گندم، جو، شکر و ذرت به بورس کالا باز می گردند؟

گندم، جو، شکر و ذرت به بورس کالا باز می گردند؟

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا گفت: بخشی از کالا‌های کشاورزی مانند گندم و جو با توجه به سیاست‌های که دولت در برهه‌ای داشت در بورس عرضه می شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا، در رابطه با پذیرش محصول جدید برای عرضه در بورس کالا اظهار کرد: عرضه کنندگان زمانی که می‌خواهند در بورس پذیرش شوند در ابتدا یک نامه به بورس کالا ارسال می‌کنند و در آن مشخص می کنند چه میزان عرضه در طی سال خواهند داشت، چه شرایطی دارند و مشتریان آن چه اشخاصی هستند. بر اساس این اظهارات هیات پذیرش بورس کالا بررسی را آغاز می کند و اگر شرایط احراز شد، آن درصدی که باید در بورس عرضه شود مشخص می‌شود و بعد فرآیند پذیرش کامل می شود.

این مقام مسيول در ادامه بیان کرد: تولید کننده متعهد است درصدی را که اعلام کرده، پوشش دهد و اگر این تعهد انجام نشود می‌توان عرضه کننده را لغو پذیرش کرد که در این صورت از بورس کالا خارج می شود. این تولید و عرضه کننده برای ورود دوباره و عرضه در بورس کالا باید فرآیند پذیرش و مراحل آن را از ابتدا سپری کند. این مورد به عنوان تنبیه در نظر گرفته شده که در برخی از سال‌ها این اتفاق نیز رخ داده است.

جهرمی در ادامه افزود: اگر بخواهیم در بورس کالا کشف قیمت مناسبی داشته باشیم، باید کل عرضه در مقابل کل تقاضا قرار گیرد. لذا باید عرضه کننده تمام محصولش را در بورس عرضه کند. در بخشی از کالا‌های عمدتا کشاورزی مانند گندم، جو و ذرت با توجه به سیاست‌های که دولت و حاکمیت در برهه‌ای داشت این کالا‌ها عرضه می شدند اما پس از مدتی سیاست‌ها و شرایط بازار تغییر کرد و دیگر این مسيله در اولویت آن دستگاه یا وزارتخانه نبوده است.

این مقام مسيول گفت: طبیعتا نمی‌توان در بورس کالا یک عرضه ناقص داشته باشیم برای همین عرضه آن‌ کالاها متوقف شده است. شکر، جو و ذرت از این نوع هستند که ان‌شاالله با ورود دولت جدید و هماهنگی که با وزارتخانه‌ها شکل خواهد، گرفت امید است که این کالا‌ها مجدد به بورس بازگردند و شاهد رونق کالا‌های کشاورزی در بورس کالا باشیم.

او در رابطه با برنامه‌های پیش روی بورس کالا در آینده نزدیک گفت: تنوع بخشی به ابزا‌های بورس کالایی و تغییر در روش حراج و معاملات بورس کالا از جمله این برنامه ها است، که این تغییر مقداری زمان بر و نیازمند مطالعات کارشناسی بیشتری است. در حال حاضر صرفا دو روش معاملاتی  در بازار فیزیکی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را متنوع کرد. برای این برنامه به حداقل یک سال زمان نیاز است. چرا که باید زیر ساخت‌های مطالعاتی قوانین فراهم و اخذ مجوز از شورای عالی بورس انجام بگیرد. اما در کوتاه مدت بحث توسعه بالا دست زنجیره فولاد و بحث توسعه رینگ صادراتی در برنامه‌های آینده بورس کالا است.

local_offerبرچسب‌ها:
خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال

خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال

شیخان گفت: با عرضه کامل سیمان در بورس کالا طی چند ماه گذشته، شرایط برای خریداران آسان‌تر شده و فرهنگ خرید از بورس بهبود یافته است.

YJC.news/
الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا

الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا

وزارت صمت در بخشنامه‌ای اعلام کرد که صنایع فولادی کل تولیدات خود را باید در بورس کالا عرضه کنند.

FarsNews.ir/
زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

مدیریت عملیات عرضه بورس کالای ایران با صدور نامه‌ای به کارگزاران از ابلاغ نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 5 آبان ماه 1400 خبر داد.

YJC.news/
اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

صعود قیمت‌های پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در چهارمین هفته مهرماه به گونه‌‌‌ای رقم خورد که اثر رشد قیمت‌های جهانی، به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی در...

EghtesadOnline.com/
رونق بورس کالا در هفته سوم مهرماه + جزییات

رونق بورس کالا در هفته سوم مهرماه + جزییات

در هفته منتهی به 22مهرماه، یک‌میلیون و 817هزار تن انواع کالا به ارزش 122هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته...

EghtesadOnline.com/
رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

در هفته منتهی به 22 مهر یک میلیون و 817 هزار تن انواع کالا به ارزش 12 هزار و 20 میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.

YJC.news/
نارسایی رینگ صادراتی بورس کالا در معاملات قیر چیست

نارسایی رینگ صادراتی بورس کالا در معاملات قیر چیست

الزام قانونگذار به صادرات قیر از طریق رینگ صادراتی بورس کالا با هدف شفاف‌سازی معاملات صادراتی این فراورده با ارزش نفتی‌ صورت گرفته است بنابراین انتظار می‌رود بورس کالا به آسیب شناسی این فرایند در نحوه...

FarsNews.ir/
7 پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

7 پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش محصول 7 شرکت در بازار اصلی بورس کالا خبر داد.

YJC.news/
بورس کالا به یاری مستاجران می‌ شتابد

بورس کالا به یاری مستاجران می‌ شتابد

عزم دولت برای فراهم کردن مسکن ارزان برای مردم باعث شده است تا مجددا مساله قیمت مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گیرد.

EghtesadOnline.com/
رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا

آمار معاملات شرکت‌های زیر مجموعه شستا در بازار فیزیکی بورس کالا نشان می‌دهد، حجم عرضه 1466درصد و حجم معاملات 1767درصد رشد داشته است.

YJC.news/

رشد 13 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

بورس کالا میزبان عرضه یک میلیون و 285 هزار تن سیمان و فولاد

بورس کالا میزبان عرضه یک میلیون و 285 هزار تن سیمان و فولاد

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز، میزبان عرضه یک میلیون و 139 هزار و 219 تن سیمان از سوی 58 شرکت سیمانی است.

YJC.news/

معامله 47 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

نرخ رسمی 27 ارز افزایش یافته جزيیات وام و یارانه مسکن دولتی / پنج دهک پایینی منتظر باشند بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی شاخص ریزش 2 هزار واحدی دارد کدام سهامداران منتظر واریز سود باشند؟ اعضای حقوقی هیيت مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " ثامید " تعدادی واحد اداری و تجاری را می فروشد بورس 42 واحد رشد کرد ضرورت بررسی اثر هزینه‌ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی محل دفتر " سجام " دیگر استیجاری نیست انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه در مجمع تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " قجام " باز هم " قیستو " را فروخت قرادرداد ایران و ونزويلا چقدر به نفع ماست؟ آغاز اصلاح قیمت خوردو رشد قیمت‌های جهانی، فرصتی برای صعود بورس " ونیرو " تصمیمات مجمع را ثبت کرد الگوی W و دو هدف شاخص‌کل تصمیمات مجمع " ستران " به ثبت رسید تصمیمات مجمع " غدام " ثبت شد الاکلنگ طلا و نفت آغاز ثبت‌‌نام طرح جهش تولید مسکن از امروز مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)برگزار می شود صورت مالی میاندوره ای "وسپهر " منتشر شد خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد " داراب " هم صورت مالی منتشر کرد مجمع اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در روز جاری ثبات کامل قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 28 مهر 1400 انتشار ترازنامه میاندوره ای " وبوعلی " صورت مالی حسابرسی نشده " خفنر " را منتشر کرد "جهرم " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد مستاجران بخوانند / چطور برای مسکن ارزان ثبت‌نام کنیم؟ پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس مهم‌ترین اخبار اثرگذار بر بورس امروز / فولادی‌ها سبز می‌شوند؟ محرک‌های رشد سکه چه بود؟ / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ تصاویر عروسی پسر سومین ثروتمند دنیا عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 مهر یارانه 250هزار تومانی در راه است؟ ضمانت نیم بند کاغذی، اما سفت و سخت واقعی نان خشک گران‌تر از نان تازه! رمزارزها همچنان در مسیر صعود پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز زرد (ویديو) آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن از فردا با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ماموریت عشقی در سازمان بورس و اوراق بهادار ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401