صدور 886 هزار شناسه کالا در راستای رصد و مقابله با کالای قاچاق و تقلبی

صدور 886 هزار شناسه کالا در راستای رصد و مقابله با کالای قاچاق و تقلبی

در راستای مدیریت دقیق کالا از مرحله واردات تا عرضه و مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی، دولت با بهره‌گیری از سامانه جامع تجارت بیش از 886 هزار شناسه کالا، صدور 8 میلیارد کد رهگیری و ثبت بیش از 113 میلیون سند که زیر‌ساخت لازم برای مقابله موثر با قاچاق و کالاهای تقلبی است را عملیاتی کرد.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس یکی از اهداف وزارت مدیریت دقیق کالا از مرحله واردات تا توزیع است بنابراین در این راستا با ایجاد سامانه جامع تجارت که سامانه یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت با هدف ایجاد یک سامانه واحد برای بازرگانان در حوزه تجارت خارجی و فعالان اقتصادی در حوزه تجارت داخلی بوده تلاش شده است تا با بهره‌گیری از این سامانه انجام مبادلات تجاری به سمت مبادی قانونی هدایت شود و پدیده قاچاق کالا کاهش یابد.

بنابراین در راستای مدیریت دقیق کالا از مرحله واردات و تولید، حمل، توزیع و فروش، ساز و کار جریان کالا که توسط سامانه جامع تجارت آغاز شده است، وزارت دستاوردهایی حاصل کرده است.

براساس گزارش تحول بخش صنعت، معدن و تجارت، صدور بیش از 886 هزار شناسه کالا، صدور 8 میلیارد کد رهگیری و ثبت بیش از 113 میلیون سند که زیر ساخت لازم برای مقابله موثر با قاچاق و کالاهای تقلبی (از جمله سیگار، لوازم خانگی و قطعات یدکی خودرو است، در این حوزه است.

بهبود فرآیندهای تجاری از قبیل صدور کارت بازرگانی ‌با اجرای 25 استعلام از 20 دستگاه، حذف اعمال سلیقه کارشناسی، خطاهای سهوی و عمدی و مفاسد احتمالی، توسعه زمان ارايه خدمات و کاهش مدت زمان صدور کارت بازرگانی به کمتر از یک سوم، کنترل سابقه کالایی و سقف اعتباری بازرگان هنگام ثبت سفارش (که منجر به هوشمند سازی تعیین تکلیف لحظه ای بیش از نیمی از ثبت سفارش ها شده است) استقرار کامل درخواست سیستمی ارز در سامانه جامع تجارت با همکاری بانک مرکزی و تعیین تکلیف زمان اتصال سامانه جامع تجارت به گمرک، برخی از موارد قابل ذکر است.

تسهیل تامین مالی بخش تولید از طریق پروژه‌های تامین مالی زنجیره ای و پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب الکترونیکی‌ از دیگر موارد قابل ذکر است؛ با تامین مالی زنجیره‌ای، بهره‌وری مالی حداقل 40 درصد افزایش می یابد تاکنون با 12 بانک تفاهم نامه امضا شده است و 14.6 هزار فقره صورت حساب با مجموع ارزش 19.5 همت استعلام شده و حدود 30 هزار میلیارد تومان به صورت زنجیره ای تامین مالی انجام شده است.

اتصال فروشگاه‌های خرده فروشی با اولویت فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای به سامانه جامع تجارت به منظور رصد جریان کالا در کشور، برنامه‌ریزی تامین کالا در اقصی نقاط کشور و هوشمند شدن تنظیم و نظارت بر بازار که تاکنون بیش از 5800 فروشگاه و 12 هزار قلم کالا به این سامانه متصل شده و در حال رصد و پایش است، از دیگر موارد قابل ذکر در این حوزه است.

پایان پیام/

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد