از مسيولان تا بازار؛ قیمت‌ ها یکی نیست! / مردم...

از مسيولان تا بازار؛ قیمت‌ ها یکی نیست! / مردم...

قیمت مواد غذایی نیز مانند طلا نرخ‌های ساعتی پیدا کرده است. از سوی دیگر قیمت‌ها از زبان مسيولان بسیار شیرین تر از بازار...

روزهای خوش بازار مدت‌ها است که تمام شده و دو طرف این کفه یعنی مصرف‌کننده و تولیدکننده حال ناخوشی دارند.

در این گزارش به محدوده قیمتی برخی از مواد غذایی در دومین روز مرداد پرداختیم.

قیمت برنج در نخستین هفته مرداد

بر خلاف ادعای عضو انجمن صنفی برنج فروشان استان مازندران که نرخ هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم درجه یک کشت اول در شمال را 90 تا 95 هزار تومان اعلام کرده بود و نسبت به هفته‌های گذشته کاهش نرخ 25 تا 30 هزار تومانی را نشان می‌داد اما بازار حرف دیگری برای گفتن دارد.

بررسی‌های میدانی خبرنگار گسترش نیوز نشان می‌دهد در بازار تهران نرخ هرکیلوگرم برنج درجه یک بین 110 تا 180 هزارتومان به فروش می‌رسد. همچنین برنج هندی نیز از 26 تا 31 هزار تومان فروخته می‌شود.

این در حالی است که در سال 1400 قیمت برنج ایرانی از حدود 70 هزار تومان شروع می شد و در حال حاضر افزایش قیمتی حدود 110 هزار تومان در یک سال را شاهد هستیم.

وضعیت قیمت مرغ در بازار

مهدی یوسف خانی ريیس اتحادیه پرنده و ماهی نیز در 2 مرداد، نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را 38 هزار تومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها 59 هزار و 800 تومان است.

بررسی‌های میدانی خبرنگار گسترش نیوز از بازار نشان می‌دهد که نرخ هر کیلو مرغ 58 تا 65 هزار تومان است.

همچنین نرخ ران مرغ 55 تا 65 هزار تومان، سینه 100 تا 120 هزار تومان و فیله 120 تا 130 هزار تومان است.

‌اما این در حالی است که ريیس اتحادیه پرنده و ماهی عرضه بالاتر از نرخ مصوب را گرانفروشی می‌داند.

لازم به ذکر است که قیمت مصوب مرغ در سال 1400 حدود 20 هزار و 400 تومان بوده است و در خرده‌فروشی‌‌ها بین 40 تا 45 هزار تومان عرضه می‌شد. در حال حاضر افزایش قیمت 20 هزار تومانی را برای این محصول شاهد هستیم.

گوشت چند؟

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور همچنان از عرضه گوشت شقه گوسفندی گرم با نرخ کیلویی 116 هزار و 900 تومان برای مصرف‌کنندگان خبرداد و گفت: این اقدام به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان و با در نظر گرفتن کشش این میادین عرضه می‌شود.

همچنین علی اصغر ملکی، ريیس اتحادیه تهیه و توزیع‌کنندگان گوشت گوسفندی تهران از کاهش 30 هزار تومانی نرخ گوشت گوسفندی در یکماه اخیر خبر داد و گفت: گوشت قرمز بیشتر از هر کالای دیگری روند کاهش نرخ را تجربه کرده است.

به‌گفته ملکی، هم‌اکنون هرکیلو گوشت گوسفندی با نرخ 165تا 170هزارتومان به‌دست مغازه‌دار می‌رسد که نرخ برای مصرف‌کننده با احتساب سود 10درصدی 181تا 187هزار تومان خواهد بود.

بررسی‌های میدانی خبرنگار گسترش نیوز نشان می‌دهد که نرخ کنونی هر کیلو گوشت گوسفندی 170 تا 230 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی در میادین 122هزار تومان، نرخ هر کیلوگرم شقه گوسفندی در فروشگاه‌ها 180 هزار تومان است. همچنین هر کیلوگرم گوشت گوساله بدون استخوان 148هزارتومان، هر کیلو گوشت گوساله با استخوان 120هزار تومان و ران گوسفندی کیلویی 183هزار تومان به فروش می‌رود.

نکته قابل توجه این است که در سال 1400، قیمت گوشت گوساله بدون استخوان نیز 148هزارتومان بود. اما ران کامل ممتاز گوسفندی 172 هزار تومان بوده است.

ماهی را چند بخریم؟

 بر اساس گزارش میدانی خبرنگار گسترش نیوز از بازار نرخ ماهی قزل آلا کیلویی 79 هزار تومان، ماهی قزل آلای رنگین کمان زنده 89 هزار تومان، ماهی شیر 185 هزار تومان، ماهی حلوا سفید 72 هزار تومان، ماهی حلوا سیاه 178 هزار تومان و ماهی سرخو 145 هزار تومان است.

میوه 1400، امسال چند است؟

قیمت سیب زمینی در بازار 15 تا 18 هزار تومان و در تره بار 14900 تومان، نرخ پیاز 11 هزار تومان در بازار و 8 هزار تومان در میدان تره بار، نرخ گوجه فرنگی 14 هزار تومان در بازار و 7800 در میدان تره بار، نرخ خیار 13 هزار تومان در بازار و 9400 در میدان تره بار، نرخ زردآلو 48 هزار تومان در بازار و 25 تا 37 هزار تومان در میدان تره بار، نرخ گیلاس 83 هزار تومان در بازار و 56 هزار تومان در میدان تره بار، نرخ خربزه 17 هزار تومان در بازار و 12 هزار تومان در میدان تره بار و نرخ هلو 37 هزار تومان در بازار و 21 هزار تومان در میدان تره بار است.

با وجود اینکه سود مغازه داران باید 30 درصد بیشتر از قیمت‌های میادین باشد اما تفاوت نرخ بازار و میدان چیزی غیر از این را نشان می‌دهد.

این در حالی است که دارایی نژاد، ريیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی نرخ انواع میوه را در مدت مشابه سال قبل، نرخ هر کیلو هلو انجیری را 12 تا 16 هزار تومان اعلام‌کرده بود و گفت: نرخ کنونی هر کیلو هلو هسته جدا 12 تا 15 هزار تومان، گلابی شاه میوه 20 تا 25 هزار تومان، گلابی 15 تا 20 هزار تومان، آلو قطره طلا 8 تا 12 هزار تومان، آلو سانتریزه 10 تا 15 هزار تومان، خیار 6 تا 9 هزار تومان، آلبالو 15 تا 20 هزار تومان و سیب گلاب 10 تا 20 هزار تومان، پیاز 5 تا 6 هزار تومان، گوجه فرنگی 4 تا 6 هزار تومان، سیب زمینی 5 تا 6 هزار تومان است.

کلام آخر

وضعیت بازار به صورتی جلو می رود که دیگر فرقی ندارد گوشت بخرید یا یک میوه نوبرانه، شما باید هزینه سنگینی کنید تا کیسه کوچک خرید خود را به خانه بیاورید. با وجود  مقدار حقوق های ماهیانه ای که مردم دریافت می کنند، خرید بسیاری از اقلام  این گزارش در یک ماه تقریبا غیر ممکن است.

نقطه ترسناک این است که کم کم به روزهایی می رسیم که خروج کیسه های خرید بزرگ در حال خرید از فروشگاه به تصویری نادر تبدیل می شود.

سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی معافیت قصابی ها از مالیات اعلام قیمت دام در ایام‌ تاسوعا و عاشورا هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور