بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی

بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی

پورابراهیمی: بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی در دستور کار مجلس و دولت قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما استمرار وضعیت گرانی کالا‌های اساسی علی‌رغم اختصاص حدود 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات این کالا‌ها در نیمه اول سال جاری بود که خوشبختانه این مسيله قرار است به زودی در دولت تعیین تکلیف شود.
«محمدرضا پورابراهیمی» ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون متبوعش با وزیر صنعت گفت: با توجه به اینکه حدود 3 هفته از زمان شروع فعالیت دولت سیزدهم می‌گذرد، این نشست به منظور پیگیری اقدامات دولت در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی که ماموریت کمیسیون اقتصادی است، برگزار شد.
وی افزود: در این نشست گزارشی از وضعیت میدانی توسط کمیته تخصصی کمیسیون درباره تنظیم بازار کالا‌های اساسی و غیراساسی ارايه شد. همچنین برنامه‌های وزارت نیز در این حوزه از سوی آقای وزیر مطرح شد. یکی از دغدغه‌های جدی ما در این حوزه استمرار وضعیت گرانی کالا‌های اساسی علی‌رغم اختصاص حدود 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات این کالا‌ها در نیمه اول سال جاری بود که به همین جهت بازنگری در این سیاست به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های مجلس، در این نشست نیز مورد تاکید قرار گرفت.

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: خوشبختانه آقای «فاطمی امین» نیز در این رابطه توضیح دادند که موضوع تعیین نرخ ارز ترجیحی برای کالا‌های اساسی مدنظر دولت سیزدهم است و قرار است به زودی تعیین تکلیف شود. اما در خصوص کالا‌های غیراساسی اقداماتی خوبی در وزارت صمت آغاز شده است منتها ما معتقدیم که باید فرصت و زمانی را در اختیار وزارت صمت قرار دهیم تا اقداماتی همچون عدم دخالت دولت در قیمت‌گذاری کالا‌ها و نظارت دولت بر عملیات قیمت‌گذاری و همچنین تاکید بر رویکرد بازار سرمایه به ویژه بورس کالا در تعیین قیمت‌ها در چارچوب ضوابط کالایی به مرحله اجرا برسد.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری دستوری قطعا ایجاد رانت و فساد به همراه خواهد داشت، گفت: اعتقاد ما این است که باید ساختار قانونی بازار سرمایه و بورس کالا در بحث قیمت‌گذاری کالا‌ها اعمال شود. همچنین در این جلسه خبر‌های خوبی در حوزه صادرات و تجارت خارجی کشور در گزارش وزیر محترم ارايه شد که امیدواریم با تحقق وعده ایشان در بحث افزایش 5 میلیارد دلاری صادرات در نیمه دوم سال، بهبود کسب و کار نیز حاصل شود. پیش‌بینی ما گشایش‌های صادراتی با تامین مواد اولیه برای واحد‌های تولیدی است که مجموعه این اقدامات می‌تواند مسیر حرکت اقتصادی کشور را روان سازی کند.
ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور

ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور

معاون فنی گمرک گفت: از ابتدای سال جاری تا 26 شهریور، بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده است.

Irinn.ir/
افزایش حاشیه سود شرکت ها با حذف ارز ترجیحی / حذف ارز 4200تومانی به واقعی سازی قیمت ها کمک می کند

افزایش حاشیه سود شرکت ها با حذف ارز ترجیحی / حذف ارز 4200تومانی به...

در روزهای اخیر، موضوع تخصیص این ارز تا پایان سال جاری و حذف تدریجی آن، از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسيولان دولتی مطرح شده است. با توجه به اینکه برخی از...

EghtesadOnline.com/
ورود 10 میلیون و 800 هزار تن کالای اساسی به کشور

ورود 10 میلیون و 800 هزار تن کالای اساسی به کشور

ريیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از 10 میلیون و 800 هزار تن انواع کالای اساسی توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای کالا از بنادر به کشور وارد شده است.

Irinn.ir/
موجودی کالای اساسی در بنادر بیش از 4 میلیون‌تن

موجودی کالای اساسی در بنادر بیش از 4 میلیون‌تن

معاون وزیر راه و شهرسازی از وجود بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور خبر داد.

Irinn.ir/
4.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور

4.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: میزان کالا‌های اساسی موجود در بنادر کشور تا سوم شهریورماه امسال به چهار میلیون و 527 هزار و 100 تن است.

Irinn.ir/
بلاتکلیفی 1.3‌ میلیون تن کالای اساسی روی آب/ ماجرا چیست؟

بلاتکلیفی 1.3‌ میلیون تن کالای اساسی روی آب/ ماجرا چیست؟

با وجود همه مصوبات و دستورالعمل‌ها برای تسریع ترخیص کالاهای اساسی، همچنان روند رو به رشد دپوی کالا در گمرک و بنادر ادامه دارد؛ به‌گونه‌ای در حال حاضر حداقل 1.3 میلیون تن کالای اساسی در شناورها روی آب ...

TejaratNews.com/
نبود ارز برای ترخیص 6 و نیم میلیون تن کالای اساسی

نبود ارز برای ترخیص 6 و نیم میلیون تن کالای اساسی

به گفته معاون فنی گمرک ایران، ترخیص شش و نیم تن کالا‌ی اساسی موجود در گمرکات، به یک میلیارد و 800 میلیون دلار ارز نیاز دارد که این رقم هنوز تخصیص نیافته است.

TejaratNews.com/
انتقاد از اختصاص ارز ترجیحی به نهاده‌های دامی

انتقاد از اختصاص ارز ترجیحی به نهاده‌های دامی

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به ريیس جمهور منتخب اعلام کرد: تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی موجب شده تا ناملایمات موجود در بازار به رغم اینکه دولت متولی برنامه...

TejaratNews.com/
توزیع 243 هزار تن کالای اساسی برای تنظیم بازار رمضان

توزیع 243 هزار تن کالای اساسی برای تنظیم بازار رمضان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی برای توزیع 243 هزار تن کالای اساسی به قیمت مصوب برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان خبر داد.

TejaratNews.com/
دولت الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می‌کند

دولت الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می‌کند

ريیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در لایحه بودجه گفت: دولت طبق نظر مجلس الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می‌کند.

TejaratNews.com/
پورابراهیمی: اگر قرار است قیمت‌گذاری کنید، بازار سرمایه را تعطیل کنید

پورابراهیمی: اگر قرار است قیمت‌گذاری کنید، بازار سرمایه را تعطیل ک...

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بانک‌ها وارد حوزه پالایشگاهی می‌شوند و صف خرید بسیار سنگینی برای گروه‌های بانکی و...

EghtesadOnline.com/
وجود 4.3میلیون تن کالای اساسی دپو شده در گمرکات/ تعادل قیمت‌ها با عرضه کل فولاد در بورس کالا

وجود 4.3میلیون تن کالای اساسی دپو شده در گمرکات/ تعادل قیمت‌ها با ...

وزیر صنعت با بیان اینکه ‌8میلیون و 300هزار تن کالای دپوشده در گمرک موجود است، گفت: 4میلیون و 300هزار تن آن کالای اساسی است.

EghtesadOnline.com/
پورابراهیمی: باید اعتماد مردم به بورس بازار بازگردد

پورابراهیمی: باید اعتماد مردم به بورس بازار بازگردد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اعتماد مردم به بازار سرمایه ظرفیت قابل توجهی است و نباید اجازه داد تا با سوء مدیریت‌ها این اعتماد خدشه‌دار شود.

EghtesadOnline.com/
پورابراهیمی: باید اعتماد مردم به بازار سرمایه برگردد

پورابراهیمی: باید اعتماد مردم به بازار سرمایه برگردد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: زمانی که قیمت‌ها در بورس افزایش می‌یافت نظارتی بر بازار نبود.باید اعتماد مردم به بازار سرمایه برگردد، این وضعیت بی‌اعتمادی می‌تواند...

EghtesadOnline.com/
سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟ توان خیره‌کننده‌ی قدرتمندترین آفرود جهان

در حال بارگیری...