چرا پیشنهادات 3+7 بر معاملات بورس تاثیرگذار نبود؟

چرا پیشنهادات 3+7 بر معاملات بورس تاثیرگذار نبود؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه به علت عدم تاثیرپذیری معاملات بورس از پیشنهادات 3+7 اشاره کرد و گفت: مجموع پیشنهادات 10 گانه در بازار باید به صورت یکجا اجرا شوند، اجرای آنها به صورت جداگانه مانند مسکن‌های موقتی خواهد بود که روند...

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدعلی دهقان دهنوی»،  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای اردیبهشت ماه از ارايه بسته پیشنهادی 3+7 بازار سرمایه خبر داد و اعلام کرد که سه مصوبه آن از امروز (7 اردیبهشت ماه) اجرایی می‌شود و هفت مورد دیگر منوط به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

وی در ادامه این خبر توضیحاتی را درباره این پشنهادات ارايه داد و گفت: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت 5 ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام از هم اکنون به صورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.

بعد از چند روز از ارايه چنین پیشنهاداتی، "محمدعلی دهقان دهنوی"، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: در جلسه امروز (13 اردیبهشت ماه) ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، همه 7 پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار جهت حمایت از بازار سرمایه با اصلاحات جزیی به تصویب رسید و این مصوبات بعد از تایید مقام معظم رهبری برای اجرا ابلاغ خواهند شد.

در ابتدا اعلام چنین خبری خوش بینی هایی را نسبت به معاملات بورس و بازگشت آن به روند صعودی ایجاد کرد و اکثر فعالان بازار گمان می کردند که با ایجاد چنین تصمیماتی می توان به طور حتم شاهد بهبود وضعیت بازار و کاهش رفتارهای هیجانی از سوی سهامداران بود، در حالی که تصویب این طرح‌ها نه تنها نتوانست منجر به سبزپوشی شاخص بورس و ورود دوباره سرمایه گذاران به بازار سهام شود بلکه همچنان شاهد خروج نقدینگی از این بازار و تداوم روند نزولی معاملات بورس هستیم.

لزوم اجرای پیشنهادات 10 گانه به صورت همزمان

«جلال روحی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تاثیر مصوبات سران قوا بر معاملات بازار سهام اشاره کرد و گفت: مصوبات 10 گانه سران اقتصادی دولت می تواند بر روند بازار تاثیرگذار باشد به شراط آنکه همه آنها به درستی اجرا شوند.

وی به صحبت‌های مطرح شده در زمینه واریز 200 میلیون دلار در بورس و تاثیر آن بر بهبود روند بازار تاکید کرد و گفت: سهم یک درصد بازار سرمایه از صندوق توسعه ملی با توجه به افزایش فعلی نرخ دلار، رقمی بیش از 200 میلیون دلار می شود که در صورت واریز به صندوق تثبیت بازار سرمایه می تواند تا حدودی تاثیرگذار بر معاملات بورس باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ا تاکید بر آنکه مجموع پیشنهادات در بازار باید به صورت یکجا اجرایی شوند، گفت: اجرای آنها به صورت جداگانه مانند مسکن‌هایی هستند که موقتی خواهند بود و روند بازار را برای مدتی محدود تغییر و بهبود می‌بخشند.

سیگنال مثبت دامنه نوسان به بازار

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تغییر دامنه نوسان بورس به مثبت و منفی پنج درصد در وضعیت فعلی بازار که همچنان معاملات با روند نزولی همراه هستند اقدامی درست بود یا خیر، افزود: دامنه نوسان بر روی تصمیم‌گیری فعالان بازار تاثیرگذار است، تغییر دامنه نوسان بورس به مثبت 6  و منفی دو درصد در مقطعی برای معاملات اجرایی شد که بازار در مدار نزولی شدید قرار داشت، اتخاذ این تصمیم در آن زمان برای کاهش ضرر و زیان های سهامداران بسیار مناسب و مثبت بود.

وی با بیان اینکه این اقدام از نظر روحی و روانی آرامشی را در بازار حاکم کرد، گفت: با توجه به اینکه حجم مبنا در بازار پر نمی‌شد، کاهش دامنه نوسان بازار باعث شد تا سهام شرکت‌ها با ضرر و زیان سنگینی مواجه نشوند.

روحی با اشاره به اینکه اکنون بازگشت دامنه نوسان بورس به روال قبل، از لحاظ روانی سیگنال مثبتی را به بازار می دهد و نشان دهنده آن است که معاملات بازار در حال بازگشت به روال عادی است، گفت:  متغیرهای مختلف در اقتصاد  و شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم در کشور نشان می‌دهد که بازار در حال نزدیک شدن به شرایطی با ثبات است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: می توان از این منظر به تغییر دوباره دامنه نوسان در بازار نگاه کرد که معاملات روند عادی را در پیش گرفته و بحران‌ها را پشت سر گذاشته است، به همین دلیل می تواند دوباره فعالیت خود را برای ایجاد دوباره روند صعودی آغاز کند.

وی افزود: اکنون در بازار سرمایه با جامعه 50 میلیون نفری همراه هستیم؛ بنابراین باید قبل از تصمیماتی که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه اتخاذ می شود منافع عامه مردم در نظر گرفته شود.

روحی با اشاره به اینکه اکنون در سهام شرکت های بزرگ با صف های فروش سنگینی وجود ندارد، گفت: امیدوریم با اصلاحاتی که در بازار صورت گرفته است به سمت افزایش دامنه نوسان پیش رویم، در ابتدا سیاست ها بدین گونه بود که دامنه نوسان ها باز شود اما فعلا با توجه به برخی از متغیرها از اجرای این اقدام صرف نظر شده است.

توصیه به سهامداران

این کارشناس بازار سرمایه با توصیه به سهامداران گفت: قیمت سهام در وضعیت فعلی، قیمت‌های جذابی هستند و اکنون نرخ بسیاری از سهام در بازار به نرخ اواخر سال 97 رسیده است، بازار رشدی را که در اواخر سال 98 و سال 99 کسب کرده بود را از دست داده است و به عقب بازگشته است.

وی با بیان اینکه با توجه به قیمت های جهانی و تثبیت حدودی نرخ دلار می توان روزهای خوبی را برای این بازار و سهام گروه‌های پتروشیمی، فولاد و معدنی‌ها پیش‌بینی کرد، اظهار داشت: اکنون هیچگونه توجیهی برای فروش سهام در بازار وجود ندارد، زیرا برخی پیش‌بینی کرده بودند  که نرخ دلار در بازار به کمتر از 20 هزار تومان می‌رسد در حال که چنین اتفاقی رخ نداد.

روحی تاکید کرد: سرمایه گذاری در بورس دیگر مانند سال گذشته نیست که سهامداران بتوانند در مدت دو روز بازدهی چشمگیری را از این بازار کسب کنند و بعد تصمیم به خروج از این بازار بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سال 92 هم در بازار با چنین روندی مواجه بودیم، گفت: بازار سرمایه همیشه در بلندمدت سودده بوده است اما روند صعودی سال گذشته، سهامداران را در بازار عجول کرده است و به دنبال کسب بازدهی‌های چشگیر در کوتاه‌مدت هستند.

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار گفت: در آبان ماه سال گذشته کف حمایتی شاخص کل به یک میلیون و 300 هزار واحد رسید اما همین کف امروز نسبت به سال گذشته شکسته شده است و شاخص کل از این محدوده هم پایی...

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید شستا در ماهی که گذشت سهام کدام شرکت ها را خرید؟ / نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه‌ گذاری تامین اجتماعی د...

در حال بارگیری...