بندهای ناکارآمد 10 فرمان‌ خاندوزی کدامند؟/ بانکی‌ها پیشتاز بازار فردا؟

بندهای ناکارآمد 10 فرمان‌ خاندوزی کدامند؟/ بانکی‌ها پیشتاز بازار فردا؟

اخیرا وزیر اقتصاد در مصاحبه‌ای از 10 فرمان برای بهبود بخشیدن به وضعیت بازار سرمایه سخن گفت. 10 فرمانی که برخی از آن‌ها به عقیده کارشناسان ناکارآمد است و برخی در صورت اجرا تاثیر بسیار مثبتی بر بورس خواهند داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا وزیر اقتصاد در مصاحبه‌ای از 10 فرمان برای بهبود بخشیدن به وضعیت بازار سرمایه سخن گفت. 10 فرمانی که برخی از آن‌ها به عقیده کارشناسان ناکارآمد است و برخی در صورت اجرا تاثیر بسیار مثبتی بر بورس خواهند داشت.

سلمان نصیرزاده در این خصوص گفت: 10 تصمیم توسط ستاد اقتصادی دولت گرفته شده است. پرحاشیه ترین موضوع اصلاح ضریب نرخ سوخت صنایع پتروپالایشی و فولادی است. این میزان در بودجه معادل نرخ خوراک اعلام شده بود اما پس از گذشت هشت روز از تقدیم لایحه بودجه نرخ تعدیل شد و به 40 درصد رسید. بحث اینجاست که هشت روز پیش دولت در لایحه بودجه نرخ سوخت گاز صنایع را معادل نرخ خوراک اعلام کرده و فشار مضاعفی به بازار سرمایه آورده است. این موضوع باعث بر هم خوردن روند عرضه و تقاضا شده و حالا آن را اصلاح می‌کند!

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: این در شرایطی است که هنوز بند درآمد از محل اصلاح نرخ سوخت که در بودجه 1401 مبلغ 94 هزار میلیارد تومان در نظر شده به تایید یا رد مجلس نرسیده است. بنابراین فعلا این بند کارایی ندارد. اگر فرضا مجلس با موضوع موافقت کند هزینه مازادی که انتظار می‌رفت به این صنایع تحمیل شود نخواهد شد. چون 40 درصد با 30 درصد گذشته تفاوت معناداری ندارد. اما در مجموع این مورد نقطه ضعفی برای دولت است. دولت لایحه‌ای ارايه می‌دهد و بازار را با تنش مواجه می‌کند و هشت روز بعد آن را اصلاح می‌کند. در هر صورت این بند اگر به تایید مجلس هم برسد دولت با کاهش درآمد روبه‌روست که باید برای آن منبع جدیدی تعریف کند.

ابهام در بازار سهام همچنان وجود دارد

وی اظهار کرد: بند انتشار اوراق دولتی مربوط به کنترل جریان ورود نقدینگی خیلی کارایی ندارد. دولت کسری درآمد دارد و حداقل 88 همت اوراق در سال 1401 و 124 همت اوراق سررسید شده دارد. در لایحه بودجه هم اعلام شده اگر منابع نفتی محقق نشود دولت اجازه دارد به هر میزان انتشار اوراق کند. لذا در این بند سیاست‌های حاکمیتی بر بازار سرمایه ارجح هست.

این کارشناس گفت: در بند 10 نیز بانک مرکزی موظف شده در بازار بین بانکی و بازار ثانویه مداخله کرده و سقف نرخ سود را در 20 درصد نگه دارد. این موضوع ناکارآمد است. البته در تيوری اقدام مثبتی است ولی زمانی که انتشار اوراق تسریع پیدا کند روی نرخ سود هم موثر خواهد بود و آن را افزایش می‌دهد.

وی عنوان کرد: در مجموع بازار سرمایه قبلا هم از این فرمان‌ها داشته است. در اردیبهشت امسال هم دهنوی مشابه این موارد را اعلام کرد اما خیلی به بازار کمک نکرد. درآمد صادرکننده‌ها همچنان نامشخص است و تکلیف مداخله دولت در قیمت‌گذاری‌ها هم هنوز مشخص نیست. هر چقدر به سمت شفاف‌سازی نکات مبهم برویم تکلیف بازار هم مشخص می‌شود.

فرمول تعیین نرخ گاز باید تغییر کند

نصیرزاده خاطرنشان کرد: فرمولی که در حال حاضر برای نرخ گاز هست 50 درصد نرخ داخلی و 50 درصد چهارهاب بین‌المللی است. دو هاب اروپاست که مصرف‌کننده اند و نرخ‌های بالایی دارند. این فرمول باید تغییر کند و هاب‌هایی مثل هنری‌هاب امریکا یا قطر می‌تواند مبنا قرار گیرد. در غیر این صورت 5000 تومانی که به عنوان سقف تعیین می‌شود هزینه بالایی را به صنایع تحمیل می‌کند. ما در یک فضای غیر اقتصادی هستیم. بر خلاف دنیا در ایران نرخ گاز خانگی پایین و نرخ گاز صنایع بالاست. در این شرایط صنایعی که ارزآور هستند و می‌توانند طرح‌های توسعه‌ای داشته باشند با این مفاد اشتباه تضعیف می‌شوند.

سلمان نصیرزاده گفت: کلیت بازار هنوز با ابهام مواجه است و لایحه بودجه همچنان مهمترین فاکتوری است که بر بازار سرمایه سایه انداخته است. این موضوع جریان نقدینگی را به شدت محدود کرده است. حجم معاملات همچنان در سطوح پایینی قرار دارد و مفادی که برای بازار سرمایه مهم است همچنان رد یا تایید نشده است.

پیشتازی فردا با بانکی‌هاست

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: روند بازار در فردا هم متعادل خواهد بود و انتظار می‌رود بانکی‌ها به واسطه تسعیر ارز شرایط بهتری داشته باشند. اکنون وضعیت بازار در انتظار است تا مفاد بودجه مشخص شود و تا این ابهام رفع نشود افت و رشد خاصی را شاهد نیستیم. تعیین تکلیف بندهای بودجه جهت بازار را مشخص می‌کند. نرخ سوخت وضعیت پترو پالایشی و فولادی‌ها را تعیین می‌کند و مالیات بر درآمد صادرکنندگان نیز اگر تایید یا رد شود بسیار تاثیرگذار است. ریزش شدید یا رشد قوی به مواردی که در بودجه تایید یا رد می شود بستگی خواهد داشت.

آخرین پیش‌بینی‌های بازار سهام را هر روز ساعت 17 در صفحه پیش‌بینی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

افزایش 20 درصدی تعرفه این پزشکان بررسی الزام خصوصی سازی در صنعت خودو قیمت یک آپارتمان نقلی در این منطقه تهران + جدول جزيیات مهم درباره حقوق و عیدی بازنشستگان ایلان ماسک بسیار ثروتمندتر می‌شود! شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران/ این خانه... سفر ایرانی ها به تفلیس چقدر آب می خورد؟ این افراد در آستانه خطری اقتصادی و بزرگ! دو سناریو مهم پیش‌‌‌ روی بورس بازان کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟ وزارتخانه‌ها عامل ورود ارز به کشور شوند ادامه ریزش قیمت طلا در بازار استقبال از سرمایه‌گذاری در صنعت دخانیات آیا عقل اردوغان نمی‌رسد؟! پیش‌بینی عجیب ريیس اتحادیه از قیمت گوشت! توافق ایران و ازبکستان در راستای توسعه ترانزیت ریلی دیدار فوتبال ایران و عراق تحت پوشش بیمه رازی پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی 180 هزار تومان شد پیش بینی سرسام آور درباره قیمت اتریوم برف در جاده‌های 17 استان و ترافیک در محور فیروزکوه/ ضرورت تجهیز خودرو به زنجیر‌چرخ‌ ورود دلار به کانال 24 هزار تومانی هشدار کولاک‌ و وقوع بهمن در برخی نقاط کشور/یخبندان در 25 استان و احتمال افت فشار گاز‌ زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اظهارات مهم ارزی رییس کل بانک مرکزی/ چگونه صادرات تقویت... عیدی بازنشستگان به موقع پرداخت می شود؟ | آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده صدور اسناد مالکیت تک‌برگ توسط دفاتر اسناد اعلام زمان واریز سود سهام عدالت | هر نفر چقدر سود دریافت می‌کند؟ هماهنگی بین‌ بخشی‌ برای تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید/نگاه اقتصادی‌ کشور‌ صادرات محور باشد پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز صعود چند ده دلاری قیمت پالادیوم در بازار جهانی/ امروز طلا چند دلار پایین آمد؟‌ اینماد اجباری باعث مهاجرت نخبگان می شود / تمایل مردم به فعالیت زیر زمینی با ایجاد طرح اینماد اجباری افزایش 30 درصدی جرایم بیت کوینی و دیگر ارزهای مجازی در سال 2021 پیش‌بینی بورس تا پایان سال/ بازار سهام سال آینده رونق می‌گیرد؟ «تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده رشد 60 درصدی 3 رمز ارز در بازار امروز قیمت پر فروش ترین گوشی های موبایل در بازار + جدول بالش های مخدر به انگلیس نرسید صالح آبادی: نگاه اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد صادرات 345 هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس دوره‌ای جدید را در بخش تعاون آغاز می‌کنیم کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید افزایش می یابد؟ کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟ | مهلت پذیره نویسی 2 نماد تا چه زمانی است؟ جایگاه ویژه ایران در تعیین قیمت زعفران خبر وزیر کار درباره تحول در بخش تعاون ایران مرجع قیمت زعفران در دنیا خواهد شد قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال افزایش است؟ واکنش همتی به اعتراف آمریکا/ یک توافق خوب می‌تواند... خبر مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره مقرارت واردات قیمت نفت رکورد 7 ساله را شکست