قیمت دلار امروز چند؟ قیمت دلار در بازار امروز

قیمت دلار امروز چند؟ قیمت دلار در بازار امروز

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 24 اردیبهشت 1401 اعلام شد.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

قیمت دلار با پیش بینی های وحشتناکی مواجه شده است. متوسط هفتگی  قیمت دلار که در حال افزایش است با این مساله مواجه شده که در آینده نزدیک ممکن است قیمت بالاتری به خود بگیرد. طبیعتا افزایش قیمت دلار تاثیر مستقیم بر بازار خواهد داشت. مسيولان مربوطه حتما باید مقابل افزایش قیمت دلار بایستند. قیمت دلار در بازار امروز اعلام شد.

قیمت دلار امروز 24 اردیبهشت ماه 1401

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 24 اردیبهشت 1401 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 25487 تومان و فروش آن 25768 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28193 و 28493 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

بر اساس اطلاعات به‌روزرسانی شده در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید 25413 تومان و قیمت دلار برای فروش 25668 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28118 تومان و قیمت یورو برای فروش 28401 تومان است.

به باور بیشتر فعالان، سودگیری معامله گران، عرضه بازارساز و احتیاط در آستانه سفر انریکه مورا به ایران از عواملی بودند که در روز یک شنبه زمینه ساز برگشت تعادل به بازار ارز شدند. با این حال، این تعادل در دفعات گذشته در سطوح قیمتی پایین تر برقرار شده بود و بازار پس از یک دوره ثبات کوتاه مدت، بار دیگر با قدرت نمایی افزایشی ها مواجه شده بود. به نظر می رسد در شرایط فعلی نیز حداقل کاهشی ها دست بالاتر را در بازار ندارند و به واسطه شرایط تورمی و اخبار روزانه افزایش قیمت ها، انتظارات درباره رشد بیشتر دلار بالا رفته است.

در این شرایط، در صورتی که دلار به زیر محدوده 28 هزار و 200 تومان بازگردد، کمی انتظارات افزایشی تعدیل خواهد شد. با این حال، برای کاهش سطح انتظارات افزایشی در بلندمدت، بازار نیاز به مدیریت انتظارات دارد و حداقل در اوضاع کنونی، معامله گران احساس نمی کنند که سیاست گذار برنامه مشخصی برای عبور از مشکلات اقتصادی و تعدیل انتظارات را داشته باشد.

در اولین روز معاملاتی هفته و پس از تعطیلات، نرخ دلار در بازار آزاد نسبت به روز معاملاتی گذشته افزایش را تجربه کرد، به طوریکه در آغاز معاملات معادل 28 هزار و 750 تومان قیمت خورده بود اما در ادامه با اندکی کاهش به قیمت 28 هزار و 530 تومان رسید.

قیمت دلار که به‌دنبال تعطیلات به مناسبت عید فطر ثبات قیمت را تجربه می‌کرد، صبح اولین روز معاملاتی هفته را با نرخ 28 هزار و 750 تومان آغاز کرد اما در ادامه معاملات با اندکی کاهش قیمت به 28 هزار و 530 تومان رسید.

کانون صرافان نیز دلار را 25هزار و 549 تومان برای خرید و 25هزار و 813 تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. این کانون روز معاملاتی گذشته، قیمت دلار را 25 هزار و 460 تومان برای خرید و 25 هزار و 700 تومان برای فروش اعلام کرده بود که در معاملات امروز افزایشی در حدود 90 تومان را در قیمت خرید آن را نشان می‌دهد.

یورو در صرافی‌ها 28 هزار و 340 تومان برای خرید و 28هزار و 651 تومان برای فروش قیمت خورده است. آخرین قیمت روز معاملاتی گذشته یورو در صرافی‌ها 28 هزار و 270 تومان برای خرید و 28هزار و 550 تومان برای فروش قیمت خورده بود که کاهشی نزدیک به 70 تومان را در قیمت خرید این اسکناس نشان می‌دهد.

همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت 25 هزار و 709 تومان برای فروش و 25هزار و 453 تومان برای خرید معامله می‌شود. روز معاملاتی گذشته دلار در این صرافی 25 هزار و 707 تومان برای فروش و 25 هزار و 451 تومان برای خرید قیمت خورده بود که اندکی افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

یورو نیز در این صرافی، 28هزار و 510 تومان برای فروش و 28 هزار و 226 تومان برای خرید قیمت خورده است که نسبت به قیمت آن در روز معاملاتی گذشته معادل 28 هزار و 542 برای فروش و 28 هزار و 258 برای خرید کاهش قیمت اندکی را نشان می‌دهد.

روند قیمت دلار در بازار سلیمانیه و هرات

در معاملات پشت خطی دیروز قیمت درهم در ساعاتی به 7 هزار و 750 تومان رسید اما در نهایت با 7 هزار و 720 تومان معامله شد. برخی از تحلیلگران معتقدند با قیمت یاد شده درهم احتمال رسیدن اسکناس آمریکایی به محدوده 28 هزار و 300 تومان وجود دارد.

در بازار سلیمانیه هم قیمت دلار بالای 28 هزار و 400 تومان بود. از طرفی هم قیمت دلار هرات بالای 27 هزار و 700 تومان مبادله شد که این امر  می تواند احتمال کاهش نرخ دلار در بازار امروز را ضعیف تر کند.

برخی از معامله گران معتقدند در صورتی که دلار امروز بالای مرز مقاومتی 28 هزار و 200 تومان تثبیت شود این امر می تواند زمینه ساز ورود خریداران به بازار شود.

ترس معامله گران از بازارساز

مذاکرات برجام هم همچنان در حالت توقف است و با  توجه به سیگنال های رسیده به نظر می رسد معامله گران نسبت به احیای برجام دچار شک و تردید شده باشند .

با این حال عده ای از معامله گران با اشاره به رفتار بازار ساز در گذشته می گفتند بازارساز نسبت به محدوده 28 هزار و 200 تومان حساس است و اجازه نخواهد داد که اسکناس آمریکایی بالای این محدوده تثبیت شود.

قیمت دلار امروز13 اردیبهشت ماه 1401

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 25551 تومان و فروش آن 25902 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28175 و 28522 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

بر اساس اطلاعات به‌روزرسانی شده در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید 25499 تومان و قیمت دلار برای فروش 25755 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28005 تومان و قیمت یورو برای فروش 28286 تومان است.

تلاش دولت برای کنترل قیمت دلار

علی چشمی، کارشناس بازارهای مالی دراین خصوص بیان کرد: من فکر می‌کنم از هفته آینده همچنان از سمت دولت اخباری مخابره می‌شود تا نرخ ارز را کاهش دهد. درحال حاضر نیز به عنوان مثال بانک مرکزی اعلام کرده است که مقداری از پول مربوط به انگلستان را دریافت کرده یا اخباری مرتبط با مذاکرات کره جنوبی و آمریکا مخابره شد که کره جنوبی پیگیر است تا پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند.

او ادامه داد: دولت سعی دارد هیجانات نرخ ارز را رو به پایین نگه دارد، اما از نظر واقعی اتفاقی که در بازار ارز می‌افتد این است که نرخ تورم نقطه به نقطه درحال افزایش است و بعد از چند ماه این موضوع قیمت دلار را افزایش می‌دهد.

چشمی بیان کرد: از سوی دیگر ريیس‌جمهور اعلام کردند مجلس تکلیف کرده تا ارز 4200 تومانی را به ارز نیمایی تبدیل کنند؛ این موضوع هم روی سطح واقعی قیمت‌ها و قیمت کالاهای اساسی موثر است و مقداری آثار تورمی دارد؛ همانطور که در هفته‌های اخیر نیز داشته است. از این زاویه نیز نرخ ارز می‌تواند افزایش داشته باشد.

این کارشناس در پایان گفت: به‌ظور کلی همه شرایط به صورت واقعی نشان می‌دهد نرخ ارز رو به افزایش خواهد بود، هرچند که دولت تلاش می‌کند با کارهای رسانه‌ای این روزها نرخ ارز را رو به پایین نشان دهد.

محدوده نوسانات دلار

علی صادقین، دیگر کارشناس بازارهای مالی معتقد است: دلار باتوجه به روند بازارساز در سیاست‌های چند روز گذشته نرخ نزدیک به 28 هزار تومان را خط قرمز داشته است و مادامی که دلار نرخ 28 هزار و 300 هزار تومان را رد نکند به نظر من می‌تواند تا 27 هزار 800 تومان نیز کاهش داشته باشد.

او دراین مورد ادامه داد: بنابراین باتوجه به اخبار سیاسی این روزها فعلا انتظار نوسانات شدیدی را ندارم و قیمت  دلار در همین محدوده 27 هزار و 800 تا 28 هزار و 300 می‌تواند نوسان داشته باشد.

تغییر قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی

شروع معاملات

کف قیمت

سقف قیمت

نوسان

27 هزار و 900 تومان

27 هزار و 790 تومان

27 هزار و 920 تومان

130 تومان

با نزدیک دلار به محدوده مقاومتی 27 هزار و 800 تومان بازار ارز تهران با یک هسته سخت روبرو شد. بازار ساز از نزدیک شدن دلار به دروازه 28 هزار تومان به سختی دفاع کرد.

در روز 22 فروردین دلار برای نخستین بار پس از 70 روز در سطوح قیمتی کانال 28‌هزار تومانی معامله شد. اما پس از دو تلاش ناموفق در جهت عبور از سقف مقاومت 28‌هزار و 120 تومانی در روز‌های 23 و 28 فروردین ماه نرخ این ارز تعدیل شده و در کانال پایین‌تر مستقر شد. بازدهی نرخ دلار در ماه گذشته 5/4 درصد بود.

برخی از تحلیلگران معتقدند که طولانی شدن توقف مذاکرات وین و انتشار اخبارهای گوناگون از مذاکرات و تغییر فاز انتظارات جامعه از بازار یکی از عوامل روند صعود شاخص ارزی در یک ماه گذشته بوده است. از اواخر اسفند سال 1400 چرخ دنده مذاکرات وین تقریبا از کار افتاد. با انتشار خبر توقف مذاکرات هسته‌ای وین توسط انریکه مورا ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا ، زمزمه‌هایی از عدم‌نتیجه دهی این نشست‌ها توسط معامله‌گران افزایشی در بازار ارز تهران بلند شد و نرخ دلار در سایه این توقف در فروردین ماه روند صعودی را تجربه کرد.

افت قیمت دلار در بازار پشت خطی موجب شده است که انتظارات برای شروع نزولی بازار در روز جاری قوت بگیرد و عده زیادی از اصلاح قیمت اسکناس آمریکایی پس از چند روز افزایش متوالی سخن بگویند. با این حال، به نظر می رسد امروز در بازار توجه بیشتر به اخبار خواهد بود.

به باور برخی تحلیل گران،‌ سودگیری از خریدهای پیشین و اصلاح قیمت، نقشی در کاهشی شدن روند دلار از ظهر روز گذشته نداشته است. از نگاه این دسته،‌ معامله گران به دنبال اخباری مبنی بر آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران، فروش های خود را افزایش دادند.

به باور آن ها اگر چنین اتفاقی در حال رخ دادن باشد، به معنای آن است که مذاکرات وین در مسیر توافق قرار دارد و ممکن است طی روزهای بعدی، طرفین این موضوع را به طور رسمی اعلام کنند.

در کنار این، یکی از عواملی که از نظر این گروه زمینه ساز رشد قیمت دلار شد، اظهارات بدبینانه مقام های آمریکایی نسبت به احتمال وقوع توافق هسته ای بود. برگشت خوشبینی ها می تواند حداقل بخشی از خریداران احتیاطی را از بازار خارج کند.

البته در صورتی که در روز جاری برخلاف انتظار افراد یاد شده، دلار در  مسیر افزایشی قرار بگیرد،‌ می توان گفت که جهت انتظارات دیگر با اخبار داخلی چندان تغییر نخواهد کرد. دیروز برخی از منابع غربی احتمال آزادسازی منابع بلوکه شده ایران را رد کرده بودند.

نایب ريیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: به نسبت اینکه کالا و خدمات در طول سال 1400 با افزایش شدیدی مواجه بودند، ولی بازار طلا و سکه طی سال 1400 با ثبات همراه بوده و رشد زیادی را نداشته است.

محمد کشتی‌آرای در خصوص روند یکساله بازار طلا و سکه، گفت: قیمت انس جهانی در اوایل سال 1400 در محدوده هزارو 750 دلار بوده که نسبت به پایان سال 1400، 19 درصد رشد قیمت را داشته است.

وی افزود: در آغاز سال 1400 قیمت سکه 11 میلیون و 250 هزار تومان بوده و در پایان سال 1400 قیمت سکه به 12 میلیون و 350 هزار تومان رسیده است، بنابراین سکه رشد 10 درصدی را داشته است.

نایب ريیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر بیان کرد: در ابتدای سال 1400 قیمت دلار 25 هزار و 250 تومان بود که در پایان سال 1400 به 26 هزار و 200 تومان رسیده است بنابراین قیمت دلار رشد 5 درصدی را داشته است.

کشتی آرای اظهار کرد: به نسبت اینکه کالا و خدمات در طول سال 1400 با افزایش شدیدی مواجه بودند، ولی بازار طلا و سکه طی سال 1400 با ثبات همراه بوده و رشد زیادی را نداشته است .

معامله گران کاهشی باور دارند که اخبار مثبتی از احیای برجام به گوش می رسد و به همین دلیل باور دارند که نباید چندان انتظار رشد قیمت اسکناس آمریکایی را داشت. آن ها امیدوارند که در آخرین روز سال اسکناس آمریکایی به زیر مرز26هزار تومانی بازگردد. از نگاه آن ها بازارساز نیز تمایل دارد که حداقل قیمت بسته شده سال جاری در کانال 26 هزار تومان نباشد.

با وجود چنین تمایلاتی،  در روز انتهایی سال، تقاضاهای خردی وارد بازار اسکناس می شود که می تواند تا حدی دلار را در برابر نیروهای کاهشی ایمن کند. به عنوان مثل، محدودیت های کرونایی به اندازه قبل وجود ندارد و تعداد زیادی از افراد برای کنسرت های هفته ابتدایی نوروز در ترکیه نیاز به تهیه ارز دارند. بررسی ها نشان می دهد که در برخی از این کنسرت ها مقادیر زیادی بلیط فروخته شده است و با توجه به اینکه تعداد زیادی از تماشاگران از ایران به ترکیه سفر می کنند، می توان انتظار افزایش تقاضا برای دلار و لیر را داشت.

برخی از معامله گران نیز با تعطیل شدن بازار رسمی، با تکیه بر تقاضاهای مسافری ارز سعی خواهند کرد که قیمت دلار را بالا ببرند.

دلار هرات نیز امروز نوسان بالایی را تجربه نکرد هرچند که نوسان کاهشی داشت. دلار هرات در معاملات صبح با قیمت 25هزار و 250 تومان آغاز به کار کرد و در ادامه به قیمت 25هزار و 180تومان رسیده است.

کانون صرافان نیز قیمت دلار را 24هزار و 384تومان برای خرید و 24هزار و 672تومان برای فروش اعلام کرد؛ این در حالی است که روز گذشته، دلار از سوی کانون صرافان، 24هزار و 447تومان برای خرید و 24هزار و 718تومان برای فروش قیمت خورده بود که عملا تغییری نداشته است.

یورو نیز امروز یورو نیز در صرافی‌های رسمی با اندکی افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت 27هزار و 445تومان‌ برای خرید و 27هزار و 789تومان‌ برای فروش خرید و فروش شد؛ در حالیکه دیروز در صرافی‌های رسمی با  قیمت 27هزار و 439تومان برای خرید و 27هزار و 792تومان برای فروش معامله شد. 

نرخ دلار و یورو در صرافی ملی

صرافی ملی نیز قیمت دلار را نسبت به روز گذشته حدود 100تومان کاهش داده است. به این ترتیب دلار در صرافی ملی با قیمت 24هزار و 561تومان برای فروش و 24هزار و 316تومان برای خرید معامله می‌شود. در معاملات چهارشنبه، صرافی ملی قیمت دلار را 24هزار و 675تومان برای فروش و 24هزار و 429تومان برای خرید اعلام کرده بود. 

یورو نیز در صرافی ملی 27هزار و 704تومان برای فروش و 27هزار و 429تومان برای خرید قیمت خورده است. یورو روز گذشته در صرافی ملی 27هزار و 728تومان برای فروش و 27هزار و 452تومان‌برای خرید اعلام کرده بود.

دلار 14 اسفند به کجا می ‎رود؟

با توجه به اخبار منتشر شده، به نظر می رسد که پایان مذاکرات نزدیک است اما در این میان آنچه بسیار مشهود است، اخبار ضد ونقیضی است که منتشر می شود؛ اخباری که بعضا کاملا در تضاد با هم هستند و همین موضوع منجر شده که عملا نوسان دلار طی یک هفته گذشته بسیار اندک باشد و معامله گران ریسک خرید و فروش را قبول نکنند و معاملات خود را بر اساس اخباری که ممکن است در فاصله چند دقیقه تغییر کند انجام ندهند. بنابراین تا اعلام مواضع رسمی مذاکره کنندگان نباید انتظار تغییر چندانی در شرایط بازار ارز داشت و آنچه که مشخص است، اخبارهای منتشر شده و اظهارنظرهای افراد دیگر بر بازار ارز موثر نخواهد بود.

همچنین امروز دینار کویت 138 هزار و 621 ریال، یکصد روپیه پاکستان 23 هزار 654 ریال، یکصد ین ژاپن 36 هزار 556 ریال، دلار هنگ‌کنگ پنج‌هزار و 373 ریال و ریال عمان 109 هزار و 233ریال تعیین قیمت شد.

همچنین هر دلار کانادا 33 هزار و 47 ریال، دلار نیوزیلند 28 هزار و 368 ریال، راند آفریقای‌جنوبی 2‌هزار و 723 ریال، لیر ترکیه سه‌هزار و پنج ریال، روبل روسیه 362 ریال، ریال قطر 11 هزار و 539 ریال، یکصد دینار عراق 2 هزار و 879 ریال و لیر سوریه 17 ریال قیمت‌گذاری شد.

قیمت دلار استرالیا هم امروز 30 هزار و 436 ریال، ریال سعودی 11 هزار و 201 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 703 ریال، دلار سنگاپور 30 هزار و 923 ریال، یکصد تاکای بنگلادش 49 هزار و 77 ریال، 10 روپیه سریلانکا 2‌ هزار و 83 ریال، کیات میانمار 24 ریال، یکصد روپیه نپال 34 هزار و 588 ریال، یکصد درام ارمنستان هشت‌هزار و 689 ریال و دینار لیبی 9 هزار و 112 ریال تعیین شد.

امروز در تابلوی بانک مرکزی هر یوان چین 6 هزار و 654 ریال، یکصد بات تایلند 128 هزار و 340 ریال، رینگیت مالزی 10 هزار و 17 ریال، یک‌هزار وون کره‌جنوبی 34 هزار و 862 ریال، دینار اردن 59 هزار و 239 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 8 هزار و 589 ریال، هر لاری گرجستان 13 هزار و 109 ریال، یک‌هزار روپیه اندونزی 2‌هزار و 916 ریال، افغانی افغانستان 459 ریال، روبل جدید بلاروس 13 هزار و 490 ریال، منات جمهوری آذربایجان 24 هزار و 721 ریال، یکصد پزوی فیلیپین 81 هزار و 768 ریال، سامانی تاجیکستان سه‌هزار و 721 ریال و منات جدید ترکمنستان 12 هزار و 51 ریال قیمت خورد.

برخی از معامله‌گران می‌گویند بازارساز کماکان از طریق دبی و هرات، دلار را در یک کنج گرفتار کرده و به همین خاطر نیز دلار طی هفته گذشته، تغییر قیمت چندانی نداشته است.

بخشی از معامله‌گران کف بازار معتقدند مانور روی کاهش قیمت دلار با دو هدف است: اول، اذهان برخی سرمایه گذاران را از این بازار دور کند. دوم اینکه عده‌ای از معامله‌گران بتوانند دلار تهران را جمع و به ترکیه منتقل کنند.

بنا به روایت اکوایرن، روز گذشته قیمت دلار کماکان در بازار منجمد بود اما سکه به بالای 12 میلیون رسید. دلیل رنج بودن قیمت دلار به فضای خبری و تاکتیک‌های بازارساز برمی‌گردد، دلیل رشد قیمت سکه در روز دوشنبه نیز به افزایش قیمت طلا برمی‌گردد.

با باز شدن بازارهای جهانی پس از تعطیلات آخر هفته، نرخ اونس طلا با رشد 1.45 درصدی به 1916 دلار در ساعت 16 عصر روز گذشته رسید.

در بازار ارز معامله‌گران به یک الگو اشاره می‌کنند که تا ساعت 11 اخبار منفی  در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شود، اما به محض باز شدن قیمت درهم، اخبار مثبت می‌شود. اخبار مثبت و تزریق احتمالی درهم دلایلی بود که قیمت دلار تهران را در سطح 26 هزار و 250 تومان فریز کرد.

سکه نیز اگرچه به لطف طلا تا 12 میلیون بالا رفت اما معامله‌گران معتقدند اگر قیمت دلار توان صعود نداشته باشد طلا به تنهایی نمی‌تواند سکه را به بالا پیش ببرد.

دلار هرات از مثلث مرگبار خارج می شود؟

برخی از معامله‌گران می‌گویند بازارساز کماکان از طریق دبی و هرات، دلار را در یک کنج گرفتار کرده و به همین خاطر نیز دلار طی هفته گذشته، تغییر قیمت چندانی نداشته است. درباره آینده قیمت دلار برخی اعتقاد دارند که از نظر فنی دلار هرات باید از مثلث مرگبار خارج شود. برای خروج از این مثلث، قیمت دلار هرات باید بالای 25 هزار و 850 تومان قرار بگیرد در غیر این صورت احتمال اینکه  دلار زیر 25 هزار و 550 تومان قرار بگیرد وجود دارد که یعنی فاز جدید بازار نزولی است.

پیش بینی آینده قیمت دلار

تعدادی از کانال‌های معاملاتی پیش‌بینی می‌کنند که ملاقات دلار هرات با 25 هزار و 550 تومان اتفاق می‌افتد و به دنبال آن قیمت دلار تهران نیز نزولی می‌شود.

اما باوجود اینکه فضا در کانال‌های تلگرامی که اطلاعات ارزی می‌دهند، نزولی بود، در کف بازار معامله‌گران متفاوت فکر می‌کنند. از نگاه آن‌ها خبر توافق در بازار پیشخور شده و خبرها خیلی توان اثرگذاری روی کاهش قیمت ندارد. واکنش بازار به صحبت‌های خطیب‌زاده، شاهد این دسته از معامله‌گران بود.

خبر برجامی در بازار پیش خور شد

درحالی که خطیب‌زاده گفته بود متن پیش‌نویس توافق آماده شده، اما قیمت دلار نزولی نشده است. وقتی از معامله‌گرها می‌پرسیدی که چرا به چنین خبری، بازار دلار واکنش نشان نداده، می‌گفتند دلیل این است که هر دوطرف می‌گویند چند قدم یا دو درصد مانده است. از نگاه معامله‌گران همان دو درصد بخش کلیدی توافق یعنی نحوه فعالیت هسته‌ای ایران و برداشته شدن تحریم‌ها است. دو درصدی که می‌تواند مذاکرات را به شکست برساند در واقع از این دید تمام مذاکرات برای حل این دو درصد است. بنابراین تا وقتی که دو درصد به صورت رسمی و قطعی حل نشود بازار واکنشی نشان نمی‌دهد. از نگاه معامله‌گران بازار ارز به اندازه کافی با اطلاعات پایین اومده و از اینجا به بعد برای پایین آمدن باید گشایش‌های واقعی و عینی صورت بگیرد.

پشت پرده مانور بر روی قیمت دلار

بخشی از همین معامله‌گران کف بازار معتقدند این مانور روی قیمت دلار با دو هدف است : اول، اذهان برخی را از این بازار دور کند. دوم اینکه عده‌ای از معامله‌گران بتوانند دلار تهران را جمع و به ترکیه منتقل کنند. در کنار بازار هرات، تهران و سلیمانیه ظاهرا بازار استانبول درحال شکل‌گیری است که قیمت اسکناس دلار در استانبول بالاتر از تمام بازارها است و معمولا اختلاف آن با تهران به 500 تومان می‌رسد.

سبقت تتر از دلار

یکی از اتفاقات دیگری که در بازار افتاد سبقت مجدد تتر از دلار بود. قیمت تتر چند وقتی بود که پایین‌تر از دلار تهران معامله می‌شد اما دیروز 500 تومان بالاتر از تهران معامله شد.

بازار متشکل همچنان نرخ پایان روز را نمی دهد

نکته عجیب هم اینکه بازار متشکل از اول هفته از دادن نرخ نهایی خوداری می‌کند. این درحالی است که علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی سامانه برخط قیمت ارز را رونمایی کرد اما بازار متشکل به عنوان بازار پایه ارز، طی سه روز گذشته از دادن نرخ پایانی خودداری می‌کند و دلیلی نیز برای آن نیاورده است.

قیمت دلار در بازار با توجه به روند مذاکرات و خوش بینی به لغو تحریم ها نوسان شدیدی را تجربه می‌کند. انتظار مردم از دولت جدید، کاهش قیمت دلار در بازار و تحقق نرخ واقعی آن است. قیمت دلار در بازار از 7 تومان در سال 57، به 37 هزار تومان در سال گذشته رسید. این افزایش قیمت دلار در بازار و بی‌ثباتی آن در این سال‌ها موجب مشکلات اقتصادی زیادی برای مردم شده است. اقتصاددانان نظرات متفاوتی درباره قیمت دلار در بازار و نرخ حقیقی ارز دارند.

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: چنانچه مذاکرات احیای برجام به نتیجه رسد می‌توان امیدوار بود که قیمت تا 22000 هزار تومان و کمتر هم عقب نشینی کند.

سعید اشتیاقی درباره وضعیت بازار ارز پس از توافق وین گفت: درباره نرخ دقیق تا پایان سال هم پیش‌بینی‌هایی مبنی بر بسته شدن قیمت در محدوده 25.500 تا 27000 هزار تومان بود اما چنانچه مذاکرات احیای برجام به نتیجه رسد می‌توان امیدوار بود که قیمت تا 22 هزار تومان و کمتر هم عقب نشینی کند.

وی افزود: باز هم باید تاکید کنم که در شرایط فعلی اقتصاد کشور عامل پیش برنده تولید ثبات قیمت ارز است و نه کاهش آن.

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: در شرایط مذکور پس از یک دوره ثبات دولت می‌تواند با مابه التفاوت به دست آمده از بازار و فروش ارز برنامه‌هایی همچون ایجاد رقابت در بخش‌های صنعت و تولید، کاهش تدریجی رانت، افزایش شفافیت، کاهش مداخلات در نظام قیمت گذاری و از همه مهم‌تر مبارزه با فساد مالی و اداری را در دستور کار قرار دهد.

اشتیاقی خاطرنشان کرد: از این مسیر است که به تدریج حرکت در مسیر بهبود کشور آغاز خواهد گشت.

با امضای توافق هسته‌ای، اقتصاد ایران بهبود چشمگیری را در سال آینده تجربه خواهد کرد به‌طوری که رشد اقتصادی ایران در سال 2022جهش 8.9درصدی را تجربه خواهد کرد و نرخ دلار طی 2 سال تا کانال 18 هزار تومان کاهش خواهد یافت.

 قیمت هر دلار آمریکا که از 15 آبان ماه امسال سیر صعودی به‌خودگرفته و حتی در 17 آذر ماه به مرز 31هزار تومان رسیده بود در یک ماه گذشته با نزولی مداوم و پی در پی مواجه شده است، سرعت این روند نزولی هر روز بیشتر می‌شود.

شوک طرح صیانت به قیمت دلار

یکی دیگر از اتفاقاتی که جریان بازار ارز را تا حدودی افزایشی کرد تصویب طرح صیانت در کمیسیون مشترک بود. معامله‌گران معتقدند که اگر طرح صیانت رای بیارورد باتوجه به اینکه کانال‌های معاملاتی تعطیل می‌شود، امکان دارد بخشی از معاملات فردایی و اعتباری به بسته‌های نقدی منتقل شود و تقاضا را ‌بالا ببرد.

ورق در بازار ارز برگشت. روز سه‌شنبه قیمت انواع دلار همانند دوشنبه 300 تومان بالا رفت. به گفته معامله‌گران اگر چه هنوز ایران و غرب توافق نکرده‌اند اما ظاهرا افرایش قیمت دلار با عدد300 توافق کرده است.

دلیل افزایشی شدن قیمت دلار

بنا به روایت اکوایران، یکی از دلایلی که بازار افزایشی بود به تغییر جریان خبرهای هسته‌ای برمی‌گشت. روز سه‌شنبه خبرهای هسته‌ای به طور صریح‌تری از روزهای دیگر تاکید داشت که زمان رسیدن به توافق دیرتر از حد انتظار است.

در تصویری که در روزهای قبل وجود داشت اعلام خبر توافق نهایتا تا هفته آینده بود، اما دیروز توییتر نزدیک به رسانه شورای عالی امنیت ملی تاکید داشت که توافق به زودی ممکن نیست.

خبرنگار المانیتور هم به نقل از دیپلمات‌های غربی این خبر را داده بود، همچنین امیر عبدالهیان هم در گفتگو با سی‌ان‌ان گفته هنوز طرف آمریکایی در موضوع تضمین، ابتکار عمل نداشته است. معامله‌گران می‌گویند ظاهرا اختلاف‌ها در مسايلی مربوط به تضامین، تحریم سپاه و زیرساخت‌های هسته‌ای در نطنز است.

روز دوشنبه گفته شد که اگر دلار هرات بالای 25 هزار و 550 تومان قرار بگیرد، تا کانال 26 هزار می‌تواند برود. در معاملات روز گذشته این فرضیه، طرفدار بیشتری پیدا کرده بود. در بازار ارز رویکرد افزایشی مجددا تقویت شده چون معامله‌گران مدعی‌اند به اطلاعات جدید دست پیدا کرده‌اند. ظاهرا در یکی دو ماه گذشته بخشی از منابع ارزی ایران در عراق و چین برای واردات کالاهای اساسی آزاد شد که این منابع دست دولت را تا حدودی باز کرده بود.

باتوجه به اینکه مجوزهای استفاده از این منابع تقریبا بطور کامل مصرف شده و اگر منابع جدیدی آزاد نشود دست دولت برای تزریق، مانند یکی دو ماه گذشته نیست.

سرنوشت مبهم ارز 4200 تومانی

اتفاق دیگر تصمیم‌گیری برای دلار 4200 است. اگر دلار 4200 در سال آینده نیز ادامه داشته باشد، عرضه ارز در این سال هم محدود خواهد بود. بنابراین متغیرهای بنیادی، کاهش بیشتر قیمت دلار را حمایت نمی‌کند.

شوک طرح صیانت به بازار ارز

یکی دیگر از اتفاقاتی که جریان بازار را تا حدودی افزایشی کرد تصویب طرح صیانت در کمیسیون مشترک بود. معامله‌گران معتقدند که اگر طرح صیانت رای بیارورد باتوجه به اینکه کانال‌های معاملاتی تعطیل می‌شود، امکان دارد بخشی از معاملات فردایی و اعتباری به بسته‌های نقدی منتقل شود و تقاضا را ‌بالا ببرد. بنابراین از نظر آن‌ها این سیگنالی به معامله‌گران داد که در پرتفو خودشان به معاملات کاغذی بسنده نکنند و خرید و فروش اسکناس و سکه فیزیکی را وارد کنند.

لیر ترکیه بر مدار نزول

اولین نکته بازار معاملاتی چهارمین روز هفته به لیر ترکیه و دیگری به کم شدن حباب سکه برمی‌گشت. لیر ترکیه همچنان بر مدار نزول است و نرخ برابری آن نسبت به دلار ضعیف‌تر شد و به همین دلیل نرخ لیر در بازار به زیر دو هزار تومان رفت و عرضه آن زیاد بود. نکته دوم این بود که حباب سکه به 40 هزار تومان رسید که عدد کوچک و معناداری است.

دیروز برخی رسانه ها خبر دادند که احتمال دارد پس از توافق هسته ای، قیمت اسکناس آمریکایی تا محدوده 18 هزار تومانی نزول کند. با این حال، چنین خبری در بازار فردوسی چندان جدی گرفته نشد.

سایه توافق هسته ای بر بازار ارز موجب نشده است که اسکناس آمریکایی زیر مرز 26 هزار تومانی تثبیت شود. دلار که در روز یک شنبه تا محدوده 25 هزار و 500 تومان عقب نشینی کرده بود، روز دوشنبه به کانال 26 هزار تومانی برگشت و در مقطعی در محدوده 26 هزار و 100تومان قرار گرفت.

دیروز برخی رسانه ها خبر دادند که احتمال دارد پس از توافق هسته ای، قیمت اسکناس آمریکایی تا محدوده 18 هزار تومانی نزول کند. با این حال، چنین خبری در بازار فردوسی چندان جدی گرفته نشد.

 قیمت جدید دلار در صرافی ملی (3 اسفند)

دسته ای از معامله گران به دلیل پوشش ریسک عدم توافق و نزدیک بودن قیمت دلار به کف- با توجه به اینکه نرخ دلار در بودجه 23 هزار تومان است- در موقعیت فروش قرار نگرفته اند. با این حال،‌حتی اگر توافق احیا شود و این گروه نیز در مسیر فروش قرار بگیرد،‌ احتمال اینکه دلار به زیر مرز 23 هزار تومانی برود، دشوار خواهد بود. مرز 23 هزار تومانی از کانال 26 هزار تومانی تنها 3 هزار تومان فاصله دارد، حال آنکه اگر توافق احیا نشود، حتی احتمال رشد دلار به بالای مرز 30 هزارتومان وجود دارد.

از نگاه این دسته احتمال زیادی وجود دارد که مذاکرات وین به سمت احیای برجام حرکت کند، ولی هم چنان ممکن است که مذاکرات به نتیجه نرسد.

به نظر می رسد بازیگران ارزی در کوتاه مدت، معاملات خود را بر اساس محدوده 25 هزار و 800 تومانی تنظیم کنند. در صورتی که دلار زیر محدوده یاد شده تثبیت شود، فروشندگان در بازار ارز بیشتر خواهند شد. در شرایطی که دلار بالای محدوده یاد شده قرار بگیرد، صعودی ها به مرور بازار را در دست خواهند گرفت.

 بازار سکه در انتظار فرصت طلایی

قیمت خرید یورو امروز 27،845( بیست و و هفت هزار وهشتصد و چهل و پنج تومان) و نرخ فروش یورو 28،125(بیست و هشت هزار و صد و بیت و پنج تومان) است.

شاخص کل بورس در این لحظه با رشد 6 هزار و 900 واحدی در سطح یک میلیون و 281 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز سبزپوش شد و با رشد 2500 واحدی 327 هزار و 5 واحد را ثبت کرد.شاخص فرابورس هم 40 واحد رشد کرد و به 17 هزار و 514 واحد رسید.

آینده بازار ارز

تحلیلگران براین باورندکه با انجام توافق هسته‌ای در وین ورود ارز به کشور تسهیل و زمینه افت قیمت ارز فراهم می‌شود، به‌ویژه آنکه رفع تحریم‌ها می‌تواند توان صادراتی و فروش نفت ایران و نیز درآمدهای ارزی را افزایش دهد. مسعود خوانساری، ريیس اتاق تهران دیروز درهمین رابطه گفت: اگرتوافق صورت بگیرد هم فروش نفت و هم صادرات بیشتر می‌شود و هزینه‌های مبادله کاهش می‌یابد. هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی هم دراین باره گفت: متغیر اخلالگر در بازار ارز تحریم‌ها بوده و با رفع تحریم‌ها و احیای برجام، این مانع اخلال از میان برداشته شده و بازار ارز پتانسیل به ثبات رسیدن و تعادل را خواهد داشت. او اضافه کرد: باتوجه به آنکه توافق هسته‌ای اجتناب‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد، درکوتاه‌مدت نه فقط رشدی برای نرخ ارز متصور نیستم بلکه معتقدم نوسانات نرخ ارز به سمت نزول خواهد بود.

با این حال برخی کارشناسان چندان با این نظرات همسو نیستند و معتقدند با توجه به تقاضاهای ارزی انباشته و ناترازی ارزی کشور احتمالا قیمت دلار فقط تا محدوده ارقام تعیین‌شده در بودجه سال1401 یعنی 23هزار تومان نزول خواهد کرد. چنان‌که مهدی ساسانی، کارشناس بازار ‌سرمایه گفت: اگرچه رفع تحریم‌ها ورود ارز به کشور را تسهیل می‌کند اما باید توجه داشت حتی با فرض رفع تحریم‌ها با توجه به آنکه دلار در بودجه سال آینده 23 هزارتومان پیش‌بینی شده، نمی‌توان تصور کرد دلار در بازار آزاد قرار است به این نرخ نزدیک شود. او اضافه کرد: با توجه به آنکه دولت از کاهش نرخ ارز، بیش از آنچه در بودجه پیش‌بینی شده متضرر خواهد شد، بنابراین اجازه افت بیش از اندازه دلار را نخواهد داد و اگر هم در مقطعی دلار افت کند، تقاضا در بازار ارز آنقدر افزایش خواهد یافت که دوباره قیمت‌ها به سطوح بالاتر بازمی‌گردد.

ساسانی با اشاره به مشکل ناترازی ارزی تاکید کرد: در چند سال گذشته به سبب تحریم‌ها، با معضلی به نام ناترازی ارزی مواجه شده‌ایم علاوه بر این در دوران تحریم، شرکت‌ها برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای ناتمام و تجهیز ماشین آلات و ورود مواداولیه و... با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند و درصورت رفع تحریم این فرصت را خواهند داشت که برای نوسازی خطوط تولید اقدام کنند. این موضوع تقاضای بازار ارز را افزایش خواهد داد. با این تفاسیر، درصورت رفع تحریم‌ها و تسهیل ورود ارز به کشور، مصارف ارزی نیز افزایش خواهد یافت.

پدیده‌ای که اولین روز هفته بازار وجود داشت، ورود دلارهای خانگی بود. معامله‌گران تصور می‌کردند عرضه ارز از کانال دلارهای دپوشده بالا رفته و به همین خاطر شیب کاهش قیمت تند شد.

معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند بازار ارز یک پولبک داشته باشد، پولبک به معنی این است که به سطح مقاومت قبلی خودش سر بزند و مجددا ریزشی شود.

بازار گرفتار هیجان و ترس شد

تحلیل‌های فنی معامله‌گران نیز نشان می‌دهد کف بعدی قیمت دلار 25 هزار و 500 تومان و بعد از آن نیز کف 23 هزار و 700 تومان است که از دید بسیاری کف مقاومی است. این معامله‌گران برای این گزاره دو تا دلیل می‌آورند، اول اینکه طی 8 ماه گذشته دلار بالای این سطح بوده و شکستن آن کار آسانی نخواهد بود. دوم اینکه دولت در بودجه سال آینده، دلار را 23 هزار تومان قرار داده و کاهش قیمت دلار به زیر این سطح به منزله کسری بودجه جدید برای دولت است.

برخی از معامله‌گران معتقدند بازار گرفتار هیجان و ترس است و بخشی از این هیجان را بازارساز هدایت می‌کند. از این رو تصور می‌کنند با وجود تمام اخبار مثبتی که می‌آید سطح 26 هزار تومان، محدوده ماندگاری برای دلار است.

قیمت دلار نسبت به روز گذشته

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 16 بهمن ماه 1400 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار  25013 تومان و فروش آن 25323 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28365 و 28760 تومان است.در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید 24999 تومان و قیمت دلار برای فروش 25250 تومان است.همچنین قیمت یورو برای خرید 28339 تومان و قیمت یورو برای فروش 28624 تومان است.

با این حال در این ساعت از معاملات، کاهش قیمت دلار متوقف شده است و به نظر می‌رسد اخباری که مبنی بر توافق به گوش رسید، نتوانسته تاثیر زیادی روی دلار آزاد بگذارد و این اسکناس از افزایش قیمت بیشتر منصرف شده است. حال باید دید اخبار جدی‌تری از وین به تهران خواهد رسید تا بتواند دلار را از نیمه کانال 27هزارتومان بگذراند؟

دیروز دلار با فشار فروش از محدوده 27 هزار و 800 تومان پایین رفت. در صورتی که امروز اسکناس آمریکایی زیر محدوده یاد شده معاملات خود را آغاز کند، احتمال آزمون دوباره محدوده 27 هزار و 200 تومانی وجود خواهد داشت.

در ماه های اخیر، اسکناس آمریکایی نسبت به چهار محدوده قیمتی، حساسیت داشته است.

افزایشی های بازار در بیشتر مواقع در دو محدوده 28 هزار و 200 تومان و 28 هزار و 800 تومان با مقاومت بازارساز و افزایش عرضه ارز مواجه شده اند. همین عامل موجب شده است که در مجموع شکست کانال 28 هزار تومانی برای بازیگران ارزی افزایشی همیت زیادی پیدا کند.

 شکست کانال 28 هزار تومان می تواند موجب شود که سفته بازان به قصد فتح کانال 30 هزار تومانی وارد معاملات شوند.

با وجود این در دو هفته اخیر، افزایشی ها چندان قدرت خاصی برای تاثیرگذاری در بازار نداشته اند. بازار خصوصا از ابتدای بهمن ماه بیشتر تحت تاثیر نفوذ کاهشی ها بوده است.

برای کاهشی های بازار دو نقطه 27 هزار و 800 تومان و 27 هزار و 200 تومان اهمیت دارند. در ماه های اخیر، دلار در دو محدوده یاد شده .چند بار با هجوم خریداران مواجه شده است.

دیروز دلار با فشار فروش از محدوده 27 هزار و 800 تومان پایین رفت. در صورتی که امروز اسکناس آمریکایی زیر محدوده یاد شده معاملات خود را آغاز کند، احتمال آزمون دوباره محدوده 27 هزار و 200 تومانی وجود خواهد داشت.

شروع مذاکرات هسته ای در هفته جاری و آرام شدن مواضع ایران و آمریکا از جمله عواملی است که کاهشی های بازار را در موقعیت قدرت مندی قرار داده است.

 قیمت جدید دلار اعلام شد (12 بهمن)

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 25256 تومان و فروش آن 25075 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28206 و 28582 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

 قیمت دلار برای خرید 24880 تومان و قیمت دلار برای فروش 25130 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28258 تومان و قیمت یورو برای فروش 28542 تومان است.

قیمت دلار اعلام شد (11 بهمن)

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 24890 تومان و فروش آن 25140 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28225 و 28575 تومان است.قیمت دلار برای خرید 24948 تومان و قیمت دلار برای فروش 25199 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28251 تومان و قیمت یورو برای فروش 28535 تومان است.

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 10 بهمن ماه 1400 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 24958 تومان و فروش آن 25227 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28107 و 28430 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

قیمت دلار برای خرید 24882 تومان و قیمت دلار برای فروش 25132 تومان است.

همچنین قیمت یورو برای خرید 28407 تومان و قیمت یورو برای فروش 28692 تومان است.

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 9 بهمن ماه 1400 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 25041 تومان و فروش آن 25260 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28304 و 28740 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

قیمت دلار برای خرید 24909 تومان و قیمت دلار برای فروش 25159 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28250 تومان و قیمت یورو برای فروش 28534 تومان است.

قیمت دلار و یورو نسبت به روز قبل

قیمت جدید دلار و یورو در صرافی ملی را در این گزارش مشاهده کنید.

قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی 25 هزار و 159 تومان و قیمت خرید 24 هزار و 909 تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو 28 هزار و 534 تومان و قیمت خرید 28 هزار و 250 تومان اعلام شده است.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 25061 تومان و فروش آن 25327 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28284 و 28612 تومان است.قیمت دلار برای خرید 25148 تومان و قیمت دلار برای فروش 25401 تومان است.همچنین قیمت یورو برای خرید 28559 تومان و قیمت یورو برای فروش28846 تومان است.

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 5 بهمن ماه 1400 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 25180 تومان و فروش آن 25527 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28658 و 29043 تومان است.

قیمت دلار برای خرید 25428 تومان و قیمت دلار برای فروش 28786 تومان است.همچنین قیمت یورو برای خرید 25850 تومان و قیمت یورو برای فروش 29220 تومان است.

دلار امروز در بازار آزاد اندکی نوسان داشت و به نظر می‌رسد دلیل این موضوع، بی‌خبری معامله‌گران از اخبار وین باشد. بنظر می‌رسد طی روزهای گذشته معامله‌گران تا حدودی از رسیدن اخبار مثبت از وین ناامید شدند و قیمت دلار اندکی افزایش یافته است.

به این ترتیب دلار در بازار آزاد در این ساعت از معاملات در قیمت 27هزار و 950تومان تومان معامله می‌شود.

کانون صرافان نیز قیمت دلار را نسبت به صبح حدود 10تومان افزایش یافت و به 25هزار و 470تومان برای خرید و 25هزار و 750تومان برای فروش رسید.

یورو نیز در صرافی‌ها، تقریبا ثابت ماند و در قیمت 28هزار و 700تومان برای خرید و 29هزارتومان برای فروش معامله می‌شود.صرافی ملی نیز قیمت دلار را حدود 250تومان افزایش داد و 25هزار و 755تومان برای فروش و 25هزار و 500تومان برای خرید اعلام کرد.

یورو اما در تابلوی این صرافی با اندکی کاهش قیمت نمایان شد و 28هزار و 987تومان برای فروش و 28هزار و 700تومان برای خرید قیمت خورد.

در سامانه نیما نیز دلار با 24هزار و 546تومان برای خرید و 24هزار و 769تومان برای فروش معامله شد.یورو نیز در این سامانه 27هزار و 851تومان برای خرید و 28هزار و 104تومان برای فروش قیمت خورد.

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 2 بهمن ماه 1400 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار  25336تومان و فروش آن 25688 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28666 و 29112 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

قیمت دلار برای خرید 25295 تومان و قیمت دلار برای فروش 25548 تومان است.همچنین قیمت یورو برای خرید 28679 تومان و قیمت یورو برای فروش28965 تومان است.در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار  25251تومان و فروش آن 25494 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28751 و 29097 تومان است. قیمت دلار برای خرید 25295 تومان و قیمت دلار برای فروش 25548 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28679 تومان و قیمت یورو برای فروش28965 تومان است.

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 29 دی ماه 1400 اعلام شد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار  25245 تومان و فروش آن 25523 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب  28775 و 29120 تومان است.قیمت دلار برای خرید 25366 تومان و قیمت دلار برای فروش 25879 تومان است.همچنین قیمت یورو برای خرید 28678 تومان و قیمت یورو برای فروش29257 تومان است.

قیمت دلار روز گذشته بر مدار کاهش قرار گرفت اما معامله گران قیمت دلار ، بازار ارز امروز سه شنبه 28 دی 1400 را چگونه پیش بینی کرده اند؟قیمت دلار روز گذشته بر مدار کاهش قرار گرفت. این اسکناس آمریکایی عصر روز گذشته نسبت به روز یکشنبه 240 تومان پایین رفت و بر روی27 هزار و 400 تومان قرار گرفت.

سیگنال کاهشی در قیمت دلار

کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز با توجه به انتظارات کاهشی تورم و همچنین افزایش عرضه در بازار ارز ایران معتقدند چشم‌انداز نرخ ارز در ایران کاهشی است. این افراد با اشاره به سیگنال‌های سیاست گذار و بازار‌ساز مبنی بر افزایش قابل توجه میزان عرضه در بازار ارز و همچنین پیشرفت‌های حاصل شده در روند مذاکرات هسته‌ای‌ ایران با 1+4 بر این باور‌ند که در هفته‌های آتی بازار ارز تهران شاهد کاهش قیمت و رسیدن به سطوح پایین‌تر خواهد بود.

تحلیل گران فنی باور دارند که با از دست رفتن حمایت حساس 27 هزار و 500 تومانی، احتمال افت قیمت دلار به زیر کانال 27 هزار تومانی ایجاد شده است و حتی ممکن است که اسکناس آمریکایی تا محدوده 26 هزار و 800 تومان، کاهش نرخ را تجربه کند. در مقابل برخی معامله گران باور دارند که افت قیمت دلار در بعدازظهر روز دوشنبه هیجانی بود و با عادی تر شدن اوضاع، این ارز عقب گرد دیروز را جبران خواهد کرد.

شب گذشته خبر وال استریت ژورنال مورد توجه معامله گران قرار گرفت. این روزنامه آمریکایی مدعی شده در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین پیشرفت‌هایی در برخی جزيیات مهم، از جمله نحوه رفع تحریم‌ها، نحوه برگشت ایران به تعهدات هسته‌ای و نحوه اجرای توافق حاصل شده است. یکی از روزنامه های اصول گرا نیز به نقل از اروپایی ها نوشته است که احتمال توافق هسته ای وجود دارد. با وجود چنین سیگنال های مثبتی،‌برخی معامله گران اعتقاد دارند که امروز اخبار متفاوتی به بازار خواهد رسید و در این هیجانات قیمتی،‌ این بار دلار به سوی سطوح بالاتر حرکت خواهد کرد.

اما معامله گران قیمت دلار ، بازار ارز امروز سه شنبه 28 دی 1400 را چگونه پیش بینی کرده اند؟

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی دیشب بر روی 7 هزار و 485 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت معاملات نقدی روز دوشنبه 45 تومان افت کرده بود. قیمت طلایی درهم نیز شب گذشته بر روی 7هزار و 540 تومان قرار گرفت. بنابراین پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم نزولی است

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

 قیمت دلار فردایی در معاملات پشت خطی دیشب بر روی 27 هزارو 300 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی یکشنبه شب 420 تومان کاهش را نشان می دهد. در معاملات پشت خطی یکشنبه شب قیمت دلار فردایی بر روی 27 هزار و 720 تومان قراد داشت. بنابراین معامله گران قیمت دلار در بازار ارز امروز سه شنبه 28 دی 1400 را کاهشی پیش بینی کرده اند

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار کانال 27 هزار تومان را از دست داد و وارد کانال 26 هزار تومان شد. قیمت این اسکناس آمریکایی در معاملات پشت خطی شب گذشته 26 هزار و 830 تومان اعلام شد که نسبت به قیمت یکشنبه شب 550 تومان ریزش کرده بود.

یکشنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی27 هزار و 390 تومان قرار داشت. بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال کاهش قیمت دلار رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز سه شنبه 28 دی 1400 ارزان می شود.

قیمت دلار در بازار آزاد احتمالا امروز دوشنبه 27 دی نوسان محدودی خواهد داشت. فعلا به خاطر شروع دور جدید گفتگو‌های هتل کوبورک شاهد جو آرامی در بازار ارز هستیم. اسکناس آمریکایی از ابتدای هفته به کانال 27 هزار تومان برگشته و دیروز 27 هزار و 770 تومان معامله شده است .قیمت دلار امروز دوشنبه 27 دی به دو دلیل شانس زیادی برای گران شدن ندارد. موضوع اول به شروع دور جدید مذاکرات هسته‌ای بر‌می‌گردد. هتل کوبورک وین از امروز دوشنبه دوباره شاهد حضور مذاکره کنندگان ارشد ایران و 1+4 خواهد بود. بازار ارز معمولا نسبت به این وقایع با احتیاط برخورد می‌کند و دلار تا زمان مشخص شدن نتیجه، آرام می‌گیرد.

 دلیل دوم برای پیش‌بینی نوسان محدود دلار در جریان خرید و فروش‌های امروز به رفتار اسکناس آمریکایی در معاملات پشت خطی روز گذشته ارتباط دارد. قیمت دلار پشت خطی شب گذشته در حالی به محدوده 27 هزار و 700 تومان رسید که ظهر دیروز تمایلی زیادی برای کانال شکنی و عبور از مرز 28 هزار تومان داشت. به نظر می‌رسد معامله‌گران عمده بازار ارز امروز امید چندانی به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ندارند. قیمت دلار آزاد از ابتدای هفته به کانال 27 هزار تومان برگشت و دیروز یکشنبه در جریان آخرین خرید و فروش‌ها به 27 هزار و 770 تومان رسید.

قیمت دلار در بازار آزاد یکشنبه 26 دی 1400 دو روند متفاوت را تجربه کرد. اسکناس آمریکایی در اولین خرید و فروش‌های دیروز با رقم 27 هزار و 750 تومان رد و بدل شد. حوالی ساعت 11 قیمت دلار به 27 هزار و 800 تومان رسید و یک ساعت بعد به 27 هزار و 900 تومان، اما نبود مشتری برای رقم‌های بالاتر، اسکناس آمریکایی را مجبور به عقب‌نشینی کرد. نیمه دوم روز ورق در بازار ارز برگشت و دلار تمام سنگر‌های فتح شده در نیمه اول را رها کرد. روند آرام و نزولی نرخ دلار ادامه داشت و ساعت هشت شب که معمولا آخرین معاملات بازار آزاد صورت می‌گیرد، اسکناس آمریکایی 27 هزار و 770 تومان به‌فروش رسید. به‌این ترتیب قیمت دلار نسبت به اولین روز 20 تومان افزایش پیدا کرد و از 27 هزار و 750 تومان به 27 هزار و 770 تومان رسید.

تغییر قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت روز شنبه

قیمت روز یکشنبه

تغییر

27 هزار و 750 تومان

27 هزار و 770 تومان

20 تومان افزایش

قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت دلار در صرافی ملی روز یکشنبه 26 دی 100 تومان ارزان شد. اسکناس آمریکایی ساعت 10 و نیم دیروز در صرافی‌های منتخب به قیمت 26 هزار و 260 تومان قیمت داشت که این عدد نسبت به اولین روز هفته افت 100 تومانی نرخ این اسکناس را در صرافی‌های زیرنظر بانک مرکزی نشان می‌داد. رقمی که تا پایان ساعت کاری صرافی‌ها بدون تغییر باقی ماند، اما این کاهش قیمت تاثیری در روند بازار آزاد ارز نداشت. به طوری که در پایان معاملات بازار آزاد، نرخ دلار نسبت به روز شنبه 20 تومان افزایش پیدا کرده بود. در حال حاضر سهمیه ارزی دولتی دو هزار و 200 یورو –معادل دو هزار و 400 دلار- است. به این ترتیب خرید این میزان دلار از صرافی ملی حدود 57 میلیون و 800 هزار تومان تمام می‌شود در حالی که خرید همین میزان دلار در بازار آزاد حدود سه میلیون و 300 هزار تومان بیشتر هزینه دارد؛ یعنی تقریبا 61 میلیون و 100 هزار تومان.

تغییر قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت روز شنبه

قیمت روز یکشنبه

تغییر

26 هزار و 363 تومان

26 هزار و 262 تومان

101 تومان کاهش

قیمت دلار در معاملات پشت خطی

قیمت دلار در معاملات پشت خطی روز یکشنبه حدود 200 تومان کاهش پیدا کرد. دیروز همزمان با شروع خرید و فروش‌های بازار آزاد، دلار در معاملات فردایی کار خود را با نرخ 27 هزار و 950 تومان آغاز کرد و ساعت 10 شب در آخرین خرید و فروش‌ها، 27 هزار و 720 تومان ارزش داشت. رقم 27 هزار و 950 تومان در شروع معاملات، سقف نرخ دلار فردایی بود و کمترین قیمت این اسکناس در معاملات عمده 27 هزار و 700 تومان به ثبت رسید. از یک طرف ناتوانی دلار آزاد برای عبور از محدوده 28 هزار تومان در روز یکشنبه و از طرفی دیگر شروع دور جدید مذاکرات هسته‌ای با حضور مذاکره کننده‌گان ارشد، جو آرامی را در بازار به وجود آورده است. این طور که از رفتار دلار در معاملات پشت خطی پیداست، امروز دوشنبه 27 دی 1400 احتمالا خبری از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد نیست و نباید انتظار نوسان زیادی را در جریان معاملات امروز داشته باشیم.

تغییر قیمت دلار در معاملات پشت خطی

شروع معاملات

کف قیمت

سقف قیمت

نوسان

27 هزار و 950 تومان

27 هزار و 700 تومان

27 هزار و 950 تومان

250 تومان

بانک مرکزی نرخ رسمی 46 ارز را برای امروز (یکشنبه، 26 دی‌ماه) اعلام کرد که بر اساس آن، بهای 14 واحد پولی افزایش و قیمت 21 ارز کاهش یافت؛ نرخ 11 واحد پولی دیگر نیز ثابت ماند.

هر دلار آمریکا امروز 42 هزار ریال، پوند انگلیس 57 هزار و 449 ریال و یورو 47 هزار و 937 ریال ارزش‌گذاری شد.

برپایه این گزارش، هر فرانک سويیس امروز 45 هزار و 951 ریال، کرون سويد چهار هزار و 654 ریال، کرون نروژ چهار هزار و 796 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 443 ریال، روپیه هند 567 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 437 ریال، دینار کویت 138 هزار و 803 ریال، یکصد روپیه پاکستان 23 هزار و 810 ریال، یکصد ین ژاپن 36 هزار و 775 ریال، دلار هنگ‌کنگ پنج‌هزار و 395 ریال و ریال عمان 109 هزار و 231 ریال ارزش‌گذاری شد.

همچنین هر دلار کانادا 33 هزار و 450 ریال، دلار نیوزیلند 28 هزار و 570 ریال، راند آفریقای‌جنوبی 2 هزار و 731 ریال، لیر ترکیه سه‌هزار و 106 ریال، روبل روسیه 550 ریال، ریال قطر 11 هزار و 539 ریال، یکصد دینار عراق 2 هزار و 878 ریال و لیر سوریه 17 ریال قیمت خورد.

دلار استرالیا هم امروز 30 هزار و 271 ریال، ریال سعودی 11 هزار و 200 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 700 ریال، دلار سنگاپور 31 هزار و 165 ریال، یکصد تاکای بنگلادش 49 هزار و435 ریال، ده روپیه سریلانکا 2‌ هزار و 73 ریال، کیات میانمار 24 ریال، یکصد روپیه نپال 35 هزار و 374 ریال، یکصد درام ارمنستان هشت‌هزار و 761 ریال و دینار لیبی 9 هزار و 179 ریال ارزش‌گذاری شد.

امروز در تابلوی بانک مرکزی، هر یوان چین 6 هزار و 612 ریال، یکصد بات تایلند 126 هزار و 624 ریال، رینگیت مالزی 10 هزار و 50 ریال، یک‌هزار وون کره‌جنوبی 35 هزار و 280 ریال، دینار اردن 59 هزار و 238 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 9 هزار و 651 ریال، هر لاری گرجستان 13 هزار و 648 ریال، یک‌هزار روپیه اندونزی 2‌ هزار و 935 ریال، افغانی افغانستان 401 ریال، روبل جدید بلاروس 16 هزار و 343 ریال، منات جمهوری آذربایجان 24 هزار و 706 ریال، یکصد پزوی فیلیپین 81 هزار و 816 ریال، سامانی تاجیکستان سه‌هزار و 723 ریال و منات جدید ترکمنستان 12 هزار و هشت ریال تعیین شد.

دلار که پس از ورود به کانال 27هزارتومان در هفته گذشته، اندکی افزایش یافته بود امروز دوباره وارد مدار نزولی شد. در این ساعت از معاملات، دلار آزاد در محدوده قیمتی 27هزار و600تومان معامله می‌شود و در برخی ساعت‌ها به 27هزار و 550تومان نیز رسیده است.کانون صرافان نیز قیمت دلار را در صرافی‌ها برای فروش 26هزار و 450 و برای خرید از فروشنده 26هزار و 90تومان قیمت زده است.همچنین یورو در صرافی‌ها با قیمت 29هزار و 422تومان برای فروش و 29هزار و 3تومان برای خرید معامله می‌شود.

کاهش حجم معاملات و سکوت خبری فضای مذاکرات روند حرکت دلار را متوقف کرد. کف و سقف موقت برای نرخ دلار شکل گرفت.

دیروز چهارشنبه 22 دی ماه بازار ارز تهران در فضای خلوت معاملاتی حرکت قابل توجهی از خود نشان نداد. نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران که در روز سه‌شنبه با نمایشی افزایشی از کانال 27 هزار تومانی خارج شده و در کانال 28 هزار تومانی معامله می‌شد روز چهارشنبه به روند رو به جلوی خود ادامه نداد و با نوسان اندک به کار خود پایان داد.

تحلیلگران بازار ارز این سکون معاملاتی را در اثر فضای خلوت اخبار سیاسی پیرامون مذاکرات هسته‌ای وین می‌بینند و با اشاره به کاهش حجم معاملات در گردش بازار ارز بر این باورند که احتمال نوسان دلار ‌بین کف 27 هزار و 750 تومان و سقف 28 هزار و 350 تومان حداقل تا زمان انتشار خبر جدید از مذاکرات هسته‌ای وین وجود دارد.

اما عده‌ای دیگر از تحلیلگران با اشاره به سیگنال ضعیف منفی منتشر شده از سوی تیم مذاکره‌کننده فرانسوی معتقدند که احتمال حرکت افزایشی هرچند اندک در روز‌های آخر هفته جاری وجود دارد. دیروز ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه با ادعای اینکه مذاکرات وین به آهستگی پیش می‌رود، مدعی شد هنوز تا تکمیل مذاکرات و احیای برجام فاصله دارند. کارشناسان بازار با ضعیف شمردن این سیگنال منفی تاثیر این مطلب را بر بازار اندک اما غیر قابل چشم‌پوشی شمردند.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز حاکی از آن است که هرچند اندک اما همچنان تعداد خریداران از تعداد فروشندگان بیشتر است. طی بررسی‌های به‌عمل آمده از فضای بازار ارز روز چهارشنبه می‌توان نتیجه گرفت که روند هیجانی کاهش نرخ فعلا متوقف شده و بازار در تلاش برای ثبات نسبی نرخ است.

قیمت دلار با ثبات می‌شود؟

طبق نظر برخی از کارشناسان این ثبات موقت می‌تواند برای بازارساز بسیار مفید باشد. این افراد با اشاره به تمایل بازارساز به کاهش پله‌ای نرخ ارز در بازار تهران معتقدند که این ثبات نرخ موقت دلار در حوالی رقم 28 هزار تومان می‌تواند در راستای سیاست‌های کاهش پله‌ای نرخ ارز بسیار مفید بوده و می‌تواند عامل هماهنگ‌کننده میزان عرضه و تقاضا در بازار باشد.

با این حال باید دید در روز‌های آتی و در صورت انتشار مجدد اخبار از مقر مذاکرات هسته‌ای بازار ارز چه واکنشی از خود نشان خواهد داد و نمودار نرخ دلار به چه سمتی خواهد رفت.

قیمت دلار در صرافی‌ ملی امروز 22 دی‌ماه نیز اعلام شد و رقم 26 هزار و 717 تومان ثبت شده است.امروز امروز چهارشنبه 22 دی قیمت دلاردر صرافی ملی رقم 26717 تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز 26177 تومان تعیین شد.قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی 30303 تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی 29703 قیمت خورده است.

قیمت دلار در دو هفته اخیر سه کانال 30، 29و 28هزار تومانی را شکست و از سطح 30هزار و 150تومان به 27هزار و 700 تومان رسید. مهم‌ترین عامل این کاهش سطح قیمت دلار را می‌توان اخبار منتشرشده از وین، محل مذاکرات هسته‌ای دانست. علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران هم از آغاز شمارش معکوس توافق هسته‌ای خبر داد.

دلار طی دو روز از کانال 28 هزار تومانی عبور کرد و در کانال 27 هزار تومانی معامله شد. با ادامه انتشار اخبار مثبت از محل نشست هسته‌ای وین، قیمت دلار نیز به روند کاهشی خود ادامه داد. در واقع شمارش معکوس حصول توافق جدید آغاز شده است.

دیروز یکشنبه 19 دی ماه اسکناس آمریکایی وارد کانال 27 هزار تومانی شد. دلار که در دو روز کاری اخیر طی حرکتی کاهشی قیمت خود را به کانال 28 هزار تومانی رسانده بود در دومین روز کاری هفته مرز 28 هزار تومان را رد کرده و در کانال 27 هزار تومان معامله شد.

معامله‌گران بازار ارز در ابتدای ساعات کاری روز یکشنبه با ارايه نرخ‌هایی حوالی 28 هزار و 400 تومان شروع به کار کردند که تا پایان روز این رقم به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

ظهر روز یکشنبه بود که نرخ‌های مطرح شده توسط معامله‌گران بازار ارز به آهستگی نزدیک مرز 28 هزار تومان شد و در ساعت یک بعد‌از‌ظهر این روز برای نخستین بار پس از 66 روز (12 آبان ماه سال جاری) قیمت دلار در کانال 27هزار تومانی معامله شد.

در نهایت قیمت دلار در معاملات پایان روز یکشنبه با کاهش 700 تومانی نسبت به نرخ این ارز در معاملات روز شنبه به عدد 27 هزار و 700 تومان رسید. پیش‌بینی معامله‌گران بازار ارز تهران از نرخ دلار در روز‌های آینده هم در همان محدوده 27 هزار و 650 تا 850 تومان بوده است.

در ساعات پایانی روز شنبه 18 دی ماه بود که علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام پس از جلسه‌های پیاپی با نمایندگان 1+4 و پیش از ترک هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت: موارد اختلاف موسوم به پرانتز‌های باز رو به کاهش است.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: مذاکرات رو به جلو و در حال پیشرفت است. سخنان این مقام مسوول در کنار سیگنال‌های مثبت اکثریت کشور‌های حاضر در مذاکرات می‌تواند خبر از احتمال حصول قریب‌الوقوع نتیجه نهایی مذاکرات احیای برجام داشته باشد. به اعتقاد برخی از کارشناسان همین امر توانسته انتظارات مردم از بازار ارز تهران را همچنان کاهشی نگاه داشته و باعث این کانال‌شکنی مجدد شود.

اما مشاهدات به عمل آمده از فضای مرکزی بازار ارز حاکی از آن است که اکثریت بازیگران بازار از انجام معامله در این شرایط هیجانی خودداری می‌کنند.

معامله‌گران که این کاهش قیمت را نا‌مطمين می‌دانند در انتظار رسیدن قیمت دلار به یک بازه قیمتی با ثبات دست از معاملات خود کشیده‌اند. برخی از تحلیلگران بازار ارز بر این باورند که بازار‌ساز نیز آنچنان با رفتار هیجانی در بازار موافق نیست.

این افراد با اشاره به این نکته که در صورت ادامه روند کاهشی هیجانی بازار می‌تواند در یک نقطه عکس‌العمل نشان داده و طی روند مشابه، اما در جهت عکس قیمت را افزایش دهد معتقدند بازار‌ساز احتمالا از ادامه ریزش شدید و ناگهانی جلوگیری کرده و سعی در پله‌ای کردن این روند کاهش قیمت خواهد داشت.

قیمت هر عدد سکه امامی هم در معاملات روز یکشنبه در ادامه روند ریزشی خود با 270 هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز شنبه در رقم 12 میلیون و 480 هزار تومان معامله شد.

کارشناسان بازار سکه و طلا هم با توجه به ریزش شدید بازار بین‌المللی رمز‌ارز‌ها در روز‌های اخیر احتمال افزایش قیمت طلای جهانی و در نتیجه آن احتمال افزایش قیمت سکه را برای روز‌های آتی می‌دهند. روز یکشنبه قیمت هر واحد طلای جهانی هم در روز تعطیلی بازار‌ها بی‌تغییر و در رقم 1796 دلار باقی ماند.

قیمت سکه در سراشیبی

قیمت اونس طلا از روز گذشته مرز مهم 1800 دلا را از دست داده است. این فلز گران بهای جهانی امروز اندکی بالا رفت و با 1797 دلار معامله شد. در بازاز داخلی امروز قیمت دو فلز زرد رنگ بر خلاف قیمت اونس طلا پیش رفت. قیمت طلا 18عیار امروز 26 هزار و 100 تومان ارزان شد و با 1 میلیون و 239 هزار و 500 تومان معامله شد.

قیمت سکه هم که از هفته گذشته کانال 13 میلیون تومان را از دست داده است امروز هم نتوانست این کانال را پس بگیرد و در سراشیبی قرار گرفت. این فلز زرد رنگ امروز 26 هزار تومان عقب نشینی کرد و با 12 میلیون 844 تومان مبادله شد.

 در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 27060 تومان و فروش آن 27417 تومان اعلام شد.قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 30431 و 30867 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اطلاعات به‌روزرسانی شده در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید 26852 تومان و قیمت دلار برای فروش27395تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 29970 تومان و قیمت یورو برای فروش 30575 تومان است.قیمت دلار در بازار امروز 1400/10/11 با %0 افزایش، 27,395 تومان اعلام شده است. قیمت دلار در بازار آزاد امروز شنبه 11 دی با 7 تومان افزایش، 27,395 تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، 27,395 تومان بیشترین قیمت و 27,379 تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را 4,200 تومان اعلام کرده است.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 27122تومان و فروش آن 27450 تومان اعلام شد.قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 30332 و 30707 تومان است.قیمت دلار برای خرید 26858تومان و قیمت دلار برای فروش 27401تومان است.همچنین قیمت یورو برای خرید 30069تومان و قیمت یورو برای فروش 30676تومان است.قیمت دلار در بازار روز چهارشنبه دو روند متفاوت داشت. در معاملات ابتدای روز روند افزایشی را ثبت کرد و در ادامه معاملات با منتشر شدن برخی از اخبار روند نرخ ارز افزایشی شد.

در ابتدای معاملات روز چهارشنبه روند دلار افزایشی بود. در نیمه دوم روز جهت بازار تغییر کرد و تعداد فروشنده‌ها بیشتر شد و روند قیمت دلار نزولی شد. شدت فروش‌ها به اندازه‌ای بالا رفت که حدود ساعت 4 بعدازظهر، دلار در 400 تومان کاهش قیمت داشت. به گفته فعالان، دلیل اصلی تغییر مسیر دلار، اظهارات وزیر امور خارجه بود.

قیمت دلار بازار متشکل و سنا

سرنوشت نرخ ارز دیگر بازار متشکل دیروز صعودی بود. قیمت یورو در این بازار چهارشنبه 226 تومان گران شد و با 30 هزار و 679 تومان معامله شد. قیمت یورو در سامانه سنا نیز امروز 228 تومان بر ارزش خود افزود و به 30 هزار و 986 تومان رسید.

قیمت درهم ثابت ماند

قیمت درهم نیز دیروز سرنوشتی مشابه قیمت دلار داشت. درهم در ابتدای معاملات امروز پیشروی کرد و به 8 هزار و 400 تومان رسید اما در ادامه روند بازار عقب نشینی کرد و نسبت به روز گذشته ثابت ماند. قیمت درهم با 8 هزار و 280 تومان بسته شد. با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (3٫673) عدد 30 هزار و 412 تومان به دست می‌آمد.

توافق ایران و آژانس

وزیر امور خارجه از توافق میان ایران و آژانس خبر داد و گفت: طرف‌های مقابل پذیرفته‌اند متن‌های پیشنهادی جدید ایران هم روی میز باشد.

او اعلام کرد که شب گذشته به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم که می‌تواند برخی نگرانی‌های ادعایی درخصوص برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را بر طرف کند و تداوم بیش از پیش همکاری‌های متقابل با آژانس را به دنبال داشته باشد.او گفته در سفر اخیر مدیر کل آژانس به ایران ما تاکید کردیم که آژانس دچار یک انحراف اساسی شده و این انحراف این است که آژانس به جای تمرکز بر مسايل فنی روی مسايل سیاسی متمرکز شده است.

عبدالهیان تاکید کرد: ما پیش از این مشکلاتی داشتیم و آژانس سعی کرد از ابزار فنی برای مقاصد سیاسی بهره بگیرد اما تلاش‌های دیپلماتیک و با حضور هیات ایرانی در وین، سبب شد که به توافقی دست پیدا کنیم و برخی از ادعاها و نگرانی‌های آژانس برطرف شد و در ادامه کار می‌توانیم همکاری‌ها را بیش از گذشته و درچارچوب مقررات ادامه دهیم.

میخايیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اتریش در توییتی به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.

وی در این خصوص نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران برای نصب مجدد دوربین‌های فیلمبرداری در مجتمع کرج به توافق رسیدند. محرک آزاردهنده که از ماه سپتامبر توجه زیادی را در جامعه بین‌المللی و رسانه‌های جمعی به خود جلب کرده بود، اکنون حذف شده است. به هر دو طرف تبریک می‌گویم!

درحالی که رفت و برگشت قیمت دلار موجب سر درگمی معامله گران بازار ارز شده است قیمت دلار شب گذشته در معاملات پشت خطی افزایش را تجربه کرد.رفت و برگشت قیمت دلار در بازار ارز تهران موجب سرگیجه معامله گران قیمت دلار شده است. اخبار ضد و نقیض برجام نیز به این سردرگمی دامن بیشتری زده است. قیمت دلار در روز دوشنبه کانال 30 هزار تومان را از دست داد و تا 29 هزار و 400 تومان عقب نشینی کرد. روز سه شنبه ورق در بازار ارز برگشت و قیمت دلار دو نیمه متفاوت را تجربه کرد.

در نیمه اول یعنی تا ظهر روز گذشته قیمت دلار بر مدار کاهش بود و تا 29 هزار و 200 تومان افت کرد، اما در نیمه دوم روز ورق برگشت و بار دیگر توانست به کانال 30 هزار تومان برگردد و تا محدوده 30 هزار و 10 تومان پیشروی کند.

قیمت درهم نیز روز گذشته اهرمی برای برای صعود دلار شد. درهم دیروز توانست خود را به بالا مرز 8 هزار و 200 تومان برساند و با 8 هزار 280 تومان معامله شود.

پیش بینی تحلیل گران فنی درباره قیمت دلار

تحلیگران فنی معتقدند اگر قیمت دلار بر روی 30 هزار و 200 تومان تثبیت شود. این اسکناس آمریکایی می تواند به سوی دو مقاومت 30 هزار و 800 تومان و 31 هزار تومانی حرکت کند اما گر این اتفاق رخ ندهد احتمال برگشت قیمت دلار به زیر 30 هزار تومان محتمل است.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت دلار به چه سمتی حرکت کرد؟ معامله گران سرنوشت قیمت دلار در بازار ارز امروز 24 آذر 1400 را چگونه پیش بینی کرده اند؟

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار بر روی 30 هزار و 260 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دوشنبه شب 740 تومان بالا رفته بود. دوشنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی 29 هزار و 520 تومان قرار داشت. بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال افزایش قیمت دلار رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز چهارشنبه 24 آذر 1400 گران می شود

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی روز سه شنبه 8 هزار و 250 تومان اعلام شد. این قیمت نسبت به معاملات نقدی همان روز 30 تومان پایین تر بود.قیمت طلایی درهم شب گذشته بر روی 8 هزارو 180 تومان قرار گرفت

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی 30 هزار و 250 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی دوشنبه شب 790 تومان بالاتر بود. این بدین معناست که معامله گران فردایی بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کرده اند

علی رغم سیگنال های نزولی، دیشب برخی معامله گران سعی داشتند این موضوع را برجسته کنند که مذاکرات وین پیشرفت خاصی نداشته است.

‍‍‍آن ها به خبر رویترز اشاره می کردند که به نقل از دیپلمات های اروپایی عنوان می کرد که ما هنوز نتوانسته‌ایم با ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور مذاکره کنیم. توجه بازار به این خبر می تواند زمینه ساز تغییر مسیر اسکناس آمریکایی شود.با این حال برخی فعالان علايم نزولی بازار را قوی تر می دانند.

Video

با توجه به بودجه پیشنهادی دولت، حاشیه سود افراد خاص به قیمت جدید دلار اضافه می‌شود و منجر به افزایش قیمت دلار تا 40 یا 45 هزار تومان می‌شود. در نتیجه شاهد فشار بر افشار ضعیف جامعه خواهیم بود.

بودجه پیشنهادی دولت، به مجلس شورای اسلامی ارايه شده است و واکنش‌های زیادی از سوی تحلیل گران اقتصادی داشت. در خصوص تاثیر بودجه پیشنهادی بر بازار ارز و قیمت دلار، بیژن عبدی اقتصاددان و تحلیلگر مسايل اقتصادی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: با توجه به عدم اصلاح ساختارهای اساسی اقتصاد در ایران، نمی‌توانیم به بودجه ارسالی دولت به مجلس شورای اسلامی خوش‌بین باشیم. تمامی مشکلاتی که منجر به افزایش قیمت دلار شد، هنوز پا بر جا است. کاهش قیمت دلار بر روی کاغذ و نمایش 23 هزار تومان، حاشیه سود برای شبکه‌های انحصاری اقتصاد ایجاد می‌کند. این شبکه‌ها کوتاه نخواهند آمد و به تناسب قیمت ارز حاشیه سود لازم را برای خود حفظ می‌کنند. متاسفانه دولت ابزار نظارتی و مکانیسم مناسبی ندارد. از سویی دولت شبکه اطلاعاتی شفاف نیز ندارد. شبکه واحد تجارت هنوز راه‌اندازی نشده است. نظام مالیاتی کشور، قوانین بازدارنده قضایی درست نداریم.

عبدی اظهار کرد: تمامی این مسايل مانع اجرایی شدن سیاست‌ها می‌شود و قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند. حاشیه سود افراد خاص به قیمت جدید دلار اضافه می‌شود و منجر به افزایش قیمت دلار تا 40 یا 45 هزار تومان می‌شود. در نتیجه شاهد فشار بر افشار ضعیف جامعه خواهیم بود. دولت عملا توان حذف این رانت را ندارد، ابزارهای حذف رانت ایجاد نشده است. بودجه‌های جاری شرکت‌های دولتی حدود 50 درصد افزایش داشته است. بودجه شرکت‌های دولتی دو برابر بودجه کشور است. روال غلط گذشته تشدید شده است و در میان الفاظ به ظاهر زیبا قرار گرفته است.

وی افزود: بودجه فعلی با این روش نگارش تورم‌زا است. برآوردهای اولیه نزدیک به 200 تا 300 هزار میلیارد تومان نیز کسری دارد که در آخر از طریق فروش اوراق جبران می‌شود. اصلاح ساختاری بودجه که مدنظر مقام معظم رهبری است،‌ عملا شکل نگرفته است. جریان تفکر نوکلاسیک همانند اختاپوس در اقتصاد کشور نفوذ کرده است و اجازه اصلاح ساختار را نمی‌دهد. افزایش قیمت خودرو نیز نوعی زورآزمایی شبکه مافیایی است تا به دولت نشان دهند، قدرتی در این زمینه ندارد.

این اقتصاددان و تحلیلگر مسايل اقتصادی تاکید کرد: در خصوص دلار هم شاهد افزایش قیمت در روزهایی بودیم که دولت مشغول مذاکرات برجامی بود. بانک مرکزی اعلام کرد، ارز بیشتری به بازار تزریق می‌کند و به اندازه کافی منابع داریم اما در بازار غیررسمی دلار بیش از 30 هزار تومان شده است. این موضوع هم زورآزمایی همین شبکه‌های مافیایی است. افراد موثر و تصمیم‌ساز در این دولت تغییری نکرده‌اند. شش تا یک سال آینده ريیس‌جمهوری متوجه خواهد شد که توان عملیاتی کردن وعده‌ها را ندارد. اگر ريیس‌جمهوری به فکر عدالت اجتماعی، کاهش فقر، کنترل نقدینگی و مشارکت مردم است، باید جریان فکری موجود در اقتصاد کشور را عوض کنند.

عبدی خاطرنشان کرد: زمانی که قیمت دلار به 40 یا 45 هزار تومان برسد، دور باطل افزایش قیمت مجدد تداوم خواهد داشت. در نتیجه قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا می‌کند و تورم در زندیگی مردم تثبیت می‌شود. در بودجه پیشنهادی برای بازنشسته‌ها هیچ تدبیری وجود ندارد. این سیاست‌ها با وعده‌های ريیس‌جمهوری مغایرت دارد. نقش شرکت‌های دولتی در بحث مالیات خیلی کم است. اگر قرار دو برابر کل بودجه کشور بودجه دریافت کنند، باید مالیات بیشتری هم پرداخت کنند.

از خودروساز باید 70 درصد مالیات گرفت

وی افزود: خودروسازها با حساب‌های ساختگی مدعی هستند که همیشه ضرر می‌دهند اما اصل ماجرا متفاوت است. اگر پراید 100 درصد هم وارداتی بود، حدود 2 هزار دلار قیمت‌گذاری می‌شد و با دلار 30 هزارتومانی هم قیمت نهایی این خودرو 60 میلیون می‌شود اما 180 میلیون فروخته می‌شود. حقوق کارگر و دستمزد کاملا مشخص است و بقیه سود غیرقانونی است. اگر این سود درست است، باید 70 درصد مالیات اخذ شود. مالیات در پرداخت حقوق باید باز توزیع شود. ساختار بودجه بر اساس روند گذشته است.

این اقتصاددان و تحلیلگر مسايل اقتصادی در پایان گفت: مطالب مطرح شده، مذاکرات را نادیده گرفته‌ایم و با توجه به شرایط فعلی به وضعیت اقتصاد نگاه کردیم. اگر توافقی حاصل و درآمدی آزاد شود، می‌توانیم به کاهش قیمت دلار امیدوار باشیم. البته دولت گذشته به اندازه‌ای بدهی دارد که جبران این حجم بدهی حدود 2 سال زمان لازم دارد. با این روند موجود نه دلار ارزان می‌شود و کاهش قیمت در کالاهای اساسی نخواهیم داشت. ساختار تولید داخلی ضعیف است و فروش بیشتر نفت هم تاثیرگذار نیست.

قیمت دلار و دامنه نوسان آن کاهش یافت، سخنگوی وزارت خارجه از خنثی‌سازی تحریم‌ها و نه برداشته شدن آن‌ها سخن می‌گوید و سوال پیش رو این است که آیا بازار آمادگی واکنش به اخبار غیر برجامی را پیدا کرده است.

قیمت دلار در آخرین ساعات معاملات امروز 40 تومان از عصر روز پنج‌شنبه پایین‌تر بود. افت دامنه نوسان قیمت دلار نیز در معاملات امروز جلب توجه می‌کرد. قیمت انتهایی دلار متشکل و سنا هم افت محدودی نسبت به روز پنج‌شنبه داشت. قیمت دلار متشکل با افت 15 تومانی روی 27 هزار و 435 تومان قرار گرفت، قیمت دلار سنا نیز 15 تومان پایین آمد و 27 هزار و 709 تومان گزارش می‌شد. توقف روند صعودی قیمت دلار و حرکت‌های محدودی که به سمت پایین داشت، می‌توانست تحت تاثیر چند عامل باشد، که احتمالا خروج برخی از افراد از بازار یکی از آن علت‌هاست. بر این اساس قیمت دلار به سقف رسید، عده‌ای دلارهای خود را فروختند و فعلا از بازار خارج شدند، در نتیجه عرضه افزایش یافت و قیمت قدری پایین آمد.

خنثی‌سازی تحریم‌ها و واکنش قیمت دلار

یکی از اخباری که در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مبادله ارز جلب توجه می‌کرد به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه مربوط می‌شود. در حالی که به اعتقاد برخی تحلیل‌گران ارزیابی کلی از فضای مذاکرات در این روزها چندان مثبت نیست، خطیب‌زاده از خبرهای خوش در مورد خنثی‌سازی تحریم‌ها و نه برداشته شدن آن‌ها سخن می‌گوید. پیش از این نیز تحلیل‌گران به افزایش درآمدهای ارزی در دولت جدید و تلاش بیشتر این دولت برای یافتن راه‌های جدید دور زدن تحریم‌ها سخن گفته بودند. اما آیا این به آن معناست که تاثیر اخبار برجامی بر بازار کاهش خواهد یافت؟ این احتمال وجود دارد که بازار تاثیر عدم توافق احتمالی را پیش‌خور کرده باشد و در حال حاضر آمادگی این را داشته باشد که از متغیرهای دیگر تاثیر بپذیرد و در جهت اصلاح قیمتی حرکت کند.

بازار طلای جهانی در روزهای شنبه و یک‌شنبه تعطیل است و امروز قیمت سکه تحت تاثیر افت قیمت دلار قدری به عقب بازگشت. قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات امروز 55 هزار تومان از عصر روز پنج‌شنبه پایین‌تر بود و روی 13 میلیون و 110 هزار تومان قرار داشت. اندازه حباب قیمتی سکه حدود 1.7 درصد و نسبتا کوچک بود. حباب کوچک قیمت سکه حاکی از پایداری تقاضا و فروکش کردن انتظارات صعودی در بازار بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در معاملات امروز قدری افت کرد. دامنه نوسان قیمت محدود شد. قیمت سکه نیز همراه با دلار پایین آمد. حباب قیمتی سکه کوچک بود. سخنگوی وزارت خارجه از خنثی‌سازی تحریم‌ها و نه از برداشته شدن تحریم‌ها سخن می‌گوید. افت قیمت دلار در حالی اتفاق افتاد که عرضه در بازار متشکل تغییر محسوسی نسبت به روز پنج‌شنبه نداشت. عرضه دلار با رشد 4 درصدی نسبت به روز پنج‌شنبه روی 7 میلیون و 428 هزار قرار گرفت و باید توجه داشت که پنج‌شنبه‌ها بازار در نیمی از روز باز است و معمولا حجم عرضه از سایر روزها پایین‌تر است.

قیمت دلار 

بازار ارز و سکه بعد از شنیدن اظهارات سخنگوی وزیر امور خارجه ایران مبنی براینکه خبرهای خوشی درباره خنثی سازی تحریم ها خواهیم داشت، اندکی آرام گرفت و قیمت دلار وارد فاز نزولی شد. قیمت دلار دیروز تا 30 هزار و 400 تومان هم عقب نشینی کرد و به تبع آن قیمت سکه نیز نزولی شد.

قیمت سکه در معاملات نقدی روز گذشته 90 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و بر روی 13 میلیون و 105 هزار تومان قرار گرفت. سکه در هفته گذشته با کمک رشد دلار توانست حتی به نزدیکی محدوده 13میلیون و 300هزار تومانی برسد. برای تکرار این رشد عبور دلار از مرز 31هزار تومانی ضروری است.

 سکه در صورتی که مرز 13 میلیون تومانی را از دست بدهد، با حمایت 12 میلیون و 800 هزار تومانی مواجه خواهد بود. شکست محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومانی می‌تواند فروشندگان زیادی را وارد بازار فلز گران‌بهای داخلی کند.

به گفته فعالان، اونس طلا نیز در هفته گذشته روند صعودی خاصی نداشت و این موضوع موجب شد قیمت سکه نیز در ابتدای هفته جاری تحت فشار بیشتری قرار بگیرد.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه در بازار امروز یکشنبه 21 آذر را چگونه پیش بینی کرده اند؟

نزول قیمت سکه در معاملات پشت خطی

در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت سکه بر روی 13 میلیون و 110 هزار تومان قرار گرفت. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی جمعه شب 100 هزار تومان پایین تر بود. در معاملات پشت خطی جمعه شب قیمت سکه بر روی 13 میلیون و 210 هزار تومان قرار داشت.

قیمت جهانی طلا در پایان معاملات دیشب، بامداد شنبه به وقت تهران، به دنبال انتشار گزارشی که نشان می‌داد تورم آمریکا در ماه گذشته بالا بوده است، به پایین‌ترین سطح خود در یک هفته گذشته رسید.

قیمت جهانی طلا در پایان معاملات دیشب، بامداد شنبه به وقت تهران، به دنبال انتشار گزارشی که نشان می‌داد تورم آمریکا در ماه گذشته بالا بوده است، به پایین‌ترین سطح خود در یک هفته گذشته رسید.

گزارش تورم ماهانه آمریکا باعث رشد دلار و سود اوراق قرضه آمریکا شد و دوباره توجهات را به اجلاس سیاست‌گذاری پیش‌روی فدرال‌رزرو متمرکز کرد.

قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، 0.9 درصد سقوط کرد و به 1,782.23 دلار بازگشت.

قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا 1.04 درصد سقوط کرد و به 1,783.90 دلار رسید.

داده‌های تورم بالای آمریکا این وحشت را در بازارهای مالی اجرا کرد که بانک مرکزی آمریکا ممکن است به یک باره نرخ بهره خود را بالا ببرد.

فدرال‌رزرو در پایان اجلاس سیاست‌گذاری خود در 2-3 نوامبر زمان خروج از برنامه‌های حمایتی مالی خود را اعلام خواهد کرد.

واکنش به پیش بینی قیمت دلار  280 هزار تومانی

قیمت دلار در بازار امروز 1400/07/29 با %0.4 افزایش، 27,415 تومان اعلام شده است.قیمت دلار در بازار آزاد امروز پنجشنبه 29 مهر با 107 تومان افزایش، 27,415 تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، 27,468 تومان بیشترین قیمت و 27,350 تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را 4,200 تومان اعلام کرده است.

قیمت دلار 

جدول قیمت 3 روز اخیر دلار در بازار متشکل

قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ

26,491 -77.00 -0.3 11:25

26,568 50 0.18 روز قبل

26,518 130 0.49 2 روز پیش

در هفته ای که دلار نزدیک به هزار تومان ارزش خود را از دست داد،‌ یک نماد در بازار سهام بیش از 6 درصد افزایش قیمت را ثبت کرد. نماد زاگرس در روز چهارشنبه توانست وارد کانال 32 هزار تومان شود. این نماد به طور معمول برای معامله گران حرفه ای بازار اهمیت زیادی دارد،‌چرا که گفته می شود وابستگی مستقیمی به قیمت دلار دارد.

 از نگاه برخی معامله گران افزایش نماد زاگرس در روزهای کاهشی دلار به معنای آن است که بخشی از بازیگران بازار سهام، افت قیمت دلار را مداوم نمی دانند. رشد نماد یاد شده از آن جهت قابل توجه است که در هفته گذشته اکثر نمادهای بازار سهام افت قیمت را تجربه کردند و در مجموع شاخص کل و شاخص هم وزن، رکوردهای کاهشی هفتگی را به ثبت رساندند.

 

Video

 به گزارش اقتصادنیوز در روزهای اخیر جدولی به نقل از این سازمان منتشر شده که قیمت دلار را با وجود تحریم و لغو تحریم پیش بینی کرده است.

پیش بینی قیمت دلار در بازار امروز

اقتصاد بیمار این روز‌های کشورمان نگرانی‌ها در خصوص آینده اقتصادی را بیشتر کرده است، مضاف بر اینکه اقتصاد امروزمان به سیاست‌های خارجی گره خورده و تحریم رکن اساسی بیماری اقتصادی کشورمان به شمار می‌آید. با این حال بنا به گزارشی منتسب به سازمان برنامه و بودجه، در صورت عدم رفع تحریم‌ها نرخ دلار در سال 1406 به بیش از 280 هزار تومان خواهد رسید. همچنین مطابق استانداردهای بین‌المللی، دولت سیزدهم به دلیل ناتوانی در پرداخت بدهی‌ها در سال 1403 در شرایط احتمال ورشکستگی قرار می‌گیرد. حتی در صورت رفع تحریم‌ها این ورشکستگی در سال 1405 محتمل است و این موضوع نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد. حال باید دید گزارش منتشر شده تا چه اندازه مورد تايید اقتصاددانان است؟

دو سناریو- دو اتفاق

اخیرا گزارشی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن ادعا شده سازمان برنامه و بودجه سناریو‌های وضعیت اقتصادی کشور در شرایط لغو تحریم و یا ادامه تحریم‌ها را بررسی و منتشر کرده است.

در این جدول که با عنوان «برآورد متغیر‌های اصلی اقتصاد ایران و منابع و مصارف اقتصادی بودجه عمومی دولت با استفاده از مدل برنامه‌ریزی مالی (FP) » منتشر شده، دو سناریو برای شرایط اقتصادی کشور در آینده پیش‌بینی شده است؛ سناریوی اول، لغو تحریم‌ها و سناریوی دوم ادامه تحریم ها.

بر اساس این گزارش نرخ دلار تا شش سال آینده در صورت ادامه تحریم‌ها علیه ایران به 284 هزار تومان و در صورت لغو تحریم به 55 هزار تومان خواهد رسید. با این حال هنوز اظهارنظر رسمی در خصوص اصالت این گزارش منتشر نشده است. ضمن آنکه تاریخ انتشار این گزارش به اواسط مرداد برمی‌گردد؛ به عبارتی این تحلیل در دولت روحانی انجام شده است. بنابراین مشخص نیست دولت جدید تا چه حد محتوای این گزارش را قبول دارد و تایید خواهد کرد.

 برآورد میزان صادرات نفت

در این گزارش میزان صادرات نفت خام در شرایط رفع تحریم‌ از سال 1401 روزانه 2.5 میلیون بشکه و در سناریوی تداوم تحریم روزانه 800 هزار بشکه در نظر گرفته شده است. رقم 800 هزار بشکه عددی نزدیک به برآوردهای شرکت‌های ردیابی نفتکش از میزان صادرات نفت ایران از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکاست.

 پیش‌بینی نرخ ارز در دو سناریو برای تحریم‌ها

این گزارش در سناریویی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران برداشته نشوند، برآورد کرده است در سال جاری نرخ دلار 25 هزار تومان باشد که اختلاف چندانی از نرخ کنونی ارز ندارد. قیمت دلار هم‌اکنون در بازار تهران بیش از 27 هزار تومان است و میانگین آن از ابتدای سال هم کمی بیش از 25 هزار تومان بوده است.

در این سناریو دلار برای سال آینده 35 هزار تومان برآورد شده است و با متوسط رشد سالانه 50 درصدی نرخ ارز، در سال 1404 دلار به بیش از 100 هزار تومان و نهایتا در 1406 به 285 هزار تومان خواهد رسید.

اما در سناریوی رفع تحریم‌ها، نرخ برابری دلار به ریال برای امسال و سال بعد حدود 18 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در این حالت در انتهای بازه شش ساله دلار به 55 هزار تومان خواهد رسید.

ورشکستگی در 1405 حتی در صورت رفع تحریم

این گزارش مدعی آن است که شاخص «نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی» برای سناریوی تداوم تحریم‌های اقتصادی در سال 1401 از آستانه حساسیت عبور می‌کند و دولت مطابق استانداردهای بین‌المللی در سال 1403 به دلیل ناتوانی در بازپرداخت بدهی در شرایط احتمال ورشکستگی قرارمی‌گیرد.

اگرچه در سناریوی رفع تحریم‌ها شرایط ورشکستگی با تاخیر رخ می‌دهد، ولی با حفظ ساختارهای کنونی و عدم تجدیدنظر اساسی در رویه خلق بدهی‌های دولت، شاهد ورود بدهی دولت به احتمال ورشکستگی در سال 1405 حتی در سناریوی رفع تحریم‌های اقتصادی خواهیم بود.

 تورم پایدار 40 درصدی؟

در این گزارش اشاره شده است: بدیهی است گزینه جایگزین ورشکستگی برای دولت تکیه بر تورم‌های بالاتر خواهد بود. در این صورت انتظار می‌رود روند بلندمدت تورم 20 درصد دو دهه گذشته (به غیر از سال‌های تحریمی) به نظام تورمی حدود 40 درصد سالانه مانا شود.

در این گزارش، حتی در صورت برداشته شدن فشار تحریم، در 6 سال آینده نرخ تورمی بیش از 25 درصد و به طور متوسط 28 درصد خواهیم داشت.

علاوه بر آن متوسط تورم سالانه در سناریوی باقی ماندن تحریم‌ها، نزدیک به 54 درصد خواهد بود.

قابل پیش‌بینی بود

با این همه سوال اینجاست که گزارش منتشر شده تا چه مقدار مورد تايید اقتصاددانان است؟

سید مرتضی افقه، استاد دانشگاه و اقتصاددان در این خصوص به آفتاب یزد گفت:« با توجه به فعال بودن متغیر‌های غیر اقتصادی داخلی خیلی نمی‌توان به این محاسبات کمی و مدل‌ها اتکا کرد، اما مواردی که در گزارش سازمان برنامه و بودجه ذکر شده است با کمی تغییرات قابل حدس و گمان بود.»

وی تصریح کرد:« واقعیت این است که اگر تحریم‌ها برداشته نشود اقتصاد دچار فرو پاشی خواهد شد. من بعید می‌دانم با شرایط فعلی امکان تداوم اقتصاد، بیشتر از یکسال وجود داشته باشد بنابراین تصورم این است که به هر حال باید به سمت حل مسيله تحریم‌ها بروند در غیر این صورت مدیریت اقتصاد امکان نا پذیر خواهد بود و کشور دچار بحران‌های اقتصادی شدید و احتمالا در پی آن بحران‌های سیاسی و اجتماعی خواهد شد. به نظر می‌رسد هدف از این محاسبه و گزارش هم همین باشد که اگر مسيله تحریم‌ها حل نشود چه مشکلاتی پیش خواهد آمد.»

این اقتصاد دان در خصوص اینکه فروپاشی اقتصادی در علم اقتصاد به چه معناست گفت:« ببینید در یک اشل کوچک بودجه دولت را در نظر بگیرید، وقتی دولت نتواند حتی هزینه‌های جاری خود را تامین کند معنی‌اش این است که حتی به کارکنان خودش هم نمی‌تواند پرداختی داشته باشد، از طرف دیگر وقتی هزینه‌های عمرانی هم نداشته باشد بسیاری از پیمانکارانی که تا الان با دولت قرار داد می‌بستند دیگر این کار را نخواهند کرد اگر چه طی چند سال گذشته هم بسیاری از آن‌ها به این دلیل اینکه بودجه‌های عمرانی کاهش یافته است اقدام به همکاری با دولت نکرده‌اند و این‌ها باعث می‌شود بیکاری که امروز یک بحران است، به بحران عمیق‌تری تبدیل شود و افزایش یابد. وقتی بیکاری افزایش یابد در علم اقتصاد بدون در نظر گرفتن بحران‌های سیاسی و اجتماعی، به این معنی است که سطح تقاضا کاهش پیدا می‌کند و این یعنی همان مختصر تولیدی هم که در داخل انجام می‌شود خریدار نداشته باشد ضمن اینکه قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند و فقر گسترده می‌شود، بدون شک طبعات آن به بحران‌های سیاسی و اقتصادی نیز منجر می‌شود.

 

 

 

 


 

جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی... دستبرد هکرها به حساب‌های مشتریان جنرال موتورز تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت دنا 505 میلیون تومان شد/ آخرین قیمت تیبا، کوییک، سمند و پژو محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌‌های شمال/ترافیک در ‌‌هراز و کندوان رشد 2 هزار و 118 واحدی شاخص بورس سال 1401، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی افزایش سرمایه "کباده" به ثبت رسید واردات خودروهای خارجی در چه بازه قیمتی است؟ | ممانعت از ورود ماشین‌های لوکس "کالا" و پیشنهاد افزایش سرمایه از سود انباشته قیمت جدید برنج در بازار