مجلس ادعای خاندوزی را رد کرد/ قرض نکردن از بانک مرکزی به قیمت سرکوب بورس!

مجلس ادعای خاندوزی را رد کرد/ قرض نکردن از بانک مرکزی به قیمت سرکوب بورس!

روز سه شنبه 25آبان ماه، جلسه‌ای بین وزیر اقتصاد و دارایی و کمیسیون برنامه بودجه، در مجلس برگزار شد. در این جلسه، که محور اصلی آن، عملکرد دولت در تحقق منابع درآمدی...

اقتصاد آنلاین – سهیل بانی؛ حواشی پیرامون عملکرد تیم اقتصادی دولت سیزدهم، باعث شد تا سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی، بار دیگر برای پاسخگویی به نمایندگان ملت، در مجلس شورای اسلامی حاضر شود. احسان ارکانی، نماینده مردم نیشابور و عضو کمیسیون برنامه و بودجه، در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، به تشریح آن‌چه در این جلسه روی داده پرداخت.

فروش بیش از حد مجاز اوراق

ارکانی با تاکید بر این نکته که دلیل اصلی حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون برنامه و بودجه، بررسی عملکرد دولت در مبحث منابع درآمدی بودجه و بررسی ظرفیت‌ها و راهکارهای تامین کسری بودجه سال جاری بوده است، گفت: آقای خاندوزی در این مورد، به تامین کسری بودجه ماه‌های گذشته، بدون استقراض از بانک مرکزی اشاره کرد و اعضای کمیسیون، نقطه نظرهای خود را بیان کردند. 

وی افزود: از سوی دیگر، با وجود اینکه خاندوزی، بر عرضه نکردن اوراق قرضه نیز تاکید کرده بود، بررسی‌های کمیسیون برنامه و بودجه و گزارش‌های دیوان محاسبات، این ادعا را رد می‌کند. بر اساس گزارش رسمی دیوان محاسبات، دولت و وزارت اقتصاد مجوز داشته‌اند که طی 6ماه ابتدایی سال، 67هزار میلیارد تومان اوراق به فروش برسانند. با این حال، در این مدت 114هزار میلیارد تومان، اوراق فروخته‌ شده است. در واقع، یکی از دلایلی که دولت در این مدت پول قرض نگرفته، انتشار بیش از حد مجاز اوراق قرضه بوده که افت بازار سرمایه در روزهای گذشته را در پی داشته است.   

اوراق در ازای اوراق

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه اظهار کرد: 10هزار میلیارد تومان از اوراق منتشر شده، صرف پرداخت سررسید اوراق فروخته شده در گذشته بوده است. ادامه این روند، می‌تواند مشکلات بزرگی، مشابه آن‌چه در اوایل دهه 90 در موسسات مالی و اعتباری رقم خورد را به وجود آورد. وزیر اقتصاد باید درباره ادعاهای غیر واقع خود، درمورد انتشار اوراق شفاف‌سازی کند.

بودجه در انتظار منابع دست نخورده

ارکانی در ادامه گفت: از طرف دیگر، دولت موظف بوده که در 6ماه اول سال، حدود 138هزار میلیارد تومان منابع درآمدی ناشی از واگذاری شرکت‌های دولتی و اموال و املاک مازاد دولت محقق کند. با این وجود، دولت در مدت مقرر از محل این منبع، هیچ درآمدی کسب نکرده است. همچنین در این مدت، درآمد دولت از مالیات بر خانه‌های خالی و خودرو‌های لوکس، نزدیک به صفر بوده است.

وی افزود: با این وجود عملکرد دولت در دیگر درآمد‌های مالیاتی خوب بوده و حدود 90 درصد از درآمدهای این منبع، محقق شده است. با این حال، مشکلات ناشی از تحریم‌ها، همچنان گریبان‌گیر فروش نفت و فرآورده‌های آن است. همچنین نیمه اول سال، مجوز دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی 18هزار میلیارد تومان بوده که 23هزار میلیارد توان برداشت شده است. علاوه بر آن، دولت در این مدت 54هزار میلیارد تومان تنخواه استفاده کرده که است که رقم بزرگی است.

ارکانی در ادامه افزود: انتظار ما بر این بوده است که دولت، منابع درآمدی که در لایحه بودجه پیشنهاد داده را محقق کند. با این وجود وقتی دولت نتوانسته از منابع مشخص شده کسب درآمد کند، از منابع با دسترسی آسان‌تر (مثل فروش اوراق) استفاده کرده است. این اقدام، نه تنها نظام بودجه ریزی را مختل می‌کند، بلکه بر بازارهای دیگر، از جمله بازار سرمایه، تاثیر منفی می‌گذارد.

خاندوزی؛ از شعار تا عمل

الان زمانی است که خاندوزی باید شعارهای خود در زمان عضویت در مجلس را عملی کند. خاندوزی نسبت به عملکرد وزیر سابق اقتصاد، در قبال بورس انتقاد داشت. با این وجود، حال که ایشان متصدی امور بازار سرمایه شده، بورس افت کرده است.

نگرش مجلس به تقویت صندوق تثبیت

 ارکانی درمورد رویکرد مجلس درمورد بحث تخصیص پول از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه گفت: مجلس در نظر داد تا راهکاری پیدا کند تا حداقل اصل سرمایه سهامداران خردی که با دعوت دولت وقت، وارد بازار سرمایه شدند، جبران شود. حال چگونگی این راهکار، به سیاست‌های اجرایی و اقتصادی دولت و عدم تناقض آن با قوانین بستگی دارد. مجلس به اصل موضوع تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه، نگاهی مثبت دارد اما باید درمورد منبع تامین آن، باید بررسی بیشتری انجام شود. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: نگاه مجلس همیشه به نحوی است که اتفاقی بر خلاف ضوابط قانونی رخ ندهد. بنابراین برداشت از صندوق توسعه نباید از سقف تعیین شده در بودجه گذر کند.

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

از این پس تمام بانک‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه ملزم هستند، اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی، سهام و هزینه‌های مالی را به صورت ماهانه افشا کنند.

YJC.news/
الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی سازمان بورس گفت: همه بانک‌های پذیرفته ‌شده در بورس ملزم هستند علاوه بر افشای اطلاعات مربوط به تسهیلات پرداختی به مشتریان و سپرده‌های دریافتی از آ...

Irna.ir/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بانک مرکزی بخشنامه آگاه کردن کتبی ممنوع‌ الخروج‌ ها را صادر کرد

بانک مرکزی بخشنامه آگاه کردن کتبی ممنوع‌ الخروج‌ ها را صادر کرد

در پی پیگیری وتاکیدات مکرر ريیس قوه‌قضاییه در راستای رعایت حقوق شهروندی افراد و لزوم اطلاع به آنها در مورد موضوع ممنوع‌ الخروجی، بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای با اشاره به مطالبات ريیس قوه قضايیه، از ب...

JameJamOnline.ir/
صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بانک مرکزی: اعتبار نداریم/ وزارت راه: قبول نداریم

بانک مرکزی: اعتبار نداریم/ وزارت راه: قبول نداریم

ثبت نام وام ودیعه مسکن در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی از اتمام اعتبار بانکها خبرداده و معاون وزیر راه این اتمام اعتبار را قبول ندارد.

JameJamOnline.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
بخشنامه بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار ارز / 2200 یورو شامل چه کسانی می‌شود؟

بخشنامه بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار ارز / 2200 یورو شامل چ...

بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به شبکه صرافی‌های کشور ابلاغ کرده است که بر اساسا آن میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی از 2000 یورو به 2200 یورو افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

بانک ها و موسسات اعتباری موظفند ظرف مدت حداکثر هفت روز کاری پس از درخواست «تسهیلات‌گیرنده»، «ضامن» و یا «وثیقه‌گذار»،...

Borna.news/
ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد