آزادی خودرو از حلقه قیمت و قدرت

آزادی خودرو از حلقه قیمت و قدرت

قیمت‌گذاری دستوری، مداخله در نظام تعیین قیمت از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا است. اعمال قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو به معنای تحمیل قیمت‌ها از سوی شورای رقابت و مدیران ارشد کشور و نادیده گرفتن حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده است.

یک کارشناس مسايل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو نادیده گرفتن حقوق خودروسازان و مصرف‌کنندگان است، اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری صنعت خودرو کشور را با چالش بزرگی مواجه کرده که آسیب‌های جدی بر پیکره این صنعت وارد آورده است. از این‌روی، لازم است متخصصان و مدیران این صنعت، راهکاری اساسی برای برون رفت از مشکلات این صنعت ارايه دهند.

جواد مولوی با مدنظر قرار دادن پیگیری‌های مستمر سازمان بورس و اوراق بهادار و تاکید وزیر اقتصاد مبنی بر حذف قیمت‌گذاری دستوری، تصریح کرد: تغییر نظام قیمت‌گذاری در صنعت خودرو یکی از محورهای مطرح شده در برنامه‌های وزیر اقتصاد بوده است. خاندوزی از چالش‌های نظام قیمت‌گذاری دستوری برای صنایع بورسی سخن گفته و از برنامه‌های دولت برای تغییر در شیوه قیمت‌گذاری به‌ویژه در صنعت خودرو خبر داده است.

وی یادآور شد: وزیر اقتصاد مهر ماه در جمع هیات وزیران اعلام کرد که حمایت از بازار سرمایه، توسعه نهادها، رفع انحصار، بهره‌گیری از ابزارهای جدید، تقویت بازار اولیه، مقابله با قیمت‌گذاری دستوری و جلوگیری از دخالت در قیمت سهام را در دستور کار قرار داده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اکنون به نظر می‌رسد با حمایت‌های وزیر اقتصاد و پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، نخستین گاه‌ها برای اجرایی شدن حذف قیمت‌گذاری دستوی برداشته شده است.

وی با تاکید بر سخنان وزیر اقتصاد مبنی بر ضرورت حذف قیمت‌گذاری‌های مضر و دستوری در صنایع بورسی همچون صنعت خودرو، خاطرنشان کرد: وظیفه شورای رقابت، سیاست‌گذاری و نظارت است، از این‌روی شورای رقابت نباید قیمت‌گذار باشد. قیمت‌گذاری باید به مکانیزم بازار و نظام عرضه و تقاضا واگذار شود.

مولوی تاکید کرد: عرضه و تقاضا باید قیمت خودرو را تعیین کند و ضروری است قیمت‌گذاری از حالت دستوری خارج و بازار، قیمت خودرو را تعیین کند. البته حذف یکباره قیمت‌گذاری تبعاتی را در پی دارد که لازم است پیش از اجرایی شدن آن، برنامه‌ریزی‌هایی به منظور کاهش هزینه‌ها و پیامدهای منفی آن انجام شود.

به گفته این کارشناس امور اقتصادی، اگرچه قیمت‌گذاری دستوری آسیب‌های جدی به پیکره صنعت خودرو وارد کرده است، اما باید به این نکته توجه داشت که حذف یک‌باره آن، پیامدهای منفی برای اقتصاد کشور دارد و همچنین از میان برداشتن قیمت‌گذاری دستوری، معجزه نمی‌کند.

وی ادامه داد: با حذف قیمت‌گذاری دستوری، مشکلات این صنعت به طور عام و سهام آن به طور خاص، به صورت کامل مرتفع نمی‌شود. اگرچه، از سرعت کاهش ارزش سهام خودروسازان کاسته می‌شود. همانطور که سهام این صنعت طی روزهای اخیر به سخنان مطرح شده وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس، واکنش مثبت نشان داده است.

مولوی اظهار کرد: اگر تنوع خودروهای با کیفیت در داخل کشور به اندازه‌ای باشد که بر اساس تقاضا، قیمت خودروهای داخلی تعیین شود، قیمت‌گذاری از حالت دستوری خارج شده و شورای رقابت به عنوان سیاست‌گذار و ناظر، اعمال نظر خواهد کرد.

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
local_offerبرچسب‌ها:
خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

عشقی گفت: بخشی از خودرو‌های تولیدی خودروسازان مثل، خودرو‌های لوکس مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و در حال پیگیری هستیم تا وارد بورس کالا شوند.

YJC.news/
قیمت سکه در بازار امروز

قیمت سکه در بازار امروز

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنجشنبه 11 آذر 1400 با 20 هزار تومان کاهش نسبت به دیروز به 12 میلیون و 620 هزار تومان رسید.

Bartarinha.ir/
"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

همکاران سیستم امروز، 10 آذر در نشست سالانه خود اعلام کرد پس از تغییرات گسترده در تیم مدیریتی و با رویکرد پوشش دادن تمامی حوزه‌های ممکن، قصد ورود به بازارهای جدیدی را دارد.

BourseNews.ir/
تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو

تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو

ريیس سازمان بورس با اشاره به اتفاقات اخیر ناشی از قیمت‌گذاری دستوری خودرو گفت: قیمت‌گذاری دستوری در خیلی از صنایع حذف شده و فقط در چند صنعت گرفتار این موضوع هستیم، اما در دولت تصمیمات خوبی گرفته شده و...

TejaratNews.com/
ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت

ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت

تغییرات وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در هفته‌ای که گذشت را در این گزارش بخوانید.

YJC.news/
طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور

طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور

فردا موتورز در ادامه طرح ویژه فروش پاییز محصولات خود در آذر ماه خودروهای FMC SX5 و FMC 511 را با اقساط 24 ماهه به فروش می‌رساند.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)

قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)

به نظر می‌رسد مذاکرات وین از آغاز کار خود، تاثیر خود را بر بازار خودروی صفر داخلی گذاشته است. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

دلار بعد از لمس کوتاه کانال 28هزار تومان، امروز دوباره تا 29200تومان پیشروی کرده که دلیل آن به گفته فعالان بازار ارز، دوگانگی اخبار برجام، بی‌خبری از وین و بلاتکلیفی معامله‌گران است.

TejaratNews.com/
علت افت 54هزار واحدی شاخص چه بود؟ / سیاست ‌های غیرقابل پیش‌بینی دولت، بازار را سردرگم می‌ کند

علت افت 54هزار واحدی شاخص چه بود؟ / سیاست ‌های غیرقابل پیش‌بینی دو...

در هفته جاری، همچنان فضای بی‌اعتمادی بر بازار حاکم بود. بازار سهام، واکنش‌های منفی نسبت به اخبار مذاکرات داشت و به سرخ‌پوشی ادامه داد. مشکلاتی که در ساختار و...

EghtesadOnline.com/
پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت با تداوم در مدار نزولی و قرار گرفتن در ارتفاع یک‌ میلیون و 340 هزار واحد به کار خود پایان داد.

Irna.ir/

روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد

ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟

افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟

افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟

شاخص کل بورس نسبت به هفته گذشته بیش از 3 درصد افت کرد. این سومین هفته متوالی منفی برای بازار سهام است.

TejaratNews.com/

شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟

محرک های منفی این روزهای بازار سرمایه / برچیده شدن سایه مفت بری انرژی از سر صنایع

ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی