پرورش دام و کشاورزی هم در خارج ارزان‌تر است

پرورش دام و کشاورزی هم در خارج ارزان‌تر است

فعال اقتصادی: حتی با احتساب طی کردن این مسافت طولانی تولید دام در برزیل نصف هزینه تولید در ایران می‌شود. در این کشور علوفه دام ارزان است و حیوان در مراتع تغذیه می‌کند و نیازی به تهیه خوراک دام وجود ندارد.

خبرگزاری ایلنا: علی رضوانی زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به موفقیت بخش‌خصوصی در زمینه کشت فراسرزمینی، گفت: من تمایل دارم که به‌جای عبارت کشت فراسرزمینی از عبارت کشاورزی فراسرزمینی استفاده کنم چراکه دیگر تنها به کشت محدود نیست و پرورش دام .... نیز به آن اضافه شده است. باید بگویم بخش خصوصی باهدف خلق ثروت و ایجاد فرصت‌های درآمدی در این زمینه ورود کرد.

وی با مقایسه هزینه اجاره زمین‌های مرغوب کشاورزی در ایران و کشورهای آفریقایی، تصریح کرد: کرایه یک ساله زمین‌‌های مرغوب کشاورزی در مغان، دزفول و کرمان حدود 35 میلیون است یعنی هزینه اجازه زمین در ایران با ارز نیمایی بیش از 1000 دلار است این در حالیست که می‌توان با یک دهم این مبلغ زمین‌های مرغوبی در کشورهایی آفریقایی، اوکراین، روسیه، برزیل، قزاقستان و .... اجاره کنیم.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه دولت با هدف امنیت غذایی در کشت فراسرزمینی ورود کرده است، بیان کرد: در سال جاری حدود 30 میلیون تن محصول کشاورزی با ارزش بیش از 15 میلیارد دلار وارد کشور شد. تحریم‌‌ها امکان تسهیل مراوده‌ات بانکی را برای ما سلب کرده است از این‌رو ما می‌توانیم با کشت فراسرزمینی نیازهای مواد غذایی خود را رفع کنیم.

رضوانی‌زاده ادامه داد: ایرانیان 20 سال است که در زمینه کشت فراسرزمینی ورود کردند؛ این در حالیست که کشورهای دیگر بیش از 40 است که در این زمینه ورود کردند. در ابتدا تولید در کشورهای دیگر با محصولات تجاری آغاز شد سپس به تولید محصولات استراتژیک در امنیت غذایی هدایت شد. البته لازم به ‌یادآوری است که در گذشته برخی از کشاورزان یزدی، کرمانی در مقطعی از سال به شهرهای دیگر می‌رفتند تا در آن شهرها کشاورزی کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که زمان‌ها تحریم‌ها آیا این امکان وجود دارد که محصول تولید شده به ایران برسد و مشکلی در زمینه حمل و نقل محصول برای کشاورزان فراسرزمینی ایجاد شده است؟ گفت: باید بگویم که همه کشورهای اروپایی و آفریقایی می‌توانند کالاهای خود را وارد کنید و در این خصوص منعی برای ما وضع نشده است. منعی برای صادرات با ایران ندارند مشکل اصلی در نظام بانکی است بانک مرکزی نمی‌تواند به موقع پول صادرکنندگان را پرداخت ‌کند. درست است که هزینه حمل و نقل وجابه‌جایی کالا به ایران افزایش پیدا کرده اما از سوی دیگر هزینه تولید در این کشورها پایین است از این‌رو تولید در این کشور را توجیه‌پذیر می‌کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه می‌توان با کمتر از 100 دلار ذرت در مقیاس تن از اوگاندا خریداری کند، گفت: دولت برای واردات هر تن ذرت 300 دلار اختصاص داده است اما هزینه حمل یک تن از دورترین بندر اوگاندا تا ایران کمتر از 100 دلار می‌شود پس می‌بینید که کشت ذرت یا واردات این محصول از اوگاندا حاشیه سود 35 درصدی دارد.

به گفته این کشاورز فراسرزمینی، تولیدکنندگان ایرانی در آفریقا به جای مراجعه به سیستم بانکی می‌توانند با تهاتر واردات را مدیریت کنند.

وی تصریح کرد: سطح زیرکشت بخش خصوصی در کشاورزی فراسرزمینی بیش از 650 هزار هکتار است که این امیدواری وجود دارد بدون حمایت دولت درماه‌های آینده به 1 میلیون هکتار برسد.

تولید گندم در راستای حمایت از دولت

رضوانی‌زاده با اشاره به حمایت‌های مجلس جدید، گفت: کمیسیون کشاورزی حمایت‌های قابل توجهی در راستای تسهیل کشت فراسرزمینی انجام داده است. ما هیچگاه خواهان ارز 4200 تومانی نبودیم تا با آن در خارج کشور سرمایه‌گذاری کنیم ما خواهان حذف سنگ‌اندازی‌ها در پیشبرد کار خود هستیم.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که چه محصولاتی خارج از ایران تولید می‌کنید؟ بیان کرد: بخش‌خصوصی در راستای همراهی و مشارکت حداکثری با دولت و تامین نیازهای داخلی به جای اینکه در تولید محصولات پرسودتر متمرکز شود به تولید دانه‌های روغنی، ذرت، گندم و جو گرایش پیدا کرده است. در حال حاضر 2.5 میلیون تن محصول کشاورزی با کشت فراسرزمینی تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه 3 میلیون ایرانی در صنعت فرش و صنایع دستی فعال هستند، گفت: ما نباید تولید در دیگر کشورها را به غذا محدود کنیم هم اکنون یک کشاورز ایرانی بزرگترین تولیدکننده ابریشم در آفریقا شده است. ما می‌توانیم باتوجه به تغییر اقلیم ایران در کشورهای آفریقایی ابریشم مرغوب و ارزانی تولید و نیاز صنعتگران داخلی در این بخش را تامین کنیم؛ باید بگویم که کیفیت تولیدات فراسرزمینی باتوجه به استانداردهای جهانی است.

رضوانی‌زاده میزان سرمایه‌گذاری عربستان در زمینه کشت فراسرزمینی در کشور اوکراین را 15 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در 5 سال گذشته عربستان در مجموع 50 میلیارد دلار در زمینه کشت فراسرزمینی سرمایه‌گذاری کرده است. البته ما نسبت به این کشور یک مزیت ویژه داریم که اگر با حمایت هوشمندانه دولتی همراه شویم می‌توانیم در این زمینه موفق‌ترعمل کنیم.

وی در تشریح مزیت ایران نسبت به عربستان، گفت: بیش از 280 هزار مهندس کشاورزی در دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل شده‌اند که آنها یا شغلی ندارند و یا در شغل موقت غیرمرتبط مشغول فعالیت هستند. می‌توان با ایجاد شغل برای آنها خارج از ایران ضمن تقویت دیپلماسی اقتصادی برای ایران موجبات پایداری روابط اقتصادی ما با دیگر کشورها را رقم بزنیم.

پرورش دام خارج از مرزهای ایران

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا تولیدکنندگان ایرانی در زمینه پرورش دام خارج از ایران ورود کردند؟ گفت: 8 سال است که در این زمینه ورود کردیم همانگونه که اشاره کردم نباید موضوع فراسرزمینی محدود به کشت شود که اگر چنین باشد توفیق چندانی در این زمینه نخواهیم داشت. در بخش پرورش دام ایرانیان در کشورهای ارمنستان و برزیل فعالیت‌های خود را آغاز کردند و چندین دامداری بزرگ دارند و علاوه بر این در حوزه کشتارگاهی نیز فعال‌اند.

وی ادامه داد: ایران باتوجه مشکلات اقلیمی و خشکسالی بیش از 20 درصد از گوشت قرمز مورد نیاز خود را با واردات تامین می‌کند چه خوب می‌شود اگر بخشی از نیاز کشور در بخش دام از سوی دامداران ایرانی که خارج از ایران اقدام به پرورش می‌کنند تامین شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به پایین بودن هزینه تولید دام در برزیل، گفت: حتی با احتساب طی کردن این مسافت طولانی تولید دام در برزیل نصف هزینه تولید در ایران می‌شود. در این کشور علوفه دام ارزان است و حیوان در مراتع تغذیه می‌کند و نیازی به تهیه خوراک دام وجود ندارد.

local_offerبرچسب‌ها:
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت