اثرات ارزی راه‌اندازی شعبه بانک VTB روسیه در ایران/ دسترسی ‌ایمن تجار ایرانی به‌ بانک‌های‌ اروپا‌ و آفریقا‌ فراهم شد

اثرات ارزی راه‌اندازی شعبه بانک VTB روسیه در ایران/ دسترسی ‌ایمن تجار ایرانی به‌ بانک‌های‌ اروپا‌ و آفریقا‌ فراهم شد

با شروع به کار رسمی بانک VTB روسیه در ایران، شرایط برای دسترسی کم‌هزینه و ایمن فعالان اقتصادی ایران به سیستم بانکی کشورهایی از اروپا، آفریقا و آسیا فراهم می‌شود و زمینه تامین بخش عمده نیاز کالای اساسی از طریق روسیه‌ ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس بانک روسیه که در سال گذشته از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای همکاری با بانک‌ها و موسسات ایرانی خبر داده بود به تازگی دفتر نمایندگی خود را در ایران دایر کرده است تا از این طریق، مبادلات بانکی ایران و سایر کشورها، باسرعت بیشتر و صرف هزینه کمتر، انجام شود.

به گفته کارشناسان‌، حضور مستقیم این بانک در ایران به انتقال بخشی از درآمدهای ارزی ایران از شبکه تراستی به شبکه بانکی و شفافیت تجارت‌، کمک می‌کند.

هرچند این اولین باراست که یک بانک بزرگ روسی دفتر نمایندگی خود را به صورت رسمی در ایران بازگشایی می‌کند، اما به گفته مسيولان اقتصادی کشور، زمینه‌های مراودات بانکی با برخی از بانک‌های بزرگ کشورهای حاشیه خلیج فارس‌، چین و اروپا در گذشته ایجاد شده و افزایش مبادلات شفاف و کم هزینه از طریق این بانک ها امکان پذیر است.

همچنین به گفته مدیران برخی بانک‌های خصوصی ایرانی، با توجه به توافقات صورت گرفته‌، ظرفیت انجام مبادلات ارزی بانک‌های ایرانی و بین‌المللی به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت و بانک‌ها و موسسات ایرانی از این پس می‌توانند با بهره‌گیری از مسیرهای جدید ایجاد شده‌، هزینه و زمان مبادلات ارزی را کاهش دهند.

بر این اساس، رونمایی رسمی از دفتر نمایندگی دومین بانک بزرگ روسی که به عنوان یکی از شرکت‌های مجموعه گروه مالی VTB شناخته می‌شود، مدت زمان مبادلات بانکی شرکت‌های ایرانی را به کمتر از 24 ساعت کاهش می‌دهد و درقدم اول شرایط را برای دسترسی کم هزینه و ایمن فعالان اقتصادی ایران به سیستم بانکی کشورهایی از اروپا، آفریقا و آسیا فراهم می‌سازد.

همچنین توجه به فعالیت گسترده شرکت‌های تابعه گروه مالی VTB در کشورهای آمریکای جنوبی‌، زمینه تنوع بخشی به مسیرهای مبادلاتی ایران با کشورهای هدف صادراتی در این قاره نیز ایجاد خواهد شد.

این بانک به تازگی فعالیت‌های خود را در کشورهای چین‌، آفریقای جنوبی‌، ونزويلا و کشورهای عضو اتحادیه عرب گسترش داده است که با توجه به ایجاد سرویس خدمات دهنده به بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی‌، امکان دسترسی ایران به شبکه بانکی این کشورها تسهیل شده است.

در اروپا نیز موسسات زیرمجموعه این بانک روسی در کشورهای بلاروس‌، قزاقستان‌، آذربایجان‌، گرجستان و سويد مشغول به فعالیت هستند.

با شروع به کار رسمی بانک وی تی بی‌، ضمن تسهیل سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی در صنعت نفت و زیرساخت‌های ریلی ایران، زمینه تامین بخش عمده نیاز کالای اساسی کشور از طریق روسیه‌ ایجاد می‌شود، موضوعی که می‌تواند تقاضای ارزی برای واردات کالای اساسی را کاهش دهد و بخش قابل توجهی از منابع ارزی ایران را برای تامین نیاز سایر بخش‌های تولیدی و خدماتی آزاد کند.

پیش بینی می‌شود کاهش فشار تقاضا بر منابع ارزی در ماه‌های آینده با افزایش عرضه ارز در بازارهای داخلی همراه شود و این موضوع کاهش بیشتر نرخ انواع ارز در سال جاری را به دنبال داشته باشد.

پایان پیام/

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند