رقابت وردآورد و کامرانیه در رشد اجاره‌بها!

رقابت وردآورد و کامرانیه در رشد اجاره‌بها!

شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در خرداد ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل 33.9 درصد و 37.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

برترین‌ها: شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در خرداد ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل 33.9 درصد و 37.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

این آمار رسمی‌ای است که بانک مرکزی منتشر کرده اما اطلاعات میدانی و گشت‌وگذار در آگهی‌های موجود در بازار نشان می‌دهد رشد قیمت‌ها به مراتب بالاتر از این مقدار است. اگرچه با توجه به مصوبه ستاد مقابله با کرونا قراردادهای اجاره مسکن به صورت خودکار قابل تمدید است و سقف افزایش اجاره بها هم 25 درصد تعیین شده، مشاهدات شهروندان اما نشان می‌دهد خانه‌های خالی از مستاجر با قیمت‌های سرسام‌آوری به متقاضیان پیشنهاد می‌شوند.

به زعم بعضی کارشناسان همین تصمیم ستاد مقابله با کرونا تعادل عرضه و تقاضا در بازار اجاره مسکن را برهم زده و کمبود فایل‌‌های مسکن اجاره‌ای منجر به افزایش اجاره‌بها شده است. برای مقایسه تغییرات نرخ اجاره بها در محله‌های مختلف تهران بد نیست سری بزنیم به آگهی‌های موجود در سایت دیوار. می‌خواهیم یک مقایسه انجام بدهیم که نرخ اجاره‌بها در خردادماه امسال در مقایسه با مقطع زمانی مشابه پارسال چه تغییراتی داشته.

شبی یک میلیون تومان اجاره‌ی خانه در شمال تهران

اول از شمال تهران و منطقه یک شروع کنیم. جایی که طبق قیمت‌های درج شده روی سایت دیوار بیشترین درصد رشد اجاره را تجربه کرده. محله درکه تهران با 120.5 درصد بیشترین نرخ افزایش اجاره‌ها را در یک سال اخیر دارد. متوسط اجاره یک متر مربع آپارتمان 2 تا 5 سال ساخت در این محله از تهران خردادماه پارسال 122 هزار تومان بوده و امسال به 269 هزار تومان رسیده. یعنی همین الان برای یک واحد آپارتمان 110 متری در این محله باید حدودا ماهانه 30 میلیون تومان اجاره پرداخت کنید.

به عبارتی هر شب اقامت در این خانه برایتان یک میلیون تومان آب می‌خورد. جالب است بدانید که هزینه یک شب اقامت در هتل 5 ستاره استقلال یا هما حدود 600 هزار تومان است! در بقیه محله‌های منطقه یک هم تقریبا اوضاع به همین منوال است. در حال حاضر بالاترین نرخ اجاره را در کل تهران محله الهیه دارد با متوسط ماهانه 343 هزار تومان برای هر متر مربع. ارزان قیمت‌ترین محله‌های منطقه یک برای اجاره نشینی دارآباد و سوهانک هستند.

غرب تهران؛ اقلا 50 درصد رشد

از شمال به غرب تهران برویم. منطقه خوش و آب هوای 2 که یکی از محله‌های گران‌قیمت تهران برای اجاره‌نشینی است. اجاره‌ بهای خانه‌های این منطقه البته افزایش لجام‌گسیخته خانه‌های منطقه یک را تجربه نکرده. در کل این منطقه که دور بزنید گران‌ترین خانه‌ها را در سعادت‌آباد پیدا می‌کنید که متوسط اجاره‌بهای هر متر مربع در آن 262 هزار تومان است و البته در همین محله پارسال این رقم 157 هزار تومان بوده. یعنی اگر پارسال می‌توانستید با ماهی 11 میلیون تومان یک آپارتمان 70 متری در این محله اجاره کنید امسال باید همان خانه را با مبلغی بیشتر از 18 میلیون تومان بگیرید. این نکته را البته بگوییم که این رقم با تبدیل نرخ ودیعه به دست می‌آید. برای پیدا کردن ارزان‌قیمت‌ترین خانه‌های منطقه دو باید به جنوب این محدوده و محله طرشت مراجعه کنید که متوسط قیمت هر متربع در این محله 136 هزار تومان است. یعنی تقریبا نصف سعادت‌آباد.

حتی اگر چند صد متر آن‌طرف‌تر وارد منطقه 5 هم شوید قیمت‌ها با متوسط محله‌های جنوبی منطقه 2 خیلی تفاوتی نمی‌کند. الان متوسط اجاره بهای هر متر مربع آپارتمان در محله جنت‌آباد جنوبی یا پونک به ترتیب به 164 و 166 هزار تومان رسیده. بنابراین اجاره‌ها در این دو محله هم بیش از 62 درصد افزایش یافته. تقریبا تمام محله‌های منطقه همین حول و حوش افزایش اجاره را ثبت کردند و فقط محله شاهین کمی از بقیه عقب افتاده که 50 درصد رشد داشته به قیمت هر متر مربع 165 هزار تومان رسیده است.

شرق تهران، خیلی گران و خیلی ارزان

در شرق تهران و منطقه 4 اوضاع به اندازه منطقه 5 یکدست نیست. یعنی نرخ اجاره‌بها در محله‌های این منطقه تفاوت معناداری دارد. از یکسو محله پاسداران را داریم که متوسط اجاره هر متر مربع در آن نسبت به پارسال با یک جهش 67 درصدی به 229 هزار تومان رسیده و از سوی دیگر خاک سفید هم وجود دارد که متوسط نرخ اجاره هر متر مربع آپارتمان در آن 71 هزار تومان است. یعنی فاصله قیمت این دو محله از منطقه 4 در هر متر 158 هزار تومان است که با همین پول می‌توان یک خانه دیگر در محله‌ شمس آباد در همین منطقه یا باغ فیض در غرب تهران اجاره کرد.

اگر از منطقه 4 و محله پاسداران اندکی به سمت غرب حرکت کنیم در منطقه 3 نرخ اجاره‌ها به بعضی محله‌های منطقه 1 حتی پهلو می‌زند. متوسط نرخ اجاره بهای یک متر مربع آپارتمان در محله دروس 272 هزار تومان است. اجاره‌ها در این محله به طور متوسط 70 درصد گران شده. اختیاریه هم که در افزایش نرخ اجاره بین هم‌ردیفانش رکورد زده. خرداد ماه پارسال متوسط اجاره در این محله 116 هزار تومان بود و امسال 227 هزار تومان.

جنوب تهران، 61 درصد رشد اجاره‌بها!

حالا ارزان‌قیمت‌ترین محله‌های تهران برای اجاره آپارتمان کجا هستند؟ طبق آگهی‌های منتشر شده روی سایت دیوار محله یافت‌آباد در منطقه 18 تهران است. جایی که نرخ متوسط اجاره هر متر مربع آپارتمان در آن با 61 درصد افزایش نسبت به پارسال به 66 هزار تومان رسیده. یا در همین منطقه محله خلیج فارس هم تقریبا وضعیت مشابهی دارد. خارج از این منطقه با این بودجه احتمالا به وردآورد در منطقه 21 بروید که اجاره‌ها در آن 77.5 درصد رشد داشته و به هر متر مربع 71 هزار تومان رسیده. جالب اینکه محله کامرانیه در منطقه 3 تهران هم همین درصد افزایش رشد اجاره‌بها را داشته و البته آنجا اجاره بها به متری 310 هزار تومان رسیده. یا در جنوب شرق تهران می‌توانید سراغ شهرک کیانشهر را بگیرید که متوسط اجاره ماهانه یک آپارتمان 60 متری در آن به بیش از 4.3 میلیون تومان رسیده. در منطقه 11 و جنوب غرب تهران محله گمرک افزایش 46 درصدی داشته از هر متر مربع 50 هزار تومان به 73 هزار تومان رسیده است.

داستان اندوهبار مستاجری در تهران

از افزایش نرخ اجاره‌ها اطلاعات جالب و البته غم‌انگیز دیگری هم دستگیرمان می‌شود. به طور مثال با پولی که پارسال می‌توانستید در محله شهرک غرب خانه اجاره کنید امسال باید در شهرزیبا ساکن شوید. یا با پولی که پارسال می‌توانستید در زعفرانیه خانه بگیرید امسال باید همان را بدهید در گیشا زندگی کنید. یا کسی که پارسال پول اجاره خانه در قلهک را داشت امسال باید برود حکیمیه. خلاصه که دیگر مستاجری خیلی هم خوش‌نشینی نیست.

local_offerبرچسب‌ها:
مسکن ملی اقساطی چیست؟ / مبلغ هر قسط 7 میلیون تومان!

مسکن ملی اقساطی چیست؟ / مبلغ هر قسط 7 میلیون تومان!

از ابتدا گفته شده که به متقاضیان مسکن ملی وام تعلق می‌گیرد و اقساط آن حدود 2٫5 میلیون تومان است. اما موضوع مسکن ملی اقساطی با مبلغ هفت میلیون تومان برای هر قسط چیست؟

TejaratNews.com/

تسهیلات مسکن ملی 250 میلیون تومان می‌شود؟

دریافت وام 200 میلیونی مسکن با پرداخت ماهانه 300 هزارتومان

دریافت وام 200 میلیونی مسکن با پرداخت ماهانه 300 هزارتومان

8 طرح جدید برای پرداخت وام مسکن تصویب شده است که بنا به گفته طراحان آن می‌تواند دریافت وام مسکن را ساده‌تر کند.

TejaratNews.com/
واکنش‌‌ها به تعویق پرداخت وام فرزندآوری / وام مسکن یا خرید موتورگازی؟

واکنش‌‌ها به تعویق پرداخت وام فرزندآوری / وام مسکن یا خرید موتورگا...

مردم از پرداخت وام فرزندآوری چندان استقبال نکرده بودند اما گویا پرداخت آن هم به تعویق افتاده و قرار است این وام 70 میلیونی خرید مسکن بعد از انتخابات پرداخت شود. ماجرایی که با واکنش مردم مواجه شده است.

TejaratNews.com/
زمان و شرایط دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن

زمان و شرایط دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن، از پرداخت وام 100 میلیون تومانی تا 10 روز دیگر خبر داد و گفت: کسانی که در روستاها و شهرهای کمتر از 25 هزار نفر، زمین در اختیار دارند یا می‌خواهند خانه خود را بازسازی کن...

TejaratNews.com/
وضعیت بازار مسکن در سال 99 چگونه بود؟ + نمودار

وضعیت بازار مسکن در سال 99 چگونه بود؟ + نمودار

برای بسیاری از مردم تحلیل و بررسی وضعیت بازار مسکن در سال 99 می‌تواند مهم باشد. اینکه بازار مسکن از کجا به کجا رسیده و چه رفتاری را از خود نشان داده است.

TejaratNews.com/
200 هزار مسکن برای کارگران و بازنشستگان ساخته می‌شود

200 هزار مسکن برای کارگران و بازنشستگان ساخته می‌شود

تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه فی مابین اتاق تعاون ایران، معاونت‌های فرهنگی اجتماعی و امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت...

TejaratNews.com/
وام ودیعه مسکن کی پرداخت می‌شود؟

وام ودیعه مسکن کی پرداخت می‌شود؟

چهار ماه از آغاز سال 1400 می‌گذرد و همچنان مستاجران در زمین صاحب‌خانه و بانک پاسکاری می‌شوند. در نهایت هم نه صاحب‌خانه‌ها به میزان افزایش اجاره قانونی رضایت می‌دهند نه بانک‌ها قصد وام‌دهی بی‌دردسر به ...

TejaratNews.com/
آخرین مهلت ثبت‌نام مسکن ملی

آخرین مهلت ثبت‌نام مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا کنون بیش از 200 هزار نفر در مرحله پنجم فراخون اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند گفت: مهلت ثبت نام ساعت 24 فردا چهارشنبه 26 خردادماه 1400 به پایان می‌رسد.

Bartarinha.ir/
ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟

معاون اول ريیس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن را ابلاغ کرد. بر اساس این آیین‌نامه، وام طرح مورد اشاره، به 150 میلیون تومان افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
جزيیات وام‌های جدید بانک مسکن برای سپرده‌گذاران

جزيیات وام‌های جدید بانک مسکن برای سپرده‌گذاران

بانک مسکن، هشت طرح ویژه سپرده‌گذاری را طراحی کرده است که بر مبنای آنها مشتریان این بانک می‌توانند از وام‌های مختلف مسکن بهره‌مند شوند.

TejaratNews.com/
رکود بازار مسکن عمیق‌تر شد/ کاهش 65 درصدی معاملات در اردیبهشت 1400

رکود بازار مسکن عمیق‌تر شد/ کاهش 65 درصدی معاملات در اردیبهشت 1400

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی حاکی از کاهش 65 درصدی معاملات مسکن در تهران طی اردیبهشت 1400 است؛ مساله‌ای که نشان می‌دهد رکود این بخش عمیق‌تر شده است.

TejaratNews.com/
چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

محمود زاده گفت: ثبت نکردن و ثبت مشخصات اشتباه واحد مسکونی در سامانه جامع املاک، جرایم سنگینی به دنبال دارد.

TejaratNews.com/
قیمت فروش مسکن در اهواز / برای خرید خانه در اهواز چقدر باید هزینه کرد؟

قیمت فروش مسکن در اهواز / برای خرید خانه در اهواز چقدر باید هزینه ...

بر اساس افزایش قیمت مسکن در کلانشهرها، برای خرید خانه در اهواز چقدر باید هزینه کرد؟ برخی از مناطق ارزان‌تر اهواز برای خانه‌دار شدن کجاست؟

TejaratNews.com/
کاهش قیمت مسکن در پردیس/ وضعیت بازار اجاره مسکن در شرق پایتخت

کاهش قیمت مسکن در پردیس/ وضعیت بازار اجاره مسکن در شرق پایتخت

فصل نقل و انتقال مستاجران آغاز شده و به دلیل افزایش قیمت‌ها، تقاضا برای سکونت در شهرهای جدید اطراف تهران به شدت بالا رفته است.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ روزهای کم‌نوسان بازارها در هفته اخیر اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟

در حال بارگیری...