آخرین خبر از دلار 4200 تومانی/ پایان توزیع رانت ارزی

آخرین خبر از دلار 4200 تومانی/ پایان توزیع رانت ارزی

به نظر می‌رسد کشمکش‌ها برای حذف ارز 4200 تومانی از کالاها به نتیجه رسیده و با علام سازمان غذا و دارو این ارز ترجیحی برای واردات دارو حذف شد. این ارز در حالی حذف شده است که بسیاری از نمایندگان مجلس و اقتصاددانان با حذف آن مخالف هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند هفته‌ای است که دولت برای حذف ارز 4200 تومانی با اقتصاددانان و نمایندگان مجلس جلسه برگزار می‌کند. در حالی که همه طرف‌های درگیر این موضوع اعلام کرده بودند ارز برای اقلامی مثل گندم و دارو حذف نمی‌شود اما سازمان غذا و دارو امروز ارز ترجیحی برای برخی از اقلام دارویی را حذف کرد.

طی هفته‌های گذشته موضوع اصلی جلسات دولت حذف ارز 4200 تومانی بوده است اما همواره نظر دولت بر این بوده است که ارز ترجیحی برای اقلامی مثل دارو و گندم باقی بماند.

در این خصوص محسن زنگنه به تجارت‌نیوز گفته بود: نظر قطعی دولت این است که دلار 4200 تومانی برای دو قلم دارو و گندم حفظ کند.

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز به تازگی گفته است: به غیر از دارو و گندم، ارز 4200 تومانی قرار است از پنج قلم کالا حذف شود. بنابراین نظر مجلسی‌ها بر ادامه تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات دارو است.

از سویی دیگر دولت با تعدادی از اقتصاددان جلسه برگزار کرد، اظهارنظر این اقتصاددانان نیز نشان می‌داد که بیشتر آنها مخالف حذف ارز ترجیحی هستند و فقط چند نفر موافق هستند آن هم به صورت مشروط.

همچنین مجلس با اعلام مخالفت برای حذف ارز ترجیحی، عنوان کرد این کار باعث شوک قیمتی شدید در کالاهای اساسی از جمله غذا و دارو خواهد شد.

با وجود آنکه مجلس و دولت نسبت به بالا رفتن قیمت در این اقلام اذعان کرده‌اند اما در نهایت ارز 4200 دارو امروز حذف شد.

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بازار

روز گذشته محمد مخبر، معاون اول ريیس جمهور در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌های دولتی گفته بود: «بخش عمده ارزی که با مجوز مجلس در سال 1400 تخصیص داده شده بود، هزینه شده است.»

با حذف ارز 4200 دارو در واقع منابع دولت آزاد شده اما واردکنندگان دارو برای تامین ارز مورد نیاز خود به بازار مراجعه می‌کنند که احتمالا بازار ارز را با نوسان رو به رو کند.

از یک طرف صحبت‌های مخبر به بازار ارز سیگنال افزایش قیمت می‌دهد چرا که دولت با محدودیت منابع ارزی رو به رو است.

این مساله در سال‌های گذشته هم اتفاق افتاده است. در حالی که دولت در سال گذشته تنها 36 میلیارد تومان درآمد نفتی داشت، 55 میلیارد تومان آن را برای واردات کالاهای اساسی هزینه کرد، یعنی دولت 18٫5 میلیارد دلار ارز کم داشت و برای پوشش کمبود منابع اززی خود از بازار آزاد دلار مورد نیاز خود را خرید.

با حذف ارز 4200 تومانی رانت ارزی در کشور کاهش پیدا کند اما از طرف دیگر دولت مجبور است به نحوی کمبود منابع ارزی خود را پوشش دهد. پس دولت ناچارا باید از بازار آزاد دلار خریداری کند و آن را به واردکنندگان بدهد تا بتوانند با قیمت دلار پایین‌تر اقلام اساسی را وارد کشور کنند.

چهار ماه تا پایان سال باقی مانده است و به نظر می‌رسد دولت ارز بیشتری را از بازار ارز خریداری کند و به همین علت سیگنال مهمی را درباره افزایش قیمت دلار به بازار می‌دهد.

پیش‌بینی کارشناسان از قیمت دلار تا پایان امسال

وحید مسعودی، کارشناس بازارهای مالی درباره تاثیر مذاکرات در آینده بازار ارز گفت: چه توافقی حاصل شود و چه نشود، دلار در بازه‌ زمانی حدود دو ساله روند افزایشی دارد.

این کارشناس بازارهای مالی گفت: اگر مذاکرات فرسایشی باشد و توافقی حاصل نشود، دلار تا قبل از تابستان 1401، می‌تواند به 32 یا 33 هزار تومان نیز برسد. در درازمدت دلار 40 تا 42 هزار تومانی قابل تحقق است.

علی طباطبايی، دیگر کارشناس بازارهای مالی، ارزش ذاتی دلار را 35 هزار تومان دانست و گفت: افت قابل توجه قیمت دلار در بازه زمانی کوتاه، دور از انتظار است.

او افزود: برخی کارشناسان احتمال دلار 25 هزار تومانی را مطرح کردند اما احتمال آن کم شده است. حتی گفته می‌شود دولت نیز بودجه 1401 را بر مبنای دلار 23 هزار تومانی می‌بندند.

مطالعه بیشتر: سیگنال مهم معاون اول ريیس جمهور به بازار ارز/ قیمت دلار بالا می‌رود؟
قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر

قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر

در بازار آزاد امروز یکشنبه قیمت دلار 30 هزار و 310 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 27 هزار و 882 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

دو نگاه به آینده بازار ارز / نگاه تحلیگران به نوسانات دلار

شایعه مهم برای بازار ارز / سیگنال آمریکایی برای قیمت دلار

شایعه مهم برای بازار ارز / سیگنال آمریکایی برای قیمت دلار

هرچند روز گذشته بازارهای دلار و طلا واکنش منفی نسبت به مذاکرات نشان دادند اما خبر عجیبی از تصمیم جدید آمریکایی‌ها منتشر شده است.

TejaratNews.com/
سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/13

سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 14...

در پی معاملات بازارهای داخلی قیمت دلار و یورو با افزایش قیمت همراه بود و قیمت سکه امامی نیز حدود 400 هزار تومان نوسان داشت.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازار ارز به بن‌بست در مذاکرات

اولین واکنش بازار ارز به بن‌بست در مذاکرات

تجارت نیوز از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد همزمان با پایان اولین دور مذاکرات هسته‌ای در وین خبر داد.

Bartarinha.ir/
دلار کانال عوض کرد / قیمت دلار در صرافی ملی چند؟

دلار کانال عوض کرد / قیمت دلار در صرافی ملی چند؟

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام و با یک روند افزایشی قیمت رقم 27 هزار و 733 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
مذاکرات، خرید دلار را افزایش می‌دهد؟ / پیش‌بینی قیمت دلار 13 آذر

مذاکرات، خرید دلار را افزایش می‌دهد؟ / پیش‌بینی قیمت دلار 13 آذر

روز پنج‌شنبه، قیمت دلار تا محدوده 29 هزار و 350 تومان پیشروی کرد که 120 تومان بیشتر از روز چهارشنبه بود. این سطح قیمتی حدود 2/ 1 درصد بیشتر از آخرین قیمت پنج‌شنبه دو هفته قبل بود.

TejaratNews.com/
هفته آینده دلار گران می‌‌شود؟ / دلار سهمیه‌ای چه آسیبی به بازار ارز زد؟

هفته آینده دلار گران می‌‌شود؟ / دلار سهمیه‌ای چه آسیبی به بازار ار...

قیمت دلار هفته گذشته تا 29 هزار و 500 تومان هم در بازار آزاد رسید. این رقم در صرافی‌ها در محدوده 26 هزار تومان قیمت خورده بود. پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار هفته آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار 12 آذر 1400

پیش‌بینی قیمت دلار 12 آذر 1400

قیمت دلار در بازار آزاد یازدهم آذر، به رقم 27 هزار و 326 تومان‌ رسید. واکنش امروز بازار ارز چیست؟

TejaratNews.com/

بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟

سکه تمام طرح قدیم ثابت ماند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/11

سکه تمام طرح قدیم ثابت ماند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/11

در پی کاهش قیمت انس جهانی و افزایش نرخ دلار قیمت طلا و سکه اعلام شد که بر این اساس قیمت طکه تمام طرح قدیم ثابت ماند.

TejaratNews.com/
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی

صرافی‌های بانک‌ها صبح امروز 11 آذر 1400 قیمت دلار را برای فروش به مردم 267022 ریال اعلام کرده‌اند که نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری گذشته افزایش یافته است.

Bartarinha.ir/
سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

روز چهارشنبه قیمت دلار توانست تا محدوده 29 هزار و 230 تومان پیشروی کند. این قیمت 260 تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود. افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

TejaratNews.com/
روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10

روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10

روز گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های مثبتی که از مذاکرات رسید قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شد، اما طی معاملات امروز ورق برگشت و مجددا طلا و سکه با افزایش قیمت همراه شدند.

TejaratNews.com/
قیمت دارو باید تغییر کند؟

قیمت دارو باید تغییر کند؟

یک نماینده مجلس از ضرورت اصلاح ساختار دارویی‌ها خبر داد.

Bartarinha.ir/
حضور مردم در بورس یک فرصت ملی است/راه‌ نجات بازار سرمایه ترویج سرمایه‌گذاری غیر مستقیم بازگشت شاخص بورس به مدار صعود با 8 هزار واحد رشد "ولیز" 9 واحد آپارتمان را به مزایده گذاشت حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "پیزد" نظر داد "نوری" تعمیرات اضطراری دارد/ تعطیلی فعالیت "نوری" به مدت 40 روز وانت آریسان بهبود یافته به زودی تولید می‌شود چراغ آیفکس سبز شد الزام بانک مرکزی برای دریافت «اینماد» خلاف قانون است رشد دسته‌جمعی شاخص‌های منتخب بورس تهران بورس بالاخره سبز شد | افزایش 8 هزار و 486 واحدی شاخص کل بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 14 آذر ماه کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی در سال 1401 پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان قیمت طلا و سکه امروز 14 آذر 1400 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد بهای 13 ارز کاهش یافت/ثبات در نرخ 12 ارز جزيیات عملکرد قوای سه‌گانه در ثبت حقوق و مزایا + سند