پیش‌نویس اصلاح قانون کار در دست بررسی

پیش‌نویس اصلاح قانون کار در دست بررسی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بررسی پیش‌نویس لایحه بازنگری و اصلاح قانون کار در کمیسیون‌های دولت خبر داد.

به گزارش ایسنا، قانون کار 29 آبان ماه 1369 به تصویب رسید.در این قانون حمایتهای متعددی از جامعه کارگری و کارگران در بحث حفظ اشتغال،‌صیانت از نیروی کار، مسکن کارگری، رعایت ایمنی کار، طبقه بندی مشاغل و حقوق و دستمزد دیده شده است.

در دوره‌های مختلف لوایح متعددی درخصوص اصلاح قانون کار جهت ارسال به مجلس تهیه و تدوین شد. در برخی دوره‌ها پیش نویس اصلاح قانون کار بعضا نظر کارگران را تامین نکرده یا بدون مشارکت کارگران و کارفرمایان یکجانبه تدوین شده بود که این امر موجبات نارضایتی کارگران و کارفرمایان را به دنبال داشت.

در روزهای اخیر سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که لایحه اصلاح قانون کار در مراحل پایانی قرار دارد.

وی درباره اقدامات وزارت کار درخصوص اصلاح و بازنگری قانون کار گفت: آن قسمت‌هایی که به دستورالعمل و مصوبات دولت نیاز باشد در چارچوب تصمیمات اتخاذ شده اصلاحات لازم انجام گرفته و ‌آن بخش‌هایی که نیاز به ایجاد اصلاحات در قانون داشته، لوایح آن در وزارت کار آماده شده و مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

معاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به لایحه ارتقای امنیت شغلی‌ کارگران می‌گوید: تلاش کردیم مواد 7، 10، 24 و 27 قانون کار را اصلاح یا تبصره‌هایی به آن اضافه کنیم تا بتوانیم دغدغه امنیت شغلی کارگران را حل کنیم. در صورتی که کاری جنبه مستمر دارد و فردی سال‌هاست در یک شغل فعالیت می‌کند، قرارداد دايم با او بسته شود و چنانچه کاری موقت است، سقف زمانی آن تعیین شود.به گفته وزیر کار پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون کار هم اکنون در کمیسیون های مختلف دولت در دست بررسی است و پس از آنکه در صحن دولت تبدیل به لایحه شد، به مجلس ارسال خواهد شد.

پیش از این فعالان کارگری از اصلاح و بازنگری قانون کار با رعایت سه جانبه‌گرایی حمایت کرده و گفته بودند اصلاح به منزله بهبود فرایندهاست و اگر اصلاح قانون در جهت شفاف سازی و ابهام زدایی از مواد قانون کار باشد از آن استقبال می‌کنند.به گفته کارشناسان حوزه کار هرگونه اصلاح در مواد و تبصره‌های قانون کار باید به شکل سه جانبه و استفاده از نظرات شرکای اجتماعی به ویژه کارگر و کارفرما باشد، حداقل های جامعه کارگری را محدود نکند و امنیت شغلی مورد نیاز در بحث مشاغل مستمر و امنیت اجتماعی خانواده در بحث تامین اجتماعی را تحت پوشش قرار دهد.

ناصر چمنی فعال حوزه کار در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: قانون کار مهمترین و فراگیرترین قانون به لحاظ گستردگی افراد تحت پوشش است و یک قانون مادر مختص حمایت از کارگران در مقابل کارفرمایان است تا از حقوق آنها دفاع کند و در کل دنیا قانون کار چنین حکمی دارد.

وی معتقد است که قانون کار به خودی خود دارای مشکل و ایراد نیست بلکه بخشی از مواد قانون کار که مربوط به تعیین دستمزد، طبقه‌بندی مشاغل یا قرارداد کار در مشاغل با ماهیت مستمر است به طور کامل اجرایی نمی‌شود در حالی که اگر قانون کار به درستی و کامل اجرایی می‌شد، مشکلات امروز را نداشتیم. 

این فعال حوزه کار تاکید دارد که در اصلاح و بازنگری قانون کار باید از نظرات مشورتی شرکای اجتماعی استفاده شود تا اصلاح آن موجب رشد و شکوفایی و امنیت تشکل‌ها در کنار دولت و کارفرما شود.

در هفته‌های‌ اخیر معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دستور کار لایحه ارتقای امنیت شغلی کارگران در هیات دولت خبر داد و گفت: اصلاح موادی از قانون کار می‌تواند به رفع بخشی از دغدغه‌های کارگران منجر شود.

وی تاکید کرد: تلاش کردیم مواد 7، 10، 24 و 27 قانون کار را اصلاح یا تبصره‌هایی به آن اضافه کنیم تا بتوانیم دغدغه امنیت شغلی کارگران را حل کنیم و در صورتی که کاری جنبه مستمر دارد و فردی سال‌هاست در یک شغل فعالیت می کند، قرارداد دايم با او بسته شود و چنانچه کاری موقت است، سقف زمانی آن تعیین شود.

به گزارش ایسنا، حل قراردادهای سفید امضای کارگران، ممنوعیت دریافت چک و سفته و برات از کارگران، ممنوعیت اخراج زنان کارگر در ایام مرخصی زایمان و ساماندهی قراردادهای مدت موقت از جمله مواردی است که در اصلاحیه قانون کار پیشنهاد شده است.

قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟ قیمت بلیت هواپیما برای عتبات پرواز کرد بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه از محل احداث... این اقدام همه جوره به نفع بورس است استفاده از ابزار مالیات برای کنترل اجاره خانه پشت پرده تعطیلی کارخانه قدیمی «داروگر» / از زمزمه ورشکستگی در سال 96 تا ورشکستگی قطعی در 1402 خبر فوری دولت برای حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران به دستور وزیر کار؟ جزيیات جدید از توزیع یارانه نان | قیمت نان گران می شود؟ افزایش سقف بدهی دولت آمریکا تصویب شد این خودروی تمام برقی در ایران تاکسی می‌شود؟/عکس یارانه‌ نقدی امسال برای چه کسانی زیاد می‌شود؟ رشد 45 درصدی تولید سواری طی دوماهه امسال/ 85 درصد تولید خودرو سهم سواری‌هاست یارانه چه کسانی 80 هزار تومان اضافه می‌شود؟/ اگر می‌خواهید... سرمایه گذاران بورس نگاه شان به تحولات سیاسی است بالاخره نرخ یک چیز در کشور کاهشی شد با ایرلاین‌هایی که پروازهای چارتری را حذف نکنند، طبق مقررات برخورد می‌شود قیمت ماهی تغییر کرد بدفروش‌ترین مدل آیفون جزو پرفروش‌ها شد تقاضا برای گوشت قرمز سی درصد کاهش یافت قیمت این محصولات ایران خودرو کاهش یافت + جدول افشای علت اصلی عقب‌ماندگی ایران در صادرات محصول ز... کارگران "داروگر" نباید به ابزار چانه‌زنی تبدیل شوند بهترین روش پرداخت قبض تلفن همراه چیست؟ جزيیات پرداخت تسهیلات ارزان به تعاونی‌های فراگیر ملی تورم فرانسه به کجا رسید؟ گوشی های پرطرفدار در بازار چند؟ قیمت خودرو در سراشیبی سقوط قرار گرفت قیمت بلیت پرواز عتبات اوج گرفت وزارت صمت خیال فولادی‌ها را راحت کرد روش‌های جلوگیری از آسیب به گوشی در فصل تابستان دست مستاجران به وام 200 میلیونی می‌رسد؟ افول سپرده بانک‌های آمریکایی کاهش تورم بزرگترین اقتصاد اروپا حل چالش بنزین با توسعه صنعت CNG قیمت روز انواع مگان + جدول قیمت گوشی های پرطرفدار بازار چند؟ +جدول فراخوان عمومی برای این سهامداران بورسی