حاشیه‌های پیش بینی سود فملی و فولاد

حاشیه‌های پیش بینی سود فملی و فولاد

فملی سود خود در پایان سال مالی 99 را 1006 ریال در نظر گرفته بود، فولاد نیز برای سه ماه آخر سال 99 EPS خود را مبلغ 1640 ریال سود به ازای هر سهم پیش‌بینی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، هنوز چند روزی از انتشار اولین گزارش‌های پیش‌‌بینی سود شرکت‌ها (EPS) نمی‌‌گذرد که حواشی این گزارش‌ها شروع شده است. در حالی که از سال 1396 الزام انتشار گزارش پیش‌‌بینی سود شرکت‌‌ها یا همان EPS با وجود سابقه 25 ساله حذف شده بود، انتشار مجدد این گزارش‌ها به همان سیاق قدیمی در دستور کار شرکت‌های بورسی قرار گرفته است.

شرکت ملی مس ایران اولین شرکتی بود که EPS خود را برای سه ماه پایان سال منتشر کرد که حواشی زیادی را در پی داشت.

فملی در پیش‌بینی سود اولیه خود برای پایان سال جاری در 13 بهمن ماه، قیمت متوسط دلار برای سه ماه پایانی سال را 19 هزار تومان و هر تن کاتد مس را 7هزار دلار در نظر گرفته بود.

با این فرضیات، فملی سود خود در پایان سال مالی 99 را 1006 ریال در نظر گرفته بود. درحالی که این پیش‌بینی سود مورد انتقاد قرار گرفته این شرکت در 15 بهمن بار دیگر اطلاعیه جدید ارسال کرد.

فملی در این اطلاعیه سود سال مالی خود را 1197 ریال به ازای هر سهم پیش‌بینی کرد. در پیش‌بینی سود جدید فملی، متوسط قیمت دلار برای سه ماه آخر سال 22هزار‌تومان و هر تن کاتد مس 7700 دلار در نظر گرفته شد.

به عبارت دیگر با تغییر فرضیات، پیش‌بینی سود فملی در سه ماه پایانی سال با رشد 140 درصدی، از 137 ریال به 328 ریال رسیده است. همچنین شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ فولادی به حساب می‌آید که جزو اولین شرکت‌هایی بود که سود آینده‌نگر خود را اعلام کرد.

فولاد برای سه ماه آخر سال 99 EPS خود را مبلغ 1,640 ریال سود به ازای هر سهم (342،730،045 میلیون ریال سود خالص) پیش‌بینی کرد. قصد دارد نظر شرکت‌های تحلیلی و سرمایه‌گذاری را در خصوص EPS آینده شرکت‌ها منتشر کند تا سرمایه‌گذاران دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشند.

نظر1

پیش‌بینی‌های حداقلی

گروه تحلیلی Enigma

شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد خام در کشور و ملی صنایع مس ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های کاتد‌های مسی در خاور میانه محور اصلی این مقاله تحلیلی هستند.

عمده فعالیت شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید فولاد جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک و سنگین، لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفیل است.

مطابق گزارش‌های منتشر شده شرکت در سایت کدال طی سال جاری عملکرد خوبی به ثبت رسیده و در جدول زیر می‌توانید مقایسه مقادیر تولید شرکت در نه ماهه سال 1399 با مجموع تولیدات کشور در محصولات مختلف را مشاهده بفرمایید. در شرکت فولاد مبارکه‌اصفهان؛ محصولاتی همچون گندله، آهن اسفنجی، تختال، کلاف گرم، کلاف سخت‌سرد، کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی تولید می‌شود.

در جدول زیر نیز به بررسی عملکرد تولیدی شرکت فولاد مبارکه پرداختیم و مقایسه‌ای به عمل آمد از مقادیر تولید در نه ماهه اول سال 1399 با برنامه اصلی شرکت از ابتدای سال: طی هفته اخیر و مطابق گزارش‌های منتشره در سامانه کدال شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای سال مالی منتهی به 29/ 12/ 1399 با توجه به گزارش‌های ماهانه 10 ماهه گذشته و پیش‌بینی روند فروش و سودآوری 2 ماهه پیش رو 1640 ریال سود خالص را به ازای هر سهم برای این سال مالی پیش‌بینی کرده است.

طبق گزارش سایت انیگما با در نظر گرفتن نرخ دلار 24 هزار تومانی برای دو ماه بهمن و اسفند و در نظر گرفتن نرخ بیلت 520 دلاری سودی معادل با 1687 ریال به ازای هر سهم محقق خواهد شد. اما بپردازیم به ملی صنایع مس ایران، این شرکت یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان و صادرکنندگان حوزه فلزات در کشورمان است که به لحاظ ارزش بازار نیز در شمار سه شرکت بزرگ بورسی کشور قرار دارد.

گزارش پیش‌بینی سود صنایع ملی مس ایران هم پس از کش و قوس‌های فراوان و پس از درج دو اصلاحیه نهایتا روی سامانه کدال قرار گرفت که نشان از پیش‌بینی سود 1197 ریالی برای سال مالی منتهی به 29/ 12/ 1399 داشت. نکته قابل توجه در اصلاحیه گزارش پیش‌بینی سود فملی تغییر 191 ریالی سودآوری به ازای هر سهم تنها در کمتر از دو روز پس از انتشار اولین پیش‌بینی ارايه شده بود.

با محاسبه‌ای سرانگشتی و در نظر گرفتن 200 میلیارد برگه سهم شرکت ملی مس به مغایرتی 2/ 38 هزار میلیارد ریالی میان این دو گزارش می‌رسیم. برای شرکت ملی مس نیز با توجه به در نظر گرفتن فرض دلار 24 هزار تومانی برای دو ماه انتهایی سال و قیمت کاتد مس 7917 دلاری به ازای هر تن بر اساس اطلاعات سایت انیگما 1270 ریال سود شناسایی می‌شود.

در ادامه مطلب به بررسی دقت گزارش‌های پیش‌بینی سود فولاد و فملی طی سال‌های 92 تا 96 می‌پردازیم: اعداد مثبت در درصد انحراف به معنای عملکرد ضعیف‌تر شرکت نسبت به پیش‌بینی ارايه شده و برعکس اعداد منفی به معنای عملکرد بهتر نسبت به گزارش ارايه‌شده هستند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید متاسفانه طی سال‌های انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود از جانب شرکت‌ها به هیچ عنوان تطابقی میان عملکرد واقعی شرکت و گزارش انتشار یافته مشاهده نمی‌شود.

نظر2

گزارش محتاطانه فملی

مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

فملی در جدیدترین شفاف‌سازی خود اقدام به ارايه پیش‌بینی از سود خالص هر سهم در پایان سال 99 کرد. گزارشی که به نظر می‌رسد به شدت محتاطانه تهیه شده است.

در این گزارش سود هر سهم در پایان سال 1006 ریال خواهد بود در حالی که شرکت در 9 ماهه توانسته 869 ریال سود بسازد. در واقع شرکت سود هر سهم را برای زمستان، 137 ریال تخمین زده است. سود هر سهم در پاییز برابر با 383 ریال بوده است. باتوجه به فروش 31191 میلیارد تومانی در 10 ماهه ابتدایی سال مالی فروش دو ماهه پایانی برابر با 4254 میلیارد تومان یا به عبارتی هر ماه به‌طور متوسط 2127 میلیارد تومان خواهد بود که این رقم نسبت به میانگین 10 ماه گذشته و دی ماه به ترتیب 32 درصد و 34 درصد کاهش داشته است.

مقدار فروش محصول کاتد شرکت در دو ماه باقی مانده به‌طور متوسط هر ماه 17534 تن است. شرکت به‌طور متوسط در 10 ماه گذشته هر ماه 22476 تن کاتد مس فروخته است. در این گزارش فرض شده است که برای سه ماهه پایانی به‌طور متوسط نرخ هر تن کاتد 7هزار دلار و نرخ دلار 19 هزار تومان باشد. در حالی که در مدت گذشته از این سه ماهه موردنظر به‌طور متوسط نرخ هر تن کاتد مس برابر 7800 دلار و نرخ هر دلار نیمایی از اول دی ماه تا به امروز به‌طور متوسط 24650 تومان بوده است بنابراین برای محقق شدن پیش‌بینی شرکت باید انتظار افت قابل توجه نرخ دلار و کاتد حتی بسیار کمتر از نرخ مشخص شده در این گزارش را داشته باشیم که به نظر نمی‌رسد چنین اتفاقی صورت پذیرد.

به‌طور کلی با در نظر گرفتن مبلغ و مقدار فروش پیش‌بینی شده نرخ فروش کاتد در دو ماه باقیمانده 116 میلیون تومان به ازای هر تن خواهد بود که نسبت به متوسط نرخ 10 ماهه گذشته و دی ماه به ترتیب 4 و 42 درصد کاهش دارد.

حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماه پایانی سال مالی جاری برابر با 55 درصد محاسبه شده و این در حالی است که حاشیه سود ناخالص در پاییز، تابستان و بهار امسال به ترتیب 74، 65 و 63 درصد بوده است و شرکت در این گزارش فرض افت قابل توجه حاشیه سود ناخالص شرکت را مورد نظر خود قرار داده است که بسیار محتاطانه است.

در حال‌حاضر نرخ هر تن کاتد در بورس فلزات لندن برابر با 7877 دلار است و مطابق با پیش‌بینی‌ها به نظر نمی‌رسد این نرخ چه برای سه ماهه آتی و چه برای سال آینده افت قابل توجهی داشته باشد.

در صورتی که نرخ دلار و کاتد جهانی را برای مدت باقی مانده تا پایان سال 99 و سال 1400 را برابر با 7800 دلار به ازای هرتن و 23 هزار تومان در نظر بگیریم، سود هر سهم تحلیلی شرکت برای سال 99 در حدود 1270 ریال و برای سال 1400 حوالی 2000‌ریال خواهد بود.

منبع: دنیای‌اقتصاد

افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد"

افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد"

نرخ ورق گرم خودرو در 173 میلیون ریال در هر تن باقی ماند.

BourseNews.ir/
ویژه سهامداران «فملی»/ سبز‌پوشی‌های متوالی «فملی» در بازار سرخ

ویژه سهامداران «فملی»/ سبز‌پوشی‌های متوالی «فملی» در بازار سرخ

امروز سهام شرکت ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران با معاملاتی 260میلیارد تومانی، 0.5درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
جزيیات مصوبه امروز مجلس درباره بازار سرمایه

جزيیات مصوبه امروز مجلس درباره بازار سرمایه

نمایندگان مجلس، به دولت اجازه دادند تا از ظرفیت بازار سرمایه به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کند.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / تاثیر لغو پروتکل‌های الحاقی بر بازار سرمایه

تحلیل بورس امروز / تاثیر لغو پروتکل‌های الحاقی بر بازار سرمایه

در ادامه روند نزولی بازار سهام امروز نیز شاخص کل به دلیل فشار عرضه روند نزولی گرفت و به یک میلیون و 209 هزار واحد رسید.

TejaratNews.com/
بورس سراسر در صف فروش / یکه تازی فملی در بازار منفی!

بورس سراسر در صف فروش / یکه تازی فملی در بازار منفی!

همانطور که پیش‌بینی می‌شد شروع معاملات امروز بازار سهام با فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز همراه بود اما امروز عملکرد نمادهای کوچک بهتر است.

TejaratNews.com/
بی حسی بازار سرمایه به اخبار مثبت/ هیچ تقاضایی در بورس وجود ندارد

بی حسی بازار سرمایه به اخبار مثبت/ هیچ تقاضایی در بورس وجود ندارد

روند معاملات در روزهای گذشته نشان می دهد بازار سرمایه به اخبار مثبت شرکت ها در زمینه عملکردشان در بهمن ماه و ماه های گذشته واکنش خوبی نشان نداده و همچنان ترس و بی اعتمادی بر روی بورس سایه انداخته است.

FarsNews.ir/
بلای جدید بازار سرمایه؛ دامنه نوسان نامتقارن

بلای جدید بازار سرمایه؛ دامنه نوسان نامتقارن

در اواسط بهمن ماه سال جاری بود که رییس جدید سازمان بورس دامنه نوسان را به صورت نامتقارن از 2- تا 6+ تغییر داد. با گذشت 8روز کاری از تاریخ اجرای این مصوبه، بازار...

EghtesadOnline.com/
ثبت ارزش معاملات 350میلیارد تومانی فملی/ تلاش فملی برای سبزپوشی بی‌ثمر ماند

ثبت ارزش معاملات 350میلیارد تومانی فملی/ تلاش فملی برای سبزپوشی بی‌ثمر ماند

فملی امروز با افت کمی نسبت به روزگذشته قیمت 12,560را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به 280میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
جایگاه ویژه صنعت فولاد در بازارسرمایه

جایگاه ویژه صنعت فولاد در بازارسرمایه

سعید زرندی، در یازدهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن با نگاهی به بازار اعلام کرد که با قیمت گذاری دستوری مخالفیم و اعتقاد داریم برای تنظیم بهینه بازار باید...

EghtesadOnline.com/
حقانیت بازار سرمایه قابل اثبات است

حقانیت بازار سرمایه قابل اثبات است

جعفر قادری گفت: دخالت های غیر ضروری در بورس مفید نیست. من مخالف این طرح بودم، هر چند تحقیق و تفحص هم مشکلی در عملکرد بازار سرمایه ایجاد نمی‌کند. بلکه حتی معتقدم به...

EghtesadOnline.com/
فولاد مبارکه یک‌گام روبه‌جلو در پیشبرد مسيولیت‌های اجتماعی

فولاد مبارکه یک‌گام روبه‌جلو در پیشبرد مسيولیت‌های اجتماعی

با حضور نماینده مردم شریف شهرستان مبارکه و مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه و هیيت همراه، ساختمان بازسازی شده خیریه فرهنگی تربیتی امیرالمومنین شهر مبارکه به بهره برداری رسید.

BourseNews.ir/

قابل توجه سهامداران فولاد مبارکه/ فولاد برای پنجمین روز متوالی سرخ‌پوش شد

رنج معاملات فملی/ فملی به استقبال صف فروش رفت

رنج معاملات فملی/ فملی به استقبال صف فروش رفت

فملی امروز با افت دو درصدی قیمت 12,530را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به حدود 100میلیون برگه سهم رسید.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی سود به بازار سرمایه بازمی‌گردد؟/ افزایش شفافیت با اعلام پیش‌بینی سود در بورس

پیش‌بینی سود به بازار سرمایه بازمی‌گردد؟/ افزایش شفافیت با اعلام پیش‌بینی سود در بورس

در صورتی که شرکت‌ها به درستی سود آینده خود را تخمین بزنند و در قالب پیش‌بینی سود به بازار ارايه کنند، می‌توان گفت یکی از مولفه‌های افزایش شفافیت در بازار سرمایه به درستی اجرا شده است.

FarsNews.ir/
برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل تا این لحظه از برخی مبادی پرفروش؛ نرخ محصول تولیدی از ورق ضخامت 2 میلیمتر فولاد مبارکه را حول و حوش 22600 تا 22800 تومان +vat و تولید شده از ورق گیلان همین محصول را 21600 تا 21800 تومان +vat می شنویم ...

برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل تا این لحظه از برخی مبادی پرفروش؛ نرخ محصول تولیدی از ورق ضخامت...

برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل تا این لحظه از برخی مبادی پرفروش؛ نرخ محصول تولیدی از ورق ضخامت 2 میلیمتر فولاد مبارکه را حول و حوش 22600 تا 22800 تومان +vat و تولید شده از ورق گیلان همین محصول ر...

BourseNews.ir/
روال غیرطبیعی فعلی بازار ... جرا بازار روغن متلاطم است؟ بازدهی 34.3 درصدی صندوق " آرمان کارآفرین" افزایش 35درصدی حقوق کارکنان دولت جدی شد افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد" قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ «تخم مرغ» گران نمی‌شود وضعیت بازار مسکن در پایان سال جاری اهداف قیمتی پترول کجاست؟ + جدول زمزمه‌های بازگشت نفت 100دلاری فرضیه تازه علیه آلایندگی رمزارزها توزیع اقلام پرمصرف ایام عید خانوارها طی چند روز آینده 150 هزار تن روغن خوراکی برای نوروز تامین شده است خبر مهم و فوری برای بازارها / موافقت آمریکا با آزادسازی پول‌های ایران مهلت دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند تمدید شد کره‌جنوبی می‌خواهد جنس بنجل به ایران بدهد! چرا بازار به اخبار خوب واکنش نشان نمی‌دهد؟ اجرای همزمان دو طرح فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید مردم نگران تامین روغن مورد نیاز خود نباشند/ سقفی برای واردات دانه‌های روغنی نداریم قبل عید خودرو بخریم یا بعد از عید؟ قیمت جهانی نفت امروز 7 اسفند 99 / قیمت نفت رکورد 13ماهه را شکست افزایش قیمت نفت به بیشترین میزان 13ماه گذشته مقاومت دلار بازارساز در مرز 25 هزار تومانی/ نرخ دلار عمده فروشی بیش از یک درصد گران شد اسفند آرام برای بازار خودرو/ سالی که در تب‌وتاب و گرانی گذشت بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده امروز آخرین فرصت ثبت‌نام برای انتخابات سهام عدالت است نرخ مصوب موز اعلام شد عملکرد هفتگی دارا یکم / تداوم ریزش ارزش صندوق‌های دولتی بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس احتمال تصویب FATF در مجمع قوت گرفت قیمت دلار در بازار چند؟ شاخص کل در پایان سال 99 به سطح 1.5 میلیون واحد خواهد رسید؟ + فیلم بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت صعودی می‌شود؟ قیمت مصوب موز اعلام شد عیدی زودهنگام حسن روحانی به مردم ذخایر روغن در کشور کافی است سهمیه بنزین نیسان کم شد! چه خبر از عرضه اولیه های جدید؟ / لیست نمادهای در انتظار عرضه اولیه وقتی منافع گروهی به سهامداران ترجیح داده می‌شود! + عکس ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن عرضه اولیه اپال چگونه پایان یافت؟ / به هر متقاضی چقدر رسید؟ چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند کدام نمادهای بزرگ بورس در بهمن تراز مثبت داشتند؟

در حال بارگیری...