سوریه: انواع محصولات کشاورزی را به چین و اروپا صادر می‌کنیم

سوریه: انواع محصولات کشاورزی را به چین و اروپا صادر می‌کنیم

یک مقام سوری گفت که سوریه محصولات کشاورزی خود به ویژه روغن زیتون، سبزیجات و میوه‌ها را به روسیه، اتحادیه اروپا، چین، کشورهای آسیایی و حاشیه خلیج فارس و غیره صادر می‌کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، ایاد محمد، یک مقام سوری و یکی از اعضای کمیته استانداردهای بین المللی در مورد کنوانسیون حفظ نباتات سازمان جهانی غذا، نماینده منطقه خاور نزدیک و شمال آفریقا، گفت: ادامه جنگ بین روسیه و ناتو در اوکراین خطرات امنیت غذایی جهانی را افزایش داده است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه افزود: ادامه جنگ بین روسیه و ناتو در اوکراین سطوح خطرات مربوط به امنیت غذایی جهانی را افزایش داده است، زیرا این منطقه مرکز مهمی برای تامین گندم و کود است.

این مسيول سوری گفت: جنگ اوکراین بر عرضه غلات، علوفه، گندم و کود و قیمت بالای آنها تاثیر گذاشته و کشاورزان بسیاری از کشورها را بر آن داشته است تا استفاده از کودها را جیره‌بندی کنند که این منجر به کاهش تولید خواهد شد.

محمد افزود: سوریه به کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه، چین، کشورهای آسیایی، حوزه خلیج عربی و غیره، محصولات کشاورزی به ویژه روغن زیتون، سبزیجات، میوه ها، زیره، بادیان، سیاه دانه، نهال درختان میوه، محصولات زینتی و محصولات زینتی صادر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت کشاورزی سوریه استانداردهای بهداشت گیاهی بین‌المللی را رعایت می‌کند و الزامات مورد نیاز برای واردات و صادرات را با هدف تسهیل صادرات گیاهان و محصولات گیاهی اعمال می‌کند، گفت: گواهی بهداشت گیاهی سوریه در سراسر جهان معتبر است و کارت ترانزیت برای محصولات کشاورزی سوریه محسوب می‌شود.

محمد گفت: اداره حفظ نباتات سوریه کانال ارتباطی با کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات است، به نحوی که وزارت کشاورزی سوریه اقدامات بسیاری را برای تسهیل مبادلات تجاری انجام داده است، از جمله اعمال برنامه‌های مدیریت یکپارچه آفات که اصل کنترل بیولوژیکی را اتخاذ می‌کند تا محصولی پاک و عاری از اثر باقیمانده آفت کش‌ها به دست آید.

وی افزود: همچنینی آزمایشگاه‌هایی ایجاد شده که نمونه‌هایی از آنها را مورد تجزیه و تحلیل بیماری‌های ویروسی قرار داده است که این مسايل در واردات محصولات گیاهی مانند گوجه‌فرنگی، سیر و پیاز به اردن و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس نقش داشته است. وزارت کشاورزی سوریه همچنین از کمیته‌های فنی کشورهای واردکننده دعوت به عمل آورده تا از مراحل بررسی و آزمایش محموله‌های صادراتی مطلع شوند.

پایان پیام/

آخرین اخبار بورس و اقتصاد