جزيیات تجارت ایران با روسیه و اوکراین در زمان جنگ

جزيیات تجارت ایران با روسیه و اوکراین در زمان جنگ

جریان تجاری ایران با روسیه و اوکراین در دوماه ابتدایی جنگ بین دو کشور نشان می‌دهد که فقط واردات از روسیه افزایش داشته است، صادرات به این کشور و البته مجموع تجارت با اوکراین افت تا بیش از 90 درصدی را ثبت کرده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، با گذشت حدود سه ماه از شروع جنگ بین روسیه و اوکراین، وضعیت تجاری ایران با این دو کشور از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت و در همین رابطه، لطیفی-سخنگوی گمرک- گزارشی از تبادل تجاری با آنها در فاصله اسفند سال قبل تا پایان فروردین امسال ارايه کرد.

تنش‌های سیاسی بین اوکراین و روسیه در اواخر بهمن ماه سال گذشته شدت گرفت و عملا وارد جنگ شدند، اتفاقی که در وضعیت تجاری دو کشور با سایر کشورها با توجه به اینکه تامین‌کنندگان بخشی از کالاهای اساسی هستند، حايز اهمیت بوده است.

 ایران تا زمان شروع جنگ این دو کشور یعنی در 10 ماهه اول سال گذشته، حدود دو میلیارد دلار با آنها تعامل تجاری داشت که عمده آن تا حدود 1.8 میلیارد دلار  مربوط به روسیه بود. گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی از جمله اقلامی اساسی وارداتی ایران از روسیه تا زمان جنگ این کشور بوده و از اوکراین نیز هر چند محدودتر، کالاهایی مانند  گندم، ذرت، روغن آفتابگردان، ماشین آلات و یا برخی تجهیزات نفتی وارد کرده بود.

تجارت 382.8 میلیون دلاری با روسیه در دو ماه

بر اساس این گزارش، در دو ماه مورد بررسی، تجارت ایران و روسیه حدود 930.4 هزار تن به ارزش بیش از 382.8 میلیون دلار بوده است.

سهم واردات از روسیه 758.6 هزار تن به ارزش 321.3 میلیون دلار بوده که نسبت به دو ماه اسفند 1399 و فروردین 1400 حدود 109 درصد در وزن و 29 درصد در ارزش رشد داشته است. در دوره مشابه سال گذشته، حجم واردات ایران از روسیه 362.6 هزار تن به ارزش 249 میلیون دلار بوده است.

از اقلام اساسی وارداتی ایران از روسیه در این مدت می‌توان به گندم و ذرت اشاره کرد.

کاهش 36 درصدی صادرات به روسیه

وضعیت صادرات ایران به روسیه در اسفند پارسال و فروردین امسال کاهشی بوده است؛ ‌ به‌طوری که 171.8 هزار تن به ارزش 61.5 میلیون دلار صادرات انجام شده که نسبت به دوره مشابه قبل 22 درصد در وزن و 36 درصد ارزش کاهش داشته است. در دوره گذشته 220.9 هزار تن به ارزش 96.1 میلیون دلار صادرات به روسیه انجام شده بود.

واردات از اوکراین 98 درصد کم شد

اما جریان تجارت ایران و اوکراین در دو ماه مورد بررسی کاهشی و در مجموع 5.9 هزار تن به ارزش 3.4 میلیون دلار بوده است.

میزان واردات ایران از اوکراین حدود 563 تن به ارزش 565.7 هزار دلار بوده است، در حالی که ایران در ماه پایانی 1399 و ابتدایی 1400، حدود 20.7 هزار تن به ارزش بیش از 27 میلیون دلار واردات از اوکراین داشته است.

بر این اساس واردات از اوکراین در اسفند پارسال و فروردین امسال، 97 درصد در وزن و 98 درصد ارزش کاهش داشته است.

کاهش 76 درصدی صادرات به اوکراین

صادرات ایران با این کشور نیز کاهشی بوده است؛ به طوری که در این دوره 5.3 هزار تن به ارزش 2.9 میلیون دلار صادرات انجام شده که 63 درصد در وزن و 76 درصد ارزش کاهش دارد.

در دوره مشابه سال قبل صادرات ایران به اوکراین حدود 15 هزار تن به ارزش 12.3 میلیون دلار بوده است.

هشدار/ این ارز دیجیتال کلاهبرداری است خبر بد دولت برای حقوق کارگران | سنگ بزرگ بر سر راه افزایش حقوق کارگران چیست؟ مبلغ نهایی وام کمک ودیعه مسکن مشخص شد؟ شفافیت اطلاعات، ماحصل عرضه خودرو در بورس کالا تاثیرگذارترین نمادها در جریان معاملات امروز بخت با بازنشستگان یار شد/ افزایش وام مستمری... موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند قیمت دلار در بازار متشکل امروز 3 خرداد قیمت سکه امامی امروز 3 خرداد پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی افزایش پله ای قیمت دلار | قیمت دلار بازهم افزایش داشت نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ قیمت هر گرم طلا 18 عیار اعلام شد ( 3 خرداد ) سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قیمت‌گذاری واقعی خودرو با فروش خودرو در بورس کالا امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود/ با مقصران ریزش ساختمان مترو پل در آبادان برخورد ... چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه ارسال یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان