4.5 میلیون لیتر سوخت هوایی روزانه در کشور مصرف می‌شود

4.5 میلیون لیتر سوخت هوایی روزانه در کشور مصرف می‌شود

ريیس سازمان هواپیمایی کشور با بیان اینکه 4.5 میلیون لیتر سوخت هوایی روزانه در کشور مصرف می‌شود، گفت: 70 هواپیما و بالگرد خریداری و وارد شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد محمدی‌بخش، ريیس سازمان هواپیمایی کشوری در نشست خبری هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته وزارت راه اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه تلاش شد نظرات مختلف بخش خصوصی و حاکمیت اخذ شد تا چراغ راهی برای صنعت هوایی باشد.

وی ادامه داد: چهار راهبرد در برنامه هفتم ریل‌گذاری شده است. آنچه مصوب شد در بخش‌های مختلف به حوزه های اقتصادی و ایمنی در برنامه هفتم لحاظ کردیم و بخش‌های که می‌تواند به توسعه گردشگری کمک می‌کند مانند اینکه هر هواپیما شغل ایجاد می کند.
وی اضافه کرد: شاخص و تراز توسعه موضوعات هوایی در موضوعات اول است، برنامه ریزی انجام شده است و امید است به اهداف خود دست یابیم.
محمدی بخش در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: دو راهبرد درونی و دو راهبرد بیرونی است که در بخش بیرونی بیش از 70 هواپیما و بالگرد خریداری و وارد شده است.
محمدی بخش اظهار کرد: در نوسازی تامین اعتبار انجام شده اما تا قبل از ورود هواپیما به کشور رسانه ای نمی‌شود. البته در آینده نزدیک شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.

* 4.5 میلیون لیتر روسخت هوایی روزانه در کشور مصرف می‌شود

وی گفت: مصرف سوخت ایرلاین‌های کارگو ایرانی‌، هلی‌کوپتری و آموزشی به قیمت فوب و از سامانه سدف سوخت می‌گیرند، هواپیماهای نیروهای مسلح هم از سامانه سدف سوخت می‌گیرند.
وی بیان کرد: شرکت‌های هواپیمایی داخلی روزانه برای مسیرهای خارجی 1 میلیون لیتر و 2.4 میلیون لیتر برای مسیرهای داخلی مصرف می‌کنند.

وی بیان کرد: وزارت دفاع، وزارت صمت و وزارت راه در موضوع هواپیمای ساخت داخل فعال هستند، هواپیمای مسافری و باری، فرآیندهای ثبت قانونی خود را دارد که کارشناسان سازمان بر هممواره نظارت می‌کنند و سپس مجوز بهره‌برداری برسد صادر می‌کنند.
وی اظهار داشت: امروز با افتخار جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند که دارای کارخانه هواپیماسازی است و به تاب‌آوری صنعت کمک می‌کنند.
وی تصریح کرد: شرکت فرودگاه‌ها و فرودگاه امام درآمد بودجه‌ای هستند بودجه‌ای ندارند و از محل عوارض فرودگاهی تامین مالی می‌کنند.
وی افزود: پیشنهاد اصلاح عوارض در برنامه 1403 عدد 10 یورو برای هر مسافر غیر از پروازهای عتبات و زیارتی داده شده است.
وی درباره پرواز شرکت‌های هواپیمایی خارجی در پروازهای داخلی ما گفت: بر اساس قوانین ایکايو آزادی‌های چندگانه برای سازمان‌های هواپیمایی کشورها تعریف شده است، این ظرفیت در سطح مجامع بین المللی مفاهیم و تعاریف مشخص دارد، در بازه زمانی حجم و تقاضای پرواز ارتقا می‌یابد.
در چارچوب و اخذ سیر قانونی اگر ظرفیتی وجود داشته باشد، مناسب است که البته در صحن علنی مجلس رای نیاورد.
پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد