم باید کاهش یابد

Bartarinha.ir/
مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد

مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌...

مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد

BourseNews.ir/
ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور

ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور

پس از سال‌ها بحث و پیشنهاد درباره شفاف شدن گردش مالی مربوط به کنکور و موسسات آموزشی مربوط به آن، مجلس یازدهم در اقدامی قاطع، نورافکن خود را به تاریکخانه این مافیا گرفته و تصویب کرده است که موسسات آموز...

BourseNews.ir/
تصمیم مجلس درباره مالیات خودرو و خانه

تصمیم مجلس درباره مالیات خودرو و خانه

رییس مجلس شورای اسلامی مالیات سالیانه بر خودروها وخانه‌های لوکس را تصمیم مهم مجلس یازدهم در بودجه 1400 دانست.

Bartarinha.ir/
تشکیل فراکسیون سهام عدالت در مجلس/ اختصاص سهام به جاماندگان را با جدیت پیگیری می‌کنیم

تشکیل فراکسیون سهام عدالت در مجلس/ اختصاص سهام به جاماندگان را با ...

ريیس فراکسیون سهام عدالت با بیان اینکه این فراکسیون موضوع اختصاص سهام به جاماندگان سهام عدالت را با جدیت پیگیری می‌کند، گفت: در اولین قدم اختلاف 2 میلیون نفری که بین آمار شرکت‌های تعاونی سهام عدالت و ...

FarsNews.ir/
معافیت مالیاتی مجلس برای سرمایه‌گذاری در بورس

معافیت مالیاتی مجلس برای سرمایه‌گذاری در بورس

معافیت مالیاتی برای نقل و انتقال دارایی‌ها جهت فراهم ساختن زمینه سرمایه‌گذاری عموم مردم برای پروژه‌های زیربنایی و صنعتی که مجوز سازمان بورس را داشته باشد.

BourseNews.ir/
تصمیم مجلس برای نحوه استفاده از ارز 4200

تصمیم مجلس برای نحوه استفاده از ارز 4200

مجلس سازوکار نظارت بر نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی را مشخص کرد.

Bartarinha.ir/
احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟

در حال بارگیری...