نحوه تشخیص لوازم یدکی تقلبی و اصلی/ استعلام شناسه رهگیری چه اطلاعاتی به مردم می‌دهد‌

نحوه تشخیص لوازم یدکی تقلبی و اصلی/ استعلام شناسه رهگیری چه اطلاعاتی به مردم می‌دهد‌

کارشناس بازار لوازم یدکی خودرو با اشاره به مزایای استعلام اصالت لوازم یدکی برای مردم گفت: مصرف‌کنندگان با استعلام شناسه رهگیری درج شده روی کالا می‌توانند علاوه بر تشخیص اصالت قطعه، از مواردی نظیر برند، تولیدکننده، مشخصات ابعادی، جنس، شماره فنی و حتی گارانتی کالا مطلع شوند.

علی علی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه قطعات خودرویی که تاکنون مشمول اخذ و نصب شناسه رهگیری شده‌اند قابلیت استعلام دارند، اظهار داشت: تاکنون 54 قلم از قطعات یدکی خودرو طی 2 مرحله مشمول اخذ و نصب شناسه رهگیری شده‌اند، نخستین‌بار در آبان‌‌ 1400 دو قلم باتری و کمک‌فنر ماشین و در مرحله دوم در فروردین 1401 تعداد 52 قلم لوازم‌یدکی دیگر مشمول اخذ و نصب شناسه رهگیری شدند.

* دریافت 607 میلیون شناسه رهگیری برای لوازم‌ یدکی خودرو

به گفته وی تا‌کنون بیش از 607 میلیون شناسه رهگیری توسط تامین‌کنندگان ‌لوازم یدکی از سامانه جامع تجارت اخذ شده است؛ اما با توجه‌ به اینکه در خصوص کارکردها و نحوه استعلام شناسه رهگیری به میزان کافی اطلاع‌رسانی صورت نگرفته به همین خاطر تعداد استعلامات شناسه رهگیری زیاد نیست.

* استعلام شناسه رهگیری لوازم‌یدکی خودرو چه اطلاعاتی به مردم می‌دهد؟

این کارشناس بازار لوازم‌یدکی در رابطه ‌با مزایای انجام استعلام اصالت لوازم‌یدکی برای مردم گفت: مصرف‌کنندگان می‎‌‌توانند با استعلام شناسه رهگیری از هویت ثبت شده کالا مواردی نظیر شماره‌سریال، برند، تولیدکننده، مشخصات ابعادی، جنس، شماره فنی و غیره را مطلع شوند.

وی ادامه داد: در صورت تطابق مشخصات مشاهده شده کالا با استعلام انجام شده مردم می‌توانند نسبت به خریداری کالا اقدام کنند؛ همچنین درصورتی‌ که کالای لوازم‌ یدکی جزو کالاهای مشمول گارانتی باشد همانند باتری، در پاسخ استعلام اطلاعات مربوط به گارانتی کالا نیز ارسال می‌‌شود.

* درگاه استعلام گارانتی و تشخیص اصالت لوازم‌یدکی ماشین

این کارشناس بازار لوازم‌یدکی خودرو با معرفی درگاه‌های انجام استعلام اصالت لوازم‌ یدکی عنوان کرد: مصرف‌کنندگان می‌توانند از طریق اپلیکیشن سامانه جامع تجارت اصالت کالا را با استعلام شناسه رهگیری در بخش استعلامات بررسی کنند.

بنابراین گزارش‌، خریداران قطعات خودرو و لوازم‌یدکی می‌توانند شناسه رهگیری 13 رقمی درج شده بر روی کالا را پس از شماره‌گیری کد دستوری #4*7777*4* وارد کرده تا نسبت به اصالت آن کالا مطمين شوند، همچنین درصورتی‌که کالا مانند باتری مشمول گارانتی باشد از طریق سایت irangs.ir می‌توان مشخصات کالا و اطلاعات گارانتی کالا را دریافت ‌کرد.

‌با توجه ‌به حجم بالای قطعات یدکی ماشین قاچاق و تقلبی، این اقلام از سال 1400 به‌عنوان یکی از کالاهای هدف مبارزه با قاچاق کالا تعیین شدند به همین منظور طرح شناسه‌دار شدن لوازم‌یدکی خودرو باهدف مقابله با برخی سوءاستفاده‌ها، حمایت از مصرف‌کنندگان و همچنین عرضه کالا‌های قاچاق مطرح شد.

یکی از برنامه‌های اصلی که طبق ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال اجرایی‌شدن است، شناسه‌گذاری و ایجاد قابلیت استعلام‌گیری کالاها است که به‌منظور ایجاد قابلیت تشخیص کالای قانونی از کالای غیرمجاز و تقلبی اجرا شده است.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد