نحوه تشخیص لوازم یدکی اصل از تقلبی مشخص شد / صدور 600 میلیون کد رهگیری برای محصولات پرمصرف

نحوه تشخیص لوازم یدکی اصل از تقلبی مشخص شد / صدور 600 میلیون کد رهگیری برای محصولات پرمصرف

یک مقام مسيول گفت: خریداران لوازم یدکی می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت و یا شماره‌گیری کد دستوری #7777*4*، از اصالت، نحوه خدمات پس از فروش و ویژگی‌های محصولات اطمینان حاصل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا موسی‌زاده، سرپرست دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با اشاره به حجم قابل توجه قاچاق و تقلب در قطعات یدکی خودرو گفت: این اقلام به‌منظور جلوگیری از تقلب و کاهش حجم قاچاق به‌عنوان یکی از کالاهای هدف مبارزه با قاچاق کالا تعیین شده است.

وی ادامه داد: در لایه‌های پیشگیری و مقابله با قاچاق برنامه‌های مختلفی به‌منظور ارتقای شفافیت زنجیره تامین این کالاها، در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفته است.

این مقام مسيول عنوان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی که طبق ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال اجرا است؛ شناسه‌گذاری و ایجاد قابلیت استعلام‌گیری کالاها به‌منظور ایجاد قابلیت تشخیص کالای قانونی از کالای غیرمجاز اجرایی شده است. استعلام کالاها هم‌زمان برای بازرسان و عموم جامعه قابل‌انجام است و مزایایی را برای هر دو گروه فراهم می‌کند.

55 قلم از قطعات یدکی خودرو پرمصرف قابلیت استعلام دارند

موسی‌زاده با بیان اینکه قابلیت استعلام کالاها ابتدا برای 2 قلم کالای کمک‌فنر و باتری خودرو فراهم شد، گفت: در حال حاضر در خصوص قطعات یدکی خودرو، برای 55 عدد از اقلام پر مصرف لوازم‌یدکی قابلیت انجام استعلام در سامانه جامع تجارت فراهم شده است. در واقع بر اساس اولویت‌سنجی، شناسه‌گذاری برای اقلام پرمصرف و دارای فراوانی بیشتر قاچاق و تقلب در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسيول در خصوص عوامل موثر در شکل‌گیری اهمیت رهگیری اصالت لوازم‌یدکی اظهار داشت: لزوم حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان، فعالان قانونی و واحدهای صنفی و جلوگیری از تضییع حقوق دولت از جمله عواملی است که رهگیری لوازم‌یدکی را موردتوجه قرار داده است.

صدور 600 میلیون کد رهگیری برای انواع لوازم‌یدکی خودرو

وی ادامه داد: از ابتدای سال 1401 ريیس‌جمهور در فرمان ابلاغی بر مبارزه با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق تاکید کرد؛ به همین منظور، افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل، ممنوعیت قطعی استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو و استعلام اصالت قطعات یدکی خودرو مورد توجه قرار گرفت.

موسی‌زاده با اشاره به رشد قابل‌ملاحظه شناسه‌گذاری قطعات یدکی خودرو بیان کرد: بر اساس اقداماتی که توسط وزارت صمت و تحت نظارت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام شده است؛ با همراه‌سازی شبکه‌های فروش، تامین‌کنندگان و شرکت‌های قطعه‌سازی و تامین‌کننده قطعات، بازدیدهای نوبه‌ای از تولیدکنندگان، تشکیل جلسات متعدد در ستاد مبارزه با قاچاق و تقلب در وزارت صمت برای راهبری طرح، ساماندهی و تعیین تکلیف کالاهای قبلی موجود در سطح عرضه، تشکیل گشت‌های بازرسی، رشد قابل‌توجهی در شناسه‌گذاری این اقلام حاصل شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 600 میلیون کد رهگیری شامل انواع لوازم‌یدکی خودرو، روغن‌موتور و غیره صادر شده است که آمار آن روزانه در حال افزایش است.

آمار استعلام از سامانه به دلیل عدم اطلاع مردم ناچیز است

موسی‌زاده با بیان اینکه تعداد استعلام انجام شده در سال 1401 در حدود 800 هزار مورد بوده که کمتر از 1 درصد کدهای رهگیری را شامل می‌شود، گفت: این موضوع از دو منظر قابل‌بررسی است. نکته اول این است که اساسا با اجرای شناسه‌گذاری، حتی بدون انجام استعلام نیز از قاچاق و تقلب این اقلام پیشگیری می‌شود. چرا که فضای فعالیت قانونی شفاف‌تر شده و فعالان قانونی متوجه این مسيله هستند که برای فعالیت و امنیت اقتصادی خود می‌بایست در چارچوب طرح رهگیری فعالیت داشته باشند.

وی در رابطه با نکته دوم توضیح داد: اگر چه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی طرح نیز در دستور کار قرار داشته لیکن هنوز فرهنگ استفاده از ابزار استعلام برای عموم جامعه تثبیت نشده و به نظر می‌رسد اتاق اصناف و تشکل‌ها و فعالان قانونی می‌بایست اقدامات بیشتری در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی پیرامون فواید و مزایای این طرح را در سطح ملی برای عموم جامعه در دستور کار قرار دهند تا شاهد افزایش نسبت استعلام و ضریب نفوذ طرح نیز باشیم.

مزایای استعلام اصالت لوازم‌یدکی خودرو برای مردم

موسی‌زاده در خصوص مزایای استعلام اصالت لوازم‌یدکی خودرو برای مردم بیان کرد: اطلاع از ویژگی‌های محصولات، اطمینان از اصالت و گارانتی و خدمات پس از فروش این اقلام از جمله مزایای استعلام اصالت لوازم‌یدکی خودرو برای مردم است.

وی در همین رابطه ادامه داد: با تحقق موارد مذکور، اطمینان از کیفیت و ایمنی خودروها و صیانت از سلامتی سرنشینان خودرو فراهم می‌شود. از سوی دیگر با جلوگیری از مصرف کالای بی‌کیفیت و فاقد استاندارد و گارانتی، از هدررفت منابع جلوگیری شده و هزینه‌های خانواده نیز کاهش می‌یابد.

این مقام مسيول عنوان کرد: با توجه به اینکه در نمونه‌های قاچاق و تقلبی از مواد آسیب‌زننده به محیط‌زیست استفاده می‌شود از همین رو، جلوگیری از مصرف لوازم‌یدکی فاقد کیفیت، بر حفظ محیط‌زیست نیز اثرگذار است.

درگاه‌های انجام استعلام اصالت لوازم‌یدکی خودرو

موسی‌زاده در رابطه با معرفی درگاه‌های انجام استعلام اصالت لوازم‌یدکی خودرو گفت: در حال حاضر مردم از طریق سامانه جامع تجارت و یا شماره‌گیری کد دستوری #7777*4* می‌توانند به طور رایگان نسبت به استعلام کد رهگیری محصولات مشمول طرح اقدام کرده و از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

این مقام مسيول در پایان ابراز کرد: انتظار می‌رود عموم مردم با استعلام شناسه رهگیری و مطالبه‌گری شناسه‌گذاری کالاها به‌عنوان ابزار افزایش شفافیت زنجیره تامین، ضمن حفظ سلامت و امنیت و کاهش هزینه‌های خود، زمینه‌های حمایت از تولیدکنندگان و فعالان قانونی و ارتقا کیفیت کالا و خدمات را فراهم کنند.

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند