احتساب متوسط بهای دریافتی برق از صنایع با نرخ ECA

احتساب متوسط بهای دریافتی برق از صنایع با نرخ ECA

طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور درصورت تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده و کمک خواهد کرد بسیاری از موانع از پیش پای صنعت برق برداشته شود.

مالک شریعتی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان به بررسی آخرین ماده از طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور پرداخته و با اکثریت آرا به آن رای مثبت دادند به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: در ماده 3 این طرح، اصلاح تعرفه برق صنایع به نحوی پیش‌بینی شده که متوسط بهای دریافتی از صنایع مختلف نرخ ECA قراردادهای خرید تضمینی برق یا تبدیل انرژی خواهد بود.

گفتنی است؛ براساس ماده (3) "طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور"، متوسط بهای برق مصرفی مشترکان صنعتی (به جزء استخراج رمزارزها) معادل متوسط نرخ قراردادهای تبدیل انرژی (ECA) با توجه به بهای سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و هزینه انتقال تعیین و دریافت می‌‍شود، منابع حاصل از اجرای این ماده در بودجه‌های سنواتی به حساب شرکت مادر تخصصی توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و به صورت صددرصدی بابت هزینه‌های تولید و تامین برق حمایت از توسعه فناوری‌های مورد نیاز صنعت برق و طرح‌های بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف انرژی و طرح‌های نیمه تمام صنعت برق با الویت نوسازی شبکه فرسوده، انتقال برق اختصاص می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ماده 20 همین طرح، وزارت نیرو مکلف شده کنتورهای برق را هوشمندسازی و منابع آن را نیز از محل افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف و اصلاح تعرفه برق صنایع تامین کند.

وی در ادامه افزود: البته در تبصره 15 قوانین بودجه سال‌های 1400 و 1401 این مهم پیش‌بینی شده است. در سال 1400مبلغ 8 هزار میلیارد تومان و سال 1401 مبلغ 16 هزار میلیارد تومان درآمد از محل اصلاح تعرفه برق صنایع برای وزارت نیرو حاصل شده اما مجلس تصمیم گرفت هزینه نصب کنتورهای هوشمند از مردم دریافت نشود و در کمیسیون مقرر شد؛ این مبلغ از همان محل ماده 3 -که یک منبع ایجاد شده است- تامین شود تا بار مالی بیشتری به صنایع تحمیل نشود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: این طرح درصورت تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده و کمک خواهد کرد بسیاری از موانع از پیش پای صنعت برق برداشته شود و در سال‌های آینده علاوه‌بر صرفه‌جویی، به افزایش تولید نیز برسیم تا دیگر در زمان اوج مصرف نگران خاموشی‌ها نباشیم.

local_offerبرچسب‌ها:
ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی