تهاتر کالا به کره‌جنوبی به جای پول نفت صحت دارد؟

تهاتر کالا به کره‌جنوبی به جای پول نفت صحت دارد؟

ماه‌هاست که ایران با وجود تحریم‌ها تلاش می‌کند که پول‌های بلوکه‌شده خود از برخی کشورها مانند کره جنوبی را آزاد کند. این پول، در ازای فروش نفت در این کشورها مانده است و طولانی شدن فرآیند بازپرداخت آن، باعث شده برخی از شایعات مانند فرستاده شدن لوازم خانگی به جای ارز در فضای مجازی مطرح شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ایران و مقامات ایرانی، ماه‌هاست که برای آزادسازی منابع ارزی و پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی، تلاش می‌کنند. برخی از شایعات هم خبر از تهاتر پول نفت ایران با برخی کالاهای سرمایه‌ای می‌داد اما دبیر کل اتاق ایران و کره به تجارت‌نیوز می‌گوید: خبر تهاتر کالا با پول‌های بلوکه شده ایران شایعه است.

دبیر کل اتاق ایران و کره ادامه می‌دهد: هنوز خبر جدیدی از پول‌های بلوکه شده ایران در کره نیست و رایزنی‌های سیاسی برای آزادسازی پول ایران در جریان بوده و اتفاق خاص جدیدی رخ نداده است.

او توضیح می‌دهد: تهاتر کالا در ازای نفت فروخته شده به کره و فرستادن لوازم خانگی از کره به ایران به جای پول نفت، شایعه است.

احتمالا تحریم‌ها و شرایط خاص ایران برای دریافت پول و همچنین تصویب نشدن اف ای تی اف در ایران یا مشکلات دریافت ارز در ایران، دلیل دهان به دهان چرخیده شدن این شایعه است.

البته، فیروزی می‌افزاید: مذاکره بین کره و آمریکاست و تا زمانی که چیزی به صورت مکتوب به ما اعلام نشود و سفارت امور خارجه یا مقامات ایرانی چیز جدیدی به ما اعلام نکنند اتفاق جدیدی هم رخ نمی‌دهد.

این عضو اتاق ایران و کره تصریح می‌کند: کره قرار بود فرصتی 90 روزه از آمریکا بگیرد اما همین هم هنوز اعلام نشده است و حتی صحت این هم مشخص نیست.

پیش‌تر، عبدالناصر همتی، ريیس سابق بانک مرکزی به ایسنا گفته بود در کره جنوبی هفت میلیارد دلار سپرده داریم که نه اجازه انتقال می‌دهند و نه سودی تعلق می‌گیرد و تازه هزینه هم از ما می‌گیرند.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و کره بحث تهاتر لوازم خانگی به جای پول نفت به ایران را تکذیب می‌کند: بحث لوازم خانگی اصلا موضوعیتی ندارد و اگر قرار باشد پیشنهادی در این خصوص داده شود، اولویت ما کالاهای پزشکی و داروست اما هنوز سازوکاری اعلام نشده است.

تنهایی، ريیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی هم قبلا گفته بود: توقع ما این بود که حدود 200 الی 300 میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران به خرید واکسن و اقلام بهداشتی و دارویی اختصاص می‌یافت که در اجرا و عمل بخش اندکی از این پول ها یعنی حدود 30 میلیون دلار به خرید واکسن کرونا از این کشور اختصاص یافته است.

حالا باید دید اگر فشارهای خارجی ادامه داشته باشد و ایران مجبور شود به جای پول نفت خود از کره کالا دریافت کند، آیا اصلا حق انتخاب دارد؟

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «آخرین خبر از پول‌های بلوکه‌شده در کره جنوبی» را هم بخوانید.

تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت

تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت

مهدی میراشرفی ريیس کل گمرک ایران جزيیات تجارت خارجی در شهریورماه را اعلام کرد و گفت که آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور ماه امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ...

TejaratNews.com/
نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟

نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟

روند رو به رشد واکسیناسیون جهانی و رشد اقتصادی کشورها، احتمالا تقاضا برای خرید نفت را بالا می‌برد و می‌تواند بر قیمت جهانی نفت تاثیر بگذارد. شرکت بزرگ تجارت کالای ترافیگورا پیش‌بینی کرده قیمت نفت به 1...

TejaratNews.com/
آمار فروش نفت ایران محرمانه است

آمار فروش نفت ایران محرمانه است

مجیدرضا حریری در مورد آمار منتشره از اتاق بازرگانی تهران مبنی بر کاهش صادرات نفت ایران به چین تا رقم 11 میلیون دلار گفت: یک سایت خبری در این مورد گفت‌وگویی با من داشت اما آن را به طور کامل منتقل نکردن...

Bartarinha.ir/
تهاتر نفت تحریم‌ها را بیشتر می‌کند؟ / فواید قرارداد ایران و ونزويلا چیست؟

تهاتر نفت تحریم‌ها را بیشتر می‌کند؟ / فواید قرارداد ایران و ونزويل...

رویترز مدعی شده قرارداد سواپ نفت میان ایران و ونزويلا بسته شده است و طبق آن قرار است ایران در ازای نفت خام ونزويلا، میعانات گازی به این کشور بفرستد.

TejaratNews.com/
اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو / تارا پیش‌فروش می‌شود؟

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو / تارا پیش‌فروش می‌شود؟

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو از روز چهارشنبه، 7 مهر با عرضه هایما S7 پلاس آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/
توافق سواپ نفت میان ایران و ونزويلا

توافق سواپ نفت میان ایران و ونزويلا

رویترز به نقل از چند منبع آگاه خبر داد ونزويلا با قراردادی برای سواپ نفت سنگین خود با میعانات ایران موافقت کرده و توافق سواپ در فاز نخست برای شش ماه برنامه‌ریزی شده اما ممکن است تمدید شود.

TejaratNews.com/

امضای قرارداد بزرگ نفتی بین ایران و ونزويلا

لبنان چگونه پول سوخت ایران را می‌پردازد؟ / «دولت لبنان ورشکسته شده!»

لبنان چگونه پول سوخت ایران را می‌پردازد؟ / «دولت لبنان ورشکسته شده...

پدیدار، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید لبنان از کمک‌های فرانسه استفاده می‌کند و پول سوخت ایران را می‌پردازد. با این وجود، سومین نفت‌کش ایرانی در حالی به لبنان فرستاده شد که دولت لبنان ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی نفت 100 دلاری

پیش‌بینی نفت 100 دلاری

شرکت بازرگانی نفت ترافیگورا پیش‌بینی کرده است که با وجود چالش کرونا برای تقاضا در زمستان امسال، احیای تقاضای جهانی، قیمت نفت را تا پایان سال 2022 در مقطعی به 100 دلار در هر بشکه می‌رساند.

TejaratNews.com/
عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی

عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی

امروز شنبه سوم مهر ماه کالاهای اکستراکت سنگین DAE40 و اکستراکت سبک DAE10 شرکت نفت ایرانول در رینگ داخلی بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم»

کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفرو...

بنا بر آمار منتشر شده اتاق بازرگانی تهران، میزان صادرات نفت ایران به چین در هفت ماه اول سال 2021 حدود 11 میلیون دلار بوده و حدود 90 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که تا پیش از این کشور چین، یکی ...

TejaratNews.com/
نفت چه زمانی به 100 دلار می‌رسد؟

نفت چه زمانی به 100 دلار می‌رسد؟

شرکت بازرگانی نفت ترافیگورا پیش بینی کرد با وجود چالش کووید برای تقاضا در زمستان امسال، احیای تقاضای جهانی قیمت نفت را تا پایان سال 2022 در مقطعی به 100 دلار در هر بشکه خواهد رساند.

TejaratNews.com/
پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی آزاد شد؟‌

پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی آزاد شد؟‌

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی گفت: تاکنون خبری از آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی نیست، اما قرار نیست تهاتری صورت گیرد.

Bartarinha.ir/
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

وزیر نفت در حکمی، «محسن خجسته‌مهر» را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

Irinn.ir/
اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد!

اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد!

آمار منتشر شده از سوی گمرگ چین و رویترز خبر از کاهش 90 درصدی صادرات نفتی ایران به چین می‌دهد. با این حال حریری، رییس اتاق ایران و چین در همین باره می‌گوید: آمار منتشر شده به دلیل تحریم‌ها دقیق و کامل ...

TejaratNews.com/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...