قیمت گوشت گوسفندی اعلام شد

قیمت گوشت گوسفندی اعلام شد

دولت سیزدهم به منظور تنظیم بازار داخلی گوشت قرمز علاوه بر تشدید نظارت‌ها، با افزایش واردات توانست نقش مهمی در کنترل...

 گوشت قرمز از گذشته تاکنون به عنوان یکی از اساسی‌ترین مواد غذایی موجود در سفره ایرانیان شناخته می‌شود؛ با این حال همواره به منظور تامین نیاز مصرف‌کنندگان و تنظیم بازار، واردات گوشت قرمز انجام می‌شود و به طور متوسط طی 10 سال اخیر سالیانه 100 هزار تن گوشت قرمز (معادل 10 درصد نیاز کشور) وارد کشور شده است.

بر اساس این گزارش، در چند ماه گذشته قیمت گوشت در بازار افزایش داشت و به حدود 500 هزار تومان رسید، اما با اقدمات دولت و وزارت جهاد کشاورزی و انجام واردات، قیمت گوشت طی هفته‌های اخیر کاهش یافته است.

بررسی‌های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد که علاوه بر عرضه گوشت گوساله و گوسفندی منجمد، گوشت گوسفندی و گوساله گرم نیز به وفور در بازار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره‌بار و میدان‌های اصلی عرضه محصولات پروتيینی یافت می‌شود.

اکنون هر کیلوگرم گوشت گوسفندی بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین 310 تا 390 هزار تومان نیز به فروش می‌رسد. همچنین قیمت گوشت قرمز در میدان بهمن به عنوان مهم‌ترین مرکز عرضه محصولات پروتيینی و میادین میوه و تره‌بار با نرخ‌هایی پایین‌تر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز عرضه می‌شود.

دولت برای دسترسی هرچه بهتر مردم به محصولات تنظیم بازاری، از ظرفیت فروشگاه‌های اینترنتی هم استفاده کرده تا مردم بتوانند گوشت‌های تنظیم بازاری را از فروشگاه‌های اینترنتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری، خریداری کنند.

دولت تمامی تلاش خود را برای عرضه انبوه گوشت گوسفندی و گوساله تولید داخل و وارداتی داشته تا بازار این محصول تنظیم شود و مردم در تهیه گوشت مورد نیاز دچار منشکل نشوند.

با توجه به نیاز کشور به گوشت قرمز، از آنجایی که سال گذشته مشکلاتی در حوزه تولید به وجود آمد، وزارت جهاد کشاورزی برای جبران کسری گوشت مورد نیاز کشور از محل واردات، برنامه‌ریزی کرد.

طبق آمارهای موجود، در حال حاضر روزانه 200 تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله وارداتی به کشور وارد می‌شود که نزدیک به 120 تا 130 تن آن گوشت گرم گوسفندی و حدود 80 تن گوشت گرم گوساله در قالب دام زنده سنگین از سیستان وارد و به بازار عرضه می‌شود.

گوشت قرمز از کشورهای مختلف همچون حوزه اوراسیا و سی‌آی‌اس (کشورهای مستقل مشترک‌المنافع)، شرق اروپا، استرالیا و مغولستان و کنیا تامین و وارد می‌شود؛ در آخرین مورد و پس از سفر رییس جمهوری به قاره آفریقا، نخستین محموله گوشت گرم گوسفندی از کنیا به ایران ارسال شد.

در همین رابطه «علیرضا پیمان پاک» قايم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم لاشه تنظیم بازاری حدود 260 تا 270 هزار تومان و نرخ هر کیلوگرم گوشت ران و سردست تنظیم بازاری زیر 390 هزار تومان است و سایر قطعات بر اساس قیمت‌گذاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تعیین شده و به فروش می‌رسد.

وی افزود: لاشه‌ها بر اساس کیفیت، قطعه‌بندی می‌شود. تعیین قیمت تنظیم بازاری هر قطعه یک فرمولی دارد که گران‌ترین و با کیفیت‌ترین قطعات که ران و سردست است، حداکثر به نرخ 390 هزار تومان در بسته‌بندی به فروش می‌رسد. البته قیمت در میادین میوه و تره‌بار به دلیل عرضه غیرقطعه‌بندی، حدود 20 تا 30 هزار تومان از محصول قطعه‌بندی ارزانتر است.

به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی تلاش دارد طی یکی دو هفته آینده، میزان واردات گوشت گوساله گرم وارداتی را به 150 تن در روز افزایش دهد.

 

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد