جلوگیری از خروج بورس از مسیر تعادل با تزریق نقدینگی

جلوگیری از خروج بورس از مسیر تعادل با تزریق نقدینگی

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه باید در بورس نقدینگی‌های پارک شده و هدفمند وجود داشته باشد، گفت: نقدینگی باید همیشه در صندوق تثبیت بازار سرمایه وجود داشته باشد تا اجازه ندهد که بازار از نقاط تعادلی خود خارج شود.

"احمد اشتیاقی" امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به واریز  منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و تاثیر آن بر معاملات این بازار اشاره کرد و افزود: رقم نهایی یک درصد از صندوق توسعه مالی 200  میلیون دلار اعلام شده است، مرحله نخست آن که رقمی حدود یک هزار میلیارد تومان بود واریز شده است و بقیه آن براساس آخرین صحبت های مطرح شده به تدریج واریز خواهد شد.

وی اظهار داشت: طبق برآوردهای انجام شده مجموع 200 میلیون دلار، عددی حدود چهار هزار میلیارد تومان می شود که به نظر می رسد این رقم به تنهایی نتواند چندان تاثیری در معاملات بورس داشته باشد و باعث بهبود وضعیت بازارشود.

اشتیاقی با بیان اینکه بارها اعلام کرده ایم که باید در بازار سرمایه نقدینگی های پارک شده و هدفمند وجود داشته باشد، گفت: بهتر است در بازار نقدینگی هوشمند وجود داشته باشد که اجازه ندهد بازار  به کمتر از ارزش ذاتی خود عبور کند، همچنین نقدینگی های وارد شده به بازار نباید به صورت هیجانی اقدام به خرید در این بازار کنند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به شرایطی که در بازار ایجاد شده است باید برخی از نقدینگی ها مانند نقدینگی حاضر در صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت بازار سرمایه به این بازار ورود کنند، زیرا تامین مالی از این طریق می تواند در روند آتی بازار بسیار کمک کننده باشد.

وی گفت: نقدینگی باید همیشه در صندوق تثبیت بازار سرمایه وجود داشته باشد تا اجازه ندهد که بازار از نقاط تعادلی خود خارج شود.

جایگاه شاخص بورس در نقطه ارزندگی

اشتیاقی با بیان اینکه امیدواری ما در بازار این است که شاخص بورس از اعداد فعلی پایین تر نخواهد رفت، اظهار داشت: می توان به این موضوع امیدوار بود که بازار اکنون در نقاط ارزندگی قرار دارد و با ورود نقدینگی های جدید به بازار می توان شاهد روزهای در بازار بود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه جزو یک بند از پیشنهادات ده گانه ای بود که در چند وقت گذشته اعلام شد، اکنون پیشنهادات دیگر در انتظار تایید برای اجرا هستند که با تصویب آن نقدینگی خوبی به بازار تزریق می شود.

وی با تاکید بر آنکه بازار اکنون با رقمی کمتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله است، گفت: در مجموع تایید بقیه پیشنهادات می تواند کمک زیادی را به تزریق نقدینگی در بازار سرمایه داشته باشد و آسودگی خاطر را برای اهالی بازار سرمایه ایجاد کند.

 اشتیاقی اظهار داشت: نقدینگی های موجود اجازه نمی دهند سهام حاضر در بازار در اعداد کمتر از ارزش ذاتی خود معامله شوند و این واریزی ها می توانند به تجهیز نقدینگی بازار سرمایه و تعادل بخشی معاملات این بازار کمک زیادی داشته باشند.

پیش روی شاخص بورس به سمت جلو

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت شفاف سازی در زمینه متغیرهای کلان اقتصادی مانند نرخ ارز، نرخ سود سپرده و عدم قیمت گذاری دستوری مسیر بازار رو به جلو پیش خواهد رفت، گفت: مشکل چندانی از لحاظ ساختاری و بنیادی در بازار وجود ندارد که بتواند سبب نگرانی سهامداران در بازار شود.

وی با اشاره به اینکه براساس پیش بینی های صورت گرفته دیگر در بازار شاهد ریزش های سنگین نخواهیم بود، افزود: برخی از سهام کوچک بازار که قفل در صف فروش بودند تا حدودی از میزان فروش آنها کاهش پیدا کرده است، فقط حدود 150 سهم از شرکت های کوچک که تاثیری در شاخص بورس ندارند در صف فروش قرار دارند، اگر میزان صف فروش آنها کاهش پیدا کند و بتوانند به نقاط تعادلی برسند بازار با روندی بهتر از وضعیت فعلی همراه می شود و از این طریق به مسیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه کلیت بازار نشان دهنده روند صعودی شاخص بورس است، افزود: این رشد بازار مستلزم آن است که نرخ دلار به کمتر از 20 هزار تومان نرسد، این موضوع باعث شده است که نتوان پیش بینی دقیقی را از بازار ارايه داد.

به گفته اشتیاقی، امیدواریم که برجام احیا شود و نرخ دلار هم در قیمت های 20 تا 22 هزار تومان ثابت بماند تا از این طریق بازار به پتانسیل رشدی که برخوردار است دست پیدا کند.  

به گزارش ایرنا،  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، 12 خرداد ‌ماه) با 39 هزار واحد افزایش به عدد یک میلیون و 148 هزار واحد رسید و حدود 3.5 درصد رشد داشت.

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار...

هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 22943 تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت 23406 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، 231 تومان ارزا...

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

امروز جمعه، هفدهم اردیبهشت نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نکرد و بهای دلار در رقم 20643 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟

عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟

ششمین عرضه اولیه امسال با نام محصولات کاغذی لطیف و با نماد معاملاتی «لطیف1» در روز دوم تیر 1400 در بازار فرابورس انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
عرضه اولیه جدید در فرابورس قطعی شد "رنیک" در مناقصه دو مرحله‌ای شرکت کرد "فافزا" در مناقصه "فولاد" شرکت کرد تفاهمنامه همکاری "برکت" جهت خرید واکسن کرونا در این لحظات شاخص با افت 505 واحدی مواجه شد آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه در مجمع حخزر چه گذشت؟ برنامه های آتی شرکت چیست؟ موافقان عرضه خودرو در بورس، باتری خالی کردند آغاز بورس 31 خرداد چگونه بود؟ / تاثیر مثبت «شستا» بر شاخص کل شوینده‌های "شپارس" 25 درصد گران شد محاسبه تعهدات بیم‌سنجی مشترکین "وبصادر" توسط بانک‌ها بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید کدام شرکت‌ها در مراحل افزایش سرمایه قرار دارند؟ افت هزار واحدی بورس بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت لغو پرواز‌های روسیه با دستور ستاد کرونا آینده بورس در دولت سیزدهم انتشار صورت سود و زیان "سهرمز" صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "کفرآور" منتشر شد تیگو 5 توربو به بازار می‌آید زنان مجرد بالای 35 سال وام اجاره دریافت می‌کنند صورت مالی تلفیقی حسابرسی شده "بترانس" صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟ "وسدید" صورت سود و زیان منتشر کرد انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای "مپنا بازار" "آسمان بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای را منتشر کرد صورت مالی تلفیقی "کچاد" منتشر شد "بهگزین بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد سهمیه بنزین تیر ماه امشب واریز می‌شود انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی "پارتا" "آرمان سهام" صورت مالی 12 ماهه را منتشر کرد پولبک به سهم‌های صف‌فروش، پشت ایست "مقاومت" مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 31 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 31 خرداد 1400 ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران

در حال بارگیری...