کوچ مستاجران به موتورخانه‌ها

کوچ مستاجران به موتورخانه‌ها

نایب ريیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران می‌گوید: عدم تامین و قدرت مالی مردم در سایه شعار زدگی و خوش بینی نابجای دولت ها، مردم را مجبور به اجاره نشینی در موتور خانه، زیر زمین و حتی یک اتاق از یک واحد آپارتمان کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش افسارگسیخته نرخ اجاره‌بها تبعات سنگینی برای شهرنشینان و محیط شهری دارد.

یکی از این پیامدها خانه های اشتراکی جهت اجاره نشینی است.تعداد این خانه‌های اشتراکی به سرعت در حال افزایش است و تقاضا برای هم‌خانه شدن به منظور کاهش هزینه‌ها نیز شدت گرفته‌است.

به نقل از اقتصاد24، تهران نزدیک به 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی دارد و حدود 9 تا 10 میلیون نفر نیز جمعیت دارد که با توجه به دو دهه نرخ رشد جمعیت پایین‌تر از نرخ رشد طبیعی در محدوده شهری تهران بیانگر این موضوع است که تهران دیگرجای برای مهاجران مردم ازشهر‌ها و روستا‌ها نیست و به جای شهر مهاجرپذیر یک شهر مهاجرفرست شده است.

با این حساب نرخ تورم کرایه خانه‌ها در شهر تهران به گونه‌ای رشد کرده که حتی خانوار‌هایی که سال‌های گذشته به این شهر مهاجرت کرده اند امروز به دلیل عدم درآمد کافی در مقایسه با رقم‌های اجاره نشینی توان پرداخت اجاره بها ندارند و ناگزیر زندگی در مکان‌هایی را انتخاب می‌کنند که اجاره بهای خیلی پایین تر، اما فاقد استاندارد‌های شهری است.

از اجاره تک اتاق از یک واحد مسکونی تا اسکان در موتورخانه و زیر زمین‌های نمور درمناطق مختلف پایتخت!

با توجه به تغییر در سبک اجاره نشینی حسام عقبایی نایب ريیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درپاسخ به این سوال که چرا مستاجران به اجاره تک اتاق‌های آپارتمان‌ها در مناطق مختلف شهر تهران روی آورده اند گفت: همیشه واقعیت‌ها متفاوت‌تر از آمار‌های رسمی اعلام شده از سوی دولت هاست.

وضعیت متفاوت اجاره‌نشینی

امروز اجاره نشینی در جامعه به دلیل مشکلات اقتصادی، افزایش مهاجرت روستاییان به شهر‌ها و شهر نشینان شهر‌های کوچک به کلان شهر‌ها در وضعیت خیلی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته است.

وی ادامه داد: اجاره تک اتاق در کلان شهری مثل تهران قابل انکار نیست؛ اما میزان این سبک اجاره نشینی حداقل در شهر تهران بسیار کم است.

به گفته عقبایی؛ افرادی خانه‌های خود را به طور مشترک اجاره می‌دهند یعنی یک اتاق از یک خانه، خیلی گسترده نیست. در جنوب تهران خانه‌های قدیمی که آپارتمانی نیستند و دارای چندین اتاق می‌باشند به راحتی هر اتاق یا نهایت دو اتاق به یک خانواده یا حتی افراد مجرد اجاره داده می‌شود و سرویس و آشپزخانه مشترک در حیاط مورد استفاده مستاجران این خانه قرار می‌گیرد.

وی تصریح داشت: حالا موضوع اجاره سالانه اتاق‌های یک واحد آپارتمان شنیده می‌شود. البته این سبک اجاره نشینی آنقدر گسترده نیست، اما به معنی غافل شدن از اصل قضیه نیست. زمانی که اجاره بهای مسکن در شهری مثل تهران با افزایش قیمت افسار گسیخته مواجه می‌شود احتمال هر اتفاقی در نحوه اجاره نشینی دور از انتظار نیست.

نایب ريیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران تاکید داشت: اگر مردم سرپناه، درآمد و قدرت مالی کافی برای اجاره نشینی نداشته باشند و میزان اجاره بهای مسکن را نتوانند تامین کنند، مجبور به زندگی در هر شرایط و سبکی خواهد شد.

وی تاکید کرد؛ اسکان در موتور خانه ها، زیر زمین خانه‌های مسکونی، حاشیه شهر تهران آن هم در نقاط و جا‌هایی که به هیچ عنوان شرایط زندگی را ندارد، نتیجه معضل اصلی بی تفاوتی به وضعیت مسکن مردم است.

عقبایی ادامه داد: کشور در زمینه تولید و توزیع مصالح ساختمانی و نیروی متخصص و از همه مهمتر زمین جهت ساخت خانه هیچ کمبودی ندارد، اما همچنان مسکن در کشور کم است.

از این رو دولت برای اینکه تثبیت، بهبود و ساماندهی وضعیت تامین سرپناه مردم به ویژه مستاجران باید به دور از هر شعار زدگی و خوش بینی نابجا، مدیریت بازار مسکن تقویت و به روز شود.

به گفته نایب ريیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران، ما فیلیپین نیستیم که آب دریا را خشک و بر روی زمین ساخت و ساز کنیم؛ پس زمین به اندازه کافی هست.

مصالح ساختمانی در حال صادرات به سایر کشورهاست؛ نیروی انسانی، مهندس و متخصص بیکار خانه نشین در انتظار چراغ سبز دولت برای حضور در بازار کار، به اندازه نیاز در کشوروجود دارد؛ پس چرا نمی‌توانند مشکلات بازار مسکن را حل کنند؟ پاسخ این سوال عدم مدیریت، برنامه ریزی و چشم انداز در این بازار است.

فاصله زیاد حرف تا عمل تولید واحد استیجاری

نایب ريیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در خصوص وضعیت قیمت در بازار اجاره می‌گوید: متاسفانه مردم در بخش مسکن دچار مشکلات زیادی شده اند. به نظر می‌رسد با یک فرمول به ویژه در بحث اجرا نمی‌توان مشکل نرخ تورم اجاره نشینی را برطرف کرد.

وی ادامه داد: سیاست‌های فعلی دولت در بازار اجاره بها تماما مقطعی، کوتاه مدت و خیلی هم کارآمد اجرایی ندارد. شاید سیاست‌های دولت تا حدی بتواند جلوی افزایش نرخ اجاره بها را بگیرد و اهرم بازدارنده محسوب شود، اما به دلیل وسعت عمق مشکلات در این بازار باید ریشه معضل اصلی پیدا و راهکاری برای از بین بردن اجرا شود.

عقبایی گفت: باید راه‌های منطقی و قابل اجرا همزمان اثرگذاری بالا برای کاهش نرخ تورم در کوتاه مدت و بلند مدت در بازار اجاره بها به کار گرفته شود.

وی به یکی از راهکار‌های اساسی در کاهش تورم اجاره اشاره کرد و گفت: تولید مسکن استیجاری یکی از موضوعی که علاوه بر موافقت ضمنی دولت هشتم تا 13 از مجلس هفتم تا 11 مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفته است، اما هنوز یک واحد استیجاری در این مدت ساخته و تحویل اجاره نشینان داده نشده است.

نایب ريیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران تاکید داشت: نبود بازار رقابت یکی از ریشه‌های اساسی در ایجاد تورم اجاره بهاست.

تولید خانه‌های استیجاری اهرمی برای تشکیل فضای رقابتی در بازار اجاره بهاست، اما عملیات اجرایی در این بحث همچنان در حد حرف و وعده باقی مانده است.

عقبایی ادامه داد: افزایش تولید مسکن گامی برای تعادل بخشی به بازار اجاره بهاست. قطعا با همین مسکن‌های موجود در بازار، اجاره نشینان در تهران نمی‌توانند به ثبات قیمتی و منطقی برسند.

وی یادآور شد: کشور فاقد اجاره داری حرفه‌ای است و امروز موجرین تنها همین توده‌های مردمی هستند که یا از سر ناچاری و تقویت اولیه مالی خانواده خود، مسکن شخصی را اجاره می‌دهند و یا یک بخش دیگری از همین مردم جهت سرمایه گذاری و انباشت سرمایه نهایت چند واحد آپارتمان شخصی را اجاره می‌دهند.

عقبایی گفت: مسکن یک مقوله زمان بر است و نیاز به سیاست کارآمد دارد. فعالیت شرکت‌های اجاره داری حرفه‌ای در کشور باعث شکست قیمت اجاره در کشور می‌شود.

مطالعه بیشتر: جدیدترین قیمت خانه امروز 26 تیر در تهران/ ارزان‌ترین و گران‌ترین خانه‌های تهران
زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه زمین برای ساخت 2 میلیون و 800 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، گفت: تامین اراضی 4 میلیون واحد مسکونی باید حداکثر تا پایان مرداد به اتمام برسد.

MehrNews.com/

قیمت تمام شده نهضت ملی مسکن چند؟

قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به متری 39 میلیون و 400 هزار تومان رسیده که رشد ماهانه بیش از 8 درصدی را برای اولین بار در دو سال اخیر تجربه کرد.

MehrNews.com/

رشد تورم ماهانه مسکن نزولی شد

نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که حدود 430 هزار واحد در 31 استان به مرحله فونداسیون، 200 هزار واحد به مرحله‌ی سقف و 63 هزار واحد به نازک‌کاری رسیده است.

Isna.ir/
تهدید مستاجران ممنوع!

تهدید مستاجران ممنوع!

به دنبال انتشار برخی آگهی‌ها مبنی بر دریافت حکم تخلیه مستاجر، وزارت...

Isna.ir/
خبر مهم درباره افزایش وام نهضت ملی مسکن/ جزییات تازه...

خبر مهم درباره افزایش وام نهضت ملی مسکن/ جزییات تازه...

مسکنوزیر راه و شهرسازی از ارايه پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داد. وام این طرح در زمان حاضر 450 میلیون تومان است.

KhabarOnline.ir/
هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

براساس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که از سوی وزارت اقتصاد به دولت تقدیم شده، هزینه‌های درمان، آموزش، اجاره مسکن یا اقساط وام مسکن جزء هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی شده است و از سطح میزان پر...

FarsNews.ir/
گران ترین محله تهران برای خرید مسکن کجاست؟

گران ترین محله تهران برای خرید مسکن کجاست؟

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد روند افزایش قیمت مسکن در خرداد ماه نیز ادامه داشته است مناطق 7، 22 و 15 سه منطقه‌ای...

Gostaresh.news/
وزیر راه و شهرسازی: 60 هزار مسکن آماده شده است

وزیر راه و شهرسازی: 60 هزار مسکن آماده شده است

وزیر راه و شهرسازی در تببین آخرین وضعیت پروژه های نیمه تمام مسکن‌ مهر اعلام کرد: 60 هزار مسکن آماده شده است و 60 هزار واحد دیگر در حال آماده سازی انشعابات آب و برق است .

Isna.ir/
دو بانک برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

دو بانک برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

پس از گذشت حدود 9 ماه از آغاز پروژه نهضت ملی مسکن، سرانجام دو بانک دیگر بجز بانک مسکن وارد فرآیند پرداخت تسهیلات شده و البته انعقاد قرارداد عاملیت را به بانک مسکن واگذار کرده‌اند.

Isna.ir/
نهضت ملی مسکن درگیر چهار پاشنه آشیل

نهضت ملی مسکن درگیر چهار پاشنه آشیل

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده برای 2 میلیون و 800 هزار واحد نهضت...

Isna.ir/
دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن ابلاغ شد

دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن ابلاغ شد

ایلنا: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن را برای مشمولان در تهران 100 میلیون تومان، کلانشهرها 70 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون...

Ilna.ir/
شرایط بد مستاجران در تهران | کوچ مستاجران جدی شد

شرایط بد مستاجران در تهران | کوچ مستاجران جدی شد

وضعیت بازار اجاره، بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان از منطقه فعلی خود کرده است

MosalasOnline.com/
خبر خوش وزیر راه در مورد ساخت مسکن در کشور

خبر خوش وزیر راه در مورد ساخت مسکن در کشور

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتصال سامانه کد رهگیری به وزارت راه، گفت: در دولت قبل سامانه ملی املاک و اسکان رونمایی...

Gostaresh.news/
ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت | سجامی شدن این افراد رایگان شد منطقی‌تر شدن قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه با تربیت کارشناسان ارزش‌گذاری بلومبرگ: کمبود سس گوجه‌فرنگی و کچاپ در آمریکا به دلیل خشکسالی و هزینه بالای سوخت 3 فاکتور مهم برای رشد بورس/ بانکی‌ها از مدار حقیقی‌ها خارج شدند درخواست انجمن شرکت‌های ریلی برای شفاف‌سازی آمارهای بخش حمل و نقل کدام نماد پالایشی بیشترین بازدهی را در یکساله... مزایده 259 سازمان اموال تملیکی برگزار می شود رتبه 25 ایران در سازمان بین المللی استاندارد