42 درصد اراضی اتحادیه اروپا دچار خشکسالی است

42 درصد اراضی اتحادیه اروپا دچار خشکسالی است

اتحادیه اروپا اعلام کرد که تابستان امسال با گرم‌ شدن شدید هوا 42 درصد از زمین‌ها در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا و خصوصا شمال اروپا دچار خشکسالی شده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روسیا الیوم، اتحادیه اروپا نقشه مناطق خشکسالی تابستان امسال این قاره را منتشر کرده است که شامل هشدار خشکسالی در شمال اروپاست و تهدیدی برای آتش سوزی و تاثیر بر تولیدات کشاورزی در بیشتر این قاره است.

تازه‌ترین داده‌های رصدخانه خشکسالی اروپا نشان می‌دهد که 42 درصد از زمین‌ها در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا تحت هشدار کهربایی است، به این معنی که زمین‌های آنجا به دلیل کمبود باران خشک شده است.

بسیاری از خاک بریتانیا در این دسته قرار می‌گیرد، اگرچه سازمان محیط زیست این کشور تنها دوون، کورنوال و بخش‌هایی از شرق آنگلیا را در شرایط خشکسالی طبقه بندی می‌کند.

بنا به اعلام دیدبان خشکسالی اتحادیه اروپا، چهار درصد دیگر از قلمرو اتحادیه اروپا در وضعیت هشدار خشکسالی شدید قرار دارد، زیرا محصولات کشاورزی و پوشش گیاهی آنجا آسیب دیده‌اند و شرایط خشک و گرم خطر آتش‌سوزی‌های جنگلی را افزایش داده است، به طوری که این خطر در بیشتر اروپا متوسط ​​یا زیاد و در اسپانیا و پرتغال شدید است.

این سازمان گفت که خشکسالی در جنوب تا شمال این قاره تاثیر متفاوتی داشته است. اروپای جنوبی از خشکسالی طولانی مدت رنج می برد، اما اکنون به لطف بارندگی‌های اخیر تا حد زیادی شروع به بهبودی کرده است.

دیدبان خشکسالی اتحادیه اروپا افزود: اما همچنان در اسپانیا و پرتغال تولیدکنندگان عمده مواد غذایی در اروپا، بارندگی‌های اخیر برای جبران اثرات هوای خشک قبلی و موج گرمای طولانی مدت کافی نبوده است.

این سازمان گزارش داد که غذا و محصولات در اواسط فصل کاشت به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. در همین حال، خشکسالی جدید در شمال قاره، اطراف دریای بالتیک، اسکاندیناوی، بریتانیا، ایرلند و آلمان پس از کمبود شدید باران، نگرانی‌هایی را در مورد چگونگی رشد محصولات ایجاد می‌کند.

پیش‌بینی‌های فصلی نشان می‌دهد که در بیشتر قاره اروپا تابستان گرم‌تر از حد متوسط ​ است آن هم در حالی که جهان در اوایل این ماه گرم‌ترین هفته خود را تجربه کرد.

بر اساس گزارش مذکور، از ژوين تا آگوست 2023، انتظار می‌رود شرایط در جنوب اسکاندیناوی، جنوب بریتانیا، دانمارک، آلمان و مناطق دریای بالتیک خشک‌تر از حد متوسط ​​باشد.

با این حال، پیش بینی می‌شود که هوا در مناطق مدیترانه مرطوب‌تر از حد معمول باشد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد