دلواپسی جدی فولادکاران بورسی ...

دلواپسی جدی فولادکاران بورسی ...

قطعی گاز اتفاق نگران‌کننده برای نیمه دوم سال در صنعت فولاد خواهد بود و می تواند تاثیر با اهمیتی بر سودآوری شرکت‌های فولادی داشته باشد.

به گزارش بورس نیوز قیمت سنگ آهن در چند وقت اخیر اصلاح شریعتی داشته که این اصلا از این جهت که مهم‌ترین ماده‌اولیه تولید فولاد سنگ آهن بوده می‌تواند به نفع فولادی‌ها باشد اما؛ عده‌ای معتقدند اصلاح قیمت سنگ‌آهن شاید مقدمه‌ای برای اصلاح قیمت فولاد در بازارهای جهانی باشد و باید دید اصلاح قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی چقدر روی سودآوری فولادسازان‌ ما تاثیر دارد.

مجتبی شعبانی مدیر عامل شرکت‌ پارس فولاد سبزوار در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: قیمت محصولات سنگ آهنی در بازار داخلی ما در حال حاضر از قیمت‌های جهانی بالاتر بوده و نرخ فوب گندله 115 دلار است که اگر هزینه‌ها را هم از آن کسر کنیم، نرخ گندله صادراتی به 90 دلار می‌رسد.

شرکت گاز در بدو فعالیت شرکت‌های فولادی، قراردادی با آن‌ها منعقد می‌کند که تنها مسيول تامین گاز شرکت‌های فولادی در 8 ماه از سال باشد و در طول دوران پیک مصرف گاز، مسيولیتی در قبال تامین گاز تولیدکنندگان ندارد!

شعبانی ادامه داد: با قیمت 90 دلار یعنی گندله حدود 2300 تومان، حال آنکه روز گذشته گندله در بورس کالا حدود 3400 تومان به فروش رسید. البته به نظر می‌رسد قیمت‌های فعلی در بازار‌های جهانی پایدار نخواهد بود. قطعا قیمت‌های فعلی، کف قیمتی است و در بازار‌های جهانی قیمت‌ها شیب صعودی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: متاسفانه بازار ما با بازار‌های جهانی تناسب لازم را ندارد و در زمانی که قیمت گندله به 260 دلار رسیده بود، بهترین فرصت برای صادرات گندله ایران فراهم شده بود؛ ولی سیاست‌گذاران به جای اینکه از این فرصت به نحو مطلوب بهره ببرند و اجازه صادرات محصولات سنگ آهنی را دهند، مانع صادرات شدند.

مدیرعامل فسبزوار گفت: حال آنکه در آن مقطع، حجم بالایی گندله در کشور تولید می‌شد که بیش از نیاز بازار داخلی بود. در حال حاضر قیمت‌های جهانی افت زیادی داشته است. به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده وضعیت رکود در بازار جهانی محصولات سنگ آهنی ادامه داشته باشد و بعد از آن قیمت‌ها به تدریج افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار در رابطه با پیش بینی وضعیت فولادی‌ها اظهار کرد: اوضاع بازار فولاد داخل بستگی به تقاضای داخلی خواهد داشت و با توجه به بحث احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی، انتظار می‌رود قیمت‌های فعلی مدتی تثبیت شود.

شعبانی اظهارکرد: انتظار افزایش قیمت محصولات فولادی نمی‌رود، اما احتمال کاهش قیمت محسوس هم بسیار ضعیف است. ثبات اتفاق مثبتی برای بنگاه‌های تولیدی است و امکان برنامه ریزی را به بنگاه‌های تولیدی خواهد داد. نکته اینجاست که در صورت کاهش نرخ مواد اولیه (محصولات سنگ آهنی)، نرخ فروش محصول هم کاهش خواهد یافت. از این رو انتظار می‌رود نوسان قیمت‌ها تاثیر بااهمیتی در سودآوری فولادی‌ها نداشته باشد.

این فعال صنعت فولاد در ادامه با اشاره به دغدغه بزرگ فولادی‌ها برای نیمه دوم سال گفت: شرکت گاز در بدو فعالیت شرکت‌های فولادی، قراردادی با آن‌ها منعقد می‌کند که تنها مسيول تامین گاز شرکت‌های فولادی در 8 ماه از سال باشد و در طول دوران پیک مصرف گاز، مسيولیتی در قبال تامین گاز تولیدکنندگان ندارد!

وی گفت: چنین روالی در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و این طور نیست که کارخانجات بزرگ تولیدی در فصول مختلف نگران قطعی سازی گاز و برق و توقف تولید باشند. در بخش احیا در صنعت فولاد، گاز جزو مواد اولیه محسوب می‌شود و انرژی نیست که بتوان آن را با سوخت دیگری جایگزین کرد؛ بنابراین قطعی گاز اتفاق نگران‌کننده برای نیمه دوم سال در صنعت فولاد خواهد بود و می‌تواند تاثیر با اهمیتی بر سودآوری شرکت‌های فولادی داشته باشد.

شعبانی در پایان خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن تمامی شرایط به نظر می‌رسد واکنش بازار سرمایه به صنعت فولاد و اتفاقات احتمالی در ماه‌های آینده منطقی بوده است.

عملکرد ماهانه شرکت سنگ آهن گهر زمین/ درآمد کگهر 33درصد کاهش یافت

عملکرد ماهانه شرکت سنگ آهن گهر زمین/ درآمد کگهر 33درصد کاهش یافت

کگهر در تیر ماه حدود هزار و 405میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به خرداد ماه 33درصد افت داشته اما در مقایسه با متوسط 12ماه منتهی به خرداد 1400، 9درصد رشد داشته است.

EghtesadOnline.com/
"کیسون" کارخانه کنسانتره سنگ آهن فولاد شرق را احداث می‌کند

"کیسون" کارخانه کنسانتره سنگ آهن فولاد شرق را احداث می‌کند

شرکت کیسون در مناقصه احداث کارخانه کنسانتره سنگ آهن فولاد شرق- پروژه احداث ایستگاه بارگیری کنسانتره برنده شد.

BourseNews.ir/
پذیرش شمش فولادی و کنسانتره سنگ آهن در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش شمش فولادی و کنسانتره سنگ آهن در بازار اصلی بورس کالا

شمش فولادی کارگاه ریخته گری مجید نور شرق و کنسانتره سنگ آهن شرکت پدیده کامش ایرانیان در بازار اصلی بورس کالا پذیرش شد.

BourseNews.ir/
عرضه آهن اسفنجی شرکت فولاد خوزستان و گندله و کنسانتره سنگ آهن گهر زمین

عرضه آهن اسفنجی شرکت فولاد خوزستان و گندله و کنسانتره سنگ آهن گهر ...

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز یکشنبه 20 تیرماه برای نخستین بار میزبان عرضه 85 هزار تن گندله سنگ آهن و 55 هزار تن کنسانتره سنگ آهن شرکت گهرزمین و 50 هزار تن آهن اسفنجی شرکت فولاد خوز...

BourseNews.ir/
گندله گهر زمین و سنگ آهن دانه بندی رباط بورس کالایی شد

گندله گهر زمین و سنگ آهن دانه بندی رباط بورس کالایی شد

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش گندله سنگ آهن شرکت سنگ آهن گهر زمین و سنگ آهن دانه بندی شرکت سنگ آهن مرکزی...

EghtesadOnline.com/
ضرورت تغییر مبنای قیمت سنگ آهن از یومتال به بورس کالا / ایمیدرو در مورد فروش سنگ آهن به معادن، گرانفروشی می‌ کند

ضرورت تغییر مبنای قیمت سنگ آهن از یومتال به بورس کالا / ایمیدرو در...

یک مقام مسيول معتقد است که در مورد قیمت سنگ آهن نباید وارد بحث ارز شویم. در گذشته مبنای محاسبه در کشور وجود نداشته است اما الان مبنای رسمی کشف قیمت در کشور داریم....

EghtesadOnline.com/
معامله 50 هزار تن سنگ آهن مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران از فردا

معامله 50 هزار تن سنگ آهن مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران از فردا

تالار حراج باز بورس کالا میزبان عرضه 50 هزار تن سنگ آهن مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران خواهد بود.

BourseNews.ir/
عرضه بورسی سنگ‌ آهن به نفع سهامداران کل زنجیره فولاد است

عرضه بورسی سنگ‌ آهن به نفع سهامداران کل زنجیره فولاد است

عرضه محصولات معدنی از جمله سنگ‌آهن مدتی است که در بورس کالای ایران آغاز شده تا سبد عرضه محصولات زنجیره تولید فولاد در بورس کالا تکمیل شود و قیمت ها نیز براساس...

EghtesadOnline.com/
شناسایی 977 میلیون تن ذخیره سنگ آهن در 6 سال گذشته

شناسایی 977 میلیون تن ذخیره سنگ آهن در 6 سال گذشته

در راستای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای ایمیدرو و واحد‌های تابعه در حوزه اکتشاف، 977 میلیون تن ذخیره سنگ آهن طی 6سال گذشته در کشور شناسایی شده است.

BourseNews.ir/
عرضه کنسانتره بازیافتی سنگ آهن در بورس کالا

عرضه کنسانتره بازیافتی سنگ آهن در بورس کالا

بورس کالا امروز برای نخستین بار میزبان عرضه 15 هزار تن کنسانتره بازیافتی سنگ آهن شرکت مهندسی فکور صنعت تهران است.

BourseNews.ir/
پذیرش کنسانتره و گندله سنگ آهن "کنور" در بورس کالا

پذیرش کنسانتره و گندله سنگ آهن "کنور" در بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالا با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش کالای کنسانتره و گندله سنگ آهن شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در بازار اصلی این بورس خبر داد.

BourseNews.ir/
45 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و گندله مهمان بورس کالا

45 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و گندله مهمان بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز، میزبان عرضه 5 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و 40 هزار تن گندله سنگ آهن است.

BourseNews.ir/
عرضه 50 هزا تن کنسانتره سنگ آهن شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

عرضه 50 هزا تن کنسانتره سنگ آهن شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز میزبان عرضه 82 هزار تن کنسانتره سنگ آهن از سوی شرکت‌های گل گهر، فکور صنعت تهران، آک کهور و کیمیا معادن سپاهان و همچنین عرضه 90 هزار تن گندله سنگ آهن از سوی ...

BourseNews.ir/
دور زدن قیمت‌ گذاری دستوری سنگ‌‌ آهن

دور زدن قیمت‌ گذاری دستوری سنگ‌‌ آهن

عرضه تمامی حلقه‌های زنجیره فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا موضوع مهمی بود که در اردیبهشت‌ماه امسال رقم خورد.

EghtesadOnline.com/
عرضه بیش از 85 هزارتن کنسانتره سنگ آهن روی تابلوی بورس کالا

عرضه بیش از 85 هزارتن کنسانتره سنگ آهن روی تابلوی بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز برای نخستین بار میزبان عرضه 50 هزار تن گندله سنگ آهن شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان است.

BourseNews.ir/
چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید رشد قیمت‌های جهانی؛ شمشیری دو لبه