صندوق تامین مالی سرمایه در گردش تشکیل می‌شود

صندوق تامین مالی سرمایه در گردش تشکیل می‌شود

مدیرعامل شرکت بورس تهران از ارایه پیشنهاد تشکیل صندوق تامین مالی سرمایه در گردش برای واحدهای کوچک و متوسط خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار تهران امروز در شانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: در حال حاضر تسهیلات بانکی حدود 7500 همت است اما سهم اوراق بدهی، یعنی ابزاری که در بازار سرمایه برای تامین مالی استفاده می‌شود، کمتر از 1000 همت است. این در حالیست که یکی از پنجره‌های تامین مالی در اقتصاد ایران، بازار سرمایه است که به یمن سیاست‌گذاری‌های غلط وضعیت خوبی ندارد. بنابراین نقش بازار سرمایه در تامین مالی 10 تا 11 درصد است.

گودرزی افزود: هدف سیاست گذار دستیابی به نرخ رشد اقتصادی 8 درصدی است اما رسیدن به این رشد اقتصادی با وضعیت فعلی سیستم بانکی و بازار سرمایه امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به جریان پول سنگینی که به سمت رمزارزها سرازیر شده و همچنین قانون تولید و زیرساخت، تصریح کرد: در سال 1401 در جریان تشویق بنگاه‌های اقتصادی در شهرهای مختلف برای ورود به بورس، مشخص شد یکی از مشکلات اصلی این واحدها سرمایه در گردش است و با 100 تا 200 میلیارد تومان هم مشکل واحدهای کوچک و متوسط حل می‌شد. اما ساختار بازار سرمایه با رویه انتشار اوراق اجرایی با این مبالغ همخوانی ندارد و کار دشواری است.

گودرزی افزود: بنابراین بورس تهران پیشنهاد تشکیل صندوق تامین مالی سرمایه در گردش را ارايه کرد که در وزارت اقتصاد و سازمان بورس مورد استقبال قرار گرفت. هم اکنون در حال اخذ مجوز برای شروع به کار این صندوق هستیم.

تکمیل می‌شود...

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد