واردات نفت خام چین به بالاترین سطح از ماه مه رسید

واردات نفت خام چین به بالاترین سطح از ماه مه رسید

ایلنا: واردات نفت خام چین در ماه اکتبر سال جاری میلادی در بحبوحه راه‌اندازی طرح‌های پالایشی تازه افزایش یافت.

به گزارش ایلنا از خبرگزاری رویترز، داده‌ها در روز دوشنبه (16 آبان‌ماه) نشان داد واردات نفت خام چین در ماه اکتبر نخستین رشد سالانه خود طی پنج ماه گذشته را ثبت کرد و به بالاترین سطح از ماه مه رسید و 14 درصد نسبت به پایین‌ترین رشد پارسال افزایش یافت.

بر اساس داده‌های اداره کل گمرک چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام جهان در ماه گذشته میلادی در مجموع 43 میلیون و 140 هزار تن معادل میانگین روزانه 10 میلیون و 160 هزار بشکه وارد کرد.

واردات نفت خام چین در ماه اکتبر نسبت به میانگین روزانه 9 میلیون و 800 هزار بشکه‌ای ماه سپتامبر نیز با افزایش روبه‌رو بوده است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که شرکت پتروچاینا تولید آزمایشی را در مجتمع پالایشی تازه‌ساخت خود با ظرفیت پالایش روزانه 200 هزار بشکه واقع در استان گوانگدونگ آغاز کرد.

پالایشگاه‌های چینی همچنین از روند کاهش قیمت جهانی نفت برای تکمیل ذخیره‌سازی‌ها و حمل محموله از قاره آمریکا و خاورمیانه استفاده کردند.

واردات نفت خام چین در 10 ماه نخست امسال در مجموع 413 میلیون و530 هزار تن (میانگین حدود 9 میلیون و 930 هزار بشکه) بوده است که نسبت به دوره مشابه پارسال 2.7 درصد کاهش نشان می‌دهد.

داده‌ها نشان می‌دهد که با انتشار ناگهانی شمار زیادی از سهمیه‌های صادراتی پکن، شرکت‌های پالایشی در ماه گذشته میلادی در مجموع 4 میلیون و 456 هزار تن سوخت را به خارج از کشور صادر کردند که این رقم نسبت به دوره مشابه پارسال 13 درصد افزایش نشان می‌دهد.