سعودی‌ها دست بایدن را در حنا گذاشتند/ عربستان توان افزایش صادرات نفت ندارد

سعودی‌ها دست بایدن را در حنا گذاشتند/ عربستان توان افزایش صادرات نفت ندارد

برخی کارشناسان معتقدند عربستان ظرفیت پایینی برای افزایش تولید و صادرات نفت داشته و عملا سفر بایدن برای بهبود روابط با...

به گزارش خبرگزاری برنا، جو بایدن، ريیس‌جمهور آمریکا، اخیرا به مدت چند روز به خاورمیانه سفر کرد تا در سایه بهبود روابط با سعودی‌ها، عرضه نفت به بازار جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده و قیمت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد.

این سفر اما بدون نتیجه ملموس درباره افزایش صادرات نفت سعودی‌ها پایان یافت. دلیل رفتن بایدن به عربستان بالا رفتن شدید قیمت بنزین در آمریکا و رسیدن تورم به بالاترین نقطه 40 سال گذشته در این کشور بود.

در این سفر بایدن با سران 6 کشور عربی حوزه خلیج فارس به همراه مصر، اردن و عراق دیدار کرد و به صورت اختصاصی با پادشاه و ولیعهد عربستان نیز دیدار داشت.

نزدیکان بایدن چه می‌گویند؟

آموس هوچستین، مشاور دولت آمریکا در حوزه انرژی، مدعی شده است که طی هفته‌های آینده کشورهای عمده تولیدکننده نفت که توانایی تولید بیشتر دارند، بر اساس گفتکوهای انجام شده بایدن با‌ آنها قرار است تولید خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش دهند.

وی طی مصاحبه‌ای با شبکه CBS گفته بود که بر مبنای آنچه ما در این سفر شنیده‌ایم، من کاملا مطمين هستم طی هفته‌های آینده ما شاهد اقدامات بیشتری در این زمینه هستیم.

البته این مقام آمریکایی در گفته‌هایش به اینکه کدام کشور و یا کشورها و به چه میزان قرار است تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش دهند اشاره‌ای نکرد.

مشاور دولت آمریکا در حوزه انرژی گفت؛ این موضوع فقط مربوط به سعودی‌ها نیست، ما با مقامات کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیدار کردیم. من نمی‌خواهم به ظرفیت مازاد تولید نفت در عربستان، امارات و کویت و یا دیگر کشورها اشاره کنم، اما ظرفیت تولید بیشتر نفت وجود دارد. جا برای افزایش تولید هست.

رویترز مدعی است که بایدن نتوانسته در این سفر تضمینی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای افزایش تولید از کشورهای عربی بگیرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، اخیرا گفته که سیاست‌های ضدآلایندگی غیرواقع‌گرایانه باعث افزایش شدید نرخ تورم طی سال‌های آینده می‌شود.

وی همچنین گفت که تبعات شیوع ویروس کرونا و اوضاع ژيوپلتیک کنونی باعث شده تا نیاز به اقدامات مشترک برای حمایت از اقتصاد جهانی بیشتر احساس شود و رفتن به سمت منابع انرژی پایدار نیازمند رویکرد مسيولانه‌تر و واقع‌گرایانه‌تر است.

وی خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در تولید سوخت‌های فسیلی و همچنین فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های پاک شده است.

فیصل بن فرهان، وزیر امور خارجه عربستان، هم گفت که اوپک پلاس همچنان به ارزیابی اوضاع بازار ادامه خواهد داد و هرکاری که نیاز باشد انجام می‌دهد.

وزیر امور خارجه عربستان گفته که در دیدار سران کشورهای عربی با ريیس‌جمهور آمریکا در مورد نفت صحبتی به میان نیامده است.

با توجه به آنکه کشورهای عضو اوپک و شرکای نفتی این گروه موسوم به اوپک پلاس در حال پایان دادن به توافق خود برای کاهش عرضه نفت به بازار جهانی که در سال 2020 امضا شده بود، هستند، این نگاه وجود دارد که عربستان و امارات تنها کشورهای عضو اوپک هستند که امکان بالا بردن تولید و صادرات نفت خود به میزان زیاد را دارند.

به طور کلی ظرفیت تولید نفت اوپک به دلایل مختلف محدود شده است که از جمله آنها یک دوره بلند افت قیمت نفت ناشی از مازاد بودن عرضه در سال‌های 2014 تا 2016 و کاهش فعالیت‌های حفاری‌های نفتی به خاطر تبعات شیوع ویروس کرونا هستند.

کارشناسان و منابع صنعت نفت می گویند: کشورهای تولیدکننده نفت کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان نسبت به این اتفاقات مصون نبوده و این مسايل ظرفیت هر گونه افزایش تولید و صادرات توسط این کشورها حداقل در کوتاه مدت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ محدود کرده است.

سعودی‌ها چه می‌گویند؟

شرکت نفت دولتی آرامکوی عربستان چند روز پیش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت همچنان ظرفیت حداکثر تولید 12 میلیون بشکه‌ای روزانه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حفظ کرده و دو سال پیش میزان تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به این رقم رسانده است. با توجه به آنکه در ماه ژوين عربستان به طور متوسط روزانه 10.65 میلیون بشکه نفت تولید کرده، بنا بر ادعای شرکت آرامکو، این کشور ظرفیت تولید 1.35 میلیون بشکه روزانه دیگر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد.

محمد بن سلمان هم روز شنبه مدعی شد که ریاض تا سال 2027 تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به 13 میلیون بشکه در روز خواهد رساند و دیگر ظرفیتی برای افزایش تولید نخواهد داشت.

سعودی‌ها چقدر نفت بیشتر می‌توانند تولید کنند؟

دو منبع آگاه در حوزه نفتی نسبت به توانایی عربستان در رسیدن به رقم تولید روزانه 12 میلیون بشکه نفت ابراز تردید کرده‌اند.

یک منبع بلندپایه می‌گوید: شرکت آرامکو می‌تواند حداکثر یک میلیون بشکه روزانه نفت بیشتر، نسبت به 10.5 میلیون بشکه روزانه تولیدی این شرکت در شرایط کنونی، عرضه کند. این بدان معناست که آرامکو نمی‌تواند بیشتر از 11.5 میلیون بشکه در روز تولید نفت داشته باشد.

یک منبع آگاه دیگر نیز گفت: بر اساس گفت‌وگوهای انجام‌شده به صورت خصوصی با منابع داخل شرکت آرامکو، این شرکت بدون دست زدن به انبارهای نفت خود نمی‌تواند بیشتر از 11 میلیون بشکه نفت در روز تولید کند.

ريیس‌جمهور فرانسه چه می‌گوید؟

امانويل مکرون، ريیس‌جمهور فرانسه، در ماه ژوين طی یک گفت‌وگو با بایدن مدعی شده بود که عربستان ظرفیت بسیار کمی برای افزایش صادرات نفت دارد.

مکرون گفت که ريیس امارات به وی گفته عربستان حداکثر 150 هزار بشکه روزانه یا کمی بیشتر می‌تواند تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش دهد و حداقل در 6 ماه آینده ظرفیت زیادی برای افزایش صادرات ندارد.

مکرون در صحبت‌های خود با ريیس‌جمهور آمریکا گفت که ريیس امارات همچنین گفته است که کشورش هم‌اکنون با حداکثر ظرفیت خود در حال تولید نفت است.

سهیل محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات هم صحبت‌های مکرون را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تایید کرده و گفت بر اساس گزارش رسانه‌ها می‌خواهم روشن کنم که امارات در حال تولید با حداکثر ظرفیت خود است.

میزان تولید نفت کنونی امارات 3 میلیون بشکه است و این کشور در تلاش است تا ظرفیت تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به 4 میلیون بشکه روزانه برساند.

آیا برداشت سعودی‌ها از انبارهای نفتی کمکی می‌کند؟

عربستان می‌تواند به صورت موقت با برداشت از انبارهای نفتی خود که در داخل و خارج این کشور نفت ذخیره کرده‌اند،‌ عرضه نفت خود به بازار جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش دهند.

آرامکو میزان نفت انبارشده خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اعلام نکرده، اما کارشناسان تخمین زده‌اند که این شرکت می‌تواند 300 تا 500 هزار بشکه روزانه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طی 60 تا 90 روز از این منابع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به بازار جهانی عرضه کند.

انتهای پیام/

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
روزی که عربستان دنیا را شوکه کرد

روزی که عربستان دنیا را شوکه کرد

​وقتی امانويل مکرون، ريیس جمهور فرانسه، ماه گذشته در گوش جو بایدن زمزمه کرد عربستان سعودی ظرفیت مازاد تولید بسیار...

Bartarinha.ir/
هواپیمایی رژیم صهیونیستی مجوز رسمی عبور از حریم هوایی عربستان را دریافت کرد

هواپیمایی رژیم صهیونیستی مجوز رسمی عبور از حریم هوایی عربستان را د...

نهاد رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شرکت هواپیمایی ال عال این رژیم مجوز رسمی عبور از حریم هوایی عربستان سعودی را دریافت کرد.

FarsNews.ir/

دریافت مجوز رسمی هواپیمایی رژیم صهیونیستی از حریم هوایی عربستان

تورم در عربستان سعودی؛ از مواد غذایی تا آموزش

تورم در عربستان سعودی؛ از مواد غذایی تا آموزش

تورم در عربستان سعودی در ماه ژوين نسبت به سال گذشته رشد 2.3 درصدی داشته است

Borna.news/

دارایی‌های ذخیره عربستان به 465 میلیارد دلار رسید

عربستان سعودی آب پاکی را روی دست بایدن ریخت

عربستان سعودی آب پاکی را روی دست بایدن ریخت

جهانمحمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خطاب به رهبران ایالات متحده گفت که عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، ظرفیت اضافی برای افزایش تولید بیش از 13 میلیون بشکه در روز که تعهد کرده بود را تا سال...

KhabarOnline.ir/
دیدار وزیر انرژی عربستان و معاون نخست‌وزیر روسیه در آستانه نشست اوپک پلاس

دیدار وزیر انرژی عربستان و معاون نخست‌وزیر روسیه در آستانه نشست او...

وزیر انرژی عربستان با معاون نخست وزیر روسیه و مذاکره کننده ارشد اوپک پلاس برای بحث در مورد همکاری بیشتر میان دو کشور در آستانه نشست ماهانه اوپک پلاس دیدار کرد.

FarsNews.ir/
افزایش قیمت ها در فرانسه رکورد شکست!

افزایش قیمت ها در فرانسه رکورد شکست!

بلومبرگ نوشت: در حالی که بانک مرکزی اروپا خود را برای افزایش نرخ تورم آماده می کند، تورم در فرانسه در ماه جاری میلادی...

EghtesadOnline.com/
با بزرگترین بورس خاورمیانه آشنا شوید | ارزش بورس عربستان چقدر است؟

با بزرگترین بورس خاورمیانه آشنا شوید | ارزش بورس عربستان چقدر است؟

تداول یا همان بورس سعودی، نهمین بازار بزرگ سهام در میان 67 عضو فدراسیون جهانی بورس‌ها و بازار نخست سرمایه در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است. این بورس، سومین بازار بزرگ سهام در میان بازارهای ن...

NabzeBourse.com/
تاسیس صندوق مشترک سرمایه گذاری عربستان و مصر

تاسیس صندوق مشترک سرمایه گذاری عربستان و مصر

ایلنا: صندوق سرمایه‌گذاری عربستان از تاسیس «شرکت سرمایه‌گذاری عربستان و مصر» برای اجرای پروژه‌های گسترده در مصر خبر داد.

Ilna.ir/

آرامکو عربستان با شرکت نفتی چین یادداشت تفاهم همکاری امضا کرد

‌استفاده رژیم صهیونیستی از آسمان عربستان منوط به ‌برقراری دالان هوایی عمان‌

‌استفاده رژیم صهیونیستی از آسمان عربستان منوط به ‌برقراری دالان هو...

یک رسانه عبری زبان گزارش داد که رژیم صهیونیستی در صورتی می‌تواند پروازهایی با هزینه کم‌تر و مسیر کوتاه‌تر از آسمان عربستان داشته باشد که یک دالان هوایی هم از آسمان عمان برقرار باشد.

FarsNews.ir/
روی آوردن فرانسه به نفت از ترس قطع گاز روسیه

روی آوردن فرانسه به نفت از ترس قطع گاز روسیه

شرکت‌های انرژی فرانسه برای جلوگیری از اختلال ناشی از قطعی برق، به جای استفاده از گاز، دوباره به نفت روی آورده‌اند.

FarsNews.ir/
فرانسه: بحران انرژی بدهی‌هایمان را 12 میلیارد یورو بیشتر می‌کند

فرانسه: بحران انرژی بدهی‌هایمان را 12 میلیارد یورو بیشتر می‌کند

وزیر دارایی فرانسه امروز یکشنبه گفت که فشار بر انرژی در این کشور موجب بار بدهی اضافی 12 میلیارد یورویی می‌شود.

FarsNews.ir/
رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد