قیمت کامودیتی‌ها 2 خرداد 1402 | سرنوشت کامودیتی مهم با تغییر آب و هوا

قیمت کامودیتی‌ها 2 خرداد 1402 | سرنوشت کامودیتی مهم با تغییر آب و هوا

کامودیتی‌ها به چهار بازار فلزات گرانبها، فلزات پایه، نفت و انرژی و نیز بازار کالایی یا محصولات کشاورزی و دامی تقسیم بندی می‌شود. نبض بورس به صورت روزانه قیمت کالا‌های مهم این بازار‌ها را که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر بورس ایران موثر هستند مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش نبض بورس، کامودیتی‌ها به چهار بازار فلزات گرانبها، فلزات پایه، نفت و انرژی و نیز بازار کالایی یا محصولات کشاورزی و دامی تقسیم بندی می‌شود. نبض بورس به صورت روزانه قیمت کالا‌های مهم این بازار‌ها را که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر بورس ایران موثر هستند مورد بررسی قرار می‌دهد.

فلزات گرانبها

UBS همچنین معتقد است که قیمت طلا ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به 2100 دلار در هر اونس افزایش یابد و تا مارس 2024 به 2200 دلار برسد.

فلزات پایه

سنگ آهن و فولاد: فرا رسیدن فصل بارانی در جنوب چین و هوای گرم تابستان بر بازار ساخت و ساز تاثیر می‌گذارد و منجر به کاهش تقاضای محصولات فولادی خواهد شد. تقاضا برای نیمه دوم سال 2023 به دلیل قانون کنترل تولیدات فولادی چین نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

قیمت فولاد با 0.11 افزایش به 941 دلار رسید.

بازار نفت و انرژی

اوره: تاجران برای محموله‌های کوتاه مدت به خاطر در دسترس بودن صادرات چین و کاهش تقاضای داخلی این کشور اطمینان خاطر دارند.
اکثر معاملات تولیدکنندگان ایرانی در هفته گذشته، برای فروش به کشور‌های برزیل و ترکیه در قیمت 275-280 دلار معامله شد.

بازار کالایی یا محصولات کشاورزی
قیمت کامودیتی‌ها هر روز راس ساعت 11 منتشر خواهد شد.