از قطع آب 2800 مشترک پر مصرف تا ناترازی 200 میلیون متر مکعبی گاز

از قطع آب 2800 مشترک پر مصرف تا ناترازی 200 میلیون متر مکعبی گاز

تصویب لایحه‌ای در سنای آمریکا در پی تصمیم اخیر اوپک‌پلاس، افزایش دو برابری تولید گاز ایران در دوران تحریم و قطع آب 2800 مشترک پر مصرف از مهمترین خبر های آب و انرژی در هفته جاری بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، توافق‌های تازه ایران و ترکیه درباره صادرات گاز اعلام شد، تصویب لایحه‌ای در سنای آمریکا در پی تصمیم اخیر اوپک‌پلاس، افزایش دو برابری تولید گاز ایران در دوران تحریم، 30 هزار لیتر بر ثانیه مصرف لحظه‌ای آب تهران، قطع آب 2800 مشترک پر مصرف، افتتاح دو واحد گازی نیروگاه زنجان با حضور ريیس جمهور و مذاکره ایران و مصر در 5 محور گازی از مهمترین خبرهای آب و انرژی در هفته‌ای که گذشت بودند.

ارزان بودن گاز سبب سو مصرف شده است

غلامرضا منتظری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تعرفه گذاری پلکانی برای گاز مصرفی خانوارها روش خوبی است که بتوانیم به وسیله آن مصرف انرژی را کنترل کنیم و اگر این طرح عملیاتی نشود، مصرف انرژی هم قابل کنترل نیست. همچنین در هر حوزه‌ای ما نیازمند به یک الگو و مدل مصرف هستیم، از جمله در حوزه مصرف انرژی، در غیر این صورت معیار مشخصی برای ارزیابی و تعیین قیمت بدون در دست داشتن الگوی مصرف نخواهیم داشت.

منتظری اضافه کرد: ارزان بودن انرژی هم در این نوع مصرف بی رویه تاثیر گذار است، به همین دلیل باید الزامات قانونی را هم برای کنترل مصرف اجرا کنیم.

کاهش 14 درصدی ورود آب به مخازن سدها نسبت به سال گذشته

فیروز قاسم زاده"، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، گفت: با سپری شدن 30 روز از سال آبی (1402-1401) میزان حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود 18.12 میلیارد مترمکعب بوده و شاهد کاهش 14 درصدی ورودی به مخازن نسبت به سال گذشته هستیم.

توافق‌های تازه ایران و ترکیه درباره صادرات گاز اعلام شد

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران محمدرضا جولایی گفت: طبق توافق‌های انجام‌شده، همه فعالیت‌های فنی، عملیاتی و اجرایی صادرات گاز به ترکیه در 6 ماه آینده با هماهنگی دو طرف انجام خواهد شد که این موارد شامل برنامه‌های عملیاتی، تعمیرات، حفاظت کاتدی و پوشش خطوط بین ایران و ترکیه و نوسازی ایستگاه بازرگان و دیگر موارد مربوط به صادرات گاز به این کشور می‌شود.

بیست‌وچهارمین نشست وزیران جی‌يی‌سی‌اف در مصر برگزار می‌شود

بیست‌وچهارمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌يی‌سی‌اف) سه‌شنبه، سوم آبان‌ماه در قاهره پایتخت مصر برگزار می‌شود.

نشست وزیران، عالی‌ترین نهاد حاکم بر مجمع است و مطابق اساسنامه جی‌يی‌سی‌اف سالانه یک‌بار برگزار می‌شود، ریاست این نشست را طارق المولا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر به‌عهده خواهد داشت. کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزويلا، 11 عضو اصلی جی‌يی‌سی‌اف هستند و مالزی، نروژ، عراق، پرو، آذربایجان، امارات و موزامبیک به‌عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند. اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز 43 درصد از تولید گاز جهان، 72 درصد از ذخایر گازی جهان، 55 درصد از انتقال گاز با خط لوله و 50 درصد از تجارت گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

تصویب لایحه‌ای در سنای آمریکا در پی تصمیم اخیر اوپک‌پلاس

یکی از کمیته‌های سنای آمریکا در واکنش به تصمیم اخیر اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش عرضه روزانه 2 میلیون بشکه‌ای نفت، لایحه‌ای را تصویب کرد.

کمیته سنای ایالات متحده آمریکا هفته گذشته لایحه‌ای را با هدف مهار تصمیم‌های ايتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) تصویب کرد. این لایحه می‌تواند از سوی نمایندگان مجلس سنا پس از انتخابات میان‌دوره‌ای هشتم نوامبر (17 آبان‌ماه) به بحث و بررسی گذاشته شود.لایحه مطرح‌شده در کنگره آمریکا برای مقابله با اوپک موسوم به نوپک (NOPEC) پس از تصمیم ايتلاف اوپک‌پلاس پنجم اکتبر (13 مهرماه) در کنگره ایالات متحده قوت گرفت.

قیمت بالای نفت برای دولت جو بایدن، ريیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا و هم‌حزبی‌هایش یعنی دموکرات‌ها که به‌دنبال حفظ کنترل کنگره در انتخابات هستند، آسیب‌پذیری بالایی دارد.

9 طرح خودکفایی در دستور کار پالایشگاه گاز هاشمی‌نژاد

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد، یحیی فیضی گفت: شناسنامه‌دار کردن قطعات یدکی، بومی‌سازی و تامین کالاهای یدکی مورد نیاز پالایشگاهی، حرکت به سمت خودکفایی، اعتماد و اتکا به دانش جوانان ایران اسلامی، بررسی توانمندی صنعتگران نفت و گاز، حمایت و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان برای احصای نیازهای فناورانه و حمایت از سازندگان داخلی از اولویت‌های اصلی این شرکت در سال‌های اخیر در جبهه اقتصادی و عمل به شعار اقتصاد مقاومتی و تحقق منویات مقام معظم رهبری بوده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد افزود: همسو با آن، 59 نیاز فناورانه احصا و از میان آنها 9 پروژه تولید بار اول تشخیص داده شد که ساخت 18 عدد کارت کنترلی منبع تغذیه بدون وقفه (مرکز کنترل پالایشگاه) از جمله این پروژه‌ها در واحد برق بوده است.

افزایش دو برابری تولید گاز ایران در دوران تحریم

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، رضا گفت: موفقیت‌های صنعتی کشور منحصر به زمینه‌های موشکی و پهپادی نیست و اکنون 85 درصد تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز صنعت گاز در داخل کشور ساخته می‌شود و به پشتوانه همین توانمندی، به‌تازگی قراردادی برای صادرات 40 دستگاه توربین ساخت ایران به کشور روسیه امضا شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز اضافه کرد: با آغاز تحریم ونزويلا، مقدار تولید نفت این کشور آمریکای لاتین، سقوط آزاد را تجربه کرد، به‌نحوی که ونزويلا در مدت زمان کوتاهی از دارنده بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان به یک واردکننده تبدیل شد و این در حالی است که تولید گاز ایران در دوران تحریم به دو برابر افزایش یافته است.

میزان فرآورش گاز در پالایشگاه پارس جنوبی مشخص شد
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، احمد باهوش گفت: از ابتدای تاسیس این مجموعه تاکنون بیش از 2 هزار و 30 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی فرآورش شده است.

وی اضافه کرد: از ظرفیت هر دو شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی و نفت و گاز پارس به راهبری سازمان منطقه ویژه پارس برای گسترش، رونق و بهبود تولید در پالایشگاه‌های سیزده‌گانه مجتمع بهره می‌بریم و منطقه ویژه اکنون در همه حوزه‌های مهم گره‌گشا، همراه و هم‌پا بوده و امیدواریم چراغ روشنی برای فردای بهتر در مسیر تولید پایدار گاز و محصولات جانبی باشد.

باهوش افزود: پارسال با اقدام‌های شاخص، انجام حرکات نوآورانه و دانش بومی مدیران و کارکنان مجتمع بیش از 185 میلیارد مترمکعب گاز شیرین به خطوط سراسری کشور تزریق شد و امیدواریم امسال نیز با انجام عملیات تعمیرات اساسی موفقیت‌آمیز در پالایشگاه‌های مجتمع، این رقم افزایش قابل توجهی داشته باشد. همچنین خوراک دریافتی از سکوها پارسال بیش از 215 میلیارد مترمکعب بود که این مقدار با تلاش مدیران، کارکنان و متخصصان مجتمع گاز پارس جنوبی به ثبت رسید و امید داریم در سایه همدلی و کار گروهی این مسیر درخشان را همسو با عزت و شکوه کشور ادامه دهیم.

سرآمدی پالایشگاه اصفهان در بهره‌مندی از دانش بنیان‌ها
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، جلیل سالاری گفت: پالایشگاه نفت اصفهان با بهره‌مندی از دانش‌بنیان‌ها و ظرفیت نخبگان توانسته است سرآمد شرکت‌های پالایشی باشد.

وی اضافه کرد: پروژه زیست محیطی تصفیه گازويیل شرکت پالایش نفت اصفهان با رویکرد بهره‌گیری از توانمندی‌های ساخت داخل و دانش بومی و در شرایط تحریم بسیار ارزشمند تلقی می‌شود، زیرا هموطنان از سوخت پاک و گازويیل یورو 5 بهره‌مند شده‌اند. به این منظور امیدواریم بحث امنیت انرژی، توسعه بخش پتروپالایشگاهی و به موازات آن طرح‌های زیست محیطی در بخش برش‌های سنگین نیز که امروز در حال اجراست، همه به ثمر برسد.

هشدار در مصرف آب / 30 هزار لیتر برثانیه مصرف لحظه‌ای آب تهران
کارشناس مرکز کنترل آبفای تهران گفت: مصرف لحظه ایی آب شهر تهران حدود 30 هزار لیتر بر ثانیه است و میزان ذخیره آب در مخازن سطح شهر تهران حدود 680 هزار متر مکعب است.

عارفی کارشناس مرکز کنترل آبفای تهران گفت: با توجه به خشکسالی دو سال گذشته و ادامه خشکسالی در سال جاری میزان بارندگی فعلا عدد قابل توجهی نبوده است و برای جبران کسری دو سال خشکسالی به بارندگی‌های زیاد نیاز است.

به گفته وی با یک بارندگی، کمبود آب در پشت مخازن سدها جبران نخواهد شد و همشهریان باید با صرفه جویی و بهینه مصرف کردن به آبرسانی و تامین آب کمک کنند.

تنها با صرفه جویی در مصرف گاز می‌توان زمستان را پشت سر گذاشت
نماینده مجلس یازدهم، رجب رحمانی گفت: با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما و مسيله‌ی مصرف بی رویه، باید روند مصرف مدیریت شود تا برای گاز رسانی دچار مشکل نشویم.

رحمانی اضافه کرد: طرح افزایش تعرفه‌ی پلکانی، طرح خوبی است که به کاهش مصرف کمک می‌کند، در این طرح حداقل‌هایی که مورد نیاز است با نرخ متعادل محاسبه و در صورت افزایش مصرف، بهای پرداختی مشترکین افزایش می‌یابد. همچنین مشترکین پرمصرف گازخانگی را اقشار متوسط به بالا تشکیل می‌دهند البته ممکن است، سایر اقشار نیز بی احتیاطی‌هایی در مصرف مشاهده شود، گاهی عادت‌های غلط مصرفی سبب افزایش مصرف می‌شود.

کاهش 12 درصدی ورودی سدها نسبت به مدت مشابه / قطع آب 2800 مشترک
فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب با اشاره به قطع آب 2 هزار و 800 مشترک بد مصرف آب در کلان‌شهر تهران برای ساعت‌هایی در روز گفت: در شرایط فعلی تنها 37 درصد سدها پر هستند.

وی افزود: امسال برای سومین سال متوالی وارد پاییز خشک شدیم. بارش‌های که وجود دارد بیشتر در نواحی شمالی متمرکز شده‌اند. طبق آمار و ارقام سه میلیمتر بارندگی دریافت کردیم که نسبت به مدت مشابه کاهش 44 درصدی وجود دارد. آمار سدها 870 میلیون است که نسبت به سال گذشته 12 درصد کاهش ورودی وجود دارد. همچنین خروجی‌ها 1950 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال قبل 11 درصد کاهش داشته است. همچنین در شرایط فعلی 37 درصد مخازن سدها پر هستند.

قاسم زاده با اشاره به اینکه کشور در وضعیت مناسب آبی قرار ندارد در این زمینه توضیح داد: آب 2 هزار و 800 مشترک بد مصرف آب در کلان‌شهر تهران برای ساعت‌هایی در روز قطع شد و هدف تغییر در رفتارهای مصرفی بوده است.

برنامه‌های صرفه جویی در مصرف برق در حال اجرا است
مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو، عبدالصاحب ارجمند گفت: برنامه‌های تدوین شده در جلسه‌های تخصصی برای سال آینده بلافاصله بعد از تابستان آماده و هم‌اکنون در حال اجرا است.

وی افزود: این برنامه وزارت نیرو در چند محور مختلف از جمله افرایش ظرفیت تولید برق، تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌ها، موضوع مدیریت و بهینه‌سازی مصرف، توسعه شبکه‌های انتقال و فوق انتقال، اخذ مجوزهای لازم از مراجع مربوطه و اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی برای جلب مشارکت داوطلبانه مشترکان است.

وی درباره تامین برق پایدار در زمستان، ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای موضوع تامین برق زمستان سال جاری، نیروگاه‌ها آمادگی کامل برای تامین برق موردنیاز را داشته و در زمینه ظرفیت آماده بکار نیروگاهی هیچ مشکلی نداریم و در صورت تامین سوخت، بدون محدودیت تامین برق صورت می‌پذیرد.

افزایش 6 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در تابستان سال آینده
معاون برق و انرژی وزیر نیرو، همایون حايری گفت: امسال با تدوین 100 برنامه راهبردی توانستیم تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم، همچنین با برگزاری جلسات متعدد با مدیران صنعت برق و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای عبور از دومین سال بدون خاموشی، 140 برنامه راهبردی را تدوین کردیم.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به جزيیات افزایش 6 هزارمگاواتی ظرفیت تولید برق، گفت: این برنامه افزایش ظرفیت شامل به مدار آوردن 3026 مگاوات واحدهای نیروگاه حرارتی جدید، 1478 مگاوات واحدهای نیروگاه جدید صنایع، 850 مگاوات واحدهای نیروگاه تجدیدپذیر، 290 مگاوات واحدهای نیروگاه تولید پراکنده مقیاس کوچک، ارتقای توان و بازسازی به میزان 490 مگاوات از واحدهای نیروگاهی حرارتی موجود و ارتقای توان به میزان 25 مگاوات واحد سوم نیروگاه برق آبی دز است.

نقش کلیدی جی‌يی‌سی‌اف در حفظ و ارتقای امنیت جهانی انرژی
جواد اوجی، وزیر نفت گفت: با توجه به جایگاه راهبردی کشورهای عضو جی‌يی‌سی‌اف و سهم نزدیک 50 درصدی در سبد صادرات جهانی گاز و ال‌ان‌جی، لازم است توان، قابلیت‌ها و تمهیدهای مورد نیاز مجمع تقویت شود.

وی اضافه کرد: با افزایش صرفه اقتصادی و گسترش تجارت گاز طبیعی لازم است کشورهای در حال توسعه و به‌ویژه توسعه‌یافته، در فناوری‌های مرتبط با تجارت گاز از جمله فناوری‌های مرتبط با ال‌ان‌جی توجه جدی کنند و انحصارزدایی در فناوری‌های مرتبط با تجارت گاز را به‌عنوان یک اصل بپذیرند، از سوی دیگر، استفاده از ابزارهای سیاسی و تحریم مهم‌ترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی، پیامدهای غیرقابل جبرانی بر محیط‌زیست خواهد داشت و سبب خواهد شد تحقق اهداف توسعه پایدار مصوب سازمان ملل متحد مقدور نباشد.

وزیر نفت افزود: اجتناب از اقدام‌های که جامعه بشری را با پیامدهای ناگواری روبه‌رو خواهد کرد و مانعی در مسیر تجارت گاز طبیعی به‌عنوان یک سوخت پاک است، اصل دیگری است که باید مورد توجه کشورها باشد. سیاست‌های این مجمع در حمایت از دو اصل یادشده، تاثیر قابل‌توجهی بر توسعه تجارت جهانی گاز طبیعی و تامین منافع اقتصادی این مجمع خواهد داشت.

با حضور ريیس جمهور دو واحد گازی نیروگاه زنجان افتتاح می‌شود
مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت مادر تخصصی برق حرارتی، روح‌الله اسپنانی گفت: پنج شنبه 5 آبان ماه واحد یک و دو گاز نیروگاه با ظرفیت 183 مگاوات با حضور ريیس جمهور و وزیر نیرو در زنجان به افتتاح می‌شود. ظرفیت این نیروگاه سیکل ترکیبی 546 مگاوات است که دو واحد گازی به ظرفیت هر کدام 183 مگاوات را در دست افتتاح داریم بخش بخار نیز در سال‌های آتی با ظرفیت 180 مگاوات وارد مدار خواهد شد و در پاسخ به نیاز شمال غرب و با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

خوش مصرفی 60 درصد از مردم در آب
بنا بر این گزارش، آمارهای سال 1400 نشان می‌دهند از مجموع خانوارهای کشور 15.4 میلیون خانوار (واحد مسکونی) و به عبارتی 54 درصد مصرف‌کنندکان آب، مصارف منطبق با الگو دارند و 31 درصد از آب شرب بخش خانگی را که معادل 1596 میلیون مترمکعب است، مصرف می‌کنند، در همین حال مصرف 10.66 میلیون خانوار تا دو برابر الگو بوده و به عبارتی 37 درصد از مصرف‌کنندگان آب شرب خانگی را «پرمصرف‌ها» تشکیل داده‌اند که در مجموع 2576 میلیون مترمکعب و به عبارتی 50 درصد آب شرب خانگی را به مصرف رسانده‌اند؛ در واقع مصرف آب گروه پرمصرف در حالی که فراوانی کمتری را نسبت به خانوارهای در سطح الگو دارند، 60 درصد بیشتر از مصرف‌کنندگان در حد الگو بوده است!

گام دولت برای احداث جایگاه‌های «سی‌ان‌جی» در سیستان و بلوچستان
علی اکبر عرب عامری مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با توجه به رسیدن گاز به استان سیستان و بلوچستان و تعهداتی که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص احداث جایگاه‌های سی ان جی داشته، تجهیزات رایگان را در این رابطه تهیه کردیم و در انبارها موجود است.

وی افزود: اگر محل‌های مورد نظر برای احداث جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده در این استان، توسط استانداری که نظر آنها، احداث این جایگاه‌ها توسط شهرداری‌های تابعه سیستان و بلوچستان است، به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام شود، از لحاظ اعطای امتیاز احداث این جایگاه‌ها، هیچ مشکلی نداریم.

بیش از 200 میلیون متر مکعب ناترازی تولید گاز
نماینده مجلس یازدهم مجتبی یوسفی گفت: مقدار مصرف در روزهای سرد سال به 600 الی 650 متر مکعب در روز می‌رسد، برآوردهای انجام شده نشان می‌دهد، در روزهای پیک مصرف حدود 200 الی 250 میلیون متر مکعب، ناترازی تولید را شاهد هستیم.

وی افزود: مصرف گاز خانگی در فصول گرم سال حدود 200 الی 250 میلیون متر مکعب، یعنی 28 درصد مصرف گاز در کشور است.

مذاکره ایران و مصر در 5 محور گازی
جواد اوجی در حاشیه بیست‌وچهارمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌يی‌سی‌اف) در قاهره با طارق المولا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر، نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه، سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، محمد عرقاب، وزیر انرژی الجزایر و معاون وزیر نفت ونزويلا دیدار کرد. در این دیدارها، درباره بازار و تجارت گاز، صادرات خدمات فنی و مهندسی، تجارت نفت و فرآورده‌های نفتی، تبدیل تفاهم‌نامه‌های امضا شده به قرارداد و دیگر زمینه‌های همکاری گفت‌وگو و مذاکره شد.

وزیر نفت در حاشیه این نشست اعلام کرد: ایران آمادگی دارد در همه زمینه‌های توسعه صنعت گاز از جمله انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک، سوآپ گاز، همکاری در زمینه چارچوب قراردادهای گاز، توسعه و صدور خدمات فنی و مهندسی، انتقال دانش و توسعه منابع انسانی متخصص با همه کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌يی‌سی‌اف) همکاری کند.

بیست‌وچهارمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌يی‌سی‌اف) سه‌شنبه، سوم آبان‌ماه در قاهره پایتخت مصر برگزار شد.

ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا پایان سال به 1120 مگاوات می‌رسد
ایران به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد، تا جایی که به طور میانگین سالیانه بیش از 280 روز آفتابی گزارش شده است. نیروگاه‌های تجدیدپذیر یکی از باصرفه‌ترین مدل‌های نیروگاهی هستند که از نظر محیط زیست چند شرایط ویژه دارند. این نوع در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی مصرف آب نداشته و به شدت اقتصادی هستند.

در ایران نیز در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر نصب شده بالغ بر 970 مگاوات بوده که با توجه به برنامه‌ریزی‌های هدفمند و اجرایی وزارت نیروی دولت سیزدهم قرار است تا پایان چهار ساله این دولت میزان ظرفیت نیروگاه‌ها به 10 هزار مگاوات برسد.

بررسی آمار ساتبا نشان می‌دهد، درحال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده بالغ بر 970 مگاوات بوده و بابهره‌برداری از نیروگاه‌های احداث شده تا پایان سال این رقم به بیش از 112 مگاوات می‌رسد.

زمان پرداخت مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد | سود سهام عدالت چقدر است؟ پیش بینی بورس فردا 19 آذر 1401 | کدام گروه‌ها مثبت و کدام منفی معامله خواهد شد؟ زمان واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده در هفت ماه سال جاری چقدر سهام در بورس معامله شد؟ 10 خبر مهم برای بورس فردا 19 آذرماه | خبری برای سهامداران خپارس پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده/ حاتمی‌یزدی:... سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود زمان واریز مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد اعلام زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت | مرحله دوم کی واریز می شود؟ اگر زمان رانندگی بنزین تمام شد، چه کنیم؟ سهم کدام بانک‌ها از تراکنش های شبکه پرداخت بیشتر است؟ با 4میلیارد تومان کجای تهران می‌شود خانه خرید؟ کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده با 4 میلیارد تومان کجای تهران می شود خانه خرید؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟| هر کیلو انار، خرمالو، نارنگی و هندوانه چند؟ یک ساز‌و‌کار جالب اقتصادی؛ اثر سوپر استار قیمت انواع شیر کم چرب در بازار +جدول تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات ... مقایسه 50 ساله اقتصاد ایران، ترکیه و عربستان رشد قیمت بیت کوین/قیمت به کانال 17 هزار دلاری برگشت آسمان 11 استان بارانی و برفی می‌شود زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده لایروبی بنادر شمالی کشور با فناوری جدید زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد نسخه رییس بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز/ نرخ دلار... قیمت یک خانه 100 متری در نیاوران چند؟ افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه زمانی اعمال می‌شود؟ خرید طلای کارکرده به صرفه تر است یا طلای نو؟ جزییات زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد روند ریزش قیمت نفت متوقف شد پیش بینی قیمت ها در بازار طلا و سکه | حباب سکه چقدر زیاد شد؟ آغاز پرداخت 38 هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند 5 ابرچالش وزیر جدید راه و شهرسازی/ تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام 50 سال زمان می‌خواهد! قیمت آپارتمان های صد متری در نیاوران چقدر است؟‌ اگر پاداش بازنشستگی را دریافت نکرده اید بخوانید سرمایه گذاری و توجه به منابع انسانی را رها نمی کنیم/تولید صیانتی روزانه 5 میلیون بشکه نفت تحقق یافتن... تصویری از فقر؛ معاوضه وسایل خانه با برنج و مرغ ورود 8 فروند شناور تازه نفس به ناوگان کشتیرانی دریای خزر هماهنگی کامل وزارت صمت با وزارت نفت در بخش گاز صنایع زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد سایپا سهند یا ساینا اس، کدام ماشین بهتری است؟ / عکس اتلاف 55 درصدی آب در کشاورزی و 30 درصدی در شرب آیا مسکن بالاخره از زنجیر رکود تورمی خلاص می‌شود؟ 2000 قطعه زمین به متقاضیان واگذار شد تجربه تامین مواد اولیه فولادی‌ها در صنایع پتروشیمی بیت کوین کانال عوض کرد