لزوم تسهیل فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه

لزوم تسهیل فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر پذیرش و ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها با سهولت بیشتری انجام شود، تامین مالی از طریق بازار سرمایه بهترین نوع تامین مالی خواهد بود و شرکت‌ها نیز از آن استقبال خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، امروزه تقویت و توسعه بازار تامین مالی جمعی به منظور تجهیز منابع شرکت‌های دانش بنیان از طریق ابزارهای بدهی و سرمایه‌ای بسیار مهم است، در این بین بازنگری در ساختار صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی و امکان فعالیت اشخاص غیر نهاد مالی به‌عنوان مدیر صندوق و همچنین فعال‌تر شدن این صندوق‌ها در سرمایه‌گذاری منابع جمع‌آوری شده اهمیت پیدا کرده است.

"مهدی دلبری" کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تامین مالی استارت‌آپ‌ها را یکی از موضوعات روز و مهم بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: باید توجه ویژه‌ای از سوی مسوولان نسبت به این حوزه صورت گیرد، یکی از موضوعات بسیار مهم در تامین مالی استارت‌آپ‌ها نرخ تامین مالی است.

وی افزود: نرخ تامین مالی استارت‌آپ‌ها به دلیل نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی و نرخ بالای اوراق خزانه که در بازار سرمایه در حال معامله است، بسیار بالا است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: یکی از عواملی مهمی که موجب شده است تا تامین مالی در ایران گران شود، کسری بودجه دولت است که این موضوع تاثیر خود را بر نرخ تامین مالی گذاشته و آن را افزایش داده است.

نرخ تامین مالی استارت‌آپ‌ها گران است

این تحلیلگر بازارهای مالی دیگر مسايل تامین مالی استارت‌آپ‌ها را مشکل ارکان و نرخ بالای کارمزد دانست و گفت: در بحث تامین مالی، اوراق تامین مالی مطرح شده است و اکنون تامین مالی استارت‌آپ‌ها از 2 طریق بانک‌ها و بازار سرمایه در حال پیگیری است.

وی بیان داشت: یکی از نکاتی که در تامین مالی استارت‌آپ‌ها مطرح است مساله تامین مالی شرکت‌هایی است که می‌خواهند از بازار سرمایه تامین مالی کنند و  باید نماد آن در بازار سرمایه مورد معامله قرار گیرد.

دلبری گفت: در این جا بحث پذیرش استارت‌آپ‌ها مطرح می‌شود و نخستین چیزی که در پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه بیان می‌شد؛ این است که ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها با چه فرمولی بوده و ارزش این استارت‌آپ چقدر است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: ارزش‌گذاری‌هایی که به‌صورت سنتی انجام می‌شد، بر ارزش روز دارایی‌ها و یا مقدار سودآوری شرکت است، اما نکته اینجاست که شرکت‌های استارت‌آپ به دلیل نوظهور بودن و همچنین شرکت‌هایی هستند که به‌تازگی فعالیت خود را شروع کرده‌اند و در حال گسترش فعالیت خود هستند، از نظر دارایی‌ها ارزش خاصی ندارند و همچنین سودآوری آن‌ها بسیار کم است، این موضوع موجب شده است تا پذیرش استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه با کندی صورت گیرد و قیمت‌گذاری استارت‌آپ‌ها را با یک چالش اصلی روبه‌رو کرده است.

وی اضافه کرد: اگر پذیرش و ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها با سهولت بیشتری انجام شود، تامین مالی از طریق بازار سرمایه بهترین نوع تامین مالی خواهد بود و شرکت‌ها نیز از آن استقبال خواهند کرد.

دلبری با بیان اینکه دومین مانع پذیرش و ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه مقررات قانونی و شفافیت مالی این شرکت‌ها است، گفت: شرکت‌های استارت‌آپی به دلیل ماهیت کاری که دارند حداقل شفافیت مالی و حداقل شرایط پذیرش در بازار سرمایه را دارا هستند، این عامل موجب شده ة تا در سال‌های اخیر ورود استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه با کندی و سختی انجام گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان بیان کرد: روابط سهام دارای در شرکت‌های استارت‌آپی مبتنی بر روش‌های جدید نیست، بلکه تفاهم‌نامه‌هایی است که در روش‌های سنتی دارای جایگاه نیستند، این موضوع موجب شد تا شرکت‌های دانش‌بنیان در مرحله پذیرش در بازار سرمایه با مشکل مواجه شوند.

این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد