ارز 4200 تومانی امسال کجا رفت؟

ارز 4200 تومانی امسال کجا رفت؟

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی گفت: واردات کالا‌های کشاورزی در 6 ماهه اول سال کل ارز سال را دربر گرفته است؛ قیمت‌های جهانی نهاده‌ها افزایش زیادی داشته است البته میزان واردات نهاده‌های دامی هم افزایش پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم زارع، مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شبکه دو سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی، بیشترین تورم در حوزه مواد خوراکی است، گفت: درباره کالا‌های ضروری زمانی که درآمد نسبی مردم کم می‌شود کاهش تقاضا بر کالا‌های کم مصرف بیشتر می‌شود، ولی تقاضا در کالا‌های پر مصرف کمتر نخواهد شد.

وی درباره موضوع افزایش هزینه‌های تولید هم گفت: در بخش کشاورزی دو موضوع افزایش قیمت هزینه‌های تولید و کاهش عرضه ناشی از عوامل اقلیمی وجود دارد.

وی ادامه داد: سه مسیر برای تنظیم بازار داریم که مسیر اصلی این است که عرضه و تقاضا متعادل باشد.

زارع خاطر نشان کرد: واردات کالا‌های کشاورزی در 6 ماهه اول سال کل ارز سال را دربر گرفته است؛ قیمت‌های جهانی نهاده‌ها افزایش زیادی داشته است البته میزان واردات نهاده‌های دامی هم افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: قیمت اعلام شده در موضوع تخم مرغ تقریبا متناسب با رشد هزینه‌های تولید است.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی گفت: جذابیتی که در صنعت مرغ و تخم مرغ وجود دارد موجب می‌شود که عوامل مختلفی در این زمینه وارد شوند مثلا در میدان بهمن افرادی هستند که نه عمده فروش، نه خرده فروش، نه تولیدکننده هستند، ولی نقش مخربی ایجاد می‌کنند که مقداری قیمت را دست کاری می‌کنند و هم تولید کننده را تحریک می‌کنند.

وی افزود: ما باید سعی کنیم عرضه را به اندازه کافی افزایش دهیم تا جذابیت از بین برود.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی سیاست تمرکز بر تامین را دارد ضمن اینکه در موضوع نظارت هم سازمان حمایت و تعزیرات کمک می‌کنند.

زارع خاطر نشان کرد: دولت تا 235 هزار تن واردات مرغ را مصوب کرده است تا در این زمینه کمبود نداشته باشیم و در این روز‌ها بین 500 تا 600 تن مرغ منجمد با قیمت 20 هزار تومان عرضه می‌شود و به دلیل اینکه در میادین توزیع می‌شود بنابراین انحرافی دیده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ابزاری برای برخورد با دلالی نداریم و دستگاه‌های نظارتی باید با آن‌ها برخورد کنند.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی درباره قیمت برنج هم گفت: میزان واردات برنج الآن نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، ولی موضوع ممنوعیت واردات برنج، قانونی است.

وی افزود: زمانی که قیمت برنج در مبدا افزایش پیدا می‌کند و همچنین نرخ ارز و شاخص عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند نمی‌توان انتظار داشته باشیم قیمت یک کالا ثابت بماند.

وی ادامه داد: مرجع کارشناسی قیمت در کشور، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و بانک مرکزی است و شاخص عمومی قیمت‌ها را بانک مرکزی می‌دهد.

زارع گفت: دولت در موضوع برنج توزیع را شروع کرده است که توزیع برنج هندی با قیمت 18 هزار تومان و برنج تایلندی هم با قیمت 12 هزار تومان برای کنترل بازار انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: سرانه مرغ تا سال گذشته 26 کیلوگرم بود و تا 30 کیلوگرم افزایش پیدا کرد و الآن به 33 کیلوگرم در سال رسیده است.

وی تصریح کرد: تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی بر تامین است، ولی اگر به میزان مکفی تولید می‌شد قطعا بازار نباید با مشکل مواجه می‌شد.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی درباره اعلام روزانه قیمت اقلام خوراکی توسط وزارت جهاد کشاورزی گفت: کارگروهی برای رصد بازار روزانه تشکیل می‌شود و حتما در یک تا دو روز آینده پلتفرم این کار را آماده خواهیم کرد.

وی افزود: شرایطی فراهم خواهد شد تا ضمن اینکه اعلام قیمت می‌شود نظارت مردمی را فراهم خواهیم کرد تا مردم ناظر باشند و قیمت‌ها را اعلام کنند و امیدواریم با تامین کافی کالا مسايل تعزیراتی و بازرسی را به حداقل برسانیم.

افزایش قیمت برنج قابل پیش‌بینی بود

سید داوود موسوی معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: واحدصنفی مجاز است درصد‌های سود مصوب خرده فروشی را در اقلام خود اعمال کند.

وی ادامه داد: الآن در موضوع تخم مرغ درب مرغداری مبلغ 18 هزار و 300 تومان مصوب شده است؛ وقتی که قیمت تخم مرغ از درب مرغداری بالاتر عرضه شود بنابراین قیمت مصرف کننده هم بالاتر می‌رود؛ البته منکر تخلف در خرده فروشی هم نیستم.

موسوی خاطر نشان کرد: زمانی که شرایط تولید و عرضه مرغ مناسب باشد کارکرد میدان بهمن خوب است.

وی تصریح کرد: به دلیل تنوع و تعداد واحد‌های خرده فروشی و مرغداری‌ها، امکان مراجعه یک واحد خرده فروشی به مرغداری وجود ندارد.

وی ادامه داد: بازرس مستقر در میدان بهمن داریم و مرغ بر اساس حواله تحویل مغازه دار می‌شود.

معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کاهش 10 درصدی در سه قلم کالای لبنی اتفاق نیفتاده است گفت: این طور نیست و تکذیب می‌کنم و با واحد‌های تولیدی مکاتبه کردیم و اعلام کردیم قیمت‌ها باید بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی باشد و در توزیع این سه قلم محصول لبنی مشکلی وجود ندارد.

وی درباره قابل پیش بینی بودن افزایش شدید قیمت برنج در این فصل سال هم افزود: برنج از طریق تولید داخل به صورت صد درصد تامین نمی‌شود و به واردات نیاز داریم و این افزایش قیمت پیش بینی پذیر بود و انتظار داریم سریع‌تر واردات انجام شود.

موسوی درباره افزایش قیمت روغن و کره هم گفت: روغن و کره مشمول قیمت گذاری تثبیتی بودند در سال گذشته ارز 4 هزار و 200 تومانی از کره برداشته شد، ولی تا مهر سال قبل قیمت کره مصوب 4 هزار و 500 تومان بود؛ در موضوع روغن هم اواخر سال قبل قیمت روغن افزایشی بود، چون قیمت جهانی رشد پیدا کرد البته روغن جزو اقلامی است که در بازار رصد می‌شود و قیمتی است که مصوب شده و تنظیم بازار ابلاغ کرده است یعنی قیمتی است که ناشی از عوامل بهای تمام شده، هزینه‌های دستمزد و قیمت جهانی است.

وی افزود: در موضوع مرغ و تخم مرغ قیمت گذاری دستوری وجود ندارد.

سه محصول لبنی ارزان نشد

محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: زنجیره تامین و تولید مرغ تا زمانی که به مرغداری می‌رود و از کشتارگاه تا میدان بهمن توزیع شود افزایش قیمتی در این زمینه نیست مگر اینکه کالای تحویلی بر اساس ادعا‌های مرغدار مبنی بر اینکه نهاده‌ها را به موقع دریافت نکرده بنابراین با قیمت مصوب تحویل نداده است و مبلغی هم کشتارگاه و عمده فروش اضافه می‌کند و نهایتا به دست مصرف کننده با رقمی بالاتر از قیمت مصوب می‌رسد.

وی افزود: وجود محلی مانند میدان بهمن و امثال این‌ها در موضوع توزیع مرغ ضرورتی ندارد، به نظرم اگر توزیع مرغ از محل کشتارگاه مستقیم برای صنوف صورت بگیرد و واسطه‌هایی مثل میدان بهمن و میادین دیگر حذف شود مشکلی را نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه توزیع مرغ از زمان کشتار با وزارت صمت است بنابراین نظارت هم با وزارت صمت می‌باشد و اگر تخلفی صورت گرفت برای تعزیرات حکومتی ارسال می‌کنند تا رسیدگی شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران خاطر نشان کرد: فعلا گزارشی مبنی بر تخلفی در فروش سه محصول لبنی که کاهش 10 درصدی قیمت داشتند را نداریم و در صورتی که تخلفی صورت بگیرد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

قیمت برنج خارجی 28 هزار تومان است

وی درباره تنظیم بازار قیمت برنج خارجی هم گفت: زمانی که تولید ما برای مصرف کافی نیست و همه مردم توان خرید برنج داخلی را ندارند طبیعتا برنج مورد نیاز را باید وارد کنیم و زمانی که دغدغه گرانی برنج وجود دارد شاهد انبار‌های خانگی هستیم بنابراین باید برنج به موقع وارد می‌شد و الآن قیمت برنج خارجی حدود 28 هزار تومان است.

قاسم نوده فراهانی ريیس اتاق اصناف تهران در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: برنج با هر نوع ارز که وارد کشور می‌شود باید با یک قیمت مصوب اعلام شود و زمانی که قیمت اعلام شد می‌توان در کف بازار آن را کنترل کرد؛ بنا داریم که قیمت‌ها را در بازار کنترل کنیم، اما هیچ فردی حق ندارد خودسرانه قیمت کالای خود را بالا ببرد، بعضی از انجمن‌ها خودسرانه قیمت کالا را بالا می‌برند مثل لاستیک، لبنیات و مرغ.

وی افزود: بازار را عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصادکلان تجارت‌نیوز بخوانید.

اختصاص 11 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و واکسن کرونا

اختصاص 11 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو ...

در هفت‌ماهه نخست سال جاری حدود 11.1 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری در راستای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا اختصاص یافته است.

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود

ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود

وزیر اقتصاد‌ گفت: دولت به این نتیجه رسید که با توجه به پیامدهای منفی در بخش تولید به سمت حذف ارز 4200 تومانی حرکت کند و با توجه به اینکه این لایحه در مجلس به تصویب نرسید به تعویق خواهد افتاد.

TejaratNews.com/
رشد و توسعه اقتصادی کشور نیازمند حذف ارز ترجیحی است

رشد و توسعه اقتصادی کشور نیازمند حذف ارز ترجیحی است

یک کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد کشور در شرایط فعلی برای رشد و توسعه به ویژه در بخش تجاری نیاز به از میان برداشتن ارز 4200 تومانی دارد.

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی تا پایان سال حذف می‌شود؟

ارز 4200 تومانی تا پایان سال حذف می‌شود؟

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی مباحث مربوط به حذف ارز 4200 تومانی را تکذیب کرد و گفت: تا پایان سال جاری این ارز حذف نمی‌شود.

TejaratNews.com/
حذف ارز 4200 تومانی از دارو

حذف ارز 4200 تومانی از دارو

سازمان غذا و دارو چراغ خاموش ارز ترجیحی برخی داروها را قطع کرد که این مساله احتمال افزایش ناگهانی نرخ این داروها را بالا می‌برد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی پورابراهیمی در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال

پیش‌بینی پورابراهیمی در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیش بینی می‌کند که روند سابق در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ تغییری نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
یارانه 100 هزار تومانی در مقابل حذف ارز 4200 تومانی

یارانه 100 هزار تومانی در مقابل حذف ارز 4200 تومانی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به غیر از دارو و گندم، ارز 4200 تومانی قرار است از 5 قلم کالا حذف شود، گفت: بر اساس بند «ب» بودجه امسال دولت می‌تواند ارز ترجیحی را در طول سال حذف کند و در مقابل...

TejaratNews.com/
تاثیر حذف ارز ترجیحی بر صنایع بورسی

تاثیر حذف ارز ترجیحی بر صنایع بورسی

یک اقتصاددان گفت: با حذف ارز ترجیحی برخی صنایع بورسی چون صنایع غذایی، روغن و... منتفع خواهند شد.

EghtesadOnline.com/
با حذف ارز 4200 تومانی، دارو گران می‌شود؟

با حذف ارز 4200 تومانی، دارو گران می‌شود؟

ريیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با حذف ارز 4200 تومانی، قیمت دارو قطعا افزایش خواهد یافت.

TejaratNews.com/
دولت لایحه حذف ارز 4200 تومانی را پس گرفت

دولت لایحه حذف ارز 4200 تومانی را پس گرفت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: با توجه به تصمیم دولت برای استرداد لایحه دو فوریتی حذف ارز 4200 تومانی، این لایحه از چرخه بارگذاری در سامانه قوانین خارج شد.

TejaratNews.com/
دولت لایحه حذف ارز ترجیحی را از مجلس پس گرفته است؟

دولت لایحه حذف ارز ترجیحی را از مجلس پس گرفته است؟

سخنگوی هیات ريیسه مجس شورای اسلامی گفت که دولت فعلا درخواستی برای استرداد لایحه حذف ارز ترجیحی از مجلس نداشته است.

TejaratNews.com/
بورس پس از حذف ارز 4200 تومانی چه می‌شود؟

بورس پس از حذف ارز 4200 تومانی چه می‌شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که شرکت‌های بورسی همواره بعد از حذف ارز ترجیحی از نظر ریالی سودآوری قابل توجهی داشته‌اند و به نظر من این اتفاق با شرط مذکور، در بازار سرمایه باز هم تکرار می‌شود...

TejaratNews.com/
درخواست دولت از مجلس؛ افزایش ارز واردات کالا‌های اساسی

درخواست دولت از مجلس؛ افزایش ارز واردات کالا‌های اساسی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: دولت در لایحه خود، موافقت با افزایش ارز واردات کالا‌های اساسی را از مجلس درخواست کرده است.

TejaratNews.com/
برنامه دولت برای ارز 4200 تومانی

برنامه دولت برای ارز 4200 تومانی

لایحه دو فوریتی تامین مطمين کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر به مجلس ارسال شد.

TejaratNews.com/
پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی از نظر همتی

پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی از نظر همتی

ريیس کل پیشین بانک مرکزی در یادداشتی اظهار کرد: حفظ وضع موجود یعنی تخصیص ارز 4200 هم با تداوم اختلاف نظرهای موجود درخصوص معایب و مشکلات اجرایی آن، تاثیر نامطلوب خود را داشته و دارد.

TejaratNews.com/
ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد