پیدا و پنهان عملکرد ماهانه بورسی‌ ها

پیدا و پنهان عملکرد ماهانه بورسی‌ ها

کاهش ابهامات کلیدواژه‌ای است که بهبود عملکرد آینده بورس به اعتقاد کارشناسان در گرو آن است. با انتشار گزارش ماهانه عملکرد شرکت‌ها فضایی که پیش روی کارشناسان حوزه...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ بررسی آنچه در گزارش شرکت‌ها منتشر شده است نشان از آن دارد که تا حدودی وضعیت رو بهبود است. هر چند هستند کارشناسانی که معتقدند گزارش‌ها و عملکرد‌ها چیز دندان‌گیری نداشته‌اند و هرچه بوده اتفاق‌های عادی و قابل پیش‌بینی بوده است اما تعداد آنهایی که به گزارش‌ها خوش‌بین هستند و از عملکرد برخی از گروه‌ها رضایت دارند بیشتر است.
رضایت نسبی از گزارش عملکرد‌ها

رضایت داشتن یا نداشتن از گزارش عملکرد شرکت‌ها از آن موضوعاتی است که کارشناسان با اما و اگر و در نظر گرفتن عوامل متعددی درباره آن اظهارنظر می‌کنند. اما وقتی پای کلیات به میان می‌آید وضعیت فرق می‌کند. الناز جمالی، کارشناس حوزه بورس  از آن دست کارشناسانی است که گزارش ماهانه عملکرد شرکت‌ها را در کل، «خیره‌کننده» و «خوب» معرفی می‌کند.

او دلایل این خیره‌کنندگی گزارش‌ها را رشد‌های جهانی، کاهش ریسک سیستماتیک و تحولات سیاسی داخلی در حوزه انتخابات ریاست‌جمهوری می‌داند و می‌گوید: «از طرفی شرکت‌ها سودهای خوبی شناسایی کرده‌اند و با توجه به اینکه به موعد مجامع نزدیک می‌شویم با در نظر گرفتن اینکه بیشتر شرکت‌ها 70 تا 80 درصد سود‌های‌شان را تقسیم می‌کنند. به نظرم کف قیمت سهم‌ها هستند و ریسک کمی برای خرید دارند و در این مقطع فعلی با توجه به گزارش‌ها و آینده‌ای که داریم بازار خوبی است.»

اما در نقطه مقابل صحبت‌های جمالی، بهروز شهدایی است. کارشناسی که  بیان کرد که گزارش عملکرد شرکت‌ها نظرش را جلب نکرده است. به اعتقاد او عملکرد شرکت‌ها آن‌طور که از آنها انتظار می‌رفته نبوده است. شهدایی اما درباره نمای کلی از وضعیت بازار می‌گوید که «وضعیت بازار و گزارش‌دهی، وضعیت مناسبی است.» اما شایان کرمی هم از آن کارشناسانی است که در مجموع گزارش عملکرد شرکت‌ها را «گزارش‌های خوبی» می‌داند. هرچند معتقد است می‌‌توانسته‌اند بهتر از این هم باشند. پیمان حدادی، کارشناس حوزه بورس هم هرچند اعتقاد دارد که «همچنان بهبود در گزارش‌های شرکت‌ها وجود دارد.»

اما به طور کلی گزارش‌ عملکرد شرکت‌ها را «خوب» می‌خواند اما به این موضوع هم اشاره می‌کند که این گزارش‌ها «برای بازار فوق‌العاده و سورپرایزکننده نبوده‌اند.» و البته می‌گوید که «نکته برجسته‌ای در آن وجود ندارد.» همایون دارابی از دیگر کارشناسان حوزه بورس است که  درباره گزارش عملکرد شرکت‌ها این‌طور می‌گوید که «اکثر گزارش‌ها فراتر از حد انتظار بود.» او همچنین به این مساله اشاره می‌کند که در گزارش‌ها شرایط مطلوب رو به رشد بیشتری را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

عملکرد شرکت‌ها و چشم‌‌انداز آینده

یکی از سوال‌هایی که سهامداران از کارشناسان می‌پرسند این است که گزارش‌های عملکرد در چه حوزه‌هایی چشم‌گیر و خوب بوده است. شایان کرمی، کارشناس حوزه بورس در همین رابطه سه حوزه سنگ‌‌آهن، فلزات و صنایع پتروشیمی را نام می‌برد که به اعتقاد او «گزارش‌های منتشر شده در این حوزه‌ها خیلی خوب بوده است.» پیمان حدادی از دیگر کارشناسان حوزه بورس هم در این رابطه می‌گوید که «برخی از شرکت‌های بزرگ مثل مس، فولاد و ذوب‌آهن گزارش‌های خوبی ارايه کرده‌اند.»

او همچنین به وضعیت شرکت‌های صادرکننده اشاره می‌کند و در صحبت‌هایش توضیح می‌دهد: «به ثبات نسبی درخصوص این شرکت‌ها رسیدیم اما برای ادامه اگر قیمت ارز بالاتر از 24 هزار تومان نرود و بین 20 و 24 هزار تومان در نوسان باشد و از طرف دیگر قیمت‌های جهانی هم بالاتر نروند، شاید برای ماه‌های آینده گزارش‌های ماهانه جذابیتی نداشته باشند.» اما مثل همیشه یکی از خواندنی‌ها برای سهامداران پیش‌بینی کارشناسان درباره وضعیت آینده است. همان موضوعی که در ابتدای گزارش هم به آن اشاره کردیم؛ کاهش ابهامات. حدادی در رابطه با آینده و وضعیت عملکرد شرکت‌ها، آنچه او «عبور از کرونا» آن را معرفی می‌کند را تاثیر‌گذار می‌خواند.

به اعتقاد او «عبور از کرونا برای برخی از صنایع مثل هتل‌داری، حمل و نقل‌های ریلی، نساجی و... اثرگذار خواهد بود.» شایان کرمی، کارشناس حوزه بورس هم درباره چشم‌اندازش از آینده به قیمت‌های جهانی و حفظ آنها و عدم افت قیمت دلار اشاره می‌کند که اگر این روندها همین‌طور حفظ شوند، گزارش‌های بهتری در آینده ارايه می‌شود. او همچنین در صحبت‌هایش می‌‌گوید: «در یکسری از صنایع هم بحث آزادسازی قیمت‌های‌شان در فروش داخلی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سیمان یا سنگ‌آهنی‌ها اشاره کرد که می‌‌توانند به شرایط بازار کمک کنند.»

همایون دارابی هم درباره صنایعی که از نظر او شرایط بهتری در گزارش‌ها داشته‌اند، می‌گوید: «پتروشیمی، معدنی و فلزی از شرایط بسیار بهتری برخوردار هستند.» او در توضیح این مساله با بیان اینکه رشد خوبی را در این سه گروه شاهد هستیم، این‌طور توضیح می‌دهد که «این صنایع تحت تاثیر بازارهای جهانی، قیمت دلار و مواد خام در بازار جهانی شرایط خوبی را تجربه می‌کنند. هرچند اختلاف قیمت دلار و نیما مقداری از سود شرکت‌ها کم می‌کند اما به نظر می‌رسد که این موضوع فعلا نگران‌کننده نیست.» او درباره سایر گروه‌هایی که توجهش را جلب کرده‌اند هم این‌طور توضیح می‌دهد که «در گروه خدماتی، بانک‌ها چندان گزارش‌های‌شان به دل نمی‌نشیند

. پالایشگاهی‌ها هنوز در انتظار دریافت صورت‌حساب هستند و نبود شفافیت آنها را عذاب می‌دهد. در صنایع غذایی هم چون شکل و شمایل درستی از قیمت‌ها وجود نداشته است، برای همین هم گزارش‌ها شکل درستی ندارند. در گروه ساختمانی‌ها هم نشانه‌هایی از کاهش فروش را می‌شود در آنها دید که البته باید منتظر آمدن فصل تابستان باشیم، چون آن فصل برای این گروه ایده‌آل است.»

چشم‌انتظار پایان فصل بهار

«می‌توانیم به آینده امیدوار باشیم.» این بخشی از صحبت‌های الناز جمالی درباره پیش‌بینی‌اش از ادامه روند سال جاری و گزارش‌دهی شرکت‌ها است. جمالی در این بخش از صحبت‌هایش به بازار رمزارزها اشاره می‌کند و از این بازار به عنوان بازار رقیب بورس نام می‌برد و می‌گوید: «با توجه به ریزش‌هایی که در این بازار اتفاق افتاد، ضررهایی که سرمایه‌گذاران این حوزه متحمل شده‌اند و عدم پشتوانه داشتن آن، پول‌های سرمایه‌گذاری شده در این حوزه، در حال بازگشت به حوزه بورس است.» او همچنین به نکته دیگری هم اشاره می‌کند و آن هم انتخابات ریاست‌جمهوری است.

به اعتقاد او با تحولاتی که در حوزه انتخابات رخ داده است «حقوقی‌ها هم دست به خرید شده‌اند و قدرت خریدار حقیقی هم افزایش پیدا کرده است که تمام این‌ها روی آینده گزارش عملکرد شرکت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.» شایان کرمی از دیگر کارشناسان حوزه بورس هم از آن دست افرادی است که می‌گوید «می‌توانیم حتی گزارش‌های بهتری در ادامه سال جاری داشته باشیم.» او در توضیح وضعیت گزارش منتشر شده عملکرد شرکت‌ها این‌طور توضیح می‌دهد که با توجه به آن گزارش‌هایی که در سه ماهه چهارم تقریبا با دلار 22 و 23 هزار تومانی با قیمت‌های جهانی داشتیم، می‌توانیم بگوییم P/ E صنایع کامودیتی محور به‌خصوص فلزی‌ها، سنگ‌آهنی‌ها و‌ پتروشیمی‌ها بین سه تا چهار و نیم است که بسیار جذاب است.»

او همچنین درباره گزارش‌های پالایشی‌ها هم می‌گوید که «با فرض قیمت‌های شش ماهه اول سال، البته می‌توانست بهتر از این‌ها باشد که حالا با واقعی شدن این قیمت‌ها احتمالا در ادامه سال گزارش‌های بهتری از این حوزه خواهیم داشت.» پیمان حدادی با اشاره به اینکه کمی افزایش فروش چشم‌گیرتر شده است، می‌گوید: «در حال حاضر که در حال فاصله ‌گرفتن از ابتدای سال 1400 هستیم و وقتی گزارش‌ها را با گزارش‌های سال 99 مقایسه می‌کنیم، همچنان رشد را می‌بینیم اما این رشد، رشد فوق‌العاده‌ای نیست.» او همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که بازار در حال حاضر منتظر است که خردادماه هم تمام شود تا ببیند در سه ماه ابتدایی سال جاری سود و زیان شرکت‌ها چطور بوده است چون «این‌ گزارش‌ها قابل پیش‌بینی بوده است.»

صحبتی که حدادی به آن اشاره کرد، محور جمع‌بندی اکثر اظهارنظرهای کارشناسان درخصوص گزارش عملکرد شرکت‌ها است. اکثر کارشناسان معتقدند که برای جمع‌بندی و رسیدن به یک نتیجه مشخص باید چشم‌انتظار پایان خردادماه ماند تا فصل بهار به پایان برسد و گزارش عملکرد‌های منتشر شده در آن زمان را با گزارش بهار سال 1399 مقایسه کرد تا به نتیجه‌ای مشخص رسید.

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: اولین عرضه اولیه بورس تهران با پشتوانه اوراق اختیار فروش تبعی و تضمین حداقل سود 25 درصد در دوره یکساله چهارشنبه انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

متغیرهای بسیاری در بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بوده‌اند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد.

EghtesadOnline.com/
اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

شرکت بورس تهران در مورد تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده‌اند

چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده...

یک کارشناس بازار سرمایه نظرات خود را در ارتباط نوسانات اخیر بازار و همینطور آینده بازار سرمایه به شرح زیر بیان کرد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت

کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4759 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/

مرز جدید ترس در بورس تهران

سردترین بهار بورس تهران

چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...