دستکاری قیمتی در بورس صحت ندارد

دستکاری قیمتی در بورس صحت ندارد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه دستکاری قیمتی در بورس صحت ندارد، گفت: فردا در شورای عالی بورس پیشنهاد خواهیم داد که اجازه دهد بسته جامعی برای دامنه...

به گزارش اقتصادآنلاین، محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه دستکاری قیمتی در بورس صحت ندارد، گفت: دامنه نوسان باید بازتر از آن چیزی باشد که اکنون هست، چراکه کارایی بازار این را حکم می‌کند.

وی افزود: متغیرهای اقتصادی و تحولات سیاسی پیش رو، فضای نااطمینانی را برای سهامداران و سرمایه گذاران ایجاد کرده بود که بر این اساس در فضای نااطمینانی، وقتی که قدرت تصمیم گیری کاهش می یابد، باید به سهامداران فرصت داد، پس دامنه نوسان به این دلیل بود که آرامش در فضای بازار ایجاد شود.

دهقان دهنوی گفت: دستکاری قیمتی را در جایی به کار می بریم که برای اهداف نادرستی، منافعی را متوجه عده ای کنیم؛ اما ما دامنه نوسان نامتقارن را تعیین کردیم که بتوانیم فضای نااطمینانی را مدیریت کنیم.

وی در خصوص هزینه دامنه نوسان نامتقارن، گفت: هر نوع تصمیم و تغییری جوانب خود را دارد، اما اینجا در تعیین دامنه نوسان نامتقارن، موضوع هزینه و فایده مطرح است تا رفع نگرانی از سهامدارانی صورت گیرد که به جای اینکه به سودآوری و ارزشمندی سهام خود توجه کنند، به هیجانات توجه می کنند.

دهقان دهنوی با بیان اینکه هر چقدر دامنه نوسان محدود شود، نقدشوندگی محدود می شود، گفت: سازمان بورس در صدد است کمک کند تا نقدشوندگی بازار بالا رود. در ابتدای امسال به خاطر اینکه روند صعودی شدیدی در بازار سرمایه وجود داشت، نصاب صندوق های سرمایه گذاری و سقف سهام آنها را تغییر داده ایم.

وی افزود: نمی توان از سازمان بورس انتظار داشت که تنظیم گری صورت دهد و اسم کارها و اقدامات آن را دستکاری قیمتی بدانیم.

دهقان دهنوی گفت: صندوق های سرمایه گذاری خود تشخیص می‌دهند که چه سهامی را بخرند؛ ضمن اینکه بازارگردانی تجربه جدیدی در سطح وسیع در بازار سرمایه به شمار می رود که البته نقایصی هم دارد و دستورالعمل آن نیز در حال بازنگری است؛ این در حالی است که بازارگردانی مسيولیت پذیری در مورد بازار سرمایه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: وقتی که دامنه نوسان منفی 5 بوده و فضای بازار هیجانی و به دور از تحلیل است، بازارگردان تبدیل به نوسان گیر می شود و روی منفی 5 سهام را از دست مردم می گیرد و با کوچکترین فضای مثبت، بازدهی بالایی را کسب می کند. لذا باید توجه داشت که هر تصمیمی هزینه و فایده دارد؛ ما در این مقطع از زمان به این نتیجه رسیدیم که فایده دامنه نوسان منفی 2 و مثبت 2 کمتر از زیان آن است.

وی افزود: ما برای شرایط موقت، تصمیم موقت می گیریم و هر ماه گزارشی را به شورای عالی بورس ارایه می دهیم، اما پیشنهاد ما به شورای عالی بورس این است که تصمیم دامنه نامتقارن که آرامش نسبی ایجاد کرده را بررسی کنیم؛ ضمن اینکه انتظارات اکنون به سمتی رفته است که آینده اقتصاد را می توان بهتر از قبل ترسیم کرد؛ ضمن اینکه دو فصل متوالی رشد اقتصادی مثبت داشتیم، پس فضا دیگر غبارآلود نیست؛ اما باید توجه داشت که اگرچه ما یک تصمیم موقت در شرایط خاص داشتیم، اما تغییرات متعدد هم خود هزینه و فایده دارد؛ لذا اینکه مرتب تصمیمات را تغییر دهیم، هزینه ها را افزایش می دهد.

دهقان دهنوی گفت: سازمان بورس اعتقاد دارد که باید یک بسته برای دامنه نوسان طراحی شود؛ بنابراین چشم انداز حذف دامنه نوسان است؛ البته باید گفت که در خیلی از بورس های دنیا، دامنه نوسان وجود دارد؛ اما خیلی دامنه بزرگی است و به ندرت به چشم می‌آید.

وی افزود: باید بتوان شرایط تعریف شده بر روی دامنه نوسان گذاشت تا در مواقع خاص انعطاف پذیری لازم را داشته باشد؛ بنابراین باید مصلحت بازار را در نظر گرفت.

رییس سازمان بورس گفت: سازمان بورس به شورای عالی بورس پیشنهاد خواهد داد تا یک بسته خاصی را برای دامنه نوسان در نظر بگیرد؛ اما به هر حال نظرات شورای عالی بورس متفاوت است.

وی افزود: ما همواره به سهامداران پیشنهاد می دهیم که اگر می خواهند وارد بازار سرمایه شوند، مشاوره بگیرند و گزارشها را بخوانند و نسبت به سهم های انتخابی خود آگاه باشند. برای این گروه از افراد، روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس را پیشنهاد خواهیم داد.

دهقان دهنوی گفت: سرمایه گذاری غیرمستقیم را می توان در صندوق های سرمایه گذاری دید؛ این در حالی است که باید نهادهای سرمایه گذاری را گسترش داد؛ ضمن اینکه امروز در جلسه هیات مدیره بورس 8 نهاد مالی را تصویب کرده ایم و به همکاران اعلام کرده ام که به سرعت نهادهای مالی را توسعه دهند.

وی اظهار داشت: قبل از اینکه به سازمان بورس بیایم، دبیر هیات مقررات زدایی بودم و آنجا از سازمان بورس درخواست کردیم که اجازه ورود صندوق های سرمایه گذاری را بدهیم. از این پس مصوبات هیات مدیره سازمان بورس را دنبال کنید و گزارش هم خواهیم داد که چه طور کار را سرعت خواهیم داد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دستورالعمل کارگزاری ها بازنگری خواهد شد و تا فروردین و اردیبهشت کار بازنگری را صورت خواهیم داد و امیدواریم از اردیبهشت 1400 بتوانیم مجوز کارگزاری های جدید را صادر کنیم.

وی اظهار داشت: بازدهی بازار سرمایه در همه بازارها طی سنوات گذشته بسیار بالا بوده؛ پس سرمایه گذاری غیرمستقیم سودآوری بسیار بالایی دارد؛ پس مردم با نگاه بلندمدت به استفاده از صندوق های سرمایه گذاری رو بیاورند و خود را از دغدغه های روزانه بورس رها کنند.

دهقان دهنوی گفت: ماینینگ و استخراج رمزارز قانونی است ولی استفاده از رمزارز در خرید و فروش و راه اندازی سایت ها برای خرید و فروش غیرقانونی است؛ پس درخواست ما این است که مراجع نظارتی با تخلفات برخورد کنند.

وی افزود: بورس تلاطم زیادی را در سال جاری تجربه کرد؛ به این معنا که یک رشد تند و تیز و یک نزول قابل توجه را تجربه کرده است، پس اگر عواملی که در صعود و نزول را از هم جدا نکنیم، ممکن است در تحلیل خود دچار مشکل شویم؛ واقعیت آن است که انتظارات نسبت به آینده اقتصادی ابتدا به یک شکل بوده و پس از آن تغییر شکل داده است؛ ضمن اینکه تحولات اقتصادی نیز در بورس اثرگذار بوده است؛ قسمت دیگری از ماجرا هم البته مربوط به عوامل غیراقتصادی و بعضا غیرلازم بوده که باید با آنها مقابله کنیم.

دهقان دهنوی گفت: یکی از این عوامل اظهارنظرهای سیاسی است که اگرچه ممکن است از روی خیرخواهی باشد، اما بدون توجه به حساسیت ها و مناسبات بازار سرمایه صورت می گیرد؛ این در حالی است راجع به شاخص صحبت کردن از سوی مسيولان صحیح نیست.

وی افزود: بخش دیگری نیز راجع به قانونگذاری ها و مقررات گذاری ها در بازار سرمایه اشکال وجود دارد؛ ضمن اینکه نمی توان بر اساس آنکه در مجلس بودجه را افزایش دهیم، مناسبات سرمایه گذاری را دستخوش تغییر کرده و نرخ های سرمایه گذاری را غیرمتعارف تغییر دهیم.

دهقان دهنوی در خصوص صندوق پالایشی یکم گفت: نمی توان راجع به اطلاعات امروز راجع به تصمیمات دیروز قضاوت کنید. نباید طوری راجع به دولت کرد که گویی دولت از صندوق پالایشی یکم قصد کسب سود دارد. پس باید نوع اظهارنظر و قضاوت خود را بر اساس منطق و واقعیت صورت دهیم.

وی اظهار داشت: دولت آمده 20 درصد زیر قیمت سهام خود را فروخته است، اما بعد از آن اتفاقاتی رخ داده و بر اساس تغییر شرایط اقتصادی قیمت بازار سهام نزول کرده است؛ این در حالی است که دولت وقتی که دارایکم را فروخته 20 درصد زیر قیمت فروخته و اکنون بالای 30 تا 40 درصد سود دارد.

دهقان دهنوی گفت: ما قانونی در بازار سرمایه داریم که از ناشر می خواهیم حداقل یکسال قیمت زیر عرضه اولیه نیاید، پس جایی دولت به خاطر بازار سرمایه ای که کانال تامین مالی در اقتصاد است از بازار سرمایه حمایت می کند و یک جا هم دستگاههای دولتی اقدام به عرضه اموال و دارایی های خود را عرضه می کند؛ پس دولت اینجا نقش ناشر دارد؛ پس از دولت انتظار داریم که در نقش ناشر به وظایف خود عمل کند.

local_offerبرچسب‌ها:
تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

جمعی از سهامداران زیان دیده بازار بورس، امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار واقع در تهران تجمع کردند.

Bartarinha.ir/
رییس سازمان بورس سه عامل ایجاد نوسان در بازار بورس را تشریح کرد

رییس سازمان بورس سه عامل ایجاد نوسان در بازار بورس را تشریح کرد

دولتتهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، سه عامل کلان اقتصادی، باز برون‌زا، عدم شفافیت و نظارت را از عوامل تاثیرگذار در نوسان بازار بورس عنوان کرد.

Irna.ir/
تناقض‌گویی رییس سازمان بورس؛ رشد بورس به بهای نابودی اقتصاد!

تناقض‌گویی رییس سازمان بورس؛ رشد بورس به بهای نابودی اقتصاد!

محمدعلی دهقان دهنوی در یکی از آخرین اظهارات خود بیان کرده‌‌است که بانک مرکزی نباید نرخ بهره بین بانکی را جذاب‌تر از بورس کند. این در حالی است که ارتباط میان نرخ...

EghtesadOnline.com/
سه سیاست کلی در تغییر دامنه نوسان/ تعیین رقم دامنه نوسان به سازمان بورس واگذار شد

سه سیاست کلی در تغییر دامنه نوسان/ تعیین رقم دامنه نوسان به سازمان...

سخنگوی شورای عالی بورس، از تصویب سه سیاست کلی در مورد تغییر دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد .

FarsNews.ir/
سدسازی سازمان بورس مقابل تعادل بازار

سدسازی سازمان بورس مقابل تعادل بازار

مشکل اینجاست که تمامی تصمیماتی که در این چند ماه توسط متولیان بازار سرمایه اتخاذ شده، با هدف جلوگیری از روند منفی بازار صورت گرفته است!

BourseNews.ir/
سیگنال‌های جدید ريیس سازمان بورس / بورس کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد

سیگنال‌های جدید ريیس سازمان بورس / بورس کشور را از مصیبت بزرگ تورم...

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که بازار سرمایه در سال گذشته کمک بی‌نظیری در زمینه تامین مالی به دولت کرد، گفت: اگر بازار سرمایه نبود دولت ناچار به افزایش پایه پولی می‌شد. بازار سرمایه دول...

TejaratNews.com/
توصیه رییس سازمان بورس برای ورود سرمایه‌گذاران خرد به بورس

توصیه رییس سازمان بورس برای ورود سرمایه‌گذاران خرد به بورس

رییس سازمان بورس با بیان اینکه سال گذشته 250 هزار میلیارد تومان به صورت سرمایه گذاری مستقیم از طریق بازار سرمایه، تامین مالی صورت گرفته، گفت: مردم در بورس روش...

EghtesadOnline.com/
تحقیق و تفحص از سازمان بورس کلید خورد

تحقیق و تفحص از سازمان بورس کلید خورد

محسن علیزاده گفت: سه گزارش انجام تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار، اعمال ماده 214 درباره تخلفات بازار سرمایه و راهکارهای تقویت این بازار در کمیسیون...

EghtesadOnline.com/
بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد

بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغی...

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار، این سازمان عصر امروز شاهد تغییرات مدیریتی بود.

BourseNews.ir/
رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است، گفت: کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست، چراکه باعث رفع محدودیت‌ها در تجارت خارجی ...

Irna.ir/
دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس انتخاب شدند

دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس انتخاب شدند

بورستهران - ایرنا - در جلسه سه شنبه شب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، دو عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شدند.

Irna.ir/

ريیس سازمان بورس به کلاب هاوس می‌آید

تغییرات مدیریتی در سازمان بورس

تغییرات جدید در سازمان بورس!

نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس چگونه است؟ / یک مشکل قانونی در انتخاب ريیس سازمان بورس!

محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز" باز هم سهم‌های کوچک "بورس" را سر بریدند قیمت بیت کوین به بیش از 61 هزار دلار رسید + قیمت ارزهای دیجیتالی رکورد تاریخی فروش «بی‌ام‌و» در اقتصاد کرونازده یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی دامنه نوسان بورس از اردیبهشت تغییر می‌کند قیمت طلا، سکه و ارز دست "بورس" زیر سنگ بانک‌مرکزی ... جزيیات جدید از باند بزرگ فرار مالیاتی در فارس گلابی 120هزار تومانی در بازار قاچاق است جزيیات افزایش قیمت سیگار از اردیبهشت احتمال کاهش صف فروش توسط سهامداران عمده نبض قیمت مسکن در مناطق پر معامله دامنه نوسان بورس چقدر شد؟ / اتفاقات مهم دیروز برای بازارها پیش‌بینی قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400

در حال بارگیری...