اتفاق عجیب در بازار آهن / آهن‌فروشان کم فروشی می‌کنند!

اتفاق عجیب در بازار آهن / آهن‌فروشان کم فروشی می‌کنند!

نوسان روزانه قیمت آهن و سیمان ساخت و ساز مسکن را متوقف کرده است. در بازار آهن اتفاق عجیبی رخ می‌دهد. سازندگان می‌گویند آهن‌فروشان، آهن را با وزن کمتری به سازندگان تحویل می‌دهند و چنانچه اعتراضی شود آهن را پس می‌گیرند و به بهانه نوسان نرخ ارز، پول خرید آهن برگشت داده می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، اعضای کابینه دولت ريیسی حدودا دو هفته‌ای می‌شود که کار خود را شروع کرده‌اند. دولت ريیسی وعده داده در چهار سال آینده چهار میلیون واحد مسکونی می‌سازد.

دولت و مجلس روی ساخت یک میلیون واحد در سال اتفاق نظر دارند اما انبوه‌سازان می‌گویند به دلیل افزایش قیمت سیمان و نوسان قیمت آهن، ساخت و ساز مسکن عملا راکد شده است.

البته فروشندگان می‌گویند به دلیل شرایط رکودی، آهن اندکی ارزان شده است اما این کاهش قیمت برای سازندگان خانه چشمگیر نبوده و تاثیری در روند فعالیت آنها ندارد.

سازندگان دلسردند!

از خرداد امسال سیمان 40 درصد گران شد. از طرفی نوسان قیمت ارز، نرخ آهن را تحت فشار گذاشته و قیمت آهن روزانه براساس نرخ ارز تعیین می‌شود. همین عوامل دست به دست هم داده تا انبوه‌سازان برای ساخت خانه فعلا دست نگه دارند!

از یک طرف عدم ثبات مولفه‌های تولید دست سازندگان را برای ساخت و ساز بیشتر، بسته است و از طرف دیگر اتفاق‌های عجیب در بازار آهن باعث دلسری سازندگان شده است.

مرجوع شدن آهن به بهانه نوسان نرخ ارز!

دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران به تجارت‌نیوز گفت: انبوه‌سازان برای خرید آهن ابتدا باید وجه خود را کاملا پرداخت و بعد از سه روز می‌توانند آهن خود را از فروشنده دریافت کنند. برخی افراد سودجو آهن را با وزن کمتری به سازندگان تحویل می‌دهند و زمانی که در این مورد انتقادی می‌کنید افراد به بهانه نوسان قیمت ارز، پول را بر می‌گردانند و در مقابلش می‌خواهند که آهن آنها به انبار مرجوع شود!

رامین گوران اوریمی اظهار کرد: با آن که وضعیت بازار راکد شده است اما شرایط اقساطی برای خرید آهن و سیمان وجود ندارد. سازندگان برای خرید مصالح ساختمانی باید پول را کامل در اختیار فروشندگان مصالح ساختمانی بگذارند تا کالا برای آنها ارسال شود.

آهن ارزان می‌شود؟

ريیس اتحادیه آهن فروشان از کاهش قیمت آهن خبر داده است و همچنین کم فروشی در بازار آهن توسط فعالان قانونی بازار را رد کرد. حمیدرضا رستگار در این مورد توضیح داد: ممکن است برخی از سازندگان از کسانی که پروانه کسب ندارند، آهن بخرند. این افراد ممکن است در بازار کم فروشی کنند اما کسانی که دارای پروانه کسب از اتحادیه هستند چنین سواستفاده‌هایی نمی‌کنند.

او به تجارت‌نیوز گفت: اکثرا بار آهن از کارخانه، بارگیری و توسط باربری‎‌هایی که در چهار چوب قانون فعالیت دارند، برای مصرف‌کنندگان ارسال می‌شود.

رستگار همچنین گفت: هر چند قیمت آهن به قیمت ارز بستگی دارد اما از زمان انتخابات ریاست جمهوری یعنی از خرداد ماه تاکنون قیمت آهن حدود 500 تومان ارزان شده است.

رستگار ادامه داد: چنانچه قیمت میلگرد در هر کیلو 18 هزار تومان بود حالا با قیمت 17 هزار و 500 تومان معامله می‌شود. با توجه به توقف ساخت و ساز، تولید آهن و میلگرد بیشتر از مصرف داخلی است. امیدواریم در دولت سیزدهم شرایط با ثباتی برای مردم فراهم شود.

آیا کاهش قیمت آهن مقطعی است؟

آنچه پیداست فعالان اقتصادی چشم‌شان به دست کابینه دولت سیزدهم است و منتظرند تا هر یک از اعضای کابینه دولت ريیسی برنامه‌ خود را در بخش‌های مختلف ارايه دهد.

رستگار بیان کرد: همه منتظر اقدامات دولت هستیم. شرایط بازار آهن تثبیت شده است. ممکن است در برخی مواقع به دلیل نبود تقاضا قیمت‌ها اندکی ارزان شود. هر چند ما دیگر ارزانی را چاره کار نمی‌دانیم و تنها به فکر ثبات شرایط موجود هستیم.

او گفت: احتمال کاهش قیمت آهن و میلگرد کم است چراکه در کنار کاهش قیمت آهن و میلگرد دیگر مولفه‌های تولید همچون نرخ پتروشیمی، صنایع لوازم خانگی و خودروسازی‌ها هم باید تعدیل شود که این کار عملا شدنی نیست.

انبوه‌سازان می‌گویند این روزها متوسط ساخت مسکن بین پنج تا هفت میلیون تومان است. با این حال سید ابراهیم ريیسی، ريیس جمهور به مردم وعده است که سالانه یک میلیون خانه می‌سازد یعنی در طول فعالیت چهار ساله او باید چهار میلیون خانه ساخته شود. بنابراین از این پس و هر روز باید 2740 واحد خانه ساخته شود که این مساله جهش تورم را برای خانوارهای ایرانی به همراه دارد.

برای مطالعه بیشتر خبر طرح مسکن ريیسی را بخوانید.

قیمت میلگرد و آهن صعودی شد/ کاهش قابل توجه ساخت و ساز در تهران

قیمت میلگرد و آهن صعودی شد/ کاهش قابل توجه ساخت و ساز در تهران

میلگرد به دلیل احتمال افزایش قیمت سوخت و افزایش قیمت جهانی فولاد گران شد. ريیس اتحادیه فروشندگان آهن با اعلام این خبر گفت: صعود قیمت آهن به دلیل شایعه افزایش قیمت حامل‌های انرژی است.

TejaratNews.com/
قیمت آهن نزولی شد

قیمت آهن نزولی شد

با تغییر ضریب محاسبه قیمت فولاد از سوی وزیر صمت روز گذشته حجم مبادلات در بورس کالا کاهش یافت و جو عمومی بازار نیز نزولی شد.

TejaratNews.com/
منتظر کاهش قیمت میلگرد و آهن باشید

منتظر کاهش قیمت میلگرد و آهن باشید

ريیس اتحادیه فروشندگان آهن می‌گوید: گرانی فعلی قیمت آهن و میلگرد قابل قبول نیست و گرانی این کالاها پایدار نیست، چرا که ملاک صحیحی برای افزایش آن دیده نمی‌شود.

TejaratNews.com/
میلگرد ارزان شد / قیمت میلگرد 12 تا 13 هزار تومان

میلگرد ارزان شد / قیمت میلگرد 12 تا 13 هزار تومان

ريیس اتحادیه آهن فروشان تهران می‌گوید: قیمت هر کیلو میلگرد بین 12 هزار و 500 تا 13 هزار تومان است. این در حالی که با کاهش قیمت دلار، قیمت میلگرد نیز حدود هزار تومان ارزان شده است. اگرچه به گفته وی این...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت آهن

آخرین قیمت آهن

بازار فولاد همچنان شاهد رشد قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها است؛ به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا افزایش نرخ 100 تومانی از سوی کارخانه را داشت. سایر فعالان این بازار نیز به‌دلیل روند روبه رشد قیمت‌ها، از ارايه ق...

TejaratNews.com/
چرا قیمت آهن 2 برابر شد؟

چرا قیمت آهن 2 برابر شد؟

پیش‌خرید آهن‌آلات و ارز دونرخی به عنوان دو منشا هیجان در بازار فولاد باعث رشد 100 درصدی قیمت میلگرد شد. بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با اثر پروانه‌ای بر بازار سایر مواد اولیه، نگرانی جدی ...

TejaratNews.com/
قیمت میلگرد 11 هزار و 100 تومان / برای ساخت خانه عجله نکنید

قیمت میلگرد 11 هزار و 100 تومان / برای ساخت خانه عجله نکنید

ريیس سابق اتحادیه فروشندگان آهن می‌گوید: قیمت میلگرد نیز به 11 هزار و 100 تومان رسید. معتقدیم قیمت آهن و میلگرد در بازار کاذب است.

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت آهن در نیمه شهریور ماه

جدیدترین قیمت آهن در نیمه شهریور ماه

در مبادلات روز شنبه 15 شهریور، قیمت شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها افزایش یافت.

TejaratNews.com/
پشت پرده افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد

پشت پرده افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد

گر چه عده‌ای با دادن آدرس غلط، بورس را عامل افزایش شدید قیمت محصولات فولادی معرفی می‌کنند اما انبوه‌سازان نیز همانند ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس کارخانجات فولاد را عامل این گرانی می‌دانند.

TejaratNews.com/
تاثیر کاهش نرخ دلار بر قیمت آهن

تاثیر کاهش نرخ دلار بر قیمت آهن

قیمت انواع آهن‌آلات در مبادلات روز سه شنبه 31 تیر ماه همگام با افت نرخ ارز کاهشی بود.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت بی‌سابقه محصولات فولادی / بازار آهن به رکود رفت / قیمت جدید آهن و میلگرد

افزایش قیمت بی‌سابقه محصولات فولادی / بازار آهن به رکود رفت / قیمت...

افزایش بیش از دو برابری قیمت انواع محصولات فولادی در بازار طی یک‌ ماه گذشته، افزایش رسمی نرخ انواع محصولات فولادی توسط کارخانه‌ها و بورس کالا، زمینه تشدید رکود بازار این اقلام را فراهم کرده است.

TejaratNews.com/
قیمت میلگرد 11 هزار تومان شد / توقف عرضه آهن به بازار

قیمت میلگرد 11 هزار تومان شد / توقف عرضه آهن به بازار

ريیس اتحادیه فروشندگان آهن می‌گوید: قیمت میلگرد قبل از افزایش قیمت دلار شش هزار و 500 تومان بود اما حالا قیمت میلگرد به 11 هزار و 500 تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار آهن / قیمت آهن چه تغییری کرده است؟

آخرین وضعیت بازار آهن / قیمت آهن چه تغییری کرده است؟

ريیس اتحادیه آهن فروشان می‌گوید: وضعیت ساخت و ساز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به شدت کاهش یافته است. همین موضوع باعث شده که قیمت آهن در یک هفته اخیر ثابت بماند.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش دوباره قیمت آهن در روزهای آینده

احتمال افزایش دوباره قیمت آهن در روزهای آینده

ريیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران می‌گوید: نگرانی درباره کمبود آهن در بازار نداریم. متاسفانه این روزها قیمت آهن با سایر بازارها همچون دلار، طلا و ... قیمت‌گذاری می‌شود. چنانچه این رویه به همین ...

TejaratNews.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...