قدرت خرید گوشی موبایل از مردم گرفته شد

قدرت خرید گوشی موبایل از مردم گرفته شد

افزایش نرخ ارز، قیمت در همه بازارها را تحت تاثیر قرار داد؛ تلفن همراه، لوازم خانگی و حتی خودرو و مسکن. هر چند همچنان در این بازارها خرید و فروش و معامله صورت می‌گیرد، اما بسیار کم رونق‌تر. شاید پربیراه نباشد اگر ادعا کرد که نرخ ارز نه تنها خریداران واقعی را از بازار خارج بلکه کالاهایی که زمانی مصرفی به حساب می‌آمدند نیز به کالای سرمایه‌ای تبدیل کرد. نمونه آن نیز تلفن همراه است.

روزنامه اعتماد: افزایش نرخ ارز، قیمت در همه بازارها را تحت تاثیر قرار داد؛ تلفن همراه، لوازم خانگی و حتی خودرو و مسکن. هر چند همچنان در این بازارها خرید و فروش و معامله صورت می‌گیرد، اما بسیار کم رونق‌تر. شاید پربیراه نباشد اگر ادعا کرد که نرخ ارز نه تنها خریداران واقعی را از بازار خارج بلکه کالاهایی که زمانی مصرفی به حساب می‌آمدند نیز به کالای سرمایه‌ای تبدیل کرد. نمونه آن نیز تلفن همراه است.

با گشتی در سایت‌ها و فروشگاه‌های فروش تلفن همراه، می‌توان به شکاف قیمتی میان برندهای مختلف همچنین شکاف میان قیمت تلفن همراه و حداقل دستمزدها دست یافت. به عنوان مثال قیمت iPhone 12 Pro Max حدود 30 میلیون و قیمت سامسونگ Galaxy Z Fold2 5G نیز 45 میلیون تومان اعلام شده است. هر چند در این بین عده کمی هستند که قدرت خرید گوشی‌های چند ده میلیونی را دارند، اما عمده افراد جامعه تنها می‌توانند گوشی‌های هوشمند ساده و ارزان‌تری را که بتواند پاسخگو برخی نیازهای‌شان باشد، بخرند.

با وجود آنکه در چند هفته اخیر نوسانات عجیب و غریبی در قیمت دلار رخ نداده و ثبات نسبی به بازار ارز بازگشته، اما همچنان قیمت‌های تلفن همراه کاهش پیدا نکرده و ارزان‌ترین گوشی هوشمند در بازار نیز در محدوده 1.5 تا 2 و نیم میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. هر چند در این بین گوشی‌های ساخت داخل قیمت‌های کمتری دارند اما ترجیح مشتری‌ها به خرید گوشی‌هایی است که عمر بیشتری داشته باشند.

رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور نرخ ارز را عامل مهمی در افزایش قیمت تلفن‌های همراه می‌داند و بر این موضوع تاکید کرد که تقریبا گوشی وارداتی زیر دو میلیون تومان در بازار وجود ندارد. این بدان معناست که یک کارگر برای خرید یک گوشی ارزان‌قیمت که شاید کیفیت بالایی نیز نداشته باشد مجبور است 80درصد حقوق یک ماه را برای خرید آن بپردازد. بالا بودن قیمت گوشی همراه می‌تواند بر سایر بخش‌ها از جمله آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان کم‌درآمد نیز تاثیرات منفی بگذارد.

گوشی وارداتی زیر 2 میلیون تومان  در بازار نیست

افشار فروتن لاریجانی، رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور در پاسخ به سوالات این روزهای مردم که آیا گوشی موبایل ارزان می‌شود و ارزان‌ترین گوشی‌های وارداتی در بازار از چه قیمتی شروع می‌شود؟ به «اعتماد» گفت: متاسفانه با افزایش قیمت دلار، تعداد گوشی‌های زیر دو میلیون تومان در بازار بسیار کم شده و بیشتر گوشی‌های هوشمند پایین‌رده در این دسته قرار می‌گیرند؛ به‌طور کلی این محدوده قیمت گوشی موبایل برای آن دسته از افرادی مفید است که استفاده خاصی از گوشی موبایل خود نداشته و بیشتر برای انجام کارهای متداول روزانه مانند برقراری تماس، از آن استفاده می‌کنند. او در ادامه افزود: در حال حاضر گوشی‌های وارداتی زیر دو میلیون تومان در بازار وجود ندارد، زیرا گوشی‌ها با ارز وارد شده‌اند و نوسانات نرخ دلار روی قیمت نهایی آنها تاثیرگذار بوده است.

رونقی در بازار موبایل وجود ندارد

رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور تصریح کرد: وضعیت بازار موبایل نیز همانند سایر بازارها روند کاهشی داشته و تنها در فصل مدارس و باتوجه به مجازی شدن کلاس‌های درس دانش‌آموزان و دانشجویان این بازار در بخش تبلت و گوشی‌های هوشمند از رونق نسبی برخوردار شد که البته آن‌هم بیشترین تقاضا برای تبلت‌ها و گوشی‌های ارزان‌‌قیمت بود. فروتن لاریجانی ادامه داد: در مجموع بازار موبایل رونقی ندارد و با توجه به افزایش قیمت‌ها کمتر خریداران به دنبال خرید گوشی جدید برای مدل‌های بالاتر هستند و حتی خریداران گوشی‌ها برای سیم‌کارت‌های دوم و سوم هم بسیار کمتر از سال‌های قبل خرید می‌کنند. رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور تصریح کرد: افرادی هم که به محض ورود مدل‌های جدید گوشی در بازار اقدام به خرید گوشی مدل بالاتر می‌کردند در بازار موبایل بسیار محدود شده‌اند.

از گوشی‌های گران‌قیمت استقبالی نمی‌شود

فروتن لاریجانی افزود: این روزها استفاده از گوشی‌های با قیمت بالاتر سهم کمتری در بازار ایران دارند و تنها افرادی که به عنوان استفاده‌کننده جدید در بازار هستند برای خرید گوشی موبایل اقدام می‌کنند یا افرادی که به اجبار به دلیل مشکل و شکستگی گوشی خود باید موبایل جدید تهیه کنند اقدام به خرید گوشی نو می‌کنند که این افراد هم سهم آنچنانی در بازار موبایل ندارند و عمدتا فروشگاه‌ها این روزها در رکود هستند. رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور در‌خصوص ارزان‌ترین گوشی‌های وارداتی در بازار نیز گفت: پایین‌ترین قیمت گوشی‌های هوشمند وارداتی از 2.5 تا 3 میلیون تومان شروع می‌شود و در برندهای مختلف در بازار به فروش می‌رسند.

گوشی‌های دزدی در افغانستان به فروش می‌رسند

فروتن لاریجانی همچنین درخصوص فروش گوشی‌های دزدی ایرانی در هرات افغانستان نیز خاطرنشان کرد: متاسفانه این موضوع از سال‌های گذشته متداول بوده و بعضی از سارقان به جهت اینکه گوشی‌های دزدی در داخل کشور ممکن است ردیابی و شناسایی شود نسبت به این موضوع اطلاع داشتند و بر این اساس نسبت به فروش گوشی‌های ایرانی در افغانستان اقدام می‌کردند و به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت سخت اقتصادی کنونی این قضیه بیشتر از قبل شده باشد. این عضو انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور خاطرنشان کرد: بازار موبایل در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و بیکاری‌هایی که در کشور رخ داد با مشکلات و با کاهش سطح تقاضا از سوی مردم همراه شد و امسال نیز آنچنان فروشی نداشتیم و حتی نسبت به سال قبل کمتر هم شد. او ادامه داد: در یک سال گذشته تعدیل نیرو، ریزش کارکنان و حتی تغییر شغل فروشگاه‌ها شدت گرفت البته در این زمینه آمار دقیقی در دست نیست.

تخلفات رجیستری کمتر شده است

او درخصوص قاچاق گوشی و تخلفات رجیستری در بازار هم گفت: با افزایش نظارت‌ها و اعلام رجیستری از فرودگاه‌ها به میزان قابل‌توجهی جلوی قاچاق گوشی گرفته شده است و قاچاقچیان این حوزه چندان تمایلی به ادامه فعالیت در بخش قاچاق موبایل به کشور ندارند.

رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه کشور افزود: زمانی که تعرفه گوشی را بالا برده بودند این بازار دارای جذابیت زیادی شده بود که فعالان غیرقانونی در بازارهای دیگر هم جذب این بازار شده بودند اما در حال حاضر آن حجم سابق قاچاقچیان در عرصه موبایل در این بازار حضور ندارند و اگر هم هستند به ندرت اقدام به واردات غیرقانونی و سیستماتیک می‌کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
مقاومت بازار موبایل در برابر افزایش قیمت‌ها

مقاومت بازار موبایل در برابر افزایش قیمت‌ها

نرخ گوشی‌های رده قیمتی متوسط برندهای کره‌ای و چینی مانند سامسونگ و هواوی در بازار تثبیت شده و در برخی موارد با کاهش نسبی همراه بوده است.

Bartarinha.ir/
سیگنال منفی کمیسیون تلفیق به بازار موبایل

سیگنال منفی کمیسیون تلفیق به بازار موبایل

مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش دو‌برابری تعرفه واردات برخی از انواع گوشی موبایل ابهام دارد.

Bartarinha.ir/
آخرین قیمت‌ها از بازار موبایل + جدول قیمت گوشی

آخرین قیمت‌ها از بازار موبایل + جدول قیمت گوشی

تا پیش از امروز، یکشنبه 28 دی ماه 99 قیمت انواع گوشی به چقدر رسیده است؟ قیمت انواع گوشی در مدل‌های مختلف تا پیش از امروز را در گزارش زیر ملاحظه کنید.

TejaratNews.com/

قیمت‌های عجیب در بازار موبایل

ریزش قیمت در بازار موبایل

آخرین قیمت‌ها از بازار موبایل / ریزش قیمت‌ها در بازار موبایل

آخرین قیمت‌ها در بازار موبایل/ریزش قیمت‌ ادامه دارد

آخرین قیمت‌ها در بازار موبایل/ریزش قیمت‌ ادامه دارد

روند قیمت‌ها در بازار موبایل که با ریزش نرخ ارز و طلا کاهشی شده بود با آغاز هفته جدید نیز کاهشی ماند به طوری که سامسونگ آ31 از 7 میلیون و 25 هزار تومان در هفته گذشته امروز به قیمت 6 میلیون و 6800 هزار...

TejaratNews.com/
خطر کمبود کالا در بازار موبایل چقدر جدی است؟

خطر کمبود کالا در بازار موبایل چقدر جدی است؟

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه ثبت سفارش شرکت‌ها طی دو ماه اخیر نسبت به تیرماه بیش تر از 10 برابر کاهش داشته، گفت: طی 12 ماه اخیر تا پایان شهریور ماه 15 میلیون و 380 هزار دستگاه موبایل وا...

TejaratNews.com/
سه علت تلاطم در بازار موبایل

سه علت تلاطم در بازار موبایل

در حالی که بازار موبایل به دلیل افت شدید واردات در ماه‌های گذشته با کمبود کالا روبه‌رو بود، آغاز سال تحصیلی و پیش‌نیازهای شبکه «شاد» حجم عظیمی از تقاضا را روانه بازار کرده است.

TejaratNews.com/
بازار موبایل را 50 فروشنده به هم ریخته‌اند!

بازار موبایل را 50 فروشنده به هم ریخته‌اند!

ريیس کمیسیون قیمت‌گذاری و تنظیم بازار تلفن‌همراه گفت: وضعیت بازار تلفن‌همراه را 50 فروشنده عمده بازار تلفن‌همراه را بهم ریخته‌اند و قیمت تعیین می‌کنند.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/3/20

جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/3/20

در این گزارش جدیدترین قیمت‌های گوشی در بازار موبایل در تاریخ 20 خردادماه را می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/2/3

جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/2/3

در این گزارش جدیدترین قیمت‌های گوشی در بازار موبایل در تاریخ 3 اردیبهشت را می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار موبایل پس از گرانی دلار

آخرین وضعیت بازار موبایل پس از گرانی دلار

این روزها خرید گوشی تلفن همراه به مساله‌ای پیچیده برای خریداران بدل شده است چرا که فروشندگان، این کالا را براساس نوسانات بازار ارز می‌فروشند و این موضوع منجر به نوسانات قیمت گوشی همراه شده است.

TejaratNews.com/
نوسانات بازار موبایل در دی ماه + لیست قیمت‌‌های جدید تلفن همراه

نوسانات بازار موبایل در دی ماه + لیست قیمت‌‌های جدید تلفن همراه

در روزهای آغازین زمستان بازار گوشی‌های همراه به نسبت آرام بوده است و تنها در گوشی سامسونگ مدل galaxy s9 افزایش قیمت یک میلیون و 800 هزار تومانی اتفاق افتاده است.

TejaratNews.com/
احتمال اختلال در بازار موبایل شب عید

احتمال اختلال در بازار موبایل شب عید

رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت: اگر موانع پیش روی واردکنندگان در تامین نیاز بازار موبایل برطرف نشود، بازار موبایل شب عید دچار اختلال خواهد شد.

TejaratNews.com/
مجموع نرخ فروش "شرانل" نمره قبولی گرفت/ رشد نرخ محصولات اصلی شرکت روزهای سبز نیز آرزوست + عکس "اپال" را در یک نگاه ببینید + عکس افت 30 هزار واحدی شاخص کل بورس امروز 10 اسفندماه بیت کوین یا بورس، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری کدام است؟ پالایشگران چینی خرید نفت را کاهش می‌دهند "چدن" و کاهش محسوس نرخ‌های فروش غلتک رشد 85 درصدی فروش 11ماهه "قرن" قیمت سکه و طلا امروز 10 اسفند ‌99 آغاز جمع‌آوری پول‌های ایران در بانک‌های جهان چرا فروش داخلی این پتروشیمی در بهمن 99، 113 درصد رشد کرد؟ پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 اسفند آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 10 اسفند 99 انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز اول این اخبار را بخوانید بعد معامله کنید آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 10 اسفند 99 چقدر بود؟ پیش‌بینی بورس امروز 10 اسفند 99 کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید نوسانات بازار خودرو شدت گرفت شلیک افراد ناشناس به ماموران انتظامی دره شهر آغاز پیش‌فروش جدید محصولات ایران‌خودرو از فردا آغاز طرح پیش‌فروش ایران‌خودرو از فردا حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو! بررسی آماری بازدهی بازارهای موازی ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم پیش‌بینی قیمت نفت در 2021 جهانگیری: توانستیم تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم 1750کارت بازرگانی رفع تعلیق شد موبایل ارزان‌تر از ترکیه و دوبی شد / افزایش عوارض موبایل را گران می‌کند؟ احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! یک اتفاق دیگر برای بورس! / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس می‌گیرند؟ کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد پیش بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ بورس صعودی خواهد شد؟ ارزش امروز سهام عدالت 9 اسفند / سهام عدالت یک میلیونی چقدر می‌ارزد؟ ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس جزيیات بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/9 پیشنهاد عجیب مجلس برای فرزندآوری / پرداخت وام خرید 2٫5 متری مسکن! میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند نرخ دلار نیمایی امروز 9 اسفند ماه

در حال بارگیری...