پیش‌بینی زمان رشد جدید شاخص بورس

پیش‌بینی زمان رشد جدید شاخص بورس

طی چند روز گذشته یکسری اخبار و مولفه‌ها روی برخی از نماد‌های معاملاتی اثر‌گذار در روند کلی نماگر اصلی بورس تهران باعث ایجاد روند مثبت در بازار سهام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، احسان رضا‌پور نیکرو، کارشناس بازار سرمایه در دنیای اقتصاد نوشت: در هفته‌های‌ گذشته موضوع افزایش نرخ بهره در محافل اقتصادی مطرح بود. همچنین اخباری پیرامون احتمال توافق در حوزه برنامه جامع‌اقدام‌مشترک و اثرات این مهم در کاهش نرخ دلار در بازار شنیده می‌شود.

بررسی بازار‌های جهانی نیز حکایت از آن دارد که در اغلب محصولات به‌ویژه در حوزه صنایع پتروشیمی، پالایشی، معدنی‌، فلزی و محصولات شیمیایی قیمت‌ها مطلوب ارزیابی می‌شوند.

از طرفی هلدینگ‌های این صنایع نیز در وضعیت معقولی به‌سر می‌برند. حال به فصل مجامع شرکت‌های سرمایه‌‌گذاری و هلدینگ‌‌های همین صنایع نزدیک هستیم. به‌نظر می‌رسد روند کاهشی با توجه به وضعیت بنیادی شرکت‌ها وگزارش‌های 6ماهه مطلوبی که در انتظار بازار است، ادامه‌دار نخواهد بود.

به اعتقاد بنده از نیمه دوم هفته جاری افزایش تقاضا در بازار و پیشی‌گرفتن آن نسبت به عرضه‌ها را شاهد خواهیم بود. بازار سهام اکنون در حالت نوسانی به‌سر می‌برد. زمانی‌که با کاهش قیمت‌ها همراه می‌شویم طبیعتا جذابیت‌های بنیادی باعث می‌شود که سهام شرکت‌ها اقبال پیدا کنند.

زمانی‌که شاخص‌ها رشد پیدا می‌کنند و عرضه‌ها نیز تشدید می‌شوند به‌نظر می‌رسد که بازار به‌دنبال مولفه‌هایی است که بتواند مقداری به نوسان و افت مجدد قیمت‌ها منجر شود. بدین‌گونه رویه درجا زدن تداوم پیدا می‌کند تا به‌نوعی محرک‌ها و ابهاماتی که برای بازار شفاف نیست تا حدودی مشخص‌تر شوند.

حال نقش گزارش‌های 6 ماهه در بهبود و افزایش شفافیت بنیادی بازار موثر خواهد بود اما نگرانی حوزه انرژی به واسطه تاثیر تصمیماتی که در بودجه ممکن است برای این موضوع اتخاذ شود و سودآوری بنگاه‌ها را تحت‌تاثیر قرار دهد نیز در جای خود وجود دارد، بنابراین بازار مسیر راحتی را طی یک الی 2‌ماه آتی در راستای روند افزایشی مستمر به‌رغم وجود جذابیت‌های بنیادی نخواهد داشت.کاهش 400 تومانی نرخ دلار در بازار آزاد (28هزار تومان) رقم قابل‌توجهی طی چند روز اخیر محسوب نمی‌شود.

در‌صورتی‌که ریزش 10‌درصدی دلار را از محدوده فعلی تجربه کنیم، به این معنی که افتی معادل 3 هزار تومان از سقف قیمت دلار طی ماه‌های اخیر داشته باشیم همچنان دلار در محدوده‌هایی بیش از 25 هزار تومان خواهد بود. در حالی که دلار نیمایی تقریبا در محدوده‌های 23 هزار تومانی قرار گرفته است اما همچنان نرخ نیما با نرخ دلار در بازار آزاد فاصله معناداری دارد.

به‌نظر می‌رسد که نرخ‌هایی بیش از 25 هزار تومان برای دلار بازار آزاد تا زمانی‌که دلار نیمایی در ارقامی بیش از 22 هزار تومان تثبیت شده‌ در کنار وضعیت قیمت‌های جهانی و سطح تقاضا در بازار‌های بین‌المللی، از این منظر نگرانی خاصی وجود نخواهد داشت.

در صورتی‌که فضای بازارهای جهانی با تغییراتی همراه شود یا به‌واسطه توافقات سیاسی ریزش بدون پشتوانه و سنگین دلار را تجربه کنیم، اثرات این اتفاقات یقینا در بازار به‌صورت مقطعی نمایان خواهد شد. با این حال تثبیت نرخ بهره بدون ریسک در ارقامی بیش از 24‌درصدی نیز می‌تواند P/ E بازار را تحت‌تاثیر منفی خود قرار دهد.

تا زمانی‌که چنین مواردی در بازار مشاهده نشود محدوده فعلی سهام شرکت‌ها با دید 6 ماهه دارای پشتوانه بنیادی است و می‌تواند جذابیت بیشتری را برای سرمایه‌گذاران نسبت به بازار‌های رقیب ایجاد کند.

فارغ از این موارد هرگونه ‌تعامل و توافق بهتر با منطقه و جهان طبیعتا می‌تواند اثرات مثبتی در کاهش شتاب افزایشی نرخ ارز داشته باشد و بعضا به‌صورت مقطعی ممکن است این نرخ را با کاهش محسوسی همراه کند که به‌تبع آن بازارهای سرمایه‌پذیر هم تحت‌تاثیر این امر قرار خواهند گرفت. این اتفاق می‌تواند به‌صورت پایدار به بهبود وضعیت تولید و فروش، کاهش هزینه انتقال پول و زمان دسترسی به آن و افزایش تناژ شرکت‌ها در بازار‌ای بین‌المللی ختم شود.

مطالعه بیشتر: شاخص کل بورس مثبت شد /چرا تغییرات بازار زیاد شده است؟

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران

صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران

تالار صادراتی بورس کالای ایران، امروز میزبان دادوستد 2 هزار تن مس کاتد بود.

YJC.news/
فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا

فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز 5 آبان ماه میزبان معامله 78 هزار و 433 تن میلگرد و 23 هزار و 690 تن تیرآهن بود.

YJC.news/
سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده از فیلترشکن کمترین مشکلی است که سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری با آن مواجه است.

YJC.news/
«فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد

«فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران و هیات همراه صبح امروز به منظور بررسی عرضه محصولات بهمن موتور با اولویت عرضه محصول فیدلیتی در بورس کالا از خط تولید این شرکت بازدید و در ن...

Sena.ir/
در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت

در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت

سهام‌های خرد و کوچک در هفته کاری گذشته نسبت به سهام بزرگ‌تر، افت قیمتی بیشتری را تجربه کرده اند.

YJC.news/
معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه

معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکر...

معاملات الگوریتمی که در همه بازارهای مالی جهان در حال انجام است، در بورس تهران،‌ سهامداران خرد و حقیقی را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

FarsNews.ir/
ماه سرد و پاییزی بورس گیلان با عقب‌نشینی 57 درصدی ارزش معاملات

ماه سرد و پاییزی بورس گیلان با عقب‌نشینی 57 درصدی ارزش معاملات

گیلان رشت - ایرنا - بورس منطقه ای گیلان طی مهرماه امسال میزبان داد و ستد بیش از هشت هزار و 966 میلیارد و 447 میلیون ریال سهام بود که نسبت به به ماه گذشته بیش از 57 درصد کاهش یافته است.

Irna.ir/
بورس بالاخره صعودی شد

بورس بالاخره صعودی شد

شاخص کل بورس بعد از پشت سر گذاشتن روزهای نزولی و نوسانی امروز صعودی شد، البته این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نزولی ماند.

Bartarinha.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(5آبان) / کاهش خروج پول حقیقی به 20میلیارد تومان

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(5آبان) / کاهش خروج پول حقی...

افراد حقیقی امروز 20میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین سهام تولید...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس (5آبان1400) / شاخص کل با رشد 9هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس (5آبان1400) / شاخص کل با رشد 9هزار واحدی معاملات ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.7درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد سقوط کرد.

EghtesadOnline.com/
اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص